A nyúl cimkéjű tartalom.

Versenyképesek a hazai nyúlfajták

Versenyképesek a hazai nyúlfajták

2022. március 4, péntek

Közel egy évtizedes kihagyás után öt hazai elismertséggel rendelkező húsnyúlfajta központi teljesítményvizsgálatát végezte el a Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, az Agrárminisztérium támogatása és a Nébih szakmai felügyelete mellett. A 11 hétig tartó teszt során a legjelentősebb hazai húsnyúlfajták legfontosabb értékmérő tulajdonságait vizsgálták. Az eredmények bebizonyították, hogy a magyar fajták versenyképesek a világ nyúltenyésztésében.

A Magyarországon jelenleg működő 60-65 nagyüzemi nyúltelep kizárólag hazai nemesítésű és születésű tenyészállatokkal dolgozik. A hazai nyúlállomány 100-105 ezer anyanyulat, valamint azok szaporulatát jelenti. A két hazai nyúlvágóhíd, amely kizárólag Magyarországon hizlalt nyulat dolgoz fel, 2021-ben csaknem 4,3 millió nyulat vágott le, ami az Európában összesen levágott nyulak kb. 3,5%-a. Hazánk ezzel az értékkel – jelentősen lemaradva az első három helyezettől – Európa negyedik legnagyobb nyúlhús-előállító országa. 

Annak ellenére, hogy a nyúlhús megfelel a korszerű, egészséges táplálkozás elvárásainak – hiszen magas a fehérjetartalma és alacsony a zsír-, koleszterin- és nátriumtartalma – hazánkban az egy főre jutó nyúlhúsfogyasztás mindösszesen évi 0,2 kg, ami a levágott nyulak kb. 12-13%-át teszi ki. A Magyarországon előállított nyúlhús jelentős részét exportáljuk, elsősorban az Európai Unióba, míg az unión kívülre irányuló export mennyisége a hazai fogyasztással közel azonos mértékű. 

Magyarországon jelenleg öt, állami elismeréssel rendelkező tenyésztőszervezet nyolc hazai húsnyúlfajtát (Danubia Alba, Debreceni Fehér, Hycole XXL, Hycole Medium, Pannon Ka, Pannon Fehér, Pannon Nagytestű, ZIKA) gondoz. Valamennyi tenyésztőszervezet célja, hogy fajtája megfeleljen a kor piaci elvárásainak. A teljesítményvizsgálatok alkalmával a nemesítő cégek képet kapnak a fajtájuk szaporasági, nevelési eredményeiről, továbbá a hízlalási és vágási paramétereinek alakulásáról is. Ez azért lényeges, mert a piacon ma már csak az a fajta számít versenyképesnek, amelynél a vágónyulak 5-10 hetes életkoruk között átlagosan naponta legalább 40-50 g-ot gyarapszanak, 10 hetes korban elérik a 2,6-2,8 kg élősúlyt és a vágási kitermelésük legalább 60%-os. 

A teljesítményvizsgálatban résztvevő öt fajta (Danubia Alba, Debreceni Fehér, Hycole XXL, Pannon Fehér, ZIKA) teszteredményei bizonyítják, hogy a magyar nemesítésű húsnyúlfajták felveszik a versenyt a világon tenyésztett más intenzív fajtákkal, tehát van helyük a globális nyúltenyésztésében. A Nébih honlapján is közzétett, a teszteredményeket tartalmazó jelentésben a fajták hizlalási és vágási eredményei mellett a teljesítményvizsgálat során alkalmazott nevelési körülmények, állategészségügyi beavatkozások és takarmányozási paraméterek is elérhetők.

A nyúlágazatot is érintő takarmányár-növekedés, az állatjóléti előírások szigorítása folyamatos kihívások elé állítja a hazai nyúltenyésztőket, és bár az elmúlt években több támogatási jogcím keretében jelentős segítséget kaptak, a talpon maradáshoz a hazai fogyasztók támogatására is szükség van. Együnk több nyúlhúst, ami mind egészségünkre, mind a hazai nyúltenyésztésre jótékonyan hat!

Adatok forrása: Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács
A borítókép készítője: Juráskó Róbert (Nyúl Terméktanács)


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Baromfi-, Kisállat-tenyésztéssel kapcsolatos kiadványok

Baromfi-, Kisállat-tenyésztéssel kapcsolatos kiadványok

Baromfi és kisállat tenyésztés

Pannon méh teljesítményvizsgálati kódex - Érvényes 2019.05.27-től

Zika nyúlfajta üzemi teljesítményvizsgálatának eredménye - 2016.

Cherry Valley SM3 Super Heavy pecsenyekacsa üzemi teljesítményvizsgálatának eredményei -2016

 
 
 
 

Golden Goose White pecsenyelúd üzemi teljesítményvizsgálatának eredményei-2014.

A Velencei-tavi vadponty teljesítményvizsgálata 2012-2013.

Ponty teljesítmény vizsgálat 2013.

Ponty teljesítmény vizsgálat 2012.

Grimaud G35 Lourd pecsenyelúd üzemi teljesítményvizsgálatának eredménye-2013

Pannon nagytestű nyúlfajta üzemi teljesítményvizsgálatának eredménye

Cherry Valley SM3 Medium üzemi teljesítményvizsgálatának eredményei 2012.

Mulard-Top mulardkacsa üzemi teljesítményvizsgálatának eredményei 2012. 

Ponty teljesítmény vizsgálat 2011

Ponty teljesítmény vizsgálat 2010

Lippitsch lúdhibrid pecsenyelúd üzemi teljesítmény vizsgálata-2011 

Hortobágyi fehér pecsenyelúd üzemi teljesítmény vizsgálata-2011

Bábolnai emdeni fehér pecsenyelúd üzemi teljesítmény vizsgálata-2011

Eltérő genotípusú pecsenyecsirke állományok központi teljesítményvizsgálata 2009

Nyúl teljvizsg. eredmények 2006

ÚJ_érvényes keltetők lista (1)

baromfikeltlist_2007

Tyúk és pulyka kódex IV. 2007

ÚJ_tenyésztőszervezetek

Ponty teljvizsg. eredményei 2005-2006 

Brojlerteszt 2007

Tojóhibridek teljesítményvizsgálata 2007

tenyszervlista08

Vizisz kpi teljvizsg kódex IV. 2007


Friss hírek

2023. december 14, csütörtök

Elismert tenyésztő szervezetek

Magyarországon elismert tenyésztő szervezetek

Tovább >

2023. október 27, péntek

Tenyészbika lajstromszámok 2023

A 2023-as támogatási tárgyévben (a támogatási kérelem benyújtásának naptári éve szeptember 1. - augusztus 31.) összesen 1756 bika kapott központi lajstromszámot.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)