A hobbikertész cimkéjű tartalom.

Ismertető a támogatási programokhoz (AKG, AÖP) kapcsolódó növényvédő szer hatóanyaglistákról

Ismertető a támogatási programokhoz (AKG, AÖP) kapcsolódó növényvédő szer hatóanyaglistákról

2024. március 20, szerda

A Nébih növényvédelmi szakértői évente összeállítják a különböző támogatási programokban tiltott, valamint az azokban felhasználható növényvédő szer hatóanyaglistákat. A hatósághoz minden évben számos kérdés érkezik a listák értelmezését illetően. Az eligazodásban az alábbi összefoglalóval nyújt segítséget a hivatal.

Tiltólisták

Az Európai Unióban használható növényvédő szer hatóanyagok jegyzékét a növényvédő szerekről szóló uniós jogszabály melléklete* tartalmazza. A tiltólisták kialakításakor a hatóság minden esetben ezt a jegyzéket veszi alapul. Az a hatóanyag ugyanis, amelyik nem szerepel az uniós rendelet mellékletében, vagy jóváhagyását a hatóság visszavonta, nem használható fel a növénytermesztésben az unió területén.

Fontos tudni, hogy a korábban betiltott hatóanyagok, mint például a klórpirifosz, a fipronil, a dikvát, vagy az uniós szinten soha nem engedélyezett hatóanyagok, mint a klórfacinon, nem szerepelnek a támogatási programok tiltólistáin, azok felhasználása ugyanis enélkül is egyértelműen tilos. Ezt a korlátozást nem írja felül az sem, ha egy már nem engedélyezett hatóanyagú készítmény adott esetben 120 napra szükséghelyzeti engedélyt kap a hatóságtól. A szükséghelyzeti engedély ugyanis kizárólag azok számára adhat lehetőséget a védekezésre, akik nem vesznek részt a támogatási programokban.

A támogatási programok tiltólistáján olyan hatóanyagok találhatóak, amelyek általánosan felhasználhatóak az unióban, ugyanakkor a gazdálkodók, az adott támogatási programhoz kapcsolódó vállalásukból kifolyólag, nem alkalmazhatják azokat. A támogatás célja ugyanis, hogy – a lehetséges terméskiesés kompenzálása mellett – a gazdaságilag esetleg kevésbé, ugyanakkor a környezet védelme szempontjából kedvezőbb alternatívák választására buzdítsa a termelőket.

Az év közben elfogadott, új hatóanyagú készítményeket ‒ a szer engedélyokiratában foglaltak betartása mellett ‒ fel lehet használni a tiltólistát tartalmazó támogatási programokban. Ez esetben ugyanis olyan, az unióban engedélyezett hatóanyagról van szó, amely a támogatási program tiltólistáján biztosan nem szerepel.

További fontos információ, hogy a hatóság 2024-től termékneveket már nem, kizárólag hatóanyagokat jelenít meg a tiltólistákon. Ennek oka, hogy a korábbi években a jegyzékek érthetőségét segítő példa készítményekről, sok esetben az a téves következtetés alakult ki, hogy csak ezen konkrét készítmények felhasználása tilos.

Pozitív listák

Azokban a támogatási programokban, amelyekhez pozitív lista kapcsolódik, kizárólag azokat a hatóanyagú készítményeket lehet felhasználni, amelyek a kihirdetett pozitív listán szerepelnek.

Az év közben engedélyezett, új hatóanyag esetében az adott hatóanyagot tartalmazó készítményeket értelemszerűen nem lehet felhasználni a pozitív listát tartalmazó támogatási programokban, hiszen a szóban forgó hatóanyag biztosan nem szerepel a pozitív listán. 
Az év közben módosított engedélyokiratú készítményeknél figyelni kell a termék címkéjét, mivel jelentősen változhat az engedélyokirat tartalma. Előfordulhat, hogy időközben valamilyen kedvezőtlen tulajdonság miatt a hatóság a készítményt kivonja egyes kultúrákból, valamint megváltozhat a felhasználható dózis vagy a felhasználásra engedélyezett fenológiai fázis is.

A Nébih felhívja az érintett gazdálkodók figyelmét arra, hogy az engedélyokiratokban foglalt felhasználási előírásokat minden esetben be kell tartani! A támogatási programban történő részvételnél ezen szabályok következetes alkalmazásával minimálisra csökkenthető a szankció kockázata.

Kapcsolódó jogszabály:
*A bizottság 2011. május 25-i 540/2011/eu végrehajtási rendelete az 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a jóváhagyott hatóanyagok jegyzéke tekintetében történő végrehajtásáról 

Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Növényvédő szerek biztonságos tárolása

Növényvédő szerek biztonságos tárolása

2021. január 19, kedd

Ahogy a növényvédő szer forgalmazása, szállítása és felhasználása, úgy a tárolása is fokozott veszéllyel járó tevékenység. A készítményeket a szabályozás a veszélyes anyagok és veszélyes készítmények kategóriájába sorolja az emberre és a környezetre esetlegesen ártalmasan ható, komplex tulajdonságaik alapján.

A növényvédő szerek raktározására és tárolására vonatkozó szabályokat a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010 (IV.23.) FVM rendelet 14. és 27. §-a írja elő. Raktározás alatt a kereskedelemhez kacsolódó tevékenységet értjük, tárolás alatt pedig a végfelhasználónál végzett tevékenységet. A növényvédőszer-raktárra vonatkozó egyes követelményeknek meg kell felelnie az otthoni növényvédőszer-tárolónak is.

A növényvédőszer-raktár létesítésének előírásai
A növényvédő szert forgalmazó személy köteles a készítményeket olyan, elkülönített raktárban tartani, amelynek bejárata a szabadból nyílik, és átjárás nélkül megközelíthető. A bejáratnak tömör, biztonsági záras, magasított küszöbű ajtónak kell lennie. Az ajtón jól látható helyen fel kell tüntetni az „Idegeneknek belépni tilos!” feliratot, a raktáron belül pedig a „Növényvédőszer-raktár” figyelmeztetést. 
A raktáron belül minden olyan tevékenység tiltott, amely nem kapcsolódik a növényvédő szer tárolásához vagy felhasználásra való elkészítéséhez. A raktár bejáratának kulcsát kizárólag a raktáros, illetve megbízott helyettese kezelheti. A raktárba belépni, növényvédő szert a raktárba bevinni, onnan kivinni, a raktárban bármilyen tevékenységet végezni kizárólag a raktáros jelenlétében és hozzájárulásával szabad. 

A kis- és nagykereskedelmi forgalmazási és raktározási tevékenység engedélyhez kötött.

A további előírások mind az otthoni növényvédőszer-tárolásra, mind a raktározási tevékenységre érvényesek.

Otthoni növényvédőszer-tárolás
A növényvédő szerek tárolására minden esetben olyan helyet kell biztosítani, ahol a tárolt készítmények az egészséget és a környezetet nem veszélyeztetik. A tárolóhely lehet egy külön helyiség vagy egy különálló szekrény is. Úgy kell kialakítani, hogy egy esetleges szennyeződés esetén biztosítható legyen a környezet maradéktalan tisztítása. 
•    Elsődleges követelmény, hogy a tárolóhelyiség szilárd aljzatburkolatú legyen, ahol a talajvíz az év egyetlen szakában sem emelkedik a tárolószint fölé, ezenkívül a tárolt anyag sem közvetlenül, sem közvetve nem juthat felszíni vagy felszín alatti vizekbe. 
•    Csapadékvíznek egyik tárolóalkalmatosságba sem szabad bejutnia!
•    A tároló kialakítását úgy kell megoldani, hogy az el legyen különítve az emberek és állatok tartózkodási helyétől, valamint az élelmiszer és takarmány tárolására szolgáló helyiségektől is.
•    Gondoskodni kell az ajtó zárhatóságáról is annak érdekében, hogy illetéktelen személyek, állatok ne férjenek hozzá a tárolt készítményekhez.
•    Ki kell zárni továbbá a tűz- és robbanásveszélyt.

Fontos kitétel, hogy a tárolón belül elkülönítetten kell tartani azokat a kiürült és lezárt növényvédőszer-csomagolóeszközöket, amelyeket előzőleg már szabályosan, kívül és belül is megtisztítottak. De el kell különíteni a sérült csomagolású, lejárt szavatosságú készítményeket, a szennyezett vagy azonosíthatatlan, illetve ártalmatlanításra váró csomagolóanyagokat is.
Elővigyázatossági okokból érdemes a szilárd formulációjú növényvédőszer-készítményeket a folyékony állagú készítmények feletti polcra helyezni, így csökkentve a szennyeződés kockázatát. Ezenkívül tanácsos olyan eszközöket (tűzoltókészülék, homok, takarító felszerelés) is biztosítani, melyek segítségével megelőzhető a kiömlött növényvédő szer további szennyezése.

Alkalmi tárolás
Az állandó tárolóhelytől messzebb lévő munkaterületen a fenti előírásoknak megfelelő alkalmi tárolóban egynapi felhasználásra előkészített, zárt csomagolású növényvédő szer tárolható. Az alkalmi tároló csak alapos tisztítást követően vehető igénybe más tárolási célra.

További szigorú szabályok
Az emberi egészség, a környezet, különösen a felszíni és felszín alatti vizek védelme érdekében TILOS 25 kg vagy annál nagyobb mennyiségű növényvédő szert tárolni:
•    vízművek területén,
•    ár- és belvízveszélyes területen,
•    a Balaton, Velencei-tó, Fertő-tó, Tisza-tó és a fürdőzésre kijelölt vizek partvonalától számított 1 km-es szakaszon belül.

A tárolóhelyiségbe szigorúan tilos ételt és italt bevinni, fogyasztani, valamint minden olyan tevékenységet végezni, amely nem kapcsolódik a növényvédő szer tárolásához, vagy felhasználásra történő elkészítéséhez!

Fontos kiemelni, hogy minden esetben figyelmesen olvassák el a vásárolt készítmények engedélyokiratát, valamint maradéktalanul tartsák be a szigorúbb tárolási körülményekre (pl.: elkülönített tárolást, szigorúbb csomagolóeszköz-kezelést) vonatkozó, speciális rendelkezéseket!

A fenti előírások NEM vonatkoznak a szoba- és balkonnövények, valamint házikerti dísznövények ápolására engedélyezett készkiszerelésű, III. forgalmi kategóriájú növényvédő szerekre.


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

A növényvédő szerek biztonságos szállítása

A növényvédő szerek biztonságos szállítása

2020. szeptember 1, kedd

Egészségünk és környezetünk megóvása érdekében a megvásárolt növényvédőszer-készítmények szállításánál is be kell tartani néhány egyszerű, ám igen fontos biztonsági előírást. Növényvédelmi cikksorozatunk 14. része a növényvédő szerek biztonságos szállításával foglalkozik, elősegítve a készítmények használatához szükséges szabályok megismerését.

A növényvédő szert kizárólag elkülönítve és megfelelően rögzítve szállítsuk bontatlan állapotban, vagy a visszazárt eredeti, sérülésmentes csomagolásában. 

Mindenképp ügyeljünk arra, hogy a készítmény ne érintkezzen egyéb szállított áruval, ne szennyezze be sem a szállító járművet, sem a környezetet. Amennyiben a szállító jármű mégis szennyeződne, azonnal tisztítsuk meg a releváns egészségügyi, környezetvédelmi és természetvédelmi előírások szigorú betartása mellett. 

Szállítás közben a szert hőtől, esőtől, hidegtől és más időjárási viszontagságtól védeni kell.

•    Növényvédő szerek szállítása esetén szigorúan tilos a szállító jármű rakfelületén növényvédő szerrel együtt embert, állatot, takarmányt, élelmiszert vagy gyógyszert szállítani!
•    Szigorúan tilos felhasználásra előkészített növényvédő szert közúton szállítani (pl.: háti permetezőbe készítve)!
 

A szállító járműben minden eshetőségre felkészülve legyen kéznél porraloltó készülék, elsősegélydoboz, valamint kerékkitámasztó ék.
A készítmények járműbe helyezése és járműből való kiemelése esetén gondoskodjunk az alapvető egyéni védőeszközök (pl.: védőkesztyű) használatáról!
Ezen egyszerű szabályok figyelembevételével biztonságossá válik a szállítás, és távol marad a baj.
 


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

A növényvédő szerek vásárlása

A növényvédő szerek vásárlása

2020. augusztus 27, csütörtök

Vásárlás előtt nem árt átgondolni, hányféle növényt, milyen kártevőktől és mekkora területen szeretnénk megvédeni a növényvédő készítményekkel. Nagyon fontos szempont például, hogy a kezelendő növénykultúrá(k)ban mely növényvédő szerek rendelkeznek engedéllyel.

Ellentétben a nagyobb területekkel rendelkező gazdaságokkal, a házikertben vagy hobbitelken egységnyi területet nézve többféle növényfaj és -fajta védelmére kell felkészülni, így ehhez mérten kell összeválogatni a készítményeket. A lehető legspecifikusabb készítmények kiválasztása azért is fontost, mert a növényvédő szer engedélyokiratában nem szereplő növénykultúrákat kezelni az adott készítménnyel szigorúan tilos! Nagy fajgazdagságú kert esetében lehetőség van több növénykultúrában engedélyezett készítményeket vásárolni.

Vásárlás előtt mérjük fel a felhasználni kívánt szer mennyiségét

Mindig csak annyi növényvédő szert vásároljunk, amennyit rövidtávon (következő egy hétben vagy hónapban) felhasználunk, és gondoskodjunk a maradék szer(ek)  biztonságos tárolásáról, valamint a keletkező hulladék szakszerű kezeléséről. Vásárlásnál érdemes az évről évre előforduló károsítók megjelenését is számításba venni, illetve figyelemmel kísérni a növényvédelmi előrejelzéseket a különböző mezőgazdasági fórumokon, hatósági tájékoztatókban és szaklapokban.

Növényvédő szert (is) csak megbízható forrásból

Mindig, minden esetben engedéllyel rendelkező, magyarországi forgalmazótól szerezzük be a növényvédő szereket! A megvásárolni kívánt növényvédő szerre hasonlító, hamisított termékek nemcsak a kezelni kívánt növénykultúrában tehetnek kárt, hanem a környezetre, valamint saját és embertársaink egészségére is súlyos hatással lehetnek. 
Az illegális növényvédő szerek alkalmazását a törvény szigorúan bünteti, ezért abban az esetben, ha bárki illegális növényvédőszer-kereskedelemről szerez tudomást, haladéktalanul értesítenie kell a hatóságot!

Megfelelő vásárlási jogosultság megléte

Minden vásárlásnál meg kell győződni arról, hogy a megvásárolni kívánt készítmény beszerzéséhez és felhasználásához rendelkezésre áll-e a megfelelő vásárlási jogosultság. A növényvédelmi hatóság a növényvédő szereket felhasználásuk és forgalmazásuk szerint 3 forgalmi kategóriába sorolja (jelölésük: I., II. és III.) annak érdekében, hogy az ún. „hivatásos felhasználás” céljából felhasználandó növényvédő szerek elkülöníthetőek legyenek a hobbikertészkedésnél is alkalmazható növényvédő szerektől. 
Ez a kategóriarendszer határozza meg, hogy az adott készítménnyel ki, milyen végzettséggel, milyen jogosultsággal milyen tevékenységet végezhet. Az I. és II. forgalmi kategóriába tartozó növényvédő szereket a megyei kormányhivatalok növény-és talajvédelmi szakhatósága által kiadott engedéllyel („fehér”, illetve „zöld könyv”) lehet forgalmazni, megvásárolni és felhasználni. A III. forgalmi kategóriába tartozó készítményeket engedély nélkül, lakossági felhasználásra lehet beszerezni. A forgalmi kategóriákról bővebben a cikksorozat 3. részében tájékozódhatunk.

Megfelelő védőfelszerelés biztosítása, viselése

Már a tervezett kezelés érdemes beszerezni a növényvédő szer felhasználásakor szükséges egyéni védőfelszerelést, vagyis azokat az eszközöket, amelyekre a permetlé előkészítése, kijuttatása és ártalmatlanítása során szükséges lesz (védőkesztyű, lábbeli, szemüveg, védőruházat, védőmaszk)! A védőkellékekről növényvédő szer forgalmazóitól vagy a gazdabolt, kertészeti árudák eladóitól tudunk tanácsot kérni, és ugyanitt meg is vásárolhatjuk ezeket az eszközöket. Az előírt védőfelszerelés hiányában a növényvédő szeres kezelést veszélyes, épp ezért tilos megkezdeni!

FONTOS INFORMÁCIÓ
A növényvédő szerek vásárlására vonatkozó szabályokat minden esetben szigorúan be kell tartani! A jogszabályban rögzített követelmények figyelmen kívül hagyása esetén növényvédelmi bírság szabható ki.
Az a növényvédő szert eladó személy, aki feltételes forgalmú készítményt arra jogosulatlan személynek ad ki, engedélyének bevonására és a tevékenységtől való eltiltásra számíthat.

 

Friss hírek

2024. június 24, hétfő

Országos parlagfű helyzetkép (2024.06.21.)

Az átlagosnál jóval magasabb kora tavaszi hőmérsékletek hatására 2024-ben a szokásosnál korábban volt észlelhető a parlagfű csírázása. Az idei évben a parlagfű kelése az ország nagy részén már március közepén, végén elkezdődött.

Tovább >

2024. június 10, hétfő

Országos parlagfű helyzetkép (2024.06.07.)

Az átlagosnál jóval magasabb kora tavaszi hőmérsékletek hatására 2024-ben a szokásosnál korábban volt észlelhető a parlagfű csírázása. Az idei évben a parlagfű kelése az ország nagy részén már március közepén, végén elkezdődött.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Mit árul el a növényvédő szerek címkéje?

Mit árul el a növényvédő szerek címkéje?

2020. augusztus 24, hétfő

A növényvédő szerek jelölése számos fontos információt tartalmaz a készítmény alkalmazhatóságáról és biztonságos felhasználásáról. Épp ezért lényeges, hogy – a biztonságos, környezetbarát és hatékony növényvédelmi kezelések érdekében – felhasználás előtt mindig figyelmesen áttanulmányozzuk a flakonon szereplő tájékoztatókat. Növényvédelmi cikksorozatunk újabb részében a címkén található legfontosabb információkat gyűjtöttük össze. Fontos azonban, hogy a készítmények felhasználásához előzetesen kérjük ki szakember segítségét, tanácsát.

A termékre vonatkozó alapvető információk azt szolgálják, hogy a felhasználók könnyen azonosítani tudják a terméket és annak felhasználási körét. Ezek az alábbiak:

  • készítmény neve: a növényvédő szer engedélyokirata szerinti megnevezése
  • hatóanyag neve és részaránya (mértékegységek: m/m%, g/l, g/kg)
  • szerforma/formuláció: kétjegyű betűkóddal, pl.: SC – szuszpenzió koncentrátum
  • a növényvédő szer rendeltetése/hatásspektruma: pl.: rovarirtó szer, gyomirtó szer stb.
  • forgalmazási kategória: I., II. vagy III.
  • A III. forgalmi kategóriájú készítményeket szabadon, I. és II. kategóriájú készítményeket azonban kizárólag megfelelő képzettség és engedély megléte esetén vásárolhatunk. Ha utóbbi kategóriákba tartozó szerre van szükségünk, de nincs képesítésünk, akkor növényorvosi vénnyel tudjuk beszerezni őket. Fontos azonban ezek a készítmények leginkább az árutermelő gazdálkodók számára ajánlottak, és kijuttatásuk is képzettséghez kötött.
  • (A kategóriákról bővebben korábbi cikkünkben olvashatnak.)
  • gyártási idő: év, hónap, nap formában
  • kiszerelési idő: év, hónap, nap formában
  • eltarthatósági idő: években adják meg a gyártók (pl.: 2 vagy 3 év), amit mindig a gyártási időtől kell számítanunk

A növényvédő szereket általában napfénytől védett, száraz, hűvös helyiségben kell tárolni. Egyes készítmények a szokásostól eltérő tárolási körülményeket igényelnek, ezt azonban mind a szer okiratában, mind pedig a címkéjén feltüntet a gyártó/forgalmazó.

A lejárt eltarthatósági idejű készítmény kereskedelmi forgalomban már nem tartható, illetve a növényvédőszer-raktárban is a többi készítménytől elkülönítetten kell tárolni. Lejárt szereket tehát forgalmazni tilos, ugyanakkor az ilyen készítményeket a végfelhasználó saját felelősségre még felhasználhatja. Fontos azonban csakis abban az esetben tehetjük ezt meg, ha a növényvédő szer engedélyokirata még érvényes a kezelendő kultúrában. A lejárt eltarthatósági idejű készítményeknél azzal is számolni kell, hogy az előírtnál hosszabb tárolási idő miatt megváltozhatnak a szer fizikai és kémiai tulajdonságai. Azokat a készítményeket semmiképp se használjuk fel, amelyeknek külleme szemmel láthatóan tartósan megváltozott az eredeti állapothoz képest.

A lejárt eltarthatósági idejű növényvédő szerek szakszerű ártalmatlanításáról minden esetben gondoskodni kell!

Ha a kiszerelés nem nagyobb 1 kg-nál, vagy 1 liternél és a címkén nincs eltérő utasítás, akkor a szabadforgalmú (III. kategóriás) növényvédő szerek kiürült csomagolóedénye – a megfelelő öblítés/tisztítás után – a kommunális hulladéktárolóban elhelyezhetőek.

Az 1 kg-ot, vagy 1 litert meghaladó III. kategóriás szerek üres és megtisztított csomagoló anyagait elkülönítve, veszélyes hulladékként kell tárolni és csak az erre kijelölt átvételi helyen szabad leadni (pl. hulladékudvar). A CSEBER Non-profit Közhasznú Kft. növényvédő szerrel szennyezett csomagolóanyag gyűjtőhelyeinek listája megtalálható a Kft. honlapján.

A szakszerű tisztítás a „háromszoros öblítés” módszerével történik.

A megmaradt növényvédő szert eredeti, felcímkézett csomagolásában, gondosan lezárva, gyermekek, és állatok elől szigorúan elzárva kell tárolni. Ha nem szeretnék már felhasználni a szert, akkor keressünk egy olyan veszélyes hulladékokat gyűjtő helyet, ahol növényvédő szert is átvesznek. (Az ingyenes veszélyes hulladék begyűjtési pontokról az önkormányzatoknál érdemes érdeklődni.)

A készítmények címkéje a növényvédelmi technológiára vonatkozó legfontosabb utalásokat is tartalmazza. Az alábbi információkat olvashatjuk a csomagoláson:

  • a kultúrát, amelyben a növényvédő szer felhasználható,
  • a célszervezetet, amely ellen a kezelés irányul,
  • a kezelések maximális számát,
  • a kezelésenkénti dózist,*
  • a két kezelés között eltelt legrövidebb időtartamot,
  • a betakarítás előtti legutolsó kezelés időpontját vagy a kezelés idejét/intervallumát a kultúrnövény fenológiájához viszonyítva
  • további specifikus megszorításokat (pl. utóvetemények korlátozása, vagy legeltetési tilalom)

*III. kategóriás növényvédő szerek esetében a 10 l permetléhez szükséges szermennyiséget is feltüntetik.

Fontos, hogy ezektől a követelményektől a felhasználó semmiképp se térjen el. Az előírások betartásával biztosítható, hogy a növényvédő szert biztonságosan, hatékonyan és okszerűen alkalmazzák.

Az adott készítmény hatékonysága az megadott dózis esetén igazolt, ezért se többet, se kevesebbet nem szabad belőle kijuttatni az engedélyezettnél. Az előírtnál kisebb dózis, vagy a megengedettnél gyakoribb használat esetén a károsítóban kialakuló esetleges rezisztenciával, míg magasabb koncentráció alkalmazásakor egészségügyi és környezeti kockázattal kell számolnunk. A készítmény dózisa legtöbbször egy intervallumot biztosít a felhasználónak, mely garantálja a hatékonyságot és megadja azt a szabadságot, hogy a konkrét fertőzés mértékétől függően állapítsa meg a felhasznált növényvédő szer mennyiségét.

A növényvédő szerek hatékony és eredményes felhasználásának érdekében szem előtt kell tartani a különböző hatásmódú készítmények váltogatását (szerrotáció), ezáltal kiküszöbölve a károsítónál esetlegesen kialakuló rezisztenciát. Ehhez kapcsolódóan figyelni kell arra is, hogy ne használjunk egymás után azonos hatóanyagú, de különböző márkanéven kapható készítményeket!

Egészségünk védelme érdekében rendkívül fontos információ az egyes készítmények várakozási ideje, amik minden esetben szerepelnek a növényvédő szerek címkéjén:

  • Munkaegészségügyi várakozási idő (napokban megadva): ennyi idő múlva lehet a kezelt területre védőfelszerelés nélkül belépni és ott további munkát végezni.
  • Élelmezés-egészségügyi várakozási idő (napokban megadva): a növényvédő szeres kezelés után ennyi idő múlva lehet a terményt betakarítani.

Ahogy az növényvédelmi cikksorozatunk 9. és 10. részében is szerepelt, a növényvédő szerek engedélyezési folyamata során a készítmény egészségre és környezetre gyakorolt hatását is értékelik. Az értékelés alapján történik meg a veszélyes készítmények osztályba sorolása és ez utóbbi alapján tüntetik fel a címkén a veszélyjele(ke)t, valamint a biztonságos felhasználásra és az alkalmazás kockázatára utaló úgynevezett „H” és „P” mondatokat.

Példák veszélyjelekre

A címkén szerepel a készítmény p.o. LD50 értéke: ez az érték a növényvédő szereknek az a kísérleti állatok (patkányok) testsúlykilogrammjára számított és mg-ban megadott mennyisége, melynek a szájon át történő adagolása után az állatok 50%-a elpusztul. Az adat a szájon át történő toxicitás besorolás alapját szolgálja.

A címkén az egyéni védőfelszerelésekről is tájékozódhatunk, melyek használata kötelező!

Mindemellett a jelölés – az általános elsősegélynyújtási előírásokon túl – specifikus kezelési utasítást is tartalmaz.

Mérgezés, vagy annak gyanúja esetén a beteg szakellátásához információ szerezhető be a nap 24 órájában az Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálattól. Ingyenesen hívható segélykérő telefonszámuk: 06-80-201-199. Fontos, hogy ezen a telefonszámon KIZÁRÓLAG a mérgezéssel vagy annak gyanújával kapcsolatosan lehet információt beszerezni. A növényvédő szerekkel kapcsolatos minden egyéb kérdésekben forduljanak bizalommal a Nébih-hez!

Az emberi egészség és a környezet veszélyeztetésének elkerülése érdekében szigorúan be kell tartani a készítmény alkalmazására és tárolására vonatkozó valamennyi előírást! Amennyiben feltétlenül szükséges a növényvédő szerrel történő permetezés, a kezelés megkezdése előtt értesítsük a velünk egy háztartásban élőket és a kezelt terület közvetlen környezetében élőket! Amennyiben motoros meghajtású permetezőgépet használ, erre különösen figyeljen!


Friss hírek

2024. március 20, szerda

Ismertető a támogatási programokhoz (AKG, AÖP) kapcsolódó növényvédő szer hatóanyaglistákról

A Nébih növényvédelmi szakértői évente összeállítják a különböző támogatási programokban tiltott, valamint az azokban felhasználható növényvédő szer hatóanyaglistákat. A hatósághoz minden évben számos kérdés érkezik a listák értelmezését illetően. Az eligazodásban az alábbi összefoglalóval nyújt segítséget a hivatal.

Tovább >

2023. április 14, péntek

Repülőgépes és helikopteres légi növényvédelemhez hatósági engedéllyel rendelkező szervezetek

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Légügyi Felügyeleti Hatósági Főosztályának tájékoztatása szerint légi-mezőgazdasági tevékenységgel kapcsolatban jelenleg a következő szervezetek rendelkeznek hatósági engedéllyel önálló munkavégzésre:

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)