A felir cimkéjű tartalom.

Egyszerűbb indulás az élelmiszer-vállalkozásoknak

Egyszerűbb indulás az élelmiszer-vállalkozásoknak

2021. július 13, kedd

Amihez eddig külön engedély kellett, ahhoz most már a bejelentés is elég: az élelmiszerforgalmazás, vendéglátás és étkeztetés területén lényegesen egyszerűbb lett a vállalkozás indítása. Ráadásul az elektronikus ügyintézés választásával néhány percre rövidülhet az ügyintézés FELIR-t érintő része.

Az állati eredetű élelmiszerek kiemelt figyelmet igényelnek az élelmiszerláncban eltöltött életútjuk során. Előállításuk, forgalmazásuk, érintkezésük más termékekkel, feldolgozásuk készételekké higiéniai, élelmiszerbiztonsági szempontból kiemelt jelentőségű, ezért indokolt a fokozott hatósági jelenlét ezen a területen. Korábban a jegyzői nyilvántartásba vétel mellett egy külön engedély, az élelmiszerlánc-biztonsági hatóság hozzájárulása is kellett a friss hús, friss halászati termék, nyers tej, hűtést igénylő tej és tejtermék, hűtést igénylő cukrászati készítmény és – ital kivételével – a vendéglátóipari termékek kereskedelmi forgalomba hozatalához.

Az élelmiszer-kereskedelemmel foglalkozó vállalkozást a hatóság az Élelmiszerlánc-felügyeleti Információs Rendszerben (FELIR) is rögzítette, így biztosítva a vállalkozások számára a FELIR azonosítót, amelynek megléte szintén feltétele a jogszerű működésnek. A jogalkotó a különengedély-kötelezettséget 2021. július 1-től megszüntette, de a fogyasztók továbbra is számíthatnak az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság támogató felügyeletére és a FELIR azonosító kötelezettség továbbra is megmaradt. Szintén nem változik a jegyzői (mint kereskedelmi hatósági) bejelentkezés kötelezettsége.

A valamennyi élelmiszerlánc és agrárágazati szereplő részére kötelező elektronikus FELIR-regisztráció és a jegyzőnél megtett bejelentés tehát mostantól a következőképpen egészítik ki egymást.

•    Az élelmiszer-vállalkozónak be kell jelenteni kereskedelmi tevékenység indítási szándékát a területileg illetékes jegyzőnek.

•    Ha ezzel egyidejűleg az élelmiszer-vállalkozó elektronikusan regisztrálja a tevékenységet és a tevékenység végzésének helyét a FELIR-ben*, egy lépésben megvalósul a közhiteles élelmiszerlánc-felügyeleti hatósági nyilvántartásba vétel és a FELIR azonosító megképzése, és ezzel máris indítható a bejelentett vállalkozás.

•    Ha az élelmiszer-vállalkozó nem az elektronikus ügyintézés mellett dönt, akkor keresse fel az illetékes járási hivatalt, ahol a FELIR- és tevékenység regisztrációt egyszerre el tudja intézni.

A Nébih elektronikus ügyintézési felületét használva nincs más tennivaló, 2021. július 1-től a FELIR azonosítóval és az adott tevékenységre vonatkozó tevékenység azonosítóval rendelkező élelmiszer-vállalkozó a jegyzőnél tett bejelentést követően jogszerűen forgalmazhat élelmiszert és végezhet vendéglátó tevékenységet.**

Az élelmiszer-biztonság szemlélete a külön engedélyes eljárás eltörlésének ellenére sem változott. Továbbra is kiemelt felügyeleti szempont a kockázati kategóriák megkülönböztetése, hiszen ez befolyásolja a hatósági ellenőrzéseket. Abban, hogy az elektronikus bejelentés során a korábban külön engedélyhez kötött tevékenységeket mely ügytípusban kell regisztrálni, az alábbi táblázat nyújt segítséget. 
 

Példa az élelmiszer-vállalkozás típusára

Válassza ezt az ügytípust!

Regisztrálja ezt a tevékenységet!

Olyan csomagküldő, internetes kis és nagykereskedelemi tevékenység, amikor mindenféle élelmiszer értékesítése történik. A vállalkozás élelmiszer-biztonsági szempontból kockázatosabb élelmiszereket is forgalmaz hűtést igénylő állati terméket és/vagy vendéglátóipari terméket. Ezek mellett forgalmazhat nem állati eredetű termékeket és hűtést nem igénylő állati eredetű termékeket is.

Csomagküldő, internetes élelmiszer értékesítés regisztrációja: valamennyi élelmiszer és/vagy vendéglátó-ipari termék

csomagküldő, internetes élelmiszer értékesítés: valamennyi élelmiszer és/vagy vendéglátó-ipari termék

Olyan csomagküldő, internetes kis és nagy-kereskedelemi tevékenység, amikor csak élelmiszer-biztonsági szempontból kevésbé kockázatos élelmiszer értékesítése történik. A vállalkozás csak nem állati eredetű termékek és hűtést nem igénylő állati eredetű termékek forgalmazásával foglalkozik (nem értékesít hűtést igénylő állati eredetű élelmiszert és/vagy vendéglátóipari terméket).

Csomagküldő, internetes élelmiszer értékesítés regisztrációja: kivéve hűtést igénylő állati eredetű élelmiszer és vendéglátó-ipari termék

csomagküldő, internetes élelmiszer értékesítés: kivéve hűtést igénylő állati eredetű élelmiszer és vendéglátóipari termék

Olyan automatából történő élelmiszer értékesítés, amikor mindenféle élelmiszer értékesítése történik. A vállalkozás élelmiszer-biztonsági szempontból kockázatosabb élelmiszereket is forgalmaz hűtést igénylő állati terméket és/vagy vendéglátóipari terméket. Ezek mellett forgalmazhat nem állati eredetű termékeket és hűtést nem igénylő állati eredetű termékeket is.

Automatából történő élelmiszer értékesítés regisztrációja: valamennyi élelmiszer és/vagy vendéglátó-ipari termék

élelmiszer értékesítés automatából: valamennyi élelmiszer és/vagy vendéglátó-ipari termék

Olyan automatából történő élelmiszer értékesítés, olyan esetekben, amikor csak élelmiszer-biztonsági szempontból kevésbé kockázatos élelmiszer értékesítése történik. A vállalkozás csak nem állati eredetű termékek és hűtést nem igénylő állati eredetű termékek forgalmazásával foglalkozik (nem értékesít hűtést igénylő állati eredetű élelmiszert és/vagy vendéglátóipari terméket).

Automatából történő élelmiszer értékesítés regisztrációja: kivéve hűtést igénylő állati eredetű élelmiszer és vendéglátó-ipari termék

élelmiszer értékesítés automatából: kivéve hűtést igénylő állati eredetű élelmiszer és vendéglátóipari termék

Olyan élelmiszer raktározási tevékenység (ideértve a bérraktározást és a logisztikai központokat is), amelynek során mindenféle élelmiszer raktározása történik. A vállalkozás élelmiszer-biztonsági szempontból kockázatosabb élelmiszereket is raktároz: hűtést igénylő állati terméket és/vagy vendéglátóipari terméket is. Ezek mellett raktározhat nem állati eredetű termékeket és hűtést nem igénylő állati eredetű termékeket is.

Élelmiszer raktár üzemeltetés regisztrációja: valamennyi élelmiszer és/vagy vendéglátó-ipari termék

élelmiszer raktár üzemeltetés: valamennyi élelmiszer és/vagy vendéglátó-ipari termék

Olyan élelmiszer raktározási tevékenység (ideértve a bérraktározást és a logisztikai központokat is), amelynek során csak élelmiszer-biztonsági szempontból kevésbé kockázatos élelmiszer raktározás történik. A vállalkozás csak nem állati eredetű termékek és hűtést nem igénylő állati eredetű terméket raktároz (nem raktároz hűtést igénylő állati eredetű élelmiszert és/vagy vendéglátóipari terméket).

Élelmiszer raktár üzemeltetés regisztrációja: kivéve hűtést igénylő állati eredetű élelmiszer és vendéglátó-ipari termék

élelmiszer raktár üzemeltetés: kivéve hűtést igénylő állati eredetű élelmiszer és vendéglátóipari termék

Olyan kis vagy nagykereskedelmi tevékenység, amikor mindenféle élelmiszer értékesítése történik az üzletben, vagy az üzleten kívüli, mozgóbolt útján történő, közterületen, vásáron vagy piacon, bevásárlóközpontban folytatott élelmiszer forgalmazási tevékenység során. A vállalkozás élelmiszer-biztonsági szempontból kockázatosabb élelmiszereket is forgalmaz hűtést igénylő állati terméket és/vagy vendéglátóipari terméket. Ezek mellett forgalmazhat nem állati eredetű termékeket és hűtést nem igénylő állati eredetű termékeket is.

Élelmiszerforgalmazás regisztrációja: valamennyi élelmiszer és/vagy vendéglátó-ipari termék

élelmiszerforgalmazás: valamennyi élelmiszer és/vagy vendéglátó-ipari termék

Olyan kis vagy nagykereskedelmi tevékenység, amikor csak élelmiszer-biztonsági szempontból kevésbé kockázatos élelmiszer értékesítése történik az üzletben, vagy az üzleten kívüli, mozgóbolt útján történő, közterületen, vásáron vagy piacon, bevásárlóközpontban folytatott élelmiszer forgalmazási tevékenység során. A vállalkozás csak nem állati eredetű termékek és hűtést nem igénylő állati eredetű termékek forgalmazásával foglalkozik (nem értékesít hűtést igénylő állati eredetű élelmiszert és/vagy vendéglátóipari terméket).

Élelmiszerforgalmazás regisztrációja: kivéve hűtést igénylő állati eredetű élelmiszer és vendéglátó-ipari termék

élelmiszerforgalmazás: kivéve hűtést igénylő állati eredetű élelmiszer és vendéglátóipari termék

Minden olyan vendéglátó és étkeztető tevékenység, ahol étel (meleg étel/hideg étel, hidegkonyha készítmény, cukrászati készítmény, édesipari készítmény) forgalmazása történik, amelyet jellemzően helyben (az előállítás helyén, ideiglenes árusítóhelyen, tálalókonyhán) szolgálnak ki, vagy házhoz szállítva értékesítenek. Pl. étterem, gyorsétterem, közétkeztetés, munkahelyi étkeztetés, lakásétterem, büfé, cukrászda, rendezvényi étkeztetés, alkalmi vendéglátó tevékenység, mozgó vendéglátó tevékenység, szálláshely-szolgáltatás keretében végzett vendéglátó tevékenység.

Vendéglátás és étkeztetés regisztrációja

vendéglátás és étkeztetés

Olyan vendéglátó tevékenység, ahol jellemzően helyben fogyasztása céljából főként italok forgalmazása történik, pl. bár, borozó, söröző, kocsma, kimért italok fogyasztására szolgáló italüzlet, kávézó, alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhely, zenés-táncos szórakozóhely.

Italszolgáltatás regisztrációja

italszolgáltatás

Hivatkozott jogszabályok:
*Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 23. §, 38. §, 38/A. §
**Az élelmiszerek és az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 20/2021. (V. 17.) AM rendelet 20. §-a alapján 2021. július 1-én hatályát veszti az élelmiszerek forgalomba hozatalának, valamint előállításának engedélyezéséről, illetve bejelentéséről szóló 57/2010. (V. 7.) FVM rendelet


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

A növényorvosnak is van FELIR azonosítója

A növényorvosnak is van FELIR azonosítója

2021. június 28, hétfő

A növényvédelmi főszezonban fontos információ a növényorvosoknak, hogy FELIR azonosítójuk kiadásáról a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kérelem nélkül is gondoskodik. Szükség esetén e-ügyintézéssel perceken belül megkapható a FELIR azonosító.

A növényorvosi tevékenység gyakorlásának szabályait meghatározó előírásokban – 2017-es első említése óta – megnövekedett a FELIR nyilvántartás és a hatósági nyilvántartásba vételt igazoló FELIR azonosító jelentősége. Az élelmiszerlánc és agrárágazati szereplőket sok esetben a Nébih kérelem nélkül nyilvántartásba veszi, és e-ügyintézési felületet is biztosít számukra az Élelmiszerlánc-felügyeleti Információs Rendszerben (FELIR). A növényorvosok esetében a FELIR azonosítónak kiemelt szerepe van a növényvédő szer felhasználásának nyomonkövethetősége miatt. A növényvédő szert forgalmazó kereskedő ugyanis I. forgalmi kategóriájú növényvédő szert csak növényorvosi vény ellenében adhat át a vevőnek, amelynek kötelezően előírt* tartalmi eleme a FELIR azonosító. Tehát, ha nincs FELIR azonosító a vényen, a vásárló nem juthat növényvédő szerhez.

A FELIR azonosító megléte az élelmiszerlánc és egyes agrárágazati szereplők engedélyezett tevékenységét, jogszerű működését igazolja. Úgy kell gondolni rá, mint az adóazonosító számokra az adózást érintő ügyekben. Minden egyes élelmiszerlánc szereplőnek egyetlen és egyedi FELIR azonosítója van, ehhez tartozhat több tevékenység, több tevékenységi hely. A tevékenység természetéből fakadóan a növényorvosi vényen mindig a növényorvos saját FELIR azonosítóját kell szerepeltetni, akkor is, ha egy – szintén FELIR azonosítóval rendelkező – szolgáltató intézmény dolgozójaként állítja ki azt.

Ahhoz, hogy a papír alapú recepten, vagy az e-Vény Szolgáltatásban biztosan megfelelő FELIR azonosítót rögzítsenek, legalább egyszer érdemes megnézni a Nébih honlapján – vagy a Nébih Navigátor mobilapplikációhoz külön letölthető Nébih Adatbázisok modulban – található FELIR keresővel a nyilvántartásban szereplő aktuális információkat. A közhiteles adatok lekérdezésére szolgáló alkalmazással mindenki egyszerűen megbizonyosodhat a FELIR azonosítóról és az ahhoz kapcsolt engedélyezett tevékenység(ek)ről, a tevékenység helyszín(ei)ről.

Ha a növényorvos nem találja FELIR azonosítóját a keresőben, vagy nyilvántartott adatainak módosítása szükséges, lehetősége van, pár kattintást igénylő, gyors elektronikus ügyintézésre a Nébih Ügyfélprofil Rendszerében (Nébih ÜPR). Ahhoz, hogy ezek a kattintások a megfelelő helyen történjenek meg, a Nébih készített egy, speciálisan a növényorvosok FELIR regisztrációját segítő útmutatót is az általános FELIR tájékoztatón felül.

* Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 16.§. (3) bekezdése értelmében.


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

A szolgáltató állatorvosok FELIR azonosítójáról a Nébih gondoskodik, de e-ügyintézési lehetőség is rendelkezésre áll

A szolgáltató állatorvosok FELIR azonosítójáról a Nébih gondoskodik, de e-ügyintézési lehetőség is rendelkezésre áll

2021. május 13, csütörtök

A szolgáltató állatorvosok FELIR azonosítójának kiadásáról a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kérelem nélkül is gondoskodik. Ám szükség esetén maga az állatorvos is fel tudja gyorsítani a folyamatot: e-ügyintézéssel perceken belül megkapható a FELIR azonosító.

Az állatorvosoknak 2017 óta szerepelniük kell az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszerben (FELIR-ben)*, azaz a közhiteles agrárágazati elektronikus hatósági nyilvántartásban. Alapesetben a Nébih a rendelkezésére álló információk és adatok alapján, hivatalból veszi nyilvántartásba az állatorvosokat, és állapítja meg számukra a FELIR azonosítót, amely ez idáig mintegy 4000 állatorvos esetében történt meg. 

Valamennyi szolgáltató állatorvosnak érdemes ellenőriznie, hogy a hatóság feltöltötte-e már az adatait a FELIR nyilvántartásba, illetve rendelkezik-e már FELIR azonosítóval. Ezt a Nébih honlapján elérhető FELIR keresőben vagy a Nébih Navigátor mobilapplikációhoz külön letölthető Nébih Adatbázisok modulban tehetik meg.

Ha az érintett nem találja meg az adatait a FELIR rendszerben, maga is fel tudja gyorsítani a nyilvántartásba vétel folyamatát, ugyanis a hivatal új fejlesztésének köszönhetően a Nébih Ügyfélprofil Rendszerében (ÜPR) már közvetlenül is lehetősége van FELIR azonosítót igényelni. Az elektronikus ügyintézési folyamatról a Nébih egy útmutatót is készített a szolgáltató állatorvosok számára, amely letölthető a hivatal weboldaláról.

A FELIR azonosító megléte az egyes agrárágazati szereplők engedélyezett tevékenységvégzését, jogszerű működését igazolja. Több jogszabály a FELIR azonosító kötelezettség általános előírásán túlmenően konkrétan is a FELIR azonosító feltüntetéséhez köti bizonyos szolgáltatások elvégzését, adatszolgáltatás vagy kérelem benyújtását, pályázatokban való részvételt. Így például a Magyar Falu Program felelős állattartást segítő pályázati kiírása is feltételként szabja meg a FELIR azonosító feltüntetését a pályázatban. 

Kiemelten fontos, hogy a szolgáltató állatorvos az általa kiállított vényen köteles feltüntetni a FELIR azonosítóját is, ennek hiányában a közforgalmú gyógyszertárak, állatpatikák megtagadhatják a vényköteles készítmények kiadását. A vényen mindig az állatorvos saját FELIR azonosítóját kell szerepeltetni, akkor is, ha az állatorvos egy intézmény, rendelőintézet dolgozójaként állítja ki azt. A FELIR azonosító ugyanakkor nem helyettesíti az aláírást és a bélyegzőlenyomatot, a három technikai elem együtt érvényesíti az állatorvosi vényt.

Kapcsolódó anyagok:
* élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény értelmében az
Útmutató a szolgáltató állatorvosok számára a FELIR nyilvántartásba vétellel kapcsolatos tudnivalókról

Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

A vadászatra jogosultak és a hivatásos vadászok FELIR azonosítójáról a Nébih gondoskodik, kérelem sem szükséges hozzá

A vadászatra jogosultak és a hivatásos vadászok FELIR azonosítójáról a Nébih gondoskodik, kérelem sem szükséges hozzá

2021. április 26, hétfő

A hatályos jogszabályok értelmében a vadászatra jogosultak és a hivatásos vadászok - a vadászati hatóság által vezetett nyilvántartás mellett - az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszerben (FELIR-ben) is szerepelnek. A vadászatra jogosultnak és a hivatásos vadásznak azonban a FELIR nyilvántartásba vételt nem kell kérelmezni: a Nébih az, aki gondoskodik az ügyfelek közhiteles adatainak a FELIR-be való betöltéséről. Ez által az érintettek közreműködése nélkül FELIR azonosító képződik számukra. A Nébih tájékoztatóban foglalta össze a FELIR azonosítóval kapcsolatos tudnivalókat.

A közhitelesség érdekében a törvény* előírja, hogy az agrárágazati szereplők alapadatait a FELIR-ben kell kezelni. Az egyablakos ügyintézés elvének köszönhetően a vadászatra jogosultaknak és a hivatásos vadászoknak közvetlenül nem szükséges kérelmezniük a FELIR nyilvántartásba vételt, a FELIR azonosító kiadását. Az ő esetükben a korábbi gyakorlatnak megfelelően változatlanul elegendő a vadászati törvény szerinti nyilvántartásba vételi kötelezettségnek eleget tenni, amely egyúttal FELIR azonosító iránti kérelemnek is minősül. Amikor a hatóság rögzíti az adatbázisban a szükséges adatokat, a rendszer automatikusan FELIR azonosítót állít ki. A szereplők az adatbázisban a központi, közhiteles adataikkal jelennek meg, ezt igazolja a számukra kiállított FELIR azonosító.

A FELIR azonosítóról és az adatbázissal kapcsolatos további tudnivalókról a Nébih honlapján olvashatnak részletesebben: FELIR tájékoztató a vadászatra jogosultak és a hivatásos vadászok számára

Kapcsolódó jogszabályok:
* az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről 2008. évi XLVI. törvény
  az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszer működéséről szóló 578/2020. (XII. 14.) Korm. rendelet

Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

FELIR tájékoztató a vadászatra jogosultak és a hivatásos vadászok számára

FELIR tájékoztató a vadászatra jogosultak és a hivatásos vadászok számára

2021. április 26, hétfő

A vadászati hatóságnak régóta fennálló alapfeladata, hogy nyilvántartást vezessen a vadászatra jogosultakról és a hivatásos vadászokról. A hatóság ennek a kötelezettségének megyei szinten tett eleget. 2017-ben született egy olyan jogszabályi döntés, hogy a közhitelesség érdekében az agrárigazgatás, élelmiszerlánc, vadgazdálkodás, halgazdálkodás és erdőgazdálkodás tekintetében minden ilyen helyileg vezetett nyilvántartás legyen összerendelve a központi kormányzati elektronikus adatközpontokkal (Személyi adat- és Lakcímnyilvántartás, Országos Cégnyilvántartó és Céginformációs Rendszer stb.). Kiemelt cél volt, hogy az összerendelés nem járhat többlet adminisztrációs kötelezettséggel az érintettek számára.

A fentiek megvalósítása érdekében az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 38/A. § (3a) bekezdése 2017-ben előírta, hogy a vadászatra jogosultak és a hivatásos vadászok nyilvántartási adatai a FELIR rendszerbe is kerüljenek be. Ez azt jelenti, hogy akik ezeket a tevékenységeket végzik, azok nem csak a megyei kormányhivatalok által kiadott nyilvántartásba vételi (papír alapú) okirattal rendelkeznek, hanem a FELIR adatbázisban is szerepelnek.

A hároméves kormányzati fejlesztés eredményeként a FELIR adatbázis, teljes nevén élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszer, az agrárigazgatás, élelmiszerlánc, vadgazdálkodás, halgazdálkodás és erdőgazdálkodás összes szereplőjét tartalmazza: őstermelőket, kistermelőket, állattartókat, növénytermesztőket, élelmiszer előállítókat, élelmiszer forgalmazókat, vendéglátókat és közétkeztetőket, borászokat, vadászatra jogosultakat, hivatásos vadászokat, halászokat, horgászokat, erdészeket, fakereskedőket, állatorvosokat, növényorvosokat, takarmányforgalmazókat, állatgyógyszer forgalmazókat, növényvédőszer forgalmazókat, vetőmag előállítókat stb. A szereplők az adatbázisban a központi közhiteles adataikkal jelennek meg, amit a FELIR azonosító igazol.

A fejlesztések befejezésével 2021. április 1-től lépett hatályba az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszer működéséről szóló 578/2020. (XII. 14.) Korm. rendelet. A 2017-es szabályozáshoz képest az új jogszabály egyik lényeges újdonsága, hogy a kormányhivatal által kiadott engedélyre rákerül a FELIR azonosító is, amely biztosítja a központi adatbázisban való kereshetőséget is a Nébih honlapján.

Hogyan lehet FELIR azonosítóhoz jutni?
Az egyablakos ügyintézés elvének köszönhetően a vadászatra jogosultaknak és a hivatásos vadászoknak közvetlenül nem szükséges kérelmezniük a FELIR nyilvántartásba vételt, a FELIR azonosító kiadását. Az ő esetükben a korábbi gyakorlatnak megfelelően változatlanul elegendő a vadászati törvény szerinti nyilvántartásba vételi kötelezettségnek eleget tenni, amely egyúttal FELIR azonosító iránti kérelemnek is minősül. Amikor a hatóság rögzíti az adatbázisban a szükséges adatokat, a rendszer automatikusan FELIR azonosítót állít ki.

Hogyan juthat FELIR azonosítóhoz az, akit a vadászati hatóság már korábban nyilvántartásba vett?
Akiket a kormányhivatal a vadászati törvény szerint már nyilvántartásba vett, de az elektronikus nyilvántartásba még nem kerültek be, ezért FELIR azonosítóval még nem rendelkeznek, azoknak az adatait a Nébih betölti a FELIR adatbázisba a kormányhivataloktól bekért adatok alapján. Az adatbetöltés eredményeképpen a rendszer automatikusan FELIR azonosítót állít ki. Az érintett közreműködése tehát ezekben az esetekben nem szükséges, a hatóságok gondoskodnak az utólagos FELIR azonosító megállapításról.

Itt jegyezzük meg, hogy egy ügyfél akkor is csak egy FELIR azonosítóval rendelkezik, ha többféle élelmiszerlánc- vagy agrártevékenységet végez. Ha például egy hivatásos vadász valamilyen más FELIR azonosító köteles tevékenységével már bekerült a FELIR-be, akkor számára a hatóság már az alapján a regisztráció alapján adott FELIR azonosítót. Ebben az esetben a Nébih-nek csak a hivatásos vadászi tevékenységet kell felvennie a FELIR-be (a korábbi másik tevékenység mellé), újabb FELIR azonosító generálás nem történik.

Hogyan ellenőrizheti valaki, hogy van-e FELIR azonosítója?
A Nébih honlapján van egy nyilvános FELIR kereső, ahol a szükséges adatok megadása után megjelenik, hogy az illetőnek mi a FELIR azonosítója és milyen regisztrált tevékenységei vannak a FELIR-ben. A kereső elérhetősége: https://portal.nebih.gov.hu/felir-kereso.

Ügyfélkapus hozzáférés birtokában az ügyfelek számos e-ügyintézési lehetőséget elérnek a Nébih Ügyfélprofil rendszerében. Az Ügyfélprofil elérhetősége: https://upr.nebih.gov.hu. Az Ügyfélprofilba mindenki a saját ügyfélkapus hozzáférésével tud belépni, és minden ügyfél a saját tevékenységei, FELIR azonosítója vonatkozásában tud intézkedni, illetve adatokat megtekinteni.

Az Ügyfélprofil „Tevékenységek” menüpontjában az ügyfél megtekintheti a FELIR azonosítóját, továbbá a FELIR adatbázisban nyilvántartott tevékenységeit, beleértve a folyamatban lévő regisztrációkat is. Itt van lehetőség arra is, hogy az ügyfél hivatalos igazolást kérjen a FELIR azonosítójáról, amennyiben már rendelkezik az azonosítóval. Ha az igazolást az ügyfél elektronikus formában kéri, a rendszer automatikusan létrehozza azt, és digitális aláírással hitelesítve azonnal továbbítja az ügyfélkapus tárhelyre. Ha az ügyfélnek még nincs FELIR azonosítója, azt is tud igényelni az Ügyfélprofilban, de a vadászatra jogosultak és a hivatásos vadászok esetében ez csak egy lehetőség, nem kötelezőség, hiszen számukra a hatóság kérelem nélkül biztosítja a FELIR azonosítót. 

Mire jó a FELIR azonosító?
A FELIR azonosító arra szolgál, hogy központilag, közhiteles adatokkal, elektronikusan igazolja az egyes szereplők államilag engedélyezett, nyilvántartásba vett tevékenységeit. Körülbelül úgy működik, mint az adóazonosító jel, adószám az adójog szempontjából, ugyanazt a funkciót látja el, csak az agrárigazgatás, élelmiszerlánc, vadgazdálkodás, halgazdálkodás és erdőgazdálkodás területén.

Azok a szereplők, akik számára szükséges lehet a FELIR azonosító megléte, a következők:
1.    A felügyelő hatóság, esetünkben a vadászati hatóság, amely a vadászatra jogosultakat, hivatásos vadászokat felügyeli, ellenőrzi.
2.    Egyéb szakterületi hatóságok, amelyek valamely rájuk vonatkozó előírás alapján egy tevékenységről meg kell állapítsák, hogy jogszerűen végzi-e valaki. Ilyenek például:
a.    az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság, amely a fertőző állatbetegségek, pl. az afrikai sertéspestis elleni küzdelem folyamatában a vadászatra jogosultakat is be kell, hogy tudja azonosítani;
b.    ugyanez a hatóság az elejtett vad élelmiszerláncba való bekerülésével kapcsolatos élelmiszer-higiéniai előírások miatt az elejtő vadászt és a vadászatra jogosultat is be kell, hogy tudja azonosítani;
c.    az állami adó- és vámhatóság, amely számára az EKÁER rendszerben előzetesen jelenteni kell minden közúti fuvarozással járó termékszállítást. Ebben a jelentésben a Nébih hatáskörébe tartozó termékek esetén a FELIR azonosítót is meg kell adni.
Az államnak egyre több ügyintézési kötelezettség esetében kell biztosítani, hogy elektronikusan, minimális ügyféloldali adminisztrációval lehessen végig vinni az ügyintézési folyamatot. Az agrárium és élelmiszerlánc számos területén kérelmeket, bejelentéseket már csak FELIR azonosító birtokában lehet indítani.
3.    A többi élelmiszerlánc szereplő, agrárágazati szereplő, aki az élelmiszerlánc törvény hatálya alá tartozó terméket vásárol, illetve vesz át értékesítésre, szállításra és tárolásra. A törvény értelmében csak FELIR azonosítóval rendelkezőktől szabad vásárolni, átvenni ezeket a termékeket.
4.    A lakosság, más megfogalmazásban a fogyasztók, akiknek a törvény értelmében joga van tudni, hogy kik a legális élelmiszerlánc és agrárágazati szereplők. Erre szolgál a nyilvános FELIR kereső, ld. fent.

Milyen további feladatai vannak a vadászatra jogosultnak és a hivatásos vadásznak a FELIR azonosító kapcsán?
Ha valamely hatóság a jogszerű tevékenységvégzés igazolásaképpen elkéri a vadászatra jogosult vagy a hivatásos vadász FELIR azonosítóját, azt az illetőnek meg kell adnia. A FELIR azonosító megadása történhet bármilyen úton, akár szóban is. A Nébih által kiadott FELIR igazolással nem kötelező rendelkezni. A hatóságok a saját rendszereikben vagy a Nébih nyilvános FELIR keresőjében meg tudják keresni a vadászatra jogosult vagy a hivatásos vadász által megadott FELIR azonosítót.

További teendők a FELIR azonosító kapcsán a vadászatra jogosultak és a hivatásos vadászok számára nincsenek. A FELIR azonosító a vadászatra jogosulti és hivatásos vadászi joggal párhuzamosan keletkezik, él, és szűnik meg. A Nébih gondoskodik arról, hogy rendszeresen frissítse a vadászatra jogosultak és a hivatások vadászok adatait a FELIR-ben, és ellenőrzi, hogy a korábban nyilvántartásba vett szereplőknek kell-e még rendelkezniük FELIR azonosítóval. Amikor az ügyfél befejezi a tevékenységét, a vadászati hatóság törli az ügyfelet a saját nyilvántartásából, és egyúttal a FELIR azonosító felfüggesztéséről is gondoskodik. A FELIR azonosítót azonban – a fent elmondottak értelmében – csak akkor kell felfüggeszteni, ha az érintett ügyfél más FELIR azonosító köteles tevékenységet nem végez.

Hol lehet további információhoz jutni?
További információért a Nébih ügyfélszolgálatához érdemes fordulni, amelynek telefonszáma 06-1/336-9009, e-mail címe ugyfelszolgalat@nebih.gov.hu. Levélben is megkereshetők a 1525 Budapest Pf.: 30. címen.
 


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)