A rendezvény cimkéjű tartalom.

Megtartotta első hibrid konferenciáját a CCMAS

Megtartotta első hibrid konferenciáját a CCMAS

2024. május 22, szerda

2024. május 13-18. között ismét Budapesten rendezte meg szakmai ülését a FAO/WHO Codex Alimentarius Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottsága (CCMAS). A 43. találkozón, mely egyúttal az első hibrid ülés volt, több munkacsomagot is elfogadtak a szakemberek, miközben újabb területek kerültek a testület látókörébe. A magyar vezetésű szakbizottság élén 2018 óta dr. Nagy Attila, a Nébih Élelmiszerlánc-biztonsági Laboratóriumának (ÉLI) igazgatója áll.

A koronavírust követően ez volt a második alkalom, amikor a szakmai grémium tagjai személyesen is találkozhattak a hagyományosan évente megrendezett CCMAS konferencián. A Codex Alimentarius Bizottság testületei közül a CCMAS az elsők között szervezett hibrid konferenciát, azaz a Budapestre látogató szakemberek mellett a világ bármely tájáról bekapcsolódhattak a szakemberek. Ráadásul, míg 2023-ban online csak nézőként követhették az ülést az érdeklődők, addig idén már távolról is aktívan részt vehettek az eredmények kialakításában. A részvétel így minden eddiginél magasabb volt: csaknem 70 ország és több mint 15 szervezet 220 szakembere tárgyalta meg az élelmiszerbiztonságot garantáló nemzetközi szabványok fejlesztésének kérdéseit.

Dr. Nagy Attila (Nébih ÉLI) elnök munkáját alelnökként harmadik alkalommal segítette az Állatorvostudományi Egyetem Digitális Élelmiszerlánc Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Intézetének munkatársa, dr. Farkas Zsuzsa. A plenáris ülésszakasz az ünnepélyes megnyitó után vette kezdetét, melyen először dr. Nobilis Márton élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkár kívánt eredményes munkát a delegáltaknak. Ezt követően az Élelmezési és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) képviseletében Mary Kenny, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) részéről pedig Haris Hajrulahovic igazgató köszöntötte a résztvevőket. A budapesti ülésen ugyan nem tudott részt venni a Codex Alimentarius Főbizottság elnöke, Steve Wearne, azonban egy rövid videóüzenetben megköszönte a szakbizottság tagjainak fáradhatatlan munkáját.

Az egyhetes konferencia során a küldötteknek elsősorban új, a szakbizottságban most először bemutatott dokumentumokat kellett megvitatniuk. A 43. szakmai ülés előtt ugyanis sor került a nyitott munkadokumentumok többségének lezárására, azokat a Codex Alimentarius Főbizottsága a 2023 novemberi ülésén Rómában elfogadta.
Ennek köszönhetően a szakemberek nagy előrelépést tettek a nitrát és nitrit teljesítménykövetelményeinek meghatározása, valamint az elővigyázatossági allergén jelölés esetén alkalmazott vizsgálati módszerek fejlesztése terén, míg a nitrogén átszámítási faktor feltüntetésének módszerfejlesztéséről szóló információs dokumentumot el is fogadták.
Mindezek mellett a CCMAS állandó témái is szerepeltek a napirenden: folytatódott a mintavételi szabályokat összefoglaló útmutató, és az ehhez kapcsolódó, fejlesztés alatt álló applikáció felülvizsgálata, valamint a 234. számú, vizsgálati módszer szabvány felülvizsgálata a gyümölcslevek, a gabona-, valamint a hal- és halászati termékek területén. Ez utóbbi két munkacsomagot a szakemberek a konferencia végére lezárták, így a Szakbizottság a kakaó és csokoládé felhasználásával készült termékek szabványainak revíziójával folytatja a munkáját.
A FAO képviselője átfogó előadásban ajánlotta a delegáltak figyelmébe az élelmiszerekben fellelhető mikroműanyagok mintavételét és vizsgálatát célzó módszerek harmonizációját. A szabványosító szervezetek a jövőben folyamatos tájékoztatással fogják segíteni a Szakbizottság munkáját. 

A sikeres konferenciát követően a CCMAS által kidolgozott útmutatókat, információs dokumentumokat 2024 novemberében a Codex Alimentarius Főbizottsága fogadhatja el, amelynek Európai Uniót lefedő régióját Magyarország soros elnökségének köszönhetően dr. Nagy Attila fogja vezetni.

A CCMAS következő ülésére 2025. május 5-9. között fog sor kerülni Budapesten.
 



Friss hírek

2024. március 25, hétfő

Látogatóban a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnél

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség TERC Laboratóriumban vezetőségi változás történt. Ezt követően a Nébih ÉLI vezetője és a Radioanalitikai Referencia Laboratórium munkatársai meghívást kaptak a TERC Laboratórium megtekintésére. Ezzel együtt egy személyes találkozásra is sor került, mely során a jövőbeli feladatokban való együttműködésről is beszélgettek a szakemberek.

Tovább >

2024. március 12, kedd

SIRHA KMÉ módra

Nagy sikerrel zárult a SIRHA Budapest kiállítás. A rendezvényen ez alkalommal Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegy is bemutatkozhatott. Az Agrárminisztérium és a Nébih közös standján 3 napon keresztül várták az érdeklődőket a Védjegyiroda munkatársai. Emellett március 6-án önálló programblokkot szervezett a KMÉ, amelyben előadás, vállalkozói kerekasztal-beszélgetés és termékkóstolás is helyet kapott.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Magyarország is képviseltette magát az olasz MACFRUT rendezvényen

Magyarország is képviseltette magát az olasz MACFRUT rendezvényen

2023. május 30, kedd

A MACFRUT a gyümölcs-zöldség-fűszernövény szektor fontos nemzetközi eseménye, amelyre idén május 3. és 5. között már 40. alkalommal került sor az olaszországi Riminiben. A rendezvényen a gyümölcs és szőlő szakterület, valamint a fajtanemesítés és a szaporítás kiemelt szekcióként szerepeltek.

Magyarországot Kovácsné Dr. Békefi Zsuzsanna, a MATE Kertészettudományi Intézet Gyümölcstermesztési Kutatóközpont tudományos főmunkatársa képviselte, a cseresznye nemesítésünk eredményeit bemutató előadásában. Az esemény szintén magyar vonatkozású mozzanata volt, hogy a chilei Katolikus Egyetem cseresznye nemesítési programjának vezetője külön kiemelte azt a szakmai segítséget, amelyet munkájukhoz érdi és budatétényi kutató kollégáiktól kaptak.

A fajtainnováció legújabb fejleményeit több gyümölcsfajnál (alma, cseresznye, szamóca, kivi) és a csemegeszőlő kultúrában mutatták be a tanácskozáson. Számos ország nemesítő és fajtainnovációs szervezete számolt be munkájáról. A hagyományos nemesítési módszerek már kiegészülnek a legmodernebb tudományos eredményekkel (molekuláris markerek, embrió-mentés, gén szerkesztés), így rövidül az új fajták létrehozásának időigénye. Ezenfelül nagy hangsúlyt kapott a nemzetközi, globális hálózatok szerepe, mind a nemesítésben, mind a kutatói együttműködésekben és a fajtainnováció eredményeinek felhasználása során.

A fajtanemesítés hangsúlyai változóban vannak, ezt a rendezvény valamennyi szekciójában érzékelni lehetett. Első helyen szerepelnek a fogyasztók számára fontos minőségi tulajdonságok: az íz-aroma, konzisztencia, fogyasztási-élvezeti érték nem szorulhat háttérbe a fajták küllemét vagy akár tárolhatóságát meghatározó paraméterek mellett. A fajtajelöltek értékelési szempontjai közé tartozik a gyümölcsökben található egészségvédő anyagok, pl. antioxidánsok és flavonoidok mennyisége. Ezeken kívül a nemesítőknek figyelembe kell venniük a termesztők számára fontos, a gazdaságos termesztést biztosító szempontokat is: magas, évről-évre kiegyenlített termőképesség, a fajták növekedési jellege, a fák habitusa tegye lehetővé az intenzív művelési formák kialakítását, vagy a kisebb munkaerő ráfordítással történő termesztést.

Az előadók hangsúlyozták, hogy a globális piacon a post-harvest tulajdonságok felértékelődtek, és a gyümölcs minőség értékelését kiegészítik a tárolási, szállítási időszak utáni értékeléssel. Pl. a chilei cseresznye nemesítési programokban 30 nap hűtőtárolás után értékelik a gyümölcs minőséget.

Két, napjainkban egyre fontosabb szempontot kell még kiemelni. A változó, egyre nagyobb szélsőségeket mutató környezeti hatásokkal szemben elvárás a fajták jó stressztűrő és alkalmazkodó képessége, például kisebb öntözési igény, jobb szárazságtűrés, vagy akár az „esőállóság”: az éréshez közeli gyümölcsök viseljék el, ne legyenek érzékenyek felrepedésre. A másik feltétel a rezisztencia, ugyanis a fogyasztók minőségi és biztonságos gyümölcsöt szeretnének, ezért a fejlesztésben gyakorlatilag minden fajnál a kórokozó rezisztencia vált az egyik a legfontosabb kritériummá. Az ilyen gyümölcsöket lényegesen kevesebb kémiai növényvédelemmel lehet megtermeszteni. Például az új nemesítési programokból származó almafajták szinte mindegyike rezisztens vagy toleráns a varasodással és a lisztharmattal szemben.  
   
A nemesítői jogok, a fajták oltalmazása, kontrollált szaporításuk és a termesztésük is fontos téma volt az eseményen. Megkerülhetetlen terület a törzsültetvényekre épülő, igényes szaporítási rendszer működtetése is. A MACFRUT-on elhangzottakból érzékelhető volt a folyamatos fejlesztés igénye: mivel a klímaváltozás és globalizáció miatt a szaporítóanyag előállításban is egyre nagyobbak a növényegészségügyi kihívások, ezért a szaporítási és ellenőrzési protokollokat folyamatosan fejleszteni szükséges.  

A tanácskozáson még ismertetésre került az olasz gyümölcstermesztőket, nemesítőket és szaporító vállalkozásokat képviselő szakmaközi szervezet (CIVI Itália) koordinációja alatt kidolgozott, és 2022-ben nemzeti jogszabályi szinten is bevezetett, a szaporítóanyag certifikációhoz kapcsolódó önkéntes minőségbiztosítási rendszer. Ez elsősorban a legmagasabb növényegészségügyi kockázatot jelentő, ún. járványszerű kórokozóknál az EU követelményeknél is szigorúbban ellenőrzött technológiát és nagyobb vizsgálati intenzitást jelent a magas biológiai értékű ültetési anyagok előállítása érdekében.



Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

29. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazdasági Napok

29. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazdasági Napok

2022. május 16, hétfő

2022-ben május 5-7-én tartották a 29. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazdasági Napokat Hódmezővásárhelyen. A kiállításon lehetőség van élőben is megtekinteni azokat állatokat, melyeket papírról ismerek. Mint a Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóság - Szarvasmarha és Kiskérődző Tenyésztési Osztály munkatársa, szakmai szempontból megfigyelhetem a tenyésztési előrehaladást is. Az első napon tartották meg a tenyészállatok bírálatát. Húsmarha kategóriában magyartarka, charolais, limousin, blonde d'Aquitaine fajtákat vezettek fel.



Blonde d'Aquitaine növendék bika (2 éves) és felnőtt tenyészbika bírálat (fotó: Prágai Andrea)



Charolais hímivar nagydíjas és fajta győztes Parfait, melynek lajstromszáma 38898 (fotó: Prágai Andrea)

A húsmarha fajták győzteseinek összevetése során a 37751 központi lajstromszámmal rendelkező magyar szürke szarvasmarha tenyészbika került ki győztesként. Ez az állat 2017-ben született, lajstromszámot 2021-ben kapott a NÉBIH által üzemeltetett enar rendszerben. Az első szürkemarha a rendszerben a 286-os számot kapta és 1974-ben született.
 

A 37751 központi lajstromszámú győztes bika (fotó: Prágai Andrea)

A magyar szürkemarha őshonos, hazánkban törvényileg védett háziállat. A XVI. századtól keresett vágóállat volt Nyugat-Európában is, még a 19. században is keresett és kedvelt volt a húsa egész Európában. A fajtára jellemző, hogy rendkívül jól alkalmazkodott a puszták nyújtotta életkörülményekhez. Erős, szilárd szervezetük jól viseli a szélsőségesebb időjárási viszonyokat, a nagy nyári meleget és a zord hideg telet is. A táplálékkal szemben sem igényesek, ezért a homoki legelőktől az árterekig mindenhol tarthatók. A teheneket tejükért és szaporulatukért, az ökröket igavonóként hasznosították. 


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Listeria workshop

Listeria workshop

2022. április 26, kedd

Uniós kollégák tartottak továbbképzést a Nébih laboratóriumában. Benjamin Félix és Karine Captaine az általuk kifejlesztett molekuláris tipizáló módszert ismertette, amely nagy segítséget jelent a gyorsfagyasztott zöldségek hatósági ellenőrzésében.

2022. április 20–22. között az Európai Unió Listeria monocytogenes Referencia Laboratóriumának (EURL Lm) két munkatársa, Benjamin Félix és Karine Captaine tartott továbbképzést a Nébih ÉLI Mikrobiológiai Nemzeti Referencia Laboratóriumában az általuk kifejlesztett új molekuláris tipizáló módszerről: GenoListeria

A real-time PCR alapú módszer a jellemző genetikai különbségek alapján lehetővé teszi a L. monocytogenes törzsek öt nagy szerocsoportjának (IIa, IIb, IIc, IVa, IVb) szubtipizálását 30 alcsoportra (ún. klonális komplexre). Az EURL vizsgálatai szerint a törzsek 90%-a besorolható módszer kidolgozása során kiválasztott 30 alcsoportba. A törzsek pontosabb azonosításának segítségével gyorsabban és költséghatékonyabban különíthetőek el a kis kockázatú és a potenciális epidemiológiai veszélyt jelentő klonális komplexek. Ez lehetővé teszi, hogy csak a legindokoltabb esetben végezzük el az eddig arany sztenderdnek elfogadott, de ugyanakkor még meglehetősen költséges és időigényes teljes genom szekvenálást. 

A módszer alkalmazása különösen nagy segítséget jelent a gyorsfagyasztott zöldségek hatósági ellenőrzésében, ahol a közelmúltban kidolgozott hatósági útmutató szerint a Listeria vizsgálati eredmény epidemiológiai jelentőségének megítéléséhez szükséges a szubtípus ismerete. 

A tréning alatt különböző évekből és terméktípusokból származó 83 L. monocytogenes törzs tipizálása történt meg, mely során az egyik legpatogénebb L. monocytogenes klonális komplexet (CC1) sikerült azonosítani egy közelmúltban lezajlott ételmérgezéses eset kapcsán, mint valószínűsített kóroki tényezőt. 


Friss hírek

2024. május 22, szerda

Megtartotta első hibrid konferenciáját a CCMAS

2024. május 13-18. között ismét Budapesten rendezte meg szakmai ülését a FAO/WHO Codex Alimentarius Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottsága (CCMAS). A 43. találkozón, mely egyúttal az első hibrid ülés volt, több munkacsomagot is elfogadtak a szakemberek, miközben újabb területek kerültek a testület látókörébe. A magyar vezetésű szakbizottság élén 2018 óta dr. Nagy Attila, a Nébih Élelmiszerlánc-biztonsági Laboratóriumának (ÉLI) igazgatója áll.

Tovább >

2024. március 25, hétfő

Látogatóban a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnél

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség TERC Laboratóriumban vezetőségi változás történt. Ezt követően a Nébih ÉLI vezetője és a Radioanalitikai Referencia Laboratórium munkatársai meghívást kaptak a TERC Laboratórium megtekintésére. Ezzel együtt egy személyes találkozásra is sor került, mely során a jövőbeli feladatokban való együttműködésről is beszélgettek a szakemberek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Szántóföldi fajtaelismerő díszokiratok átadása Zamárdiban

Szántóföldi fajtaelismerő díszokiratok átadása Zamárdiban

2021. november 30, kedd

Ünnepélyes keretek között adta át a fajtaelismerő díszokiratokat 19 fajtanemesítő cég képviselőjének dr. Nagy István agrárminiszter, Erdős Norbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár és dr. Oravecz Márton, a Nébih elnöke. Az alábbiakban az eseményen készült képes összefoglalónkat tekinthetik meg.

Agrártudományi Kutatóközpont, Martonvásár; 4 fajból 10 államilag elismert fajtáról

Őszi búza: Mv Tarsoly, Mv Zsellér, Mv Tajték, MvSeuso, Mv Naszád
Durumbúza: MvMagnadur
Őszi árpa: MvTectus, Mv Cerberus, MvFáta
Kukorica: MvVincesil

a díszokiratokat átvette: Dr. Vida Gyula

 

Agromag Kft., Szeged; 2 fajból 4 államilag elismert fajtáról

Őszi búza: Steffi, Petronella, IS Dimenzio
Őszi árpa: Hajna

a díszokiratokat átvette: Mátrai Tibor

 

Agroselect Kft., Szarvas; 1 fajból 1 államilag elismert fajtáról

Lucerna: Szarvasi Gréta

a díszokiratot átvette: Molnár Etele

 

Alfaseed Kft., Budapest; 3 fajból 4 államilag elismert fajtáról

Cirok: Scarlet, Sauri
Szudánifű: Belle
Olajtök: Maxilux

a díszokiratokat átvette: Dr. Monori István

 

Alisca-Mag Kft., Szekszárd; 1 fajból 2 államilag elismert fajtáról

Szója: Pocahontas, Edit

a díszokiratot átvette: Varga Péter

 

Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft., Szeged; 6 fajból 12 államilag elismert fajtáról

Kukorica: GK Bajnok, GK Lehel
Szója: GK Matka
Őszi búza: GK Szereda, GK Börzsöny, GK Déva, GK Megyer, GK Kolozs, GK Fórum
Cirok: GK Ilona, GK Péter
Cirok x szudánifű: GK Harmat

a díszokiratokat átvette: Dr. Nagy Zoltán és Balassa György

 

Karintia Kft., Vasvár; 3 fajból 3 államilag elismert fajtáról

Őszi árpa: Camilla
Őszi búza: Axaro
Tavaszi árpa: Elektra

a díszokiratokat átvette: Bene Zoltán


KWS Magyarország Kft., Győr; 3 fajból 19 államilag elismert fajtáról

Cukorrépa: Bertholda KWS, Beniamina KWS, Liviola KWS, SmartDjerba KWS, Borjana KWS, LambertaKWS, SmartRossada KWS
Kukorica: KWS Ricardo, KWS Aggro, Turaco, KWS Magnifico, KWS Collecto, KWS Sabino, KWS Continuo, KWS Santo, Juno
Káposztarepce: Happle, Farry CL, KWS Granos

a díszokiratokat átvette: Leszkó Tibor


Lidea Hungary Kft., Budapest; 4 fajból 21 államilag elismert fajtáról

Kukorica: Gentleman, ES Mylady, Cali, Firework, Freeway, Izijet, ES Bigday, Galaktion, ES Marakesh
Napraforgó: Acordis CLP
Szója: ES Liberator, ES Warrior, ES Albator, ES Visitor, ES Generator, ES Competitor
Káposztarepce: ES Elio, ES Performo, ES Juvento, ES Navigo, ES Palermo

a díszokiratokat átvette: Farkas Ferenc


MATE Öntözési és Vízgazdálkodási Önálló Kutatási Osztály, Szarvas; 
1 fajból 2 államilag elismert fajtáról

Rizs: SZV Tünde, SZV Szellő

a díszokiratot átvette: Szalóki Tímea

 

Mogyi Kereskedelmi Kft., Csávoly; 1 fajból 1 államilag elismert fajtáról

Napraforgó: MF001

a díszokiratot átvette: Kenyeres Zoltán

 

Monsanto Hungária Kft., Budapest (Bayer); 2 fajból 42 államilag elismert fajtáról

Kukorica: Kerveli, Tchouri, ES4027, ES4123, Yamas, NQ4078, DKC4897, DKC4391, DKC4603, ER4641, Dueling, Synopsis, ES4539, ES4647, Majorque, Partheneo, Estevio, DKC5196, DKC5001, DKC5206,ES4921, Device, Propulse, Initiator, Limagold, Burgundi, Bazaltik, DKC4503, DKC4212, DKC4611, Darkness, DKC5016
Káposztarepce: DK Sephor, Journey, DK Exelan, DK Immortal CL, DK Imelda CL, DK Exwald, DK Exposition, DK Ex392, V353OL, V361OL

a díszokiratokat átvette: Reinhardt László


Dr. Murányi István András, Kompolt; 2 fajból 2 államilag elismert fajtáról

Tritikalé: Trixi
Őszi búza: Jegenye

a díszokiratokat átvette: Dr. Murányi István András

 

Perfectseed Kft, Takács Géza; 1 fajból 2 államilag elismert fajtáról

Kukorica: Zora LM, Hanga LM

a díszokiratokat átvette: Takács Géza

 

Proventus Trade Kft., Tárkány; 1 fajból 3 államilag elismert fajtáról

Cukorrépa: Barelli, Formula, Turbo

a díszokiratokat átvette: Máté Endre

 

RAGT Vetőmag Kft., Budaörs; 3 fajból 8 államilag elismert fajtáról

Kukorica: Barington, Davenport, Glokner, Boniface, Gariboti, KarteloDuo
Szója: RGT Scala
Káposztarepce: RGT Potenzza

a díszokiratokat átvette: Szemerits Balázs


Ses van der Have Hungary Kft., Sopronhorpács; 1 fajból 5 államilag elismert fajtáról

Cukorrépa: Aspen, Tengelic, Sitke, Herend, Bokod

a díszokiratokat átvette: Németh Erika

 

Strube, Budapest; 1 fajból 4 államilag elismert fajtáról

Cukorrépa: Steve, Fischer, Müller, Botticelli

a díszokiratokat átvette: Markocsány Zoltán Sándor


Syngenta Magyarország Kft., Budapest; 2 fajból 6 államilag elismert fajtáról

Napraforgó: Sunfero, SumanSY Ivori CLP, Fergus CLP, Sutara
Kukorica: SY Ignis

a díszokiratokat átvette: Kovács Attila


Friss hírek

2024. június 5, szerda

Csaknem 1 milliárd forintból fejleszt, majd oktat fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásain a Nébih

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 984,73 millió forint vissza nem térítendő támogatásból korszerűsíti fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásainak infrastruktúráját Monorierdőn, Pölöskén, Székkutason és Tordason. A hatóság többek között új erőgépek, betakarítógép, kertészeti eszközök és meteorológiai állomások beszerzésére fordítja a támogatás összegét. A bemutatóüzemek fejlesztése során elért eredményeket elméleti és gyakorlati előadásokból álló programokon mutatják be a szakemberek.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)