A horgászjegy cimkéjű tartalom.

Horgászok figyelmébe: az elektronikusan megváltott területi horgászjegyet is be kell mutatni a vízparton

Horgászok figyelmébe: az elektronikusan megváltott területi horgászjegyet is be kell mutatni a vízparton

2022. május 25, szerda

A Nébih Állami Halőri Szolgálatának halőrei az elmúlt időszakban az ország több ellenőrzött vízterületén tapasztalták, hogy az elektronikusan értékesített területi horgászjegyeket nem nyomtatják ki a horgászok, de még egy elektronikus eszközön bemutatható másolattal sem rendelkeznek arról a horgászat közben. A Nébih fokozottan felhívja a horgászok figyelmét, hogy a jogszabályi előírásoknak megfelelően, tartsák maguknál a területi horgászjegyeket akár papírra nyomtatva, akár elektronikus eszközön bemutatható módon! Ezzel számos kellemetlenségtől, például a horgászattól való eltiltástól is megkímélhetik magukat.

A halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvény* úgy rendelkezik, hogy a halfogási tevékenységet végző személy a nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen folytatott horgászat során köteles magánál tartani a horgászegyesületi tagságot igazoló, a horgászszövetség által kiadott Magyar Horgászkártyát, a papíralapú állami horgászjegyet vagy a turista állami horgászjegyet, a területi jegyet és a horgász fogási naplót (a továbbiakban együtt: halfogásra jogosító okmányok), és azokat a halgazdálkodási hatóság, a halgazdálkodásra jogosult, a mezőőr, a természetvédelmi őr, az állami halőr, a hivatásos halőr, a társadalmi halőr és a rendvédelmi hatóság ellenőrzésre felhatalmazott képviselőjének felhívására bemutatni és átadni.

Elektronikus formában kiadott halfogásra jogosító okmányok esetében a halfogásra irányuló tevékenység jogosultságának igazolását az érintett személy a horgászhelyen és a horgászat teljes ideje alatt – a fentiektől eltérően – informatikai eszközén keresztül köteles biztosítani.

Az előírások szerint a horgásznak a területi jegyet a horgászat teljes ideje alatt be kell tudnia mutatni az ellenőrző hatóság kérésére.

A horgászok körében elterjedt tévhit alapja az lehet, hogy a HORINFO rendszerben értékesített területi horgászjegyekkel rendelkező horgászvizeken a halgazdálkodásra jogosult hivatásos halőrei hozzáféréssel rendelkeznek a kiadott területi jegyek adatbázisához, azaz a MOHOSZ által üzemeltett halőri applikációval vagy mobilalkalmazás segítségével ki tudják keresni a szükséges információkat. 

Ugyanakkor a fent idézett jogszabályban olvasható, hogy a területileg illetékes hivatásos halőrökön kívül számos más szervezet (pl. a halgazdálkodási hatóság, az Állami Halőri Szolgálat, a természetvédelmi őri szolgálat, valamint a rendőrhatóság) felhatalmazott munkatársai szintén ellenőrizhetik a horgászokat, akik a legtöbb esetben nem rendelkeznek hozzáféréssel a MOHOSZ által kezelt területi jegyek adatbázisához. Mivel ők ellenőrzés alkalmával csupán azt tudják megállapítani, hogy a horgászatot végző személy nem tudja bemutatni a területi engedélyét, a jogosulatlan horgászat miatt eljárást kell kezdeményezniük vele szemben. Ilyen esetben a horgász állami jegyét bevonják legalább addig, amíg a halvédelmi eljárást a hatóság lefolytatja, és a horgász tisztázza a területi engedélyének meglétét. A hatósági eljárás befejezése több napot is igénybe vehet.

A Nébih továbbra is kéri, hogy amennyiben halászattal, horgászattal, halkereskedelemmel kapcsolatos jogsértést tapasztalnak, jelezzék azt az allamihalor@nebih.gov.hu e-mail címen!

Hivatkozott jogszabály:
* A halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (HHvTv) 45. § (1) bekezdésének ac) pontjában, valamint az (1a) bekezdés

Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Cseh Laci a kedvesével jár a partra

Cseh Laci a kedvesével jár a partra

2014. augusztus 12, kedd

Cseh Laci a kedvesével, vagy barátokkal szeret igazán pecázni, de azt se bánja, ha magányos órákat tölt a parton egy-egy verseny után. Az olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa bajnok úszó életében a sporton kívül egy másik szenvedély is helyet kap: 20 éve hódol a horgászatnak.

„Nyolc évesen kezdtem a pecázást, véletlenül jött, örököltem egy felszerelést. Szeretem a társaságot, leginkább a párommal és barátokkal járok ki a vízhez. A kedvesemet nem feltétlenül osztozik az  életérzés minden részletében, ám ő is mindig velem tart, ilyenkor együtt lehetünk, és élvezi ezeknek a napoknak a hangulatát. Saját botjával horgászik és bőségesen fogott már ő is halakat” – mesélte Laci.

Versenyszerető emberként Laci számára az a legfontosabb, hogy kapjanak a halak és lehetőleg az ő fogása legyen a legerősebb a társaságból. „A sikerélmény lényeges, aki ezt átéli, az hamar ráérez a horgászat ízére” – mondta a sportember. Most bárki kipróbálhatja magát a parton, hiszen a Turista Állami Horgászjegy pont azoknak ad lehetőséget, akik még csak kacérkodnak a pecázás gondolatával. Maximálisan 90 napra és egy botra lehet kiváltani az engedélyt, méghozzá online. A jelentkezők az online teszt kitöltése után már indulhatnak is a szabadba.

 „Szerintem a felkészülés szempontjából is hasznos, ha áldozok időt a horgászásra. Az ember feltöltődik, jól érzi magát és ami a legfontosabb, a szabadban van. Nekem jót tesz ez az élmény. Élvezem, hogy meg kell fejteni a halak viselkedését, rávenni őket a kapásra.  Azt javaslom a kezdő horgászoknak, hogy ha kedvük van hozzá, mindenképpen próbálkozzanak meg ezzel a hobbival” – mesélte az úszó.

Laci eddigi horgász „aranyérme” egy 12 kilós ponty volt, ám mint mondja, keserédes a dicsőség, más botjával húzta ki a prédát. Inkább arra emlékszik szívesen, amikor vetődnie kellett, mert két botja közül az egyikkel volt elfoglalva, míg egy méretes hal kis híján elvitte a másik botját. Nyugalmas időtöltés a horgászat, de olykor egy élsportoló reflexei sem ártanak hozzá.

A Turista Állami Horgászjegyet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal bocsátja ki. Minden információ elérhető a következő oldalon:
https://tuhir.nebih.gov.hu/


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Tájékoztató - a horgászat szabályozásának legfontosabb aktuális változásai 2014-ben

Tájékoztató - a horgászat szabályozásának legfontosabb aktuális változásai 2014-ben

2013. december 19, csütörtök

Az Országgyűlés 2013. december 17-i döntésével módosított halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény, valamint a kihirdetés előtt álló a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló, 2014. január 1-jén hatályba lépő VM rendelet alapján a horgászoknak a következő legfontosabb változásokra kell felkészülniük.

Állami horgászjegy

Az új szabályozásra való minél probléma mentesebb átállás miatt, a 2013. évre érvényesített állami horgászjegyek és a fogási naplók érvényessége 2014. január 31-ig meghosszabbításra került!

2014. évre érvényes állami horgászjegy váltására december végén, január elején kötik meg a forgalmazói szerződéseket a megyei halgazdálkodási hatóságok.. A 2014. évi állami horgászjegy az új rendelet értelmében már 2015. január 31-ig lesz érvényes. Az állami horgászjegy díja 2014. évben is 2000 Ft.

Aki valamilyen ok miatt nem tudja kiváltani 2014. januárjában a jövő évi állami horgász jegyét, de az éves, vagy több hónapra érvényes területi jegyet igen és már január elején horgászni szeretne, annak a következők szerint kell eljárnia:

  1. A területi jegy forgalmazónál a 2013. évi állami horgászjegye bemutatásával váltja ki a jegyet, melynek minden példányára a 2013. évi állami horgászjegy számát írja rá a forgalmazó. Természetesen valamilyen módon jelezve, hogy ez a 2013. évi állami horgászjegy száma.

  2. A horgász a területi jegy váltásakor nem adja le a fogási naplóját, mert ezt kell használnia, amíg a 2013. évi állami horgászjeggyel horgászik.

  3. Amennyiben a kiváltott területi jegy 2014. január 31-e után is érvényes, e dátum után csak akkor lehet vele horgászni, ha a 2014. évi állami horgászjegyet is kiváltják hozzá. Ebben az esetben a horgásznak az állami horgászjegy kiváltásakor, az állami horgászjegy forgalmazójával kell ráíratnia a 2014. évi állami horgászjegy számot a korábban kiváltott területi engedélyre. Az állami horgászjegy forgalmazó a régi állami horgászjegy száma mellé vagy alá írja az új állami jegy számát és aláírásával, pecsétjével hitelesíti azt.

  4. A 2014. évi állami jegy váltásakor természetesen már le kell adnia a 2013. évi fogási naplóját és ekkor kapja meg az új rendszer szerint, az állam által kiadott fogási naplót.

  5. 2013. évben vagy azt megelőzően kiadott állami horgászjegyek érvényességének bélyeggel történő meghosszabbítására 2014. évben nem lesz mód, a régi típusú állami horgászjegyek kivezetésre kerülnek.

 
A fogási naplót érintő változások

Az új halgazdálkodási és halvédelmi törvény hatályba lépése óta a fogási napló – nem a területi engedélyhez, hanem – az állami horgászjegyhez kapcsolt halfogásra jogosító okmány lett.

A 2013. évi fogási naplók érvényessége 2014. január 31-ig meghosszabbításra került!
Az új rendelet szerint a horgászok a 2013. évi fogási naplókat is legkésőbb 2014. február 28. napjáig kötelesek leadni annak a szervezetnek, amelynél a 2013. évi állami horgászjegyet kiváltották (ez esetben igazolást kell kérni a leadásról) vagy a 2014. évi állami horgászjegyet kiváltani szándékoznak. A szabályozás szerint legkésőbb állami jegy váltáskor le kell adni a fogási naplót.

Az új szabályozás szerint már annak is jogszerűen kiadható az állami horgászjegy, aki a határidőn túl, tehát 2014. február 28-a után adja le fogási naplóját. Ebben az esetben viszont a horgásznak az állami horgászjegyért kétszeresen díjat, 2014-ben 4000 Ft-ot kell fizetnie.

A fogási napló díja 200 Ft, díjmentesség fogási napló esetében nincs.
 
A horgászati tevékenységet érintő legfontosabb változások 2014. január 1-jétől
Fontos változás, hogy változott több halfaj fajlagos tilalmi időszaka, kifogható mérete és a napi kifogható mennyisége.

Őshonos, fogható halfajok fajlagos tilalmi ideje, kifogható mérettartománya, valamint a horgászatra és a rekreációs célú halászatra vonatkozó napi kifogható darabszáma.

 

magyar név

fajlagos tilalmi

időszak

kifogható halak

mérettartománya

naponta kifogható darabszám

csuka

02.01 - 03.31.

legalább 40 cm

3 db

balin

03.01 - 04.30.

legalább 40 cm

3 db

sügér

03.01 - 04.30.

minden

 

fogassüllő

03.01-04.30.

legalább 30 cm

3 db

kősüllő

03.01 - 06.30.

legalább 25 cm

3 db

garda

04.15 - 05.31.

legalább 20 cm

 

domolykó

04.15 - 05.31.

legalább 25 cm

 

jászkeszeg

04.15 - 05.31.

legalább 20 cm

 

szilvaorrú keszeg

04.15 - 05.31.

legalább 20 cm

 

paduc

04.15 - 05.31.

legalább 20 cm

 

márna

04.15 - 05.31

legalább 40 cm

3 db

ponty

05.02. - 05.31.

legalább 30 cm

3 db

compó

05.02 - 06.15.

legalább 25 cm

3 db

harcsa

05.02 - 06.15.

legalább 60 cm, fajlagos tilalmi időszakban legalább 100 cm

3 db

sebes pisztráng

10.01 - 03.31.

legalább 22 cm

3 db

menyhal

-

legalább 25 cm

3 db


 
A nem kedvezményes állami horgászjeggyel rendelkező személy nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen a fenti táblázat szerint napi darabszám-korlátozás alá tartozó őshonos halfajokból naponta fajonként 3 darabot, összesen legfeljebb 5 darabot foghat ki. A kifogott halat korábban kifogottal kicserélni tilos.

A napi darabszám-korlátozással nem érintett őshonos halfajokból naponta összesen 10 kg-ot fogható ki.

Fontos tudni, hogy 2014. január 1-jétől kezdődően, a november 1. és március 15. közötti időszakokban a vermelő halállományok védelme érdekében szonár (halradar) használata a halfogási tevékenységhez tilos.

Az új rendelet megtiltja majd a horogra kívülről akadt hal megtartását és a szabályosan kifogott, 30 cm-nél nagyobb hal pedig csak leölve lesz elszállítható a vízpartról.

Az új jogszabályok még számos egyéb változást hoznak a horgászat szabályozásában. Fontos, hogy a horgászok és az egyesületi vezetők kövessék nyomon a jogszabályok megjelenését és tájékoztassák a horgásztársakat. A jogi kötőerejű és részletes szabályozást a vonatkozó jogszabályok tartalmazzák, az itt közöltek csak tájékoztató jellegű információk.

A megyei kormányhivatalok földművelésügyi igazgatóságai, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a Vidékfejlesztési Minisztérium a továbbiakban is mindent megtesznek a horgászok minél szélesebb körű tájékoztatásáért.


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

1 bot, 90 nap, 2000 Ft – már kiváltható a turista állami horgászjegy

1 bot, 90 nap, 2000 Ft – már kiváltható a turista állami horgászjegy

2014. május 12, hétfő

2014. május 1-jétől elérhető a turista állami horgászjegy a NÉBIH új, online rendszerében, a TUHIR-ban. A jegy – a váltás időpontjától számítva – 90 napig érvényes és egy darab horgászbottal való horgászásra jogosít fel. Az első vásárlás előtt a hobbi pecásoknak számot kell adniuk az alapvető szabály- és fajismeretről is.

A tavaszias idő beköszöntével egyre többen tervezik szabadtéri programjaikat vízpartra, s előkerülnek a pecabotok is. Azoknak, akiket eddig elriasztottak a horgászati szabályok jelentős könnyítést jelent a turista állami horgászjegy bevezetése, amely online, bankkártyás fizetéssel bárhonnan megvásárolható és kiváltásához nem szükséges horgászegyesületi tagság.

Az újfajta okmányt, mind a magyar, mind a tagállami és külföldi állampolgárok, kizárólag a NÉBIH informatikai rendszerén (https://tuhir.nebih.gov.hu/) keresztül válthatják meg, 2.000 Ft-ért. A vásárlás előfeltétele egy online teszt sikeres kitöltése. A vizsgához szükséges tananyag szintén elérhető a TUHIR oldalán.

Fontos, hogy a turista jegy a váltás időpontjától számítva 90 napig érvényes és kizárólag a nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen, érvényes területi jeggyel együtt használható. Utóbbi tartalmazza azokat a helyi horgászati szabályokat, amelyek eltérnek a jogszabályokban meghatározott országos rendtől.

A turista állami horgászjegy kiváltásával kapcsolatos panaszok kezelésére a NÉBIH külön ügyfélszolgálatot működtet, mely az alábbi elérhetőségeken áll az ügyfelek rendelkezésére:

e-mail: tuhir@nebih.gov.hu
telefon: +36/70/436-0415

Földművelésügyi Igazgatóság


Friss hírek

2023. december 14, csütörtök

Elismert tenyésztő szervezetek

Magyarországon elismert tenyésztő szervezetek

Tovább >

2022. november 3, csütörtök

Invazív fajok telepítését akadályozta meg a Nébih halőri szolgálata

A Nébih Állami Halőri Szolgálatának (ÁHSZ) egyik kiemelt feladata a haltelepítések szabályosságának és a halak nyomon követhetőségének ellenőrzése, így az őszi haltelepítések időszakában a halőrök országszerte fokozottan vizsgálják az előírások betartását. Szeptember óta az ÁHSZ szakemberei természetvédelmi okok miatt két esetben tiltották meg invazív* ezüstkárászok telepítését a hazai halgazdálkodási vízterületeken, több esetben pedig eljárás indult a feltárt szabálysértések miatt.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)