A horgász cimkéjű tartalom.

Hazánkban a horgászat az egyik legnépszerűbb szabadidős tevékenység

Hazánkban a horgászat az egyik legnépszerűbb szabadidős tevékenység - Jelentős mértékben növekszik a regisztrált horgászok létszáma

2018. május 11, péntek

A turista horgászjegy kiadási és információs rendszer (TUHIR) indulása óta - 2014. május 1-je -, ez idáig mintegy negyvenötezren regisztráltak a TUHIR online felületen, és összesen több mint harmincegyezeren igényelték a váltás napjától számítva 90 napra érvényes turista állami horgászjegyet.

A több mint harmincezres szám azt jelenti, hogy a regisztrálók 70%-a ténylegesen kiváltja a turista állami horgászjegyet és annak birtokában veszi kezébe horgászfelszerelését, hogy hódoljon a horgászat szenvedélyének.

Tavaly több mint tízezerötszázan váltották ki a turista állami horgászjegyet, és örömteli hír, hogy 2018-ban tovább nő az érdeklődés a turista állami horgászjegy iránt. Ez év első három hónapjában ugyanis 60%-kal többen váltották ki a turista állami horgászjegyet, mint 2017 első negyedévében.  

Jó hír, hogy nemcsak a turista állami horgászjegyet kiváltók száma növekszik jelentős mértékben, hanem az akár 13 hónapra is érvényes állami horgászjegyet kiváltó regisztrált horgászok száma is.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 2013 óta működteti a horgász és horgászjegy nyilvántartó programot (HHJNY, korábban SZÁK szakrendszer), amelyben többek között az állami horgászjegyet kiváltó regisztrált horgászok létszáma, korcsoport szerinti megoszlása is látható. Ennek eredményeként elmondható, hogy 2017-ben több mint 442 ezer horgász váltotta ki az állami horgászjegyet, hogy akár csak pár órát, egy hétvégét, vagy akár hosszabb időt is a vízparton töltsön horgászattal.

Külön kiemelendő az elmúlt években történt gyerekhorgászok létszámának (mintegy 60 ezer fő) növekedése, akik talán a legfontosabb részét alkotják  a jelenlegi horgásztársadalomnak, hiszen belőlük válhatna előbb ifjúsági, majd felnőtt horgászok. Várhatóan a létszámuk a jövőben is jelentősen emelkedni fog, köszönhetően annak, hogy országos szinten támogatásban részesülnek, úgymint pl. ingyen kapják az állami horgászjegyet, vagy egyes halgazdálkodásra jogosult ingyenesen biztosít részükre területi jegyet is.

Sajnálatos tapasztalat, hogy a gyermekhorgászok mindössze 1/5-e válik ifjúsági horgásszá, amely viszont nagyon alacsony szám a jövőt tekintve. A szakrendszer adatiból az is kiderül, hogy a horgásztársadalom csaknem 80%-át a felnőtt horgászok, 6%-át pedig a 70. életévüket betöltött személyek teszik ki.

2018. évben várhatóan tovább növekszik a regisztrált horgászok létszáma.

Összehasonlítva a 2017. év első három hónapjában és az idei év első negyedévében állami horgászjegyet kiváltó regisztrált horgászok létszámát, elmondható, hogy ez év első három hónapjában 23 ezer fővel többen váltották ki az állami horgászjegyet, hogy megéljék a horgászat nyújtotta élményeket.

A Nébih Földművelésügyi Igazgatósága által működtetett különböző szakrendszerekben rögzített adatok alapján kijelenthető, hogy az ország ténylegesen regisztrált horgászainak létszáma az elmúlt éveket tekintve folyamatosan növekszik, és a növekedés még várhatóan 1-2 évig biztosan tartani fog. A növekedés eredményeként 2020-ra a regisztrált horgászok létszáma elérheti az 500 ezer főt is.

A regisztrált horgászlétszám jelentős növekedésének több oka is van.

Az egyik lehetséges ok, a médiában történő jogszerű horgászati tevékenységgel kapcsolatos folyamatos tájékoztatók megjelenése, az interneten történő felhívások, „hírelések”, valamint a vonatkozó jogszabályi rendelkezések is elősegítik a horgászat, mint ágazat kifehérítését, amely nemzetgazdasági jelentősége egyáltalán nem elhanyagolható.

Nem elválaszthatatlan része a növekedésnek a 2015. május 1-jén megalakult, Nébih által működtetett állami halőri szolgálat munkássága sem. Az állami halőri szolgálat országos hatáskörrel rendelkezik, melynek értelmében az állami halászati őrök Magyarország területén található nyilvántartott és nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületein, valamint haltermelő létesítményein is jogosultak a horgászok és halászok halfogásra jogosító okmányainak ellenőrzésére. Az állami halászati őrök intézkedési jogköre kiterjed a vendéglátó egységek, halboltok és más halárusító helyeken a hal, haltermékek nyomon követhetőségének ellenőrzésére is. Az állami halászati őri szolgálat fennállása óta több mint 15 ezer horgászt és halászt ellenőrzött, és több mint 500 esetben került sor halvédelmi bírság kiszabására, valamint a több mint 600 étterem, halbolt ellenőrzése során mintegy 50 esetben tártak fel szabálytalanságokat és kezdeményezett a hatóság eljárást.

A folyamatos ellenőrzések, tájékoztatók, a vonatkozó jogszabályi rendelkezések eredményeként egyre több olyan horgász váltja ki az állami horgászjegyet, akik eddig „láthatatlanok” voltak a rendszerben, mivel nagyrészt olyan vízterületen horgásztak, ahol az ingatlan tulajdonosa vagy üzemeltetője, halfogásra jogosító okmányok megléte nélkül csak a napi horgászati díj megfizetését kérte a horgászoktól.

A jogszabályi rendelkezés értelmében 2014-től kötelező a horgász és horgászjegy nyilvántartó program használata az állami horgászjegyet kiadó szervezetek részére, így ezek a horgászok is szépen-lassan bekerülnek a nyilvántartásba.

A horgászokon túl, a Nébih által működtetett elektronikus nyilvántartásba (VIZA program) kerülnek hazánk halgazdálkodási vízterületei is, melyek összterülete mintegy 160.000 hektárnyi nyilvántartott vízfelületet jelent a horgászni vágyóknak. A szakrendszerben regisztrált horgászok létszámát, valamint a hazánkban nyilvántartott halgazdálkodási vízterületek nagyságát tekintve az egy horgászra jutó vízfelület nagysága 0,41 ha körüli terület, amely semmiképpen sem mondható kevésnek.

Fontos megjegyezni, hogy a vizeinkben élő halállomány megvédendő, megóvandó nemzeti kincs, amit fenntartható módon szabad csak hasznosítani. Magyarország halgazdálkodási vízterületeinek halállománya állami tulajdon, amely a horgász vagy halász által halfogásra jogosító okmányok birtokában a jogszerű kifogással és a fogási naplóba való rögzítéssel válik a horgász vagy a halász tulajdonává.

Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Nem árt az elővigyázatosság: a horgásztavakon is kötelező az állami horgászjegy!

Nem árt az elővigyázatosság: a horgásztavakon is kötelező az állami horgászjegy!

2017. június 28, szerda

A NÉBIH felhívja a horgászok figyelmét, hogy Magyarországon horgászati tevékenység kizárólag állami horgászjegy birtokában folytatható. A nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeken – ideértve a hazai horgásztavak túlnyomó többségét – a horgászjegy kiváltása kötelező, annak elmulasztása pedig súlyos szankciókat von maga után. A vonatkozó jogszabályok ismeretének hiánya senkit sem mentesít az előírások betartása alól.

Az érvényben lévő jogszabályok alapján hazánkban horgászati tevékenységet kizárólag állami horgászjegy birtokában lehet folytatni. Ennek hiányában az illegális horgászat halvédelmi bírság kiszabását és a horgászjegyváltástól történő eltiltást vonja maga után.

E jogkövetkezmények alól egyedül a halastavak (haltermelési létesítmények) esetében mentesülhetnek a horgászok. Halastónak minősül az elsődlegesen haltermelési célokat szolgáló – kifejezetten e célra tervezett és engedélyezett – haltermelési létesítmény, amely vízfeltöltést és lecsapolást biztosító műtárgyakkal rendelkezik, ideértve a teleltető, raktár- és ivadéknevelő tavakat, valamint a táp- és lecsapoló csatornákat.

Magyarországon minden olyan vízterület, amely nem halastó, azonban a hal életfeltételei benne biztosítottak, halgazdálkodási vízterületnek minősül. Nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen horgászati tevékenységet csak az állami horgászjegy kiváltását követően, névre szóló területi engedély birtokában, a jogszabályban meghatározott eszközökkel lehet folytatni, meghatározott fajú és mennyiségű halra vonatkozóan. Nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen – szintén állami horgászjegy birtokában – csak az invazív halfajokat lehet megtartani.

A NÉBIH felhívja a horgászok figyelmét, hogy a jogszabályban előírt kötelezettségek betartása alól a magántulajdonban lévő horgásztavak sem mentesülnek! A rájuk alkalmazandó szabályozás a nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületekével azonos.

Érdemes tehát kétkedve fogadni a megtévesztő, sok esetben túlzottan kecsegtető hirdetéseket, miszerint az érintett tavon való horgászathoz nem kell állami horgászjegyet váltani, kettőnél több bottal is lehet horgászni vagy esetleg nem érvényesek a különböző tilalmak.

A bizonytalanságok eloszlatása, valamint a jogsértések, szankciók elkerülése érdekében a NÉBIH várja a horgászok kérdéseit az allamihalor@nebih.gov.hu e-mail címre.

Letölthető anyag:
A közlemény letölthető formátumban


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Őszi horgásztúrákhoz is ideális megoldás a Turista Állami Horgászjegy

Őszi horgásztúrákhoz is ideális megoldás a Turista Állami Horgászjegy

2015. október 7, szerda

Alig másfél év alatt 17000-en regisztráltak a Turista Állam Horgászjegy (TUHIR) rendszerében, 2015-ben pedig 5800-an már a 90 napos horgászengedélyt is kiváltották. A közigazgatásban egyedülálló online rendszer teljes szabadságot ad mind a gyakorlott horgászoknak, mind az érdeklődőknek, hisz segítségével akár otthonról is bármikor kiválthatjuk a horgászathoz szükséges engedélyt.

A NÉBIH 2014. május 1-jével vezette be – a közigazgatásban a maga nemében egyedülálló – informatikai rendszert, a TUHIR-t, amivel bárki egyszerűen, online kiválthatja a turista állami horgászjegyet. A felület három nyelven (magyarul, angolul, németül) érhető el. Az újfajta okmányt, mely a kiváltás időpontjától számítva 90 napig érvényes, és egy bottal történő horgászatra jogosít, mind a magyar, mind a tagállami és külföldi állampolgárok igénybe vehetik.

A rendszer különlegessége, hogy a teljes közigazgatási folyamat online módon lebonyolítható. A horgászoknak a https://tuhir.nebih.gov.hu/ oldalon kell regisztrálniuk, majd sikeresen kitölteniük egy halfaj és alapvető jogszabályi ismeretekből álló tesztet. Az ehhez szükséges tananyag elérhető a TUHIR oldalán. Igénylés előtt a rendszer ellenőrzi, hogy az igénylő nincs-e eltiltva a horgászjegyváltás lehetőségétől. A horgászjegy díja bankkártyás tranzakcióval egyenlíthető ki. Ezt követen átlagosan 1 percen belül megérkezik a turista állami horgászjegy, a fogási napló, valamint a díjfizetési bizonylat a regisztrációkor megadott e-mail címre. A horgászjegy érvényességének induló napja előre beállítható és az érvényesség kezdetéről, valamint annak lejártáról a program automatikusan emlékeztetőt küld.

A rendszer sikerét mutatja, hogy a felhasználók száma kevesebb mint másfél év alatt meghaladta a 17 000-et és, míg 2014-ben 3900-an váltották ki az engedélyt, addig idén már több mint 5800-an. A NÉBIH a TUHIR-t használó ügyfelek számára 24 órás ügyfélszolgálatot is működtet, mely a tuhir@nebih.gov.hu e-mail, címen, illetve +36-70/436-0415-ös telefonszámon érhető el.

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)