A növényegészségügy traces cimkéjű tartalom.

Változások a növények, növényi termékek import ellenőrzésében

Változások a növények, növényi termékek import ellenőrzésében

2019. december 10, kedd

Megjelent a vizsgálatköteles károsítókat és a termékek forgalmazására vonatkozó listákat tartalmazó EU-s végrehajtási rendelet. A dokumentum az Európai Unió 2019. december 14-től alkalmazandó növényegészségügyi rendszerének egyik legfontosabb rendelete. A 2019/2072 számú rendelet meghatározza többek között azon növények, növényi termékek és egyéb anyagok jegyzékét, amelyek esetében harmadik országokból az Unió területére történő behozatalhoz növényegészségügyi bizonyítvány szükséges.

A rendelet XI. számú melléklete a behozható árukat három kategóriába sorolja. Az A. rész tartalmazza a 100%-ban vizsgálatköteles áruk körét, melyek csak az erre kijelölt határállomásokon hozhatóak be. Ilyenek például az ültetésre szánt vagy már elültetett növények, a legtöbb termés, de a használt mezőgazdasági gépek is.

A B. rész a szúrópróbaszerűen vizsgálandó növények jegyzékét tartalmazza. Ezekhez is minden esetben növényegészségügyi bizonyítvány szükséges, azonban a szállítmány más határállomáson is beléptethető az EU területére. Többek között ebbe a kategóriába tartozik sok zöldségféle és néhány faj vetőmagja is.

Fenti vizsgálatköteles áruk esetében a szállítmányokért felelős vállalkozónak előzetesen értesítenie kell a hatóságot. A bejelentést

  • a szállítmány várható érkezése előtt legalább egy munkanappal,
  • a megérkezés szerinti első uniós határállomás illetékes hatósága felé,
  • az EU Bizottság erre kialakított elektronikus rendszerén (TRACES NT) keresztül

kell megtenni.

A bejelentéshez előzetesen regisztrálni kell a rendszerbe, ami az importőröket, illetve a vámügyintézés során az őket képviselő cégeket egyaránt érinti. A rendszer használatáról a kijelölt határállomásokon nyújtanak bővebb tájékoztatást.

A rendelet hatálya alá tartozó árut importáló cégeknek növényegészségügyi nyilvántartási számmal is rendelkezniük kell. Azok a cégek, amelyeknek még nincs az illetékes járási hivatalok növény- és talajvédelmi osztályán igényelhetnek növényegészségügyi nyilvántartási számot.

A XI. melléklet C. részében található annak az öt fajnak a termése, melyek behozatalához nincs szükség növényegészségügyi bizonyítványra. Ezek az ananász, a banán, a datolya, a durián és a kókusz. Ezeken kívül a szemes termények nem vetésre szánt magvai, valamint a feldolgozott növényi termékek (például befőttek, fagyasztással, szárítással kezelt növényi részek) esetében sincs szükség növényegészségügyi bizonyítványra.

A rendelet VI. számú melléklete tartalmazza a behozatali tilalom alá eső áruk listáját. Ide tartozik például a vetőburgonya, a citrus, a szőlő növény (friss levelet is beleértve), a talaj. Az étkezési burgonya is csak néhány országból hozható be. A legtöbb gyümölcsfa csemetére és több más növényre ideiglenes behozatali tilalom vonatkozik, melyet egy külön rendelet szabályoz (2018/2019/EU).

A listákban az áruk vámtarifaszáma (KN-kód) is megtalálható. Nagyon fontos, hogy a behozni kívánt terméket a megfelelő vámtarifaszámmal jelentsék be, ugyanis egy rosszul megadott szám esetén a nem vizsgálatköteles terméket a hatóság vizsgálatkötelesként kezelhet, mely felesleges procedúrát eredményezhet.

Kapcsolódó anyagok:
2019/2072 rendelet - VI. melléklete
2019/2072 rendelet - XI. melléklete

 


Átlagos (0 Szavazatok)

Az új növényegészségügyi szabályozás miatt változik a vállalkozók nyilvántartási kötelezettsége

Az új növényegészségügyi szabályozás miatt változik a vállalkozók nyilvántartási kötelezettsége

2019. november 14, csütörtök

A novemberben megjelenő uniós rendelet szerint bővül a nagy veszteséget okozó, idegenhonos károsítók terjesztésére képes, éppen ezért vizsgálatköteles termékek köre. 2019. december 14-től a növényegészségügyi szabályozás alatt álló növényekkel, növényi termékekkel és egyéb anyagokkal csak az a vállalkozó folytathat gazdasági tevékenységet, aki szerepel a hatóság növényegészségügyi nyilvántartásában. Az érintettek a megyei kormányhivatalok szakembereitől kérhetik nyilvántartásba vételüket.

Az Európai Unióban jelenleg is a két és fél évtizede alkalmazott növényegészségügyi nyilvántartási rendszer a kockázatok felmérését és kezelését szolgáló ellenőrzések alapja. A nyilvántartásban mindenkit szerepeltetnie kell a hatóságnak, aki növényegészségügyi szabályozás alá tartozó tevékenységet folytat, azaz vizsgálatköteles árut termel, előállít, tárol, forgalmaz, kezel. E tevékenységeket csak az végezheti, akit a nyilvántartás alapján a megállapított kockázati szintnek megfelelő rendszerességgel ellenőriz a hatóság. A regisztrációs kötelezettséget az új rendszer 2016/2031 számú növényegészségügyi alaprendelete határozza meg.

Kinek kell szerepelnie a vállalkozók hatósági nyilvántartásában?

Annak, aki

  1. növényegészségügyi bizonyítvány-köteles árut hoz be Unión kívüli területről vagy növényútlevél-köteles árut szállít, forgalmaz az Unión belül;
  2. növényegészségügyi bizonyítvány-köteles árut exportál;
  3. fel van hatalmazva növényútlevelek kiállítására;
  4. fel van hatalmazva a fa-csomagolóanyagok és faanyagok ISPM-15 szabvány szerinti jelölésére, illetve egyes különleges előírások szerinti egyéb tanúsítvány kiállítására;
  5. utasoknak növényegészségügyi információkat nyújt: tengeri kikötők és repülőterek üzemeltetője, nemzetközi fuvarozó, postai szolgáltató, távértékesítéssel foglalkozó vállalkozó;
  6. növényeket, növényi termékeket vagy egyéb anyagokat hoz be uniós határövezetbe;
  7. károsító fertőzése miatt körülhatárolt területen az intézkedésekkel érintett növényekkel kapcsolatos tevékenységeket végez;
  8. számára valamely vizsgálatköteles károsító elleni hatósági intézkedés azt előírja.

Kinek nem kell szerepelnie a vállalkozók hatósági nyilvántartásában?

Annak, aki

  1. növényeket, növényi termékeket és egyéb anyagokat nem távértékesítés keretében, kis mennyiségben, kizárólag és közvetlenül végfelhasználók részére értékesít;
  2. a minőségtanúsítási rendszerbe nem tartozó vetőmagokat kis mennyiségben, kizárólag és közvetlenül végfelhasználók részére értékesít;
  3. hivatásszerű tevékenysége a növényeknek, növényi termékeknek és egyéb anyagoknak egy másik vállalkozó megbízásából történő szállítására korlátozódik;
  4. hivatásszerű tevékenysége kizárólag különböző anyagok fa csomagolóanyagban történő szállítását jelenti.

A fentiek szerint nyilvántartásra kötelezett vállalkozónak a területileg illetékes kormányhivatalhoz kell fordulnia nyilvántartásba vétele érdekében. A kérelemben meg kell adnia vállalkozói adatait és a meghatározott kategóriák valamelyikébe tartozó tevékenység folytatásának szándéknyilatkozatát. Annak a vállalkozónak, akit a kormányhivatal a korábbiakban már nyilvántartásba vett, 2020. március 14-ig kell benyújtania a gazdálkodására vonatkozó aktualizált információkat.

Kérjük, folyamatosan kísérjék figyelemmel a Nébih honlapját, ahol a növényegészségügyi szempontból vizsgálatköteles károsítók és áruk listáit tartalmazó rendelet megjelenéséről haladéktalanul tájékoztatjuk az érintetteket.


Átlagos (0 Szavazatok)

A hamarosan életbe lépő növényegészségügyi szabályozás újabb alappillére jelenik meg novemberben

A hamarosan életbe lépő növényegészségügyi szabályozás újabb alappillére jelenik meg novemberben

2019. november 4, hétfő

2019 novemberében jelenik meg az Európai Unió – december 14-én életbe lépő – új növényegészségügyi rendszerének egyik legfontosabb végrehajtási rendelete. A hatóság decembertől e jogszabály alapján végzi majd az ellenőrzéseket.

A Bizottság novemberben megjelenő jogszabálya többek között a különböző károsítók jegyzékét és a károsítók terjesztésére képes áruk behozatalára és EU-n belüli forgalmazására vonatkozó feltételek listáit tartalmazza majd. Cikkünkben összefoglaltuk a témával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.


Átlagos (0 Szavazatok)