A ökológiai gazdálkodás cimkéjű tartalom.

Öko minősítésű állomáson végzi a jövőben az öko vetőmagok kísérleteit a Nébih

Öko minősítésű állomáson végzi a jövőben az öko vetőmagok kísérleteit a Nébih

2022. december 13, kedd

Idén ősszel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) fertődi Fajtakísérleti Állomása megszerezte az ökológiai minősítést. A fejlesztéssel lehetővé vált, hogy a hatóság az ökológiai gazdálkodás elvei alapján beállított kísérleteket végezzen, valamint hatékonyan vizsgálhassa az ökológiai gazdálkodásra különösen alkalmas fajtákat. Az átállást szakmai konferenciával egybekötött rendezvénnyel ünnepelte a hivatal december 12-én Zamárdiban.

A Nemzeti Cselekvési Terv az ökológiai gazdálkodás fejlesztéséért célkitűzései között egyaránt szerepel az ökológiai vetőmagpiac és az ökológiai takarmányhozzáférés hazai fellendítése, mely feladatokat az Agrárminisztérium megbízásából a Nébih fogja megvalósítani. A hivatal által kezelt öko vetőmag adatbázisban jelenleg 13 faj (többnyire zöldségfajok) 22 fajtája található. Magyarország termőterületének mintegy 0,04%-án zajlik ökológia vetőmag-előállítás, az elmúlt 5 év adatai szerint 20 faj 50 fajtáját állítják elő 1300-2200 hektár nagyságban.

Az ökológia gazdálkodás során különösen fontos szerepe van a helyes fajtaválasztásnak. Olyan jó ellenálló képességgel rendelkező fajtákat kell előtérbe helyezni, amelyek kisebb kártétel mellett is jól teremnek. Szintén mérvadó, hogy jó legyen a gyomelnyomó képességük, valamint jól tűrjék a mechanikai gyomszabályozást is. További meghatározó kritérium még, hogy a kiválasztott fajta toleráns legyen a kiváló termésmennyiség eléréséhez szükséges tápanyag-utánpótlással és az aszállyal vagy akár a nagy mennyiségű csapadékkal szemben is. 

Annak érdekében, hogy teret és lehetőséget kapjanak az ökológiai gazdálkodás elvei alapján beállított kísérletek, valamint olyan fajták vizsgálatai, amelyek ökológiai gazdálkodásra különösen alkalmasak a Nébih fertődi Fajtakísérleti Állomásának teljes, csaknem 20 hektáros területére megszerezte az öko minősítést. Ennek köszönhetően a jövőben az ökológiai gazdálkodásra alkalmas fajták vizsgálata az első ökológiai fajtakísérleti állomáson történhet majd Fertődön. A fajtavizsgálaton túl a Nébih szakemberei információkkal és a fajtaválasztásban történő segítségnyújtással is támogatják az ökológiai gazdálkodókat.  

A hivatal elnyerte a Vidékfejlesztő Program „VP4-11.1.1.-11.2.1.-21 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása” pályázatát.  A támogatás számottevő segítséget jelent a szükséges további fejlesztések, beruházások végrehajtásában. 

Az öko minősítés elnyerését szakmai konferenciával egybekötött rendezvénnyel ünnepelte a Nébih december 12-én Zamárdiban. Az eseményen többek között a hazai ökológiai nemesítés helyzetéről, az ökológiai gazdálkodás kilátásairól, valamint az ökológiai Fajtakísérleti Állomás jövőbeli terveiről hallhattak előadásokat a résztvevők.


A rendezvényen készült képek


Friss hírek

2024. április 25, csütörtök

„Kukába az élelmiszerpazarlással” – plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából „Kukába az élelmiszerpazarlással” címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.

Tovább >

2024. április 24, szerda

A tavaszi esőzés egy vármegye kivételével elmosta a tűzgyújtási tilalmat

Az ország keleti részén lehullott csapadéknak köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyeztetve 2024. április 25-től három vármegyében is visszavonja a tűzgyújtási tilalmat. Bács-Kiskun vármegyében azonban továbbra is érvényben marad a tilalom.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Pályázati felhívás

Pályázati felhívás

2015. október 20, kedd

Megjelent az agrár-környezetgazdálkodási kifizetés és az ökológiai gazdálkodásra történő átállást, az ökológiai gazdálkodás fenntartását támogató pályázatok felhívása

A Kormány célul tűzte ki az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, a kockázatmegelőzés és -kezelés előmozdítását, a legfontosabb természeti erőforrásaink, a vizeink, a talajok és biológiai sokféleség állapotának javítását, az agrár-környezetvédelem megerősítését. Ennek érdekében megjelent az agrár-környezetgazdálkodási kifizetés és az ökológiai gazdálkodásra történő átállást, az ökológiai gazdálkodás fenntartását támogató pályázatok felhívása.

A felhívások szövege a az alábbi helyen olvasható és tölthető le:

A támogatási kérelmek benyújtására 2015. november 7. és 2015. december 7. között van lehetőség.

Támogatási kérelmet kizárólag az ügyfél-azonosítóval rendelkező támogatást igénylő nyújthat be, a www.mvh.gov.hu elektronikus felületén.

A támogatási kérelem benyújtásához információkat, segítséget ezen felhívásunkhoz is mellékelt kézikönyvben talál.

 

Letölthető anyag
Kézikönyv a támogatási kérelem benyújtásához


Friss hírek

2024. március 21, csütörtök

Közlemény elveszett „fehér könyvről" (2024.03.21.)

A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. március 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.03.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

ÖKO vetőmag adatbázis tájékoztató

ÖKO vetőmag adatbázis tájékoztató

2024. március 6, szerda

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/848 rendelete engedélyezi a nem ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag és burgonya vetőgumó használatát is ökológiai gazdálkodásban, amennyiben a termelők nem tudnak ökológiai módszerekkel előállított szaporítóanyagot beszerezni. Az engedélyezési eljárást a tagállamok hatáskörébe utalja. Ennek érdekében előírja a tagállamok számára egy számítógépes adatbázis létrehozását és folyamatos működtetését azoknak a fajtáknak nyilvántartására, melyekből igazoltan rendelkezésre áll az ország területén ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag, illetve burgonya vetőgumó.

Az adatbázisba csak azok az igazoltan ökológiai vetőmag, illetve burgonya vetőgumó tételek kerülhetnek felvételre a szállító kérésére, melyek a vetőmagvakra és vetőgumókra vonatkozó minősítési feltételeket is mindenben teljesítik.

Ökológiai gazdálkodás során, nem ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag vagy burgonya vetőgumó használatára engedély csak abban az esetben adható ki, ha a felhasználó által kívánt fajnak egyetlen fajtája sem szerepel az adatbázisban, vagy ha a felhasználó által beszerezni kívánt fajta nem szerepel a nyilvántartásban és a felhasználó igazolni tudja, hogy ugyanezen fajon belül egyik regisztrált alternatíva sem megfelelő.

Az engedélykérelmek elbírálását és az engedélyek kiadását a termelő ökológiai minősítéséért felelős szervezet végzi. Az engedélyeztetés az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/848 rendeletében foglaltak szerint történik az adatbázisban adott időpontban szereplő tételek figyelembe vételével. Minden olyan fajtát, amely nem szerepel az adatbázisban az engedély kiadásának időpontjában az elbírálásnál nem beszerezhetőnek kell tekinteni. Az engedélyek kiadásának kezdő időpontja a vetésidő függvényében fajonként eltérő és megegyezik a 40/2004 (IV.7.) FVM rendelet 5. számú mellékletében szereplő határidőkkel.

A tételek adatbázisba történő felvételéhez az adatokat a Nébih Vetőmagfelügyeleti Szakterületéhez Ügyfélkapun keresztül / epapir.gov.hu /Címzett: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal /Témacsoport: Vetőmag /Ügytípus: ÖKO adatbázis) kell megküldeni az alább letölthető regisztrációs űrlapon.

A regisztrációhoz szükséges információk

  • A szállító cég neve, címe, telefonszáma/faxszáma, e-mail címe, kapcsolattartó személy neve, elérhetősége.
  • Magyar és tudományos fajnév.
  • Ökológiai ellenőrzést végző szervezet neve: A vetőmag-előállító ökológiai ellenőrzését végző minősítő szervezet neve.
  • Fajtanév: A Nemzeti Fajtajegyzékben vagy az EU fajtalistáján szereplő hivatalos fajtanév.
  • A vetőmagtétel fémzárolási szám: Mind Magyarországon minősített, mind a külföldről származó tételeknél.
  • Szállítási terület: Csak abban az esetben kitöltendő, ha nem Magyarország területe, hanem annál szűkebb vagy bővebb körzet. Az a terület, ahová a szállító (forgalmazó) el tudja szállítani a vetőmagot vagy vetőgumót a termelő részére a felhasználáshoz szükséges időpontra.
  • A fajta minősítésének helye (ország/régió): Az az ország vagy régió, ahol a fajtát tesztelték és elfogadták köztermesztésben való használatra a mezőgazdasági növényfajok és zöldségfajok fajtáinak jegyzékébe. (A Nemzeti Fajtajegyzékben szereplő fajtáknál NEM kell kitölteni.)
  • Szállítás kezdete: Az az időpont, amelytől a vetőmagtétel rendelkezésre áll, és már pozitívan lezárult minősítéssel rendelkezik.
  • Ellenőrző szervezet: A vetőmag előállító ökológiai gazdálkodásának ellenőrzéséért felelős szervezet neve
  • Egyéb információk: Szabadon kitölthető rovat, melyben a szállító által szükségesnek tartott egyéb adatokat lehet közölni a tételről. (Például: a vetőmag-szaporítás fok, a tétel tömege, eladási ár stb.)

A bejelentett adatok hatáskörükbe eső részének valódiságát az ökológiai minősítő szervezetek és a Nébih ellenőrzik.

További információ
Nébih Vetőmagfelügyeleti Szakterület
E-mail: mgei@nebih.gov.hu
Hivatkozás: https://portal.nebih.gov.hu/-/vonatkozo-jogszabalyok

Friss hírek

2024. március 21, csütörtök

Közlemény elveszett „fehér könyvről" (2024.03.21.)

A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. március 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.03.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Mezőgazdasági eredetű, nem ökológiai élelmiszer-összetevők tagállami engedélyezése

Mezőgazdasági eredetű, nem ökológiai élelmiszer-összetevők tagállami engedélyezése

2022. május 23, hétfő

Az élő vagy feldolgozatlan mezőgazdasági termékek címkézésén vagy reklámozásában kizárólag akkor használhatók ökológiai termelésre utaló kifejezések, ha az adott termék valamennyi összetevője is az e rendeletben megállapított követelményekkel összhangban készült.

Feldolgozott élelmiszerek esetén az ökológiai termelésre utaló kifejezés akkor használható, ha a termék mezőgazdasági eredetű összetevőinek legalább 95 tömegszázaléka ökológiai eredetű. Amennyiben bizonyos mezőgazdasági eredetű összetevő nem áll elegendő mennyiségben rendelkezésre és nem található meg a 889/2008/EK rendelet IX. mellékletében (2024. január 1-től az (EU) 2021/1165 rendelet V. mellékletének B. részében), az alábbi feltételek mellett a Pest Megyei Kormányhivatal engedélyével az összetevő felhasználható élelmiszer előállításához:
A gazdasági szereplő benyújtotta a Pest Megyei Kormányhivatal részére az összes előírt bizonyítékot arra nézve, hogy az adott összetevőt az Európai Unióban nem állítják elő szükséges mennyiségben az ökológiai termelés szabályainak megfelelően, vagy az más országból nem hozható be, illetve a felhasználásuk nélkül az élelmiszer ellőállítása vagy tartósítása a jogszabályok előírásainak nem felel meg; 
az adott mezőgazdasági összetevő pontos leírása (KN kódja) és minőségi követelményei; 
a végtermékek megnevezése (KN kódja), amelyek előállításához a kért összetevő szükséges; 
a szükséges mennyiségek és e mennyiségek szükségességének igazolása a hiány okai és várható időtartalma.
A Pest Megyei Kormányhivatal átmenetileg, legfeljebb 6 hónapos időtartamra engedélyezheti az összetevő használatát. Az engedély 2 alkalommal, alkalmanként 6 hónappal meghosszabbítható, amennyiben egyetlen másik tagállam sem jelezte, hogy az említett összetevő ökológiai formában elegendő mennyiségben rendelkezésre áll.

FIGYELEM! A nem ökológiai mezőgazdasági eredetű összetevők feldolgozott ökológiai élelmiszerekben való használatának engedélyezési eljárása díjköteles.

Friss hírek

2024. április 25, csütörtök

„Kukába az élelmiszerpazarlással” – plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából „Kukába az élelmiszerpazarlással” címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.

Tovább >

2024. április 24, szerda

A tavaszi esőzés egy vármegye kivételével elmosta a tűzgyújtási tilalmat

Az ország keleti részén lehullott csapadéknak köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyeztetve 2024. április 25-től három vármegyében is visszavonja a tűzgyújtási tilalmat. Bács-Kiskun vármegyében azonban továbbra is érvényben marad a tilalom.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Korosbítás

Korosbítás

A 889/2008/EK rendelet szerint kivételes esetekben (figyelembe véve a terület korábbi hasznosítási módját) lehetővé teszi az átállási idő lerövidítését, ehhez azonban az illetékes hatóság (Pest Megyei Kormányhivatal) előzetes jóváhagyása szükséges. Az eljárás elindításának előfeltétele a tanúsító szervezettel létrejött szerződés a korosbítani kívánt területek ellenőrzésére.

Milyen esetben lehet az átállási idő lerövidítését kérelmezni?

Az átállási idő lerövidítését akkor lehet kérelmezni, ha

a) az érintett terület olyan uniós társfinanszírozásban megvalósuló agrár környezetvédelmi programban vett részt, amelyben az ökológiai gazdálkodásban nem engedélyezett tápanyagokat és növényvédő szereket nem használhattak, vagy

b) a gazdálkodó az eljárás során hitelt érdemlően bizonyítani tudja, hogy az érintett földterületeken az ökológiai státusz kérelmezett időpontját megelőző 3 évben az ökológiai gazdálkodásban tiltott (a 889/2008/EK r. I. és II. mellékletében nem szereplő) készítményekkel kezelést nem végeztek.

Az eljárásrend az ökológiai státusz megadására vonatkozik, az átállási státusz korábbi elérésére nem alkalmazható.

Az elismerési eljárást minden esetben írásban kell kérelmezni.

Mit kell beadni a korosbítási (átállási idő lerövidítése iránti) kérelemhez?

A kérelmet a tanúsító szervezetnek vagy a kérelmet elbíráló Pest Megyei Kormányhivatal-nak kell címezni a következő adatok megadásával:

  • a kérelmező neve, címe;
  • a korosbítani kívánt területek parcellaszáma, helyrajzi száma, MePAR-azonosítója, pontos mérete, valamint az előző 3 év főbb termesztési adatai pl: növényfajok, illetve fajták, tápanyag-gazdálkodásra és növényvédelemre vonatkozó adatok.

A kérelemhez csatolni kell:

a) pont esetén:

- az érintett területet tartalmazó támogatási határozat másolatot és a támogatási jogosultság fennállását igazoló nyilatkozatot,

-  a területről vezetett táblatörzskönyvet,

-  termesztési és permetezési naplót

b) pont esetén:

- a táblatörzskönyvet, termesztési valamint permetezési naplót, illetve minden olyan dokumentumot, mellyel a kérelem alátámasztható;

- amennyiben az érintett időszakra vonatkozóan a területileg illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi igazgatósága által történt szermaradvány-vizsgálat, akkor a vizsgálati jegyzőkönyvet is csatolni szükséges.

A tanúsító szervezet a vonatkozó hazai rendelet alapján a kérelemben foglaltakat helyszíni ellenőrzés keretében is felülvizsgálhatja, továbbá ha szakmailag indokolható, kötelezheti a kérelmezőt – a költségek viselése mellett – talaj- és növényminták növényvédőszer-maradék vizsgálatának elvégeztetésére. Ezt követően a beküldött dokumentumok és az esetleges helyszíni ellenőrzés, illetve szermaradvány-vizsgálat eredményei alapján a Pest Megyei Kormányhivatal számára a tanúsító szervezet felterjeszti javaslatát és annak indoklását. A Pest Megyei Kormányhivatal az átállási idő lerövidítése tárgyában határozat formájában döntést hoz.

FIGYELEM! A korosbítás (átállási idő lerövidítése) tárgyában lefolytatott engedélyezési eljárás díjköteles.


Friss hírek

2024. március 6, szerda

ÖKO vetőmag adatbázis tájékoztató

Az Európai Unió Bizottsága 889/2008/EK rendelete engedélyezi a nem ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag és burgonya vetőgumó használatát is ökológiai gazdálkodásban, amennyiben a termelők nem tudnak ökológiai módszerekkel előállított szaporítóanyagot beszerezni. Az engedélyezési eljárást a tagállamok hatáskörébe utalja. Ennek érdekében előírja a tagállamok számára egy számítógépes adatbázis létrehozását és folyamatos működtetését azoknak a fajtáknak nyilvántartására, melyekből igazoltan rendelkezésre áll az ország területén ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag, illetve burgonya vetőgumó.

Tovább >

2023. december 14, csütörtök

Elismert tenyésztő szervezetek

Magyarországon elismert tenyésztő szervezetek

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)