A öko cimkéjű tartalom.

Első öko őszi búza fajtabemutató Fertődön

Első öko őszi búza fajtabemutató Fertődön

2023. július 3, hétfő

A Nébih 2020-ban indította el a közel 20 ha-os Fertődi Fajtakísérleti Állomás átállítását ökológiai minősítésre. Az első kísérlet a területen a posztregisztrációs őszi búza fajtateszt volt. Az idei kísérlet vetése 2022 őszén már átállt ökológiai minősítésű területen történt. Ennek a munkának egyik fontos mérföldkövét jelenti, hogy június 22-én a Nébih az ÖMKi-vel közösen megrendezte az első öko őszi búza fajtabemutatóját Fertődön.

Az ÖMKi 2020-ban kezdte el az öko kisparcellás búza fajtateszteket. A hálózat egy rendkívüli és sokszereplős együttműködésnek köszönhetően jött létre, melyben a Nébih, a VSZT, vetőmagforgalmazó cégek (Karintia Kft., Lajtamag Kft., RWA Magyarország Kft., Saatbau Linz Hungária Kft., Tradisco Seeds Kft.), valamint a hazai agrárkutatásban élen járó intézmények, így a martonvásári Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézet, a Szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft., a Debreceni Egyetem, a MATE karcagi kutatóintézete, valamint ökogazdálkodók (Csoroszlya Farm és Decsi Árpád) vesznek részt.

A júniusi fajtabemutató a szántóföldön kezdődött, ahol Péntek Ákos, állomásvezető ‒ beszámolva az átállás alatti évek tapasztalatairól ‒ bemutatta az állomást és megosztotta a legfontosabb tudnivalókat az öko őszi búza kísérlet agrotechnikájáról, melynek ‒ az eddigi tapasztalatok alapján ‒ az egyik lényeges eleme az időben elvégzett gyomfésűzés. Beszámolója szerint a kísérletben 19 őszi búzafajta és 5 tönkölybúzafajta, továbbá ősgabona fajták szerepeltek.
A program során a fajtáik bemutatása mellett a fajtatulajdonosok lehetőséget kaptak azon tapasztalataik megosztására is, hogy az ökológiai gazdálkodás során mely meghatározó tulajdonságokat érdemes figyelembe venni a fajtaválasztáskor.
A szántóföldi szemlét követően Várszegi Gábor, a Nébih MGEI igazgatója, miután előadásában ismertette azokat az uniós irányelveket, melyek hatására megfogalmazódott  a törekvés, hogy a Nébih ökológiai körülmények között vizsgálja az ökológiai gazdálkodásra alkalmas fajtákat, tájékoztatta a jelenlévőket az elmúlt 3 év tapasztalatairól és a jövőbeli tervekről is.
Dr. Mikó Péter, a VSZT Ökológiai vetőmag munkacsoportjának elnöke, valamint a martonvásári Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézet Kalászos Gabona Nemesítési Osztályának vezetője bemutatta a fajtateszt hálózatot, valamint az ökológiai nemesítés jelenlegi helyzetét. A beszámolók sorában őt követte az ÖMKi vezető kutatója, Dr. Szira Fruzsina, aki előadást tartott az ÖMKi ősgabona kísérleteinek eredményeiről, kedvező tulajdonságairól.
A tartalmas programot végül Balogh Stefánia, a Nébih MGEI vetőmag-minősítő mérnökének előadása zárta az öko vetőmag-adatbázis bemutatásával, továbbá az öko vetőmag-előállítás aktuális adataival. 
A fajtateszthálózat kialakítása az ökológiai gazdálkodás sikere érdekében történt, azt szorgalmazva, hogy a termelők megfelelő információkhoz jussanak a fajták teljesítőképességéről, ami hasznos információ lehet a térségükben legjobban teljesítő fajták kiválasztásában. Ebben kívánt segítséget nyújtani a szántóföldi bemutató is, mely a tervek szerint a következő évek során hagyománnyá válik majd a Fertődi Fajtakísérleti Állomáson.
A fajtateszt 2021-2022 éves eredményei elérhetőek az ÖMKi honlapján. 
 



Friss hírek

2024. május 8, szerda

Veszélyt jelentő inváziós halfajok telepítését akadályozta meg az Állami Halőri Szolgálat

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állami Halőri Szolgálata (Nébih ÁHSZ) a hazai nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeken az idei évben eddig két esetben tiltotta meg inváziós ezüstkárász telepítését, továbbá a hatóság hat esetben indított eljárást inváziós halfajok telepítésével és kereskedelmével kapcsolatos szabálysértések kapcsán. Az idegenhonos halfajok engedély nélküli telepítése, valamint a hozzájuk kapcsolódó előírások megszegése nagymértékű bírságok kiszabását vonhatja maga után.

Tovább >

2024. május 7, kedd

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal épületeinek épületenergetikai fejlesztése

KEHOP PLUSZ-4.1.4-23-2023-00007 (korábban: KEHOP-5.2.2-16-2017-00120)

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Harmadik országból származó ökológiai termékek behozatala és forgalomba hozatala

Harmadik országból származó ökológiai termékek behozatala és forgalomba hozatala

2022. április 21, csütörtök

Ökológiai és átállási termékek harmadik országból történő importálását végző élelmiszer-vállalkozó tevékenységét tanúsító szervezet ellenőrzése alatt folytathatja. E célból szükséges a tevékenység megkezdése előtt a szervezetnél a nyilvántartásba vételét kérni.

Utolsó frissítés: 2023.02.15.

A Nébih által elismert tanúsító szervezetek:

Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. - http://www.biokontroll.hu

Bio Garancia Kft. - http://www.bio-garancia.hu/

Harmadik országból az Unióba akkor importálható egy termék ökológiai termékként vagy átállási termékként való forgalomba hozatal céljára, ha megfelel az ökológiai termelésre vonatkozó uniós szabályoknak, illetve az elismert harmadik ország egyenértékű termelési és ellenőrzési szabályainak, vagy ha a terméket az egyenértékűség tekintetében elismert ellenőrző hatóság vagy ellenőrző szervezet ellenőrzéseinek vetették alá. 

Az importált termék akkor tekinthető az uniós ökológiai szabályozással egyenértékű garanciákat nyújtó ökológiai vagy átállási terméknek, ha:

  • a termék származási helye szerinti ország szerepel az elismert országok jegyzékében (az (EU) 2021/2325 végrehajtási rendelet I. melléklet) és a behozni kívánt termékkategória és az ellenőrző szerv is szerepel az országban elismertek közt, vagy
  • a terméket az egyenértékűség tekintetében elismert ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervek jegyzékében (az (EU) 2021/2325 végrehajtási rendelet II. melléklet) szereplő ellenőrző hatóság vagy ellenőrző szerv ellenőrizte a jegyék szerinti harmadik országban, és a behozni kívánt termék besorolható az ellenőrző szerv vonatkozásában engedélyezett termékkategóriákba.

A szállítmányok Európai Unióba történő behozatalához úgynevezett ellenőrzési tanúsítvány (certificate of inspection - COI) szükséges, melyet a Bizottság által létrehozott elektronikus kereskedelem-ellenőrzési és szakértői rendszer (TRACES) használatával kell kiállítani. A hatóság által hitelesített COI igazolja, hogy az Unióba belépő ökológiai vagy átállási termékekből álló szállítmány olyan harmadik országbeli ökológiai termelésből származik, amely megfelel az uniós elveknek.
A vállalkozónak a TRACES-be történő bejelentkezési szándékáról a tanúsító szervezét kell értesíteni, és a tanúsító kezdeményezi a vállalkozás és adatai validálását a Nébih-nél. Az élelmiszer-vállalkozó a Nébih által elvégzett validálását követően tudja használni a rendszert, tudja kezdeményezni a COI létrehozását.
A TRACES-be történő belépés előtt szükséges, hogy a felhasználó személy az Európai Bizottság EU Login felhasználó azonosítási rendszerében is regisztrálja magát a https://webgate.ec.europa.eu/cas/eim/external/register.cgi linken keresztül.
Az import szállítmányok szabad forgalomba bocsátásához szükséges az eredeti ellenőrzési tanúsítvány benyújtása az illetékes hatóságához, a szállítmány vizsgálata és az ellenőrzési tanúsítvány hitelesítése a hatóság által.
Amennyiben a szállítmány vámkezelése nem Magyarországon történik, akkor az eredeti ellenőrzési tanúsítványt a vámkezelést végző tagállam illetékes hatóságához kell benyújtani, a szállítmány vizsgálata és az ellenőrzési tanúsítvány hitelesítése is ott történik.


A szállítmány vizsgálatáért és az ellenőrzési tanúsítvány hitelesítéséért felelős szervek:
Amennyiben a harmadik országból származó egyenértékű garanciákat nyújtó ökológiai gazdálkodásból származó (bio/átállási) termék állategészségügyi határállomásokon külön jogszabály alapján ellenőrizendő termék, a 30. rovat hitelesítéséért felelős szerv a http://portal.nebih.gov.hu/-/magyarorszag-jovahagyott-allategeszsegugyi-hatarallomasainak-jegyzeke linken található jóváhagyott magyarországi állategészségügyi határállomás.

Amennyiben a harmadik országból származó egyenértékű garanciákat nyújtó ökológiai gazdálkodásból származó (bio/átállási) termék növényegészségügyi határállomásokon külön jogszabály alapján ellenőrizendő termék, a 30. rovat hitelesítéséért felelős szerv a https://portal.nebih.gov.hu/documents/10182/1267934/Novenyegeszsegugyi_hatarallomasok_listaja.pdf linken található jóváhagyott magyarországi növényegészségügyi határállomás.

 
Amennyiben a fent említett termék ellenőrzésére növényegészségügyi határállomástól eltérő ellenőrző ponton kerül sor, a 30. rovat hitelesítéséért felelős szerv a https://portal.nebih.gov.hu/documents/10182/1267934/Novenyegeszsegugyi_ellenorzo_pontok_listaja.pdf linken található jóváhagyott magyarországi növényegészségügyi ellenőrző pontok vonatkozásában területi illetékességgel rendelkező növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró megyei kormányhivatal.

Amennyiben a harmadik országból származó egyenértékű garanciákat nyújtó ökológiai gazdálkodásból származó (bio/átállási) termék állategészségügyi határállomásokon vagy növényegészségügyi határállomásokon illetve ellenőrző pontokon külön jogszabály alapján hatósági ellenőrzés alól mentesített termék, a 30. rovat hitelesítéséért felelős szerv a termék szabad forgalomba bocsátási helye szerinti területileg illetékes megyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró járási hivatal, valamint a növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró megyei kormányhivatal.


Egyszerűbben megfogalmazva:

  • amennyiben a termék az állategészségügyi határállomáson ellenőrzésre kötelezett, a tanúsítvány hitelesítését az állategészségügyi határállomás végzi el
  • amennyiben a termék a növényegészségügyi határállomáson ellenőrzésre kötelezett, a tanúsítvány hitelesítését a növényegészségügyi határállomás vagy jogszabály szerint a növényegészségügyi határállomástól eltérő ellenőrző pont területileg illetékes hatósága végzi el
  • amennyiben a termék a határállomáson vagy ellenőrző ponton nem kötelezett ellenőrzésre, a tanúsítvány hitelesítését a termék szabad forgalomba bocsátási helye szerinti területileg illetékes megyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró járási hivatala, valamint a növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró megyei kormányhivatal végzi el.
A beléptetési dokumentum típusa Jogszabály
Ellenőrzési Tanúsítvány (COI)
Ellenőrzési tanúsítvány kivonata (COI extract)
(EU) 2018/848, (EU) 2021/2306
(EU) 2021/2307


Figyelem! Az ökológiai beléptetési dokumentumokon kívül a termék típusától függően egyéb dokumentumokra is szükség lehet.
A határállomás ellenőrzés köteles termékek esetén részletes tájékoztatás található a https://portal.nebih.gov.hu/traces oldalon.


Átlagos (0 Szavazatok)

ÖKO vetőmag adatbázis

Friss hírek

2024. május 2, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.05.02.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. április 30, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.04.30.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (1 Szavazás)

ÖKO vetőmag adatbázis tájékoztató

ÖKO vetőmag adatbázis tájékoztató

2024. március 6, szerda

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/848 rendelete engedélyezi a nem ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag és burgonya vetőgumó használatát is ökológiai gazdálkodásban, amennyiben a termelők nem tudnak ökológiai módszerekkel előállított szaporítóanyagot beszerezni. Az engedélyezési eljárást a tagállamok hatáskörébe utalja. Ennek érdekében előírja a tagállamok számára egy számítógépes adatbázis létrehozását és folyamatos működtetését azoknak a fajtáknak nyilvántartására, melyekből igazoltan rendelkezésre áll az ország területén ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag, illetve burgonya vetőgumó.

Az adatbázisba csak azok az igazoltan ökológiai vetőmag, illetve burgonya vetőgumó tételek kerülhetnek felvételre a szállító kérésére, melyek a vetőmagvakra és vetőgumókra vonatkozó minősítési feltételeket is mindenben teljesítik.

Ökológiai gazdálkodás során, nem ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag vagy burgonya vetőgumó használatára engedély csak abban az esetben adható ki, ha a felhasználó által kívánt fajnak egyetlen fajtája sem szerepel az adatbázisban, vagy ha a felhasználó által beszerezni kívánt fajta nem szerepel a nyilvántartásban és a felhasználó igazolni tudja, hogy ugyanezen fajon belül egyik regisztrált alternatíva sem megfelelő.

Az engedélykérelmek elbírálását és az engedélyek kiadását a termelő ökológiai minősítéséért felelős szervezet végzi. Az engedélyeztetés az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/848 rendeletében foglaltak szerint történik az adatbázisban adott időpontban szereplő tételek figyelembe vételével. Minden olyan fajtát, amely nem szerepel az adatbázisban az engedély kiadásának időpontjában az elbírálásnál nem beszerezhetőnek kell tekinteni. Az engedélyek kiadásának kezdő időpontja a vetésidő függvényében fajonként eltérő és megegyezik a 40/2004 (IV.7.) FVM rendelet 5. számú mellékletében szereplő határidőkkel.

A tételek adatbázisba történő felvételéhez az adatokat a Nébih Vetőmagfelügyeleti Szakterületéhez Ügyfélkapun keresztül / epapir.gov.hu /Címzett: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal /Témacsoport: Vetőmag /Ügytípus: ÖKO adatbázis) kell megküldeni az alább letölthető regisztrációs űrlapon.

A regisztrációhoz szükséges információk

  • A szállító cég neve, címe, telefonszáma/faxszáma, e-mail címe, kapcsolattartó személy neve, elérhetősége.
  • Magyar és tudományos fajnév.
  • Ökológiai ellenőrzést végző szervezet neve: A vetőmag-előállító ökológiai ellenőrzését végző minősítő szervezet neve.
  • Fajtanév: A Nemzeti Fajtajegyzékben vagy az EU fajtalistáján szereplő hivatalos fajtanév.
  • A vetőmagtétel fémzárolási szám: Mind Magyarországon minősített, mind a külföldről származó tételeknél.
  • Szállítási terület: Csak abban az esetben kitöltendő, ha nem Magyarország területe, hanem annál szűkebb vagy bővebb körzet. Az a terület, ahová a szállító (forgalmazó) el tudja szállítani a vetőmagot vagy vetőgumót a termelő részére a felhasználáshoz szükséges időpontra.
  • A fajta minősítésének helye (ország/régió): Az az ország vagy régió, ahol a fajtát tesztelték és elfogadták köztermesztésben való használatra a mezőgazdasági növényfajok és zöldségfajok fajtáinak jegyzékébe. (A Nemzeti Fajtajegyzékben szereplő fajtáknál NEM kell kitölteni.)
  • Szállítás kezdete: Az az időpont, amelytől a vetőmagtétel rendelkezésre áll, és már pozitívan lezárult minősítéssel rendelkezik.
  • Ellenőrző szervezet: A vetőmag előállító ökológiai gazdálkodásának ellenőrzéséért felelős szervezet neve
  • Egyéb információk: Szabadon kitölthető rovat, melyben a szállító által szükségesnek tartott egyéb adatokat lehet közölni a tételről. (Például: a vetőmag-szaporítás fok, a tétel tömege, eladási ár stb.)

A bejelentett adatok hatáskörükbe eső részének valódiságát az ökológiai minősítő szervezetek és a Nébih ellenőrzik.

További információ
Nébih Vetőmagfelügyeleti Szakterület
E-mail: mgei@nebih.gov.hu
Hivatkozás: https://portal.nebih.gov.hu/-/vonatkozo-jogszabalyok

Friss hírek

2024. május 2, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.05.02.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. április 30, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.04.30.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Nem ökológiai termesztésből származó takarmány felhasználásának engedélyezése ökológiai (bio) gazdálkodás esetén

Nem ökológiai termesztésből származó takarmány felhasználásának engedélyezése ökológiai (bio) gazdálkodás esetén

2022. május 23, hétfő

Növényevők (szarvasmarhafélék, juhfélék, kecskefélék és lófélék, szarvas) esetén a takarmány legalább 60 %-ának magából a gazdaságból kell származnia, ha ez nem lehetséges, akkor ugyanabból a régióból származó takarmányt és takarmány-alapanyagot használó más ökológiai gazdaságokkal együttműködésben kell előállítani. 2024. január 1-jétől ezt az arányt 70 %-ra kell emelni.

Az emlősök táplálása során előtérbe kell helyezni az anyatejes táplálást az adott fajra vonatkozóan előírt minimális ideig. 
Sertés és baromfi esetében a takarmány legalább 30 %-ának magából a mezőgazdasági termelőegységből kell származnia, vagy ha ez nem lehetséges, azt más, ökológiai gazdálkodást folytató mezőgazdasági üzemmel vagy takarmányipari vállalkozóval együttműködve, ugyanazon régióban kell előállítani. A sertés és a baromfi napi takarmányadagjához szálas, friss vagy szárított tömegtakarmányt, illetve szilázst is adagolni kell.
Amennyiben a mezőgazdasági termelők nem képesek kizárólag ökológiai termelésből származó fehérje takarmányt beszerezni, és az illetékes hatóság megerősítette, hogy nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű ökológiai fehérje takarmány, akkor a sertés- és a baromfifajok esetében 2026. december 31-ig használható nem ökológiai fehérje takarmány. Az említett fajok vonatkozásában a nem ökológiai fehérje takarmány 12 hónapos időszakonként engedélyezett maximális aránya 5 %. A megfelelő értékeket évente, a mezőgazdasági eredetű takarmányok szárazanyag-tartalmának százalékában kell kiszámítani. Használata a legfeljebb 35 kg-os malacok/fiatal baromfik különleges fehérje típusú összetevőkkel való etetésére korlátozódik. A gazdasági szereplő ezen rendelkezés alkalmazásának szükségességét dokumentumokkal bizonyítja.
Tilos az állatokat olyan körülmények között, illetve olyan étrenden tartani, amely vérszegénységet okozhat. A kényszertáplálás tilos. A hízlalási eljárásoknak a tenyésztési folyamat bármely szakaszában visszafordíthatóknak kell lenniük.
Ha a takarmánygyártás megszűnt, vagy korlátozásokat vezettek be, különösen, ha rendkívüli időjárási feltételek, járványok, toxikus anyagokkal történt szennyeződés vagy tűz következett be, azaz természeti katasztrófa esetén a Pest Megyei Kormányhivatal engedélyezheti a nem ökológiai termelésből származó takarmányok használatát.
Az engedély egyedi gazdasági szereplő részére, korlátozott ideig, korlátozott területen és korlátozott mértékben adható ki!


Milyen adatok, dokumentumok szükségesek a nem ökológiai termelésből származó takarmányok használatára vonatkozó kérelemhez?

  1. káreseményt igazoló dokumentumok,
  2. igazolás, hogy a fehérje takarmány előállítása kémiai oldószerek használata nélkül történt,
  3. kimutatás:
  • tervezett termésmennyiségekről
  • készletnyilvántartás
  • állomány éves takarmányigénye
  • várható hiány mértéke
FIGYELEM! A mezőgazdasági eredetű, nem ökológiai takarmány felhasználásának engedélyezése tárgyában lefolytatott engedélyezési eljárás díjköteles.

Friss hírek

2024. április 19, péntek

Májusban fontos határidő érkezik a szőlő-szaporítóanyagot termesztők és forgalmazók számára

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a szőlő-szaporítóanyagok előállításával és forgalmazásával foglalkozók figyelmét, hogy a tevékenységük bejelentésének határideje 2024. május 20.

Tovább >

2024. április 16, kedd

Vetőburgonya-vásárláskor kizárólag fémzárolt vetőgumók közül érdemes választani

Jó minőségű, biztos termést hozó, egészséges vetőgumók ültetéséhez csak fémzárolt tételt érdemes vásárolni, melyek elsősorban gazdaboltokban, nagyobb áruházakban, szakáruházakban érhetőek el. A Nébih összefoglalta, mire érdemes vásárláskor ügyelni, valamint a hatósági címke bemutatásával is segítséget kíván nyújtani a burgonyát ültetők számára a magas minőségű, egészséges termés elérése érdekében.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)