A erdő cimkéjű tartalom.

Elérhetőek a legfrissebb erdészeti adatok a Nébih honlapján

Elérhetőek a legfrissebb erdészeti adatok a Nébih honlapján

2019. május 22, szerda

Tájékoztatjuk az érintett szakembereket és az érdeklődőket, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján elérhetőek a hazai erdők legfontosabb éves, illetve idősoros statisztikai adatai. 

Mostantól elérhetőek a Nébih honlapján a hazai erdőkkel kapcsolatos éves, továbbá az idősoros statisztikai adatok. A közzétett számadatok az Országos Erdőállomány Adattárból, az Országos Erdőtűz Adattárból, valamint az Erdőgazdálkodói Nyilvántartásból származnak.

A statisztikák közötti eligazodást a hierarchikusan felépített menürendszer, míg az adatok összehasonlíthatóságát és a változások szemléltetését az egyes jellemzők idősorokban való publikálása szolgálja. A statisztikák további felhasználását és egyszerűbb elemzését megkönnyíti, hogy valamennyi kimutatás Excel formátumban tölthető le.

A közölt információk mind a szakemberek (döntéshozók, kutatók, oktatók), mind az erdők iránt érdeklődők számára hasznosak. Az adatok értelmezésében az Erdészeti lexikon nyújt segítséget, amelyet ugyancsak elérhetnek a Nébih honlapján.


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Uniós szabályozással, szakmai együttműködéssel az illegális fakitermelés ellen

Uniós szabályozással, szakmai együttműködéssel az illegális fakitermelés ellen

2016. február 16, kedd

Az Európai Unió tagországai területén csakis igazolt forrásból származó, jogszerűen kitermelt faanyagok és az ezekből készült fatermékek kerülhetnek forgalomba, az úgynevezett EUTR szabályozás (European Timber Regulation) alapján. Hazánkban a NÉBIH Erdészeti Igazgatósága a kijelölt EUTR nemzeti hatóság, amely az uniós követelmények végrehajtását ellenőrzi. A jogszabályi kötelezettségek teljesítéséhez a faanyag kereskedelmi lánc szereplőinek aktív közreműködésére is szükség van.

A piaci szereplőknek hamarosan be kell jelentkezniük az EUTR hatósági nyilvántartási rendszerbe. A bejelentkezéshez a NÉBIH létrehoz egy elektronikus felületet, amelyről széles körben tájékoztatja majd az érintetteket, mind a sajtó, mind az érdekképviseleti szervek útján. A regisztrációra ezt követően megfelelő hosszúságú időszak áll majd rendelkezésre.

Közös érdek, hogy a faanyag nyomon követési rendszer működtetése a lehető legkisebb adminisztrációs többletteherrel járjon. E célból a hatóság szakemberei a magánerdő-gazdálkodók, az állami erdőterületen gazdálkodók, és a faipari szereplők számára is kidolgoztak egy-egy kérdőívet, hogy a lehető legtöbb piaci szereplő véleményét ismerhessék meg.

Az érintettekhez a szakmai szervezetek által is eljutnak a kérdőívek, amelyekből online és nyomtatható verzió is készült. Az anyagok innen is letölthetők:

A hazánkban kitermelt és forgalmazott faanyag mennyisége számottevő, ezért a kereskedelmi lánc átláthatósága kiemelten fontos: 2015-ben összesen közel 7 518 000 m3 faanyagot termeltek ki. Az illegális fakitermelésnek és forgalmazásnak súlyos gazdasági, környezetvédelmi és társadalmi következményei vannak. Az erdő fontos nemzeti kincsünk, fenntartható kezelése, védelme érdekében a fakitermelést és forgalmazást is felelősen kell végeznünk!

 

NÉBIH - EUTR NEMZETI HATÓSÁG


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Nyilvános interaktív erdőtérkép a Nébih honlapján

Nyilvános interaktív erdőtérkép a Nébih honlapján

2011. július 5, kedd

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Erdészeti Igazgatósága az erdőgazdálkodási tevékenység megismerésének újabb fejezetét nyitotta meg a nyilvánosság előtt. A NÉBIH honlapján az erdészeti hatóság a hazai erdők térképen történő megjelenítésével vizuális formában nyújt információt minden gazdálkodónak, erdő iránt érdeklődő szervezetnek, állampolgárnak.

Az intézmény honlapján, lényegét tekintve, egy általános, időszakosan frissített térkép érhető el szabadon bárki számára. A térképen a GoogleMaps hátterét használva, megfelelő nagyítással megjelenik a magyarországi erdők igazgatási beosztása (Megyei Kormányhivatalok, erdőtervezési körzetek, „erdészeti” helységek, erdőrészletek). Az erdőrészletre kattintva, a fentiek mellett, az erdők legfontosabb adatai érhetők el – pl. az erdő elsődleges rendeltetése, az erdőtervezés éve, az erdészeti táj, a természetvédelmi védettség, a tulajdonosi forma, stb… –. Az információk a képernyő térkép alatti részén olvashatóak. A térképi megjelenítés tematikája tetszés szerint beállítható.

Ezt a rendszert bármely internettel rendelkező felhasználó korlátozás nélkül elérheti az alábbi linken  https://erdoterkep.nebih.gov.hu Mindamellett felhívjuk a felhasználók figyelmét, hogy a közzétett adatok csak tájékoztatásra szolgálnak, hivatalos adatközlésnek nem tekinthetők, hivatali eljárásban nem használhatóak. Hivatali célra a NÉBIH Erdészeti Igazgatóság a korábbi gyakorlatnak megfelelően szolgáltat adatokat.

Erdészeti Igazgatóság


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Hogyan vághatok ki fát a földemen?

Hogyan vághatok ki fát a földemen?

2014. május 15, csütörtök

A fakitermeléseket az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény (Erdőtörvény), valamint a törvény végrehajtásáról szóló 153/2009. (XI. 13.) FVM rendelet részletesen szabályozza. A két jogszabály előírásainak betartása azért is különösen fontos, mert jogszerűtlen fakitermelés esetén az erdészeti hatóság erdővédelmi, illetve erdőgazdálkodási bírságot szab ki.

A fakitermelések legfontosabb és legalapvetőbb szabályairól az alábbi tájékoztató mellett a területileg illetékes Erdészeti Igazgatóságnál, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapjának „Erdészet” menüpontja alatt lehet információhoz jutni.

Az Országos Erdőállomány Adattárban nyilvántartott erdő esetében még a fakitermelés előtt a tulajdonosnak, vagy tulajdonosoknak erdőgazdálkodót kell nyilvántartásba vetetni az erdő helye szerint illetékes erdészeti hatóságnál. Erdőgazdálkodó lehet a terület tulajdonosa, vagy tulajdonostárs, de akár kívülálló, harmadik személy is. A kívülálló személy megbízásának alapja lehet haszonbérleti szerződés, erdőgazdálkodási haszonbérleti szerződés, feles bérleti szerződés vagy szívességi földhasználati szerződés.

A legegyszerűbben a mindenki által elérhető Országos Erdőtérkép segítségével eldönthető, hogy az adott területen található faállomány erdőként szerepel-e az Országos Erdőállomány Adattárban.

A térképről leolvasható az erdő azonosítója is (község, tag, erdőrészlet) pl. Valkó 154 H.
A területileg illetékes erdészeti igazgatóság és erdőfelügyelő az elérhetőséggel együtt megtalálható a NÉBIH EI honlapján.

Az erdészeti igazgatóságok további segítséget nyújtatnak az ügyintézéshez.
Az erdőgazdálkodónak a szakszerűség biztosítása érdekében jogosult erdészeti szakszemélyzetet kell alkalmaznia.

Az erdészeti hatóság az erdőgazdálkodó részére – a nyilvántartásba vételt követően – erdőterv határozatot (erdőtervet) ad ki. Ez az alapja az erdőgazdálkodásának, tartalmazza többek között a fakitermelési lehetőségeket is. Az Erdőtörvény hatályba lépése (2009. július 10.) után elkészült körzeti erdőtervek alapján megállapított erdőterveket az erdészeti hatóság hivatalból, térítésmenetesen állapítja meg. A hatályba lépés előtt elkészült körzeti erdőterveknél az erdőgazdálkodónak kell kérnie az erdőterv kiadását az erdészeti hatóságtól. Ennek díja 6 500 Ft.

Csak a szakszemély ellenjegyzésével ellátott előzetes bejelentések, nyomtatványok kitöltése, beadása és a szükséges határidők letelte után lehet a fakitermelést elkezdeni.
A fakitermelést végzőnek a fakitermelés során magánál kell tartania a munka elvégzésére jogosító, az erdőgazdálkodó által kiállított okiratot és a jogosult erdészeti szakszemélyzet által kiadott erdőgazdálkodási műveleti lapot vagy annak másolatait.
Az erdőgazdálkodó vagy megbízása alapján a jogosult erdészeti szakszemélyzet az erdőből kitermelt faanyag származásáról a szállításhoz köteles igazolást kiállítani (szállítójegy). A szállítás csak szállítójegy kíséretében történhet.

Az Országos Erdőállomány Adattárban nem szereplő erdő esetében kérni kell az önerdősült terület nyilvántartásba vételét szabad rendelkezésű erdőként a területileg illetékes erdészeti hatóságtól. A nyilvántartásba vétel után a tervezett kitermelést előre be kell jelenteni az erdészeti hatóságnak a mellékelt "Bejelentés szabadrendelkezésű erdőben tervezett fakitermelésről" című formanyomtatványon. A nyomtatványt két – védett természeti terület esetén három – példányban kell kitölteni és beküldeni. A nyomtatványt a hatóság ellátja az ellenjegyzésével, és az egyik példányt visszaküldi a kérelmezőnek. Ez az irat szolgál igazolásul a fakitermeléshez, amely a kézhezvétel után megkezdhető.

A fakitermelést végzőnek a fakitermelés során magánál kell tartania ezt az iratot, valamint a munka elvégzésére jogosító, az erdőgazdálkodó vagy a szabad rendelkezésű erdő használója által kiállított okiratot vagy annak másolatait.

A kitermelt faanyag szállítása csak szállítójegy kíséretében történhet, amelyet szabad rendelkezésű erdő használója, az erdőgazdálkodója vagy megbízása alapján a jogosult erdészeti szakszemélyzet személy állít ki.

Az erdőnek nem minősülő, külterületen található faállomány fásításnak tekintendő. Ebben az esetben a fakitermelés útja – a szabad rendelkezésű erdőkhöz hasonlóan – lényegesen egyszerűbb. A tervezett fakitermelést előzetesen be kell jelenteni a területileg illetékes erdészeti hatóságnak. Ez a „Bejelentés fásításban tervezett fakitermelésről" megnevezésű formanyomtatvánnyal történik, amelyet két – védett természeti terület esetén három – példányban kell kitölteni és beküldeni. A nyomtatványt a hatóság ellátja az ellenjegyzésével, és az egyik példányt visszaküldi a kérelmezőnek. Ez az irat szolgál igazolásul a fakitermeléshez, amely a kézhezvétel után megkezdhető.

A fakitermelési munka végrehajtója a munkavégzés során köteles magánál tartani ezt az iratot, valamint egy igazolást a fakitermelésre jogosulttól, amelyben feljogosítja őt a munka elvégzésére.

A kitermelt faanyag szállítása csak szállítójegy kíséretében történhet, amelyet a földrészlet tulajdonosa, vagy a faanyaggal rendelkezni jogosult személy állít ki a fakitermelési bejelentésében szereplő adatok felhasználásával.

A nyomtatványok elérhetők a NÉBIH EI oldalán.

A fent leírt szabályok be nem tartása esetén az erdészeti hatóság – az Erdőtörvény, valamint az erdőgazdálkodási és erdővédelmi bírság mértékéről és kiszámításának módjáról szóló 143/2009. (VII. 6.) kormányrendelet alapján – az erőgazdálkodóra, illetve az erdő tulajdonosára bírságot szab ki, amelynek összege a kitermelt faanyag után köbméterenként 20 000 Ft. Amennyiben a fenti előírásokat megszegő személy nem erdőgazdálkodója, illetve nem tulajdonosa az adott erdőterületnek, akkor az erdővédelmi bírság összege 30 000 Ft köbméterenként. A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 243. § szerint a jogosulatlan fakitermelést végző szabálysértést követ el. A szabálysértésért kiszabott pénzbírság legalacsonyabb összege 5 000 Ft, legmagasabb összege 150 000 Ft.

A megkötések az erdő és az erdőtulajdonosok érdekét, valamint az erdőgazdálkodás biztonságát, hosszú távú fenntarthatóságát szolgálják.


Friss hírek

2023. december 14, csütörtök

Elismert tenyésztő szervezetek

Magyarországon elismert tenyésztő szervezetek

Tovább >

2023. szeptember 19, kedd

Faanyag nyomon követéséhez alapvetően szükséges adatok

A tűzifaszezon közeledtével a faanyag útjának nyomon követése a kitermelés helyétől egészen a kandallóig egyre fontosabb minden érintett szereplő számára. A faanyag kereskedelmi lánc szereplők felügyeletét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Erdészeti Igazgatósága, mint kijelölt erdészeti hatóság látja el. A Nébih ellenőrzései arra világítottak rá, hogy a feltárt hiányosságok, szabálytalanságok mögött mindig tetten érhető a faanyag nyomon követéséhez használt adatkörök, az azokból összeállított nyilvántartások elégtelensége. 

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)