A állattartás cimkéjű tartalom.

Késve jelentett ENAR eseményt? Ellenőrizze online!

Késve jelentett ENAR eseményt? Ellenőrizze online!

2022. október 24, hétfő

Mostantól lekérdezhetik az állattartók a késve jelentett eseményeket a Nébih Ügyfélprofil Rendszerében (ÜPR) a szarvasmarha- és juhfélék tekintetében. A lekérdezés a támogatást igénylő ügyfeleket segíti abban, hogy az idén életbe lépett, új jogszabályi követelményeknek megfelelően nyújthassák be támogatási igényüket.

Aki már adott be a Magyar Államkincstár (korábban MVH) Egységes Kérelem (EK) felületén termeléshez kötött támogatási igényt (anyatehén, anyajuh, tejhasznú tehén, hízott bika), az tudja, hogy e jogcímek kapcsán számos, az adott faj ENAR rendeletében leírt feltételnek kell megfelelnie. Egyebek közt például gondoskodni kell a támogatásba bevont egyed bekerülésének/kikerülésének jelentéséről, az ellések, valamint a szaporítások közléséről. 

Mindeddig a Nébih által üzemeltetett FELIR-ENAR rendszer weben és papír alapon egyaránt befogadta az adatokat, függetlenül attól, hogy az adott ENAR rendelet milyen határidőt szab az adat bejelentésére. Azonban 2022-től a kifizető ügynökséget (MÁK) jogszabály kötelezi arra, hogy a kifizetések megítélésekor, azaz a döntéshozatal során vegye figyelembe azt is, hogy a kérelmező ügyfél az ENAR jogszabályban meghatározott határidőn belül tett-e eleget a bejelentési kötelezettségének.

A Nébih mindkét fajcsoporthoz – tehát a szarvasmarha- és a juhfélékre vonatkozóan is – elkészített egy-egy új lekérdezést a tartók számára, amely egyszerűen ellenőrizhetővé teszi, hogy az ügyfél vagy kapcsolattartója határidőben eleget tett-e adatszolgáltatási kötelezettségének. Erre szarvasmarhák tekintetében a „1219 – Késve jelentett szarvasmarha események”, juhfélék tekintetében pedig a „1220 – Késve jelentett juh/kecske események” cím szolgál. 

Az említett menüpontokat egyrészt a Nébih ÜPR (https://upr.nebih.gov.hu/) felületén (webENAR), másrészt a www.enar.hu felületen érhetik el az ügyfelek, mindkét esetben bejelentkezést követően. Bejelentkezés után a tenyészetkódot vagy ügyfélazonosítót, valamint a vizsgálni kívánt események időintervallumát megadva „pdf” vagy „xls” (Excel) formátumban listázhatók a késve benyújtott bizonylatok. Papír alapú beküldés esetén a postára adás dátuma, webes beadás esetén a beadás dátuma képezi az esetleges késve jelentés számításának alapját.

A lekérdezések használata megkönnyíti annak eldöntését a támogatást igénylő ügyfelek részére, hogy az adott egyedre kérjen-e támogatást vagy visszavonja az arra vonatkozó támogatási igényét.


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Fontos tudnivalok a sikeres adategyezteteshez

Fontos tudnivalók a sikeres adategyeztetéshez

2020. június 5, péntek

A Nébih az egy tenyészetben több tartási hellyel rendelkező állattartók adategyeztetési folyamatának eddigi tapasztalatai alapján az alábbiakban foglalja össze az adategyeztetéssel kapcsolatos fontosabb tudnivalókat:

  1. Az adategyeztetést az állattartónak vagy a TIR/ENAR ügyintézésért felelős ENAR-felelősének, megyei kapcsolattartójának kell elvégezni, hogy az maximálisan az állattartó szándékai szerint történjen.
  2. Az adategyeztetés meghatalmazott útján is megtehető.
  3. A bizonylatot az ügyfélkapun bejelentkezve, az ügyfélportálon (https://upr.nebih.gov.hu) lehet elérni. Fontos, hogy a legenerálás nem elegendő, a kitöltést követően az adatokat vissza is kell tölteni a rendszerbe!
  4. Bár a felületen több adatot – a jelenlegi adatbázis alapján – előre kitölt a szoftver, vannak olyan adatok, amiket mindenképp meg kell adni, hogy benyújtható legyen a bizonylat.
  5. Meghosszabbítottuk a rögzítésre rendelkezésre álló kapcsolódási időt, így nem szakad meg a kapcsolat az ügyfélkapus belépést követően sem hosszú ideig, több idő áll rendelkezésre az adatok felvitelére.
  6. Amennyiben korábban amiatt alakított ki egy tartó több tartási helyet, mert csak öt mező volt a bejelentőn, akkor ezek a tartási helyek módosíthatók és egy tartási hely alá rendezhetők az összetartozó helyrajzi számok. Itt figyelni kell a kapacitás adatok rendezésére is.
  7. Amennyiben a tartási helyek összefüggő területet fednek le és a járási állategészségügyi hatóság engedélyezi, a tartási helyek összevonhatók (pl. halastavak, legelők).
  8. Olyan tartási helyet, ahol az állatok akár ideiglenesen is tartózkodnak (pl. legelő), a nyomonkövethetőség érdekében meg kell tartani.

Az egyes állatfajok esetén felmerülő speciális kérdésekről, megoldásokról az eljárásrend nyújt hasznos információt.

Amennyiben az adategyeztetés során az állatait másik tenyészetkód alá jelenti be és az egyes állatbetegségek megelőzésével, illetve leküzdésével kapcsolatos támogatások igénylésének és kifizetésének rendjéről szóló 148/2007. (XII. 8.) FVM rendelet alapján az elvégzett állategészségügyi szolgáltatásokra az új tenyészetkóddal rendelkező tartási helyekre is támogatást vesz igénybe, vagy kíván igénybe venni, akkor a vonatkozó jogszabályok értelmében az új adatokat tartalmazó jóváhagyási határozat kiállítását a jogosultnak kell kérelmeznie az illetékes megyei kormányhivatalnál.

Felhívjuk a figyelmet, hogy amennyiben az érintett állattartó egységes kérelmet vagy bármilyen más, a tenyészetekre, tartási helyekre vagy a tartott állatállományra vonatkozó kérelmet nyújtott be a Magyar Államkincstárnál a komplex bizonylat beadását megelőzően, akkor az adatváltozást be kell jelenteni. Az adatváltozással kapcsolatos pontos teendőkről a Magyar Államkincstár honlapján vagy ügyfélszolgálatán tájékozódhatnak: https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu

Felmerülő kérdéseivel keresse megyei körzeti kapcsolattartóját, vagy a Nébih Ügyfélszolgálatát:

  • Postázási cím: Nébih-ENAR, 1537 Budapest, Pf. 397. 
  • Központi telefonszám: 06-1-336-9050
  • E-mail: enarufsz@nebih.gov.hu

A Nébih szeretné elkerülni, hogy az adategyeztetés elmulasztása miatt az állattartók helyett hivatalból kelljen elvégezni az informatikai rendszerben a tartási hely és tenyészet összerendelést, mivel az anyagi és adminisztratív hátránnyal is járhat.

Érdemes a komplex bizonylat benyújtása előtt átgondolni, hogy melyik helyek maradjanak meg, melyeket vonják össze és még a bizonylat legenerálása előtt rendezni ezeket.

Benyújtást követően a megszokott és a www.enar.hu-n vagy az ügyfélportálon keresztül elérhető TIR bizonylatokon van lehetőség a tenyészetek és tartási helyek adatainak módosítására.

Szarvasmarhatartás esetén a borjak bejelentését úgy kell megtenni, hogy az a születéskori tenyészetbe történjen meg, azaz az anyákat addig ne mozgassák át másik tenyészetbe a bizonylattal, amíg a borjak születését nem jelentették be. Méhészetek esetén csak az állandó tartási hely bejelentése kötelező.


Átlagos (0 Szavazatok)

Segítséget nyújt a Nébih az állattartói adategyeztetéshez

Segítséget nyújt a Nébih az állattartói adategyeztetéshez

2020. május 13, szerda

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a járványhelyzetre való tekintettel június 15-ig meghosszabbítja az állattartói adategyeztetés határidejét. Emellett a hivatal tanácsadással segíti azokat az állattartókat, akiknek a tenyészetéhez több tartási hely tartozik, azonban azok „szétválasztását” még nem volt módjuk végrehajtani. A tanácsadás iránti igényt a Nébih ügyfélszolgálatán (enarufsz@nebih.gov.hu) jelezhetik az érintettek.

Egy 2018. december 23-tól hatályos előírás szerint azoknál a tenyészeteknél, amelyekhez eddig több tartási hely is tartozhatott, az állattartóknak tartási helyenként külön tenyészetet kell kialakítaniuk legkésőbb május 15-éig. Egyedül így biztosítható ugyanis, hogy a hatóság pontos információval rendelkezzen minden állatról, azaz tudja, egy adott állatot hol tartanak, illetve egy tenyészetben hány állatot tartanak. Mindez a hatékony járványügyi intézkedések előfeltétele.

A Nébih április eleje óta ingyenes marhalevél kiállítással és egyszerűsített e-ügyintézési felülettel ösztönzi az állattartókat az adategyeztetésre az előírások eredményes teljesítése érdekében. A hatóság eddigi tapasztalatai azonban azt mutatják, hogy a bizonylatok kitöltése és benyújtása az állattartóknak így is nehézséget okozott, sokan nem tudták végrehajtani. Ráadásul az egyes telepek egyedi sajátosságai annyira eltérőek lehetnek, hogy egyénre szabott megoldásokra is szükség lehet az állatok megfelelő nyomonkövetésének biztosítása érdekében.

Mindezek alapján a Nébih – a járványhelyzetre való tekintettel – 2020. június 15-ig meghosszabbítja a 2018-tól hatályos adategyeztetési előírás határidejét, és igény esetén személyre szabott támogatást is nyújt az érintett állattartók számára. A tanácsadás iránti igényt a hivatal ügyfélszolgálatán (enarufsz@nebih.gov.hu) jelezhetik a tartók. A Nébih emellett azt is lehetővé teszi, hogy akadályoztatás esetén az ügyfelek ugyanezen címre, szkennelve küldjék be a változtatáshoz szükséges dokumentumokat. A cél, hogy a korlátozó intézkedésekből fakadó esetleges nehézségek miatt senki ne szenvedjen hátrányt, ugyanakkor az adategyeztetés is sikeresen megvalósuljon.

Fontos, hogy az agrártámogatások minél gördülékenyebb igénybevétele érdekében a tenyészet adataiban bekövetkezett változást a Magyar Államkincstárnál is be kell jelenteni.


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Megváltoztak a méhtartás regisztrálására vonatkozó előírások

Megváltoztak a méhtartás regisztrálására vonatkozó előírások

2019. június 25, kedd

A méhtartókat is érinti a Tenyészet Információs Rendszerre (TIR) vonatkozó jogszabályi környezet módosulása. A 2018 végén hatályba lépett előírások értelmében egy állattartónak egy tenyészetéhez csak egy tartási hely tartozhat, vagyis minden egyes tartási hely önálló tenyészetnek minősül, és ennek megfelelően saját azonosítót kap. A méhtartás regisztrálásakor az állatok állandó tartási helyét kell bejelenteni, s az így létrejött tenyészet rendelkezik majd önálló azonosítóval.

A tavaly év végén hatályba lépett rendeletmódosítás értelmében egy állattartónak egy tenyészetéhez csak egy tartási helye tartozhat. Amennyiben egy állattartó tenyészetéhez több olyan tartási hely tartozik, ahol ténylegesen állattartást folytat, akkor valamennyi tartási hely önálló tenyészetnek minősül, és ennek megfelelően önálló azonosítót kap a Tenyészet Információs Rendszerben (TIR).

A rendelet szerint, új méhtartás regisztrálása esetén elegendő az állatok állandó tartási helyét bejelenteni a TIR-be. Azoknak az állattartóknak pedig, akik már rendelkeznek bejelentett, más fajokat tartó tenyészettel, csak akkor szükséges a méhtartást regisztrálniuk, ha az még nem szerepel a TIR adatbázisban.

A tartási hely bejelentésekor továbbra is kötelező megadni a méhcsaládszámot. Fontos, hogy valamennyi méhcsalád az állandó tartási helyre legyen bejelentve a nyilvántartásban, mert a Magyar Államkincstár ezt a számadatot tekinti támogatható létszámnak a továbbiakban. Az ideiglenes tartási helyeket az Országos Adatbázis nem tartja nyilván.

A TIR rendelet változatlanul fenntartja a kaptárak jelölési kötelezettségét, elsősorban az eltulajdonítások számának csökkentése érdekében. Ennek megfelelően, az állattartó köteles a méhészhez tartozó tenyészetkódot a kaptárak külső felületén, jól láthatóan, legalább 20 milliméteres számokkal feltüntetni. A méhésznek minden egyes kaptárján azt az egy tenyészetkódot kell feltüntetnie, amelyhez a méhcsaládokat bejelentette.

A jelölési kötelezettségnek úgy kell eleget tenni, hogy „kaptárnak” az egy kaptárként kezelt egységet tekinti a méhész (beleértve a több részből összeállított, egy egységként kezelt rakodókaptárt is). Egy egységen legalább egy jelölésnek szerepelnie kell. A kaptárnál kisebb részegységek jelölése nem kötelező, de önkéntesen megtehető.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Ügyfélprofil Rendszerén (ÜPR) keresztül indított meghatalmazással az állattartó nevében eljáró személy is elvégezheti a bejelentést.

Kapcsolódó jogszabály:
119/2007. (X.18.) FVM rendelet a tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Bejelentéskötelezetté váltak a harminc hektár alatti halastavak is

Bejelentéskötelezetté váltak a harminc hektár alatti halastavak is

2019. június 12, szerda

A vonatkozó jogszabály módosulása miatt, mostantól kapacitástól függetlenül regisztrálniuk kell az állattartóknak minden halastóval rendelkező haltartó tenyészetet. A jogszabályváltozásból adódó bejelentési kötelezettség egyszerűen, néhány lépésben teljesíthető a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Ügyfélprofil Rendszerén (ÜPR) keresztül.

A 119/2007. (X. 18.) FVM rendelet 2018 decemberében hatályba lépett módosítása értelmében minden halastóval rendelkező, élelmiszerlánc-felügyelet alá tartozó haltermelőnek be kell jelentenie tenyészetét, illetve haltartását a Tenyészet Információs Rendszerbe (TIR). Korábban ez a kötelezettség csak a harminc hektár tófelület feletti halgazdaságokra vonatkozott.

A haltartás továbbra is bejelenthető hagyományos módon a megyei kormányhivatalok járási vagy megyei ügyfélszolgálatán. A bejelentési kötelezettség azonban már elektronikus úton, a Nébih Ügyfélprofil Rendszerén (ÜPR) keresztül is teljesíthető, amennyiben az adatot szolgáltató haltartó Ügyfélkapu-regisztrációval rendelkezik. (Az Ügyfélkapuról és a regisztráció feltételeiről a hivatkozott honlapon olvasható további információ.)

A tenyészetkóddal már rendelkező állattartók a „2153-as Tartási hely és tartás módosító lap” kitöltésével jelenthetik be haltartásukat, a fentiekben említett módokon.

A NÉBIH ENAR Ügyfélszolgálata az alábbi elérhetőségeken nyújt segítséget a regisztrációt érintő kérdésekkel kapcsolatban:

A Nébih ÜPR nem csupán a tenyészet-bejelentést teszi lehetővé az állattartóknak, de az e-ügyintézés számos egyéb előnyét kínálja a felhasználók számára. A hivatal informatikai fejlesztéseinek köszönhetően, egyre bővül azon élelmiszerlánc-felügyelettel kapcsolatos ügyek száma, amelyek gyorsan és hatékonyan, formai hibák nélkül intézhetőek az ÜPR-ben.

Kapcsolódó jogszabály:
119/2007. (X.18.) FVM rendelet a tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)