A információ cimkéjű tartalom.

NÉBIH Zöld szám az élelmiszerbiztonságért

NÉBIH Zöld szám az élelmiszerbiztonságért

Mintegy 1,4 tonna jelöletlen, illetve tiltott módon, helyben fagyasztott húst foglalt le a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Kiemelt Ügyek Igazgatósága Nagykanizsán. A hivatal kiemelt akciócsoportja tucatnyi hasonló esetet derített már fel az elmúlt évben. A NÉBIH az ilyen és ehhez hasonló ügyek megelőzése, gyors és hatékony kivizsgálása érdekében működteti ingyenes Zöld számát, melyet most társadalmi célú, országos kommunikációs kampányban mutat be a fogyasztóknak.

Milliós bírságra számíthatnak egy nagykanizsai vásárcsarnokban. A NÉBIH Kiemelt Ügyek Igazgatósága a NAV Bevetési Főigazgatóság járőreivel, valamint a Zala Megyei Kormányhivatal ÉbÁI szakembereivel közösen a napokban váratlan, kora reggeli ellenőrzést tartott egy nagykanizsai vásárcsarnokban. A tőkehús és baromfihús forgalmazásának vizsgálata során hét üzletet ellenőriztek, aminek eredményeként hat üzletben 1358 kg terméket foglaltak le. A legnagyobb tételt − 800 kg húst és húsipari terméket − az egyik hentesbolt raktárában találták. A kifogásolás oka minden esetben az volt, hogy jelöletlenül, illetve tiltott módon, helyben lefagyasztott húsokat tároltak. A bírság összege várhatóan milliós nagyságrendű lesz.


Az ilyen és ehhez hasonló szabálytalanságok hatékony és gyors kivizsgálását, s ezzel együtt az élelmiszer-biztonsági kockázatok csökkentését segíti elő a NÉBIH ingyenes telefonos szolgáltatása, a Zöld szám. A fogyasztóbarát szolgáltatás megismertetésére a NÉBIH országos reklámkampányt indított. A Zöld számon (06 80 263 244) a fogyasztó bejelentést tehet minden olyan esetben, amikor élelmiszerrel kapcsolatos biztonsági problémát tapasztal. Ilyen például a lejárt fogyaszthatósági vagy minőség-megőrzési idő, jelöletlen élelmiszer, visszafagyasztott termék, higiéniai problémák az elárusító- vagy vendéglátóhelyen.

A NÉBIH Zöld számán munkaidőben a hivatal munkatársai veszik fel a fogyasztói bejelentéseket, munkaidőn kívül pedig üzenetrögzítő működik. A konkrét élelmiszer-higiéniai probléma bejelentése lehetőséget ad arra, hogy a szakemberek a vizsgálatot gyorsan és célzottan, az adott helyszínen elvégezzék. A szabálytalanság megszüntetésével pedig megelőzhető egy esetleges súlyosabb probléma. A fogyasztói bejelentések elősegítik, hogy a hivatal gyorsan és hatékonyan tudjon reagálni egy konkrét problémára, ellenőrzött és biztonságosan fogyasztható élelmiszerekkel találkozzunk az üzletekben.

A nyomtatott sajtóban, rádióban, televízióban, óriásplakátokon és online médiában megjelenő hirdetések, tájékoztatják a fogyasztót az ingyenes szolgáltatás céljairól, hasznosságáról és használatának technikai részleteiről. A Zöld szám kampány az idén januárban indult Ételt csak okosan! program része, amely az élelmiszer-biztonsági kockázatok csökkentését, a fogyasztói tudatosság növelését, az ismeretanyag bővítését tűzte ki célul.

Zöld szám plakát:

 

A reklámspot letölthető:
http://eteltcsakokosan.hu/2013/06/06-80-263-244-%E2%88%92-zold-szam-a-biztonsagos-elelmiszerekert/

 

További elérhetőségek:
http://www.nebih.gov.hu/
http://eteltcsakokosan.hu/
https://www.facebook.com/nebih.hu
https://www.facebook.com/eteltcsakokosan
 
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalról

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) 2012. március 15-ével jött létre a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal és a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal összevonásával. A  nagy tradícióval rendelkező szakterületek erősségeinek és az átfogó élelmiszerlánc-biztonság adta lehetőségek összekapcsolásával lehetővé vált, hogy a szakemberek még hatékonyabban lássák el a teljes élelmiszerlánc felügyeletét. Az új hivatal egy hatékonyabb szervezeti forma, mivel valamennyi, az élelmiszerláncot érintő összes kockázatot egyszerre felügyeli, így képes az egységes elveken alapuló kockázat alapú priorizálásra. Ez, a lánc egészét lefedő ellenőrzési, felügyeleti rendszer lehetőséget ad az azonnali beavatkozásra, veszélyhelyzet esetén.
 
Az Ételt csak okosan kampányáról

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) 2013. februárban indította el az „Ételt csak okosan! Élelmiszerbiztonságról mindenkinek!” elnevezésű társadalmi célú kampányát. A program célja, hogy felhívja a lakosság figyelmét arra a tényre, hogy az élelmiszer eredetű megbetegedések 70%-a megelőzhető. Ezt a célt szem előtt tartva a felvilágosító kampány során a NÉBIH a fogyasztóknak minél szélesebb körű tájékoztatást kíván nyújtani a tudatos vásárlástól a megfelelő konyhatechnológiai módszereken át a biztonságos ételkészítés elsajátításához.

Kapcsolódó anyagok

NÉBIH Zöld szám az élelmiszerbiztonságért

Képek

Videó

 


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Általános tájékoztatás az élelmiszerlánc-felügyeleti díjról

Általános tájékoztatás az élelmiszerlánc-felügyeleti díjról

2014. január 20, hétfő

A felügyeleti díj ügyfélszolgálat elérhetőségei: Telefon: 06-1/336-9024 Fax: 06-1/336-9230 E-mail: felugyeletidij@nebih.gov.hu Levelezési cím: 1525 Budapest Pf.: 121

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 47/B. § alapján élelmiszerlánc-felügyelet alá tartozó tevékenységet végző személyeknek és vállalkozásoknak 2012-től élelmiszerlánc-felügyeleti díjat kell fizetniük. A felügyeleti díj alá tartozó tevékenységnek minősül:

  • élelmiszer-termelési, tenyésztési, vagy kísérleti célból tartott állatok forgalmazása;

  • élelmiszer-, vagy takarmány-termelési célból termesztett növény, vetőmag, növényi termék, illetve a szaporító és ültetési anyag forgalmazása;

  • élelmiszer előállítás vagy forgalmazás, beleértve a vendéglátást és közétkeztetést;

  • takarmány előállítás vagy forgalmazás;

  • állatgyógyászati készítmény és állatgyógyászati termék előállítása vagy forgalmazása;

  • növényvédő-szer, termésnövelő anyag vagy EK műtrágya előállítása vagy forgalmazása;

  • állati eredetű melléktermék kezelése, felhasználása, további feldolgozása, szállítása vagy az ezekből származó termék forgalomba hozatala;

  • élő állat szállítást végző vállalkozás, továbbá élőállat-szállító járművek mosását és fertőtlenítését végző hely, az idegen állományból származó állatok fogadására kiválasztott elkülönítő (karantén), állatrakodó, gyűjtőállomás, kereskedői telep, etető-itató állomás, pihentető állomás, állatvásár üzemeltetése;

  • szaporítóanyag előállítása vagy tárolása;

  • növény-egészségügyi, állat-egészségügyi, élelmiszer- vagy takarmányvizsgáló laboratórium üzemeltetése;

  • állatok jelölésére szolgáló eszköz forgalmazása.

Az évente fizetendő felügyeleti díj bevezetésével minden olyan vállalkozás és vállalkozó részt vesz a hatósági-igazgatási tevékenységének finanszírozásában, amelyek/akik eddig is az élelmiszerlánc-felügyeletet végző szerv által nyújtott garanciák, szolgáltatások igénybevevői voltak. A díj bevezetésével lehetővé válik az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv hatósági feladataival együtt járó költségek fedezetének biztosítása, egyúttal megvalósul a pénzügyi terhek arányosabb megoszlása az élelmiszerlánc szereplői között.

Törvényi változás

2008. évi XLVI. törvényt módosító 2015. évi CLXXXII. jogszabály alapján a  47/B.  § (3) bekezdése helyébe  a következő rendelkezés lép: A  felügyeleti díj mértéke egységesen az előző naptári év bevételének 0,1%-a.

A fenti rendelkezés alapján megállapított felügyeleti díj fizetésére kötelezettnek a  2014.  naptári évi árbevétele alapján 2015. december 30-ig bevallást vagy helyesbítő bevallást kell tennie és a felügyeleti díjat 2016. január 31-ig egy összegben, késedelmi pótlék alkalmazása nélkül kell megfizetnie.

2014. február 15-től azon mikro-vállalkozások (egyéni vállalkozó, kistermelő, őstermelő, társas vállalkozás) illetve kisvállalkozások, melyek elsődlegesen végső fogyasztó számára értékesítenek, választhatnak a tételes bevallás (0,1%) alapján számított díj, vagy mikro-vállalkozás esetén az évi húszezer forintos átalány megfizetése, kisvállalkozás tekintetében pedig az évi hétszázezer forint átalány díj megfizetése között.

Könnyítést tartalmaz a törvény a termelői szerveződés, vagy a tagjai által alapított vállalkozáson keresztül történő értékesítés esetére, amikor is a bevétel után számítandó felügyeleti díjat maga a termelői szerveződés vagy vállalkozás is megfizetheti, ha a fizetési kötelezettséget a szerveződés vagy vállalkozásszerződésben átvállalta.

Mentesülnek a felügyeleti díj bevallása és megfizetése alól a mezőgazdasági kistermelők, vagyis azok az őstermelők, akinek az e tevékenységéből az adóévben megszerzett támogatással csökkentett árbevétele a 8 millió forintot nem haladja meg.

Könnyítést tartalmaz a törvény abban az esetben is, ha a felügyeleti díj összege nem éri el az ezer forintot. Ebben az esetben be kell vallani, de nem kell megfizetni a díjat.

A bevallást elektronikus úton kell teljesíteni, amelynek használatához a bevallásra kötelezett vagy annak meghatalmazottja részéről ügyfélkapus regisztráció szükséges. Az ügyfélkapus rendszer aktiválását bármelyik okmányirodában, kormányhivatali és adóhatósági ügyfélszolgálaton és a külképviseleteken személyesen lehet kezdeményezni, részletesebb információ a Kormányzati portálon (http://www.magyarorszag.hu/) található.

A bevallási vagy fizetési kötelezettség elmulasztása vagy késedelme esetén a hatóság mulasztási bírságot, illetve késedelmi pótlékot szabhat ki, amelynek legmagasabb összege ötszáz millió forint.

 

További hasznos információkat tudhat meg a Gyakran Ismételt Kérdések (GY.I.K.) mezőre kattintva, ahol kulcsszavas kereső segíti kérdései megválaszolásában. Emellett a TEÁOR- táblázat is segítséget nyújt annak meghatározásában, hogy az egyes tevékenységi körök felügyeleti díj kötelesek-e.

Az Élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallás elkészítéséhez szükséges regisztrációról, meghatalmazásról, illetve magáról a bevallás elkészítéséről részletesen olvashat a vonatkozó menüpontokban.

 

Kérdéseivel forduljon a NÉBIH – kifejezetten a felügyeleti díjhoz kapcsolódóan létrehozott – Ügyfélszolgálatához a 06-1/336-9024-es telefonszámon, vagy a felugyeletidij@nebih.gov.hu elektronikus levélcímen.

 

Letölthető anyagok

78/2002/EK RENDELET

az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról

 


Friss hírek

2023. december 14, csütörtök

Elismert tenyésztő szervezetek

Magyarországon elismert tenyésztő szervezetek

Tovább >

2022. május 23, hétfő

Katasztrófahelyzetek esetén alkalmazható engedmények

Növényevők esetén a takarmány legalább 60%-ának magából a termelőegységből kell származnia, ha ez nem lehetséges, akkor más ökológiai gazdaságokkal együttműködésben kell előállítani. Az emlősök táplálása során előtérbe kell helyezni az anyatejes táplálást az az adott fajra vonatkozóan előírt minimális ideig.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)