A szőlőültetvény cimkéjű tartalom.

A szőlőfajták és –klónok hazai szaporítási és –forgalmazási feltételei

A szőlőfajták és –klónok hazai szaporítási és –forgalmazási feltételei

2020. április 21, kedd

Tájékoztatjuk a szőlőszaporítással foglalkozókat, hogy a hatályos jogszabályok értelmében Magyarországon állami elismerésben kell részesíteni azokat a szőlőfajtákat és –klónokat, amelyek nem szerepelnek sem a Közösségi Fajtajegyzékben, sem az EU bármely tagállamának fajta (klón) jegyzékében. Erre az eljárásra azért van szükség, hogy a szőlőfajták államilag elismert fajtaként a Nemzeti Fajtajegyzékbe kerülhessenek, s ezáltal lehetővé váljon a szaporításuk és a hazai forgalomba hozataluk.

A témában készült részletes szakmai összefoglalónkat a Nébih honlapján olvashatják az érdeklődők: 
https://portal.nebih.gov.hu/-/tudnivalok-a-szolofajtak-es-klonok-hazai-szaporitasi-es-forgalmazasi-felteteleirol


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Tudnivalók a szőlőfajták és –klónok hazai szaporítási és –forgalmazási feltételeiről

Tudnivalók a szőlőfajták és –klónok hazai szaporítási és –forgalmazási feltételeiről

2020. április 21, kedd

Tájékoztatjuk a szőlőszaporítással foglalkozókat, hogy a hatályos jogszabályok értelmében Magyarországon állami elismerésben kell részesíteni azokat a szőlőfajtákat és –klónokat, amelyek nem szerepelnek sem a Közösségi Fajtajegyzékben, sem az EU bármely tagállamának fajta (klón) jegyzékében. Erre az eljárásra azért van szükség, hogy a szőlőfajták államilag elismert fajtaként a Nemzeti Fajtajegyzékbe kerülhessenek, s ezáltal lehetővé váljon a szaporításuk és a hazai forgalomba hozataluk.

A szőlő esetében Magyarországon a Nemzeti Fajtajegyzékben, a Közösségi Fajtajegyzékben (az Európai Bizottság által közzétett fajtajegyzék, amelyet az Európai Unió tagállamainak nemzeti fajtajegyzékei alapján állítanak össze), valamint bármely tagállamnak fajta (klón) jegyzékében szereplő fajta (klón) szaporítóanyagát szabad forgalomba hozatal céljára előállítani, forgalomba hozni, továbbszaporítani, árutermesztő ültetvény létesítésére felhasználni.

A hazai vetőmagtörvény1 kimondja, hogy a szőlőfajtákat és –klónokat a Nemzeti Fajtajegyzékbe való felvétel céljából állami elismerésben kell részesíteni. Az állami elismerés megszerzésére irányuló eljárás lépéseit és feltételeit  a vetőmagtörvény és annak végrehajtási rendelete2 írja elő Magyarországon.

Az állami elismerés időtartama szőlőfajták esetében a megadástól számított harmincadik év végéig tart. Az állami elismerés további 30 éves időtartamra többször is meghosszabbítható, ha ezen igényét a kérelmező legalább a lejárat időpontja előtt két évvel előterjesztette. De a fajta állami elismerésének megszűnését követő két éven belül is megújítható 30 évre, ha a fajta eredeti fajtaleírásban rögzített tulajdonságai nem változtak meg.

Az állami elismerésre bejelentett, vizsgálat alatt álló szőlőfajta hivatalosan fajtajelöltnek minősül, ennek megfelelően fajtafenntartója még nincs, csak bejelentője. A fajtafenntartó státusz az állami elismerés megadásától indul. Ettől kezdve válik a szőlőfajta elismert fajtává, illetve szaporíthatóvá és forgalmazhatóvá.

Az állami elismerés céljából végzett fajtavizsgálatra bejelentett szőlőfajtára egyedi szaporítási engedély adható kizárólag a fajtabejelentő, annak képviselője vagy a fajtabejelentő hozzájárulásával rendelkező szaporítóanyag-termelő részére. Az egyedi szaporítási engedély minden esetben határozott időre szól, de legfeljebb az állami elismerés időpontjáig és a fajtavizsgálat lezárásáig marad érvényben. Lényeges, hogy a szőlőfajták esetén az egyedi szaporítási engedély a fajta szaporítóanyagának forgalomba hozatalára is kiterjed. Az egyedi szaporítási engedély iránti kérelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) kell benyújtani, míg az engedélyt az Agrárminisztérium adja meg.

Amennyiben a fajta állami elismerésre történő bejelentését a bejelentő még az állami elismerés megadása előtt visszavonja, abban az esetben az Agrárminisztérium visszavonja a fajtajelölt egyedi szaporítási engedélyét. Az egyedi szaporítási engedély visszavonásakor azonnal megszűnik a szőlő fajtajelölt szaporíthatósága, vagyis a továbbiakban annak szaporítóanyagai már egyáltalán nem forgalmazhatók. Ezzel szemben egy fajta állami elismerésének visszavonását követően a szaporítóanyag a visszavonást követő harmadik év június 30. napjáig forgalmazható.

A fajtabejelentésre, illetve az egyedi szaporítási engedély kérelmezésére – a költségmegosztás érdekében – akár több szaporítóanyag termelő együtt is jogosult. Ez azért lehetséges, mert a fajtabejelentő más szaporítóanyag-termelőnek is hozzájárulást adhat a fajta szaporításához.

A Nemzeti Fajtajegyzék tartalmazza az állami elismerés iránti vizsgálat alatt álló (egyedi szaporítási engedéllyel rendelkező), valamint az állami elismerésben részesített fajtákat és klónokat. Felhívjuk az érintettek figyelmét, hogy amennyiben egy egyedi szaporítási engedéllyel rendelkező fajtajelölt egyedi szaporítási engedélyét visszavonják, akkor az lekerül a Nemzeti Fajtajegyzékről, és ha ezen túlmenően a Közösségi Fajtajegyzéken sem szerepel, akkor Magyarországon tovább nem szaporítható.

A fentiek miatt érdemes évről évre figyelemmel kísérni a Nemzeti Fajtajegyzékben, illetve az Európai Unió Közösségi Fajtajegyzékében történő változásokat.

A Nemzeti Fajtajegyzék megtalálható a Nébih honlapján: https://portal.nebih.gov.hu/web/guest/-/nemzeti-fajtajegyzek, az Európai Unió Közösségi Fajtajegyzék pedig a következő linken érhető el: https://ec.europa.eu/food/plant/plant_propagation_material/plant_variety_catalogues_databases_en (Vine propagating material of Genus Vitis címszó alatti linkre kattintva).

Kapcsolódó jogszabályok: 
1 a növényfajták állami elismeréséről, valamint a szaporítóanyagok előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 2003. évi LII. törvény
2 a növényfajták állami elismeréséről szóló 40/2004. (IV. 7.) FVM rendelet

Friss hírek

2024. május 16, csütörtök

Új űrlappal válik egyszerűbbé a szőlőiskolai üzemeltetők ügyintézése

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a szőlőiskolát üzemeltetők figyelmét a hivatal honlapján elérhető új nyomtatványra. A Nébih a ‒ többpéldányos, papíralapú űrlap helyett használható ‒ elektronikus nyilvántartási lapot a termelők terheinek csökkentése érdekében hozta létre. A szőlőiskolában felhasznált szaporítóanyagokról szóló nyomtatványt az őstermelők postai úton is, a cégek és az egyéni vállalkozók pedig elektronikusan küldhetik be. A leltár és címkerendelés adatait július 31-ig, a szaporítási jelentés adatait viszont már május 20-ig várja a hivatal.

Tovább >

2024. április 19, péntek

Májusban fontos határidő érkezik a szőlő-szaporítóanyagot termesztők és forgalmazók számára

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a szőlő-szaporítóanyagok előállításával és forgalmazásával foglalkozók figyelmét, hogy a tevékenységük bejelentésének határideje 2024. május 20.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Gyümölcsfa és szőlőtőke vásárlásakor is válasszuk a hazait!

Gyümölcsfa és szőlőtőke vásárlásakor is válasszuk a hazait!

2020. április 8, szerda

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a koronavírus okozta nehéz helyzetben támogatni kívánja a Magyarországon jogszerűen működő szőlő- és gyümölcsfaiskolákat. Arra kérjük tehát a szőlő- és gyümölcsültetvény telepítésére készülő termelőket, hogy lehetőség szerint hazai csemetéket vásároljanak. Az ágazat megsegítésének szándékán túl emellett szól, hogy a hazai iskolák ellenőrzött körülmények közt előállított, erős, egészséges szaporítóanyagot kínálnak eladásra, amit ráadásul rövidebb szállítási útvonalon, költségkímélőbb módon juttathatnak el a vásárlóiknak.

Az utóbbi években jellemző tendenciává vált, hogy a hazai termelők a szőlő- és gyümölcs-szaporítóanyagot is külföldről szerezték be.  Mivel napjainkban a világjárvány gátat szab az árucikkek szabad áramlásának, sokszor előfordul, hogy nem érkezik meg a telepítendő anyag a megrendelőhöz. Mindeközben a hazai szőlő- és gyümölcsfaiskolák is értékesítési gondokkal küzdenek a kijárási korlátozások miatt.

A Nébih javasolja az érintett termelőknek, hogy szőlő- és gyümölcsültetvényeik telepítéséhez vásároljanak bizalommal hazai szaporítóanyagot. A hagyományos szortiment mellett szerencsére ma már sok magyarországi faiskola kínálatában megtalálhatóak az új, előnyös tulajdonságot mutató fajtákból nevelt csemeték is, így az árusítók egyre többféle vásárlói igényt tudnak kielégíteni.

A Nébih, valamint a növénytermesztési hatáskörben eljáró kormányhivatalok rendszeres ellenőrzései arra is garanciát nyújtanak, hogy a hazai iskolák erős, egészséges, egyöntetű szaporítóanyagot kínálnak. Mindamellett a csemetéket kevésbé megterhelő és kevésbé költséges, rövidebb szállítási útvonal, továbbá az eladóval való közvetlen kapcsolat is a hazai áru mellett szól.

Segítség gyanánt a Nébih honlapján összegyűjtöttük a Magyarországon legálisan működő gyümölcsfaiskolai szaporításokat, gyümölcs-törzsültetvényeket, valamint a szőlőszaporítóanyag-termő állományokat. A https://portal.nebih.gov.hu/adatbazisok-noveny linken akár közvetlenül a kívánt fajtát előállító faiskolára is rákereshetnek az érdeklődők.

A kiskerttulajdonosokat, családi házban élőket is biztatjuk a gyümölcsfák, szőlőtőkék ültetésére, hiszen bármelyik kisméretű kertben helyet szoríthatnak egy ribiszkebokornak vagy egy tő csemegeszőlőnek. Ne feledjék, a legjobb ízű gyümölcs az, amit az ember saját maga termel, szed le, majd közvetlenül utána elfogyaszt!

Felhívjuk a lakosság figyelmét, hogy a növényi betegségeket más vírusok okozzák, mint az emberi megbetegedéseket. Amennyiben a szaporítóanyag címkéjén tünetmentes, vírustesztelt vagy vírusmentes megnevezéssel találkoznak, az minden esetben a növényi vírusokra vonatkozik.

Ajánlott weboldalak:
Magyar Gyümölcsfaiskolák Országos Egyesületének taglistája: www.mgyoe.hu
Magyar Szőlőszaporítóanyag Termesztők Szövetségének oldala: http://www.vitis.hu/tagnevs.htm


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Megkezdődött a szőlőültetvények szerkezetátalakításának helyszíni ellenőrzése

Megkezdődött a szőlőültetvények szerkezetátalakításának helyszíni ellenőrzése

2012. május 31, csütörtök

Magyarország az Európai Unióhoz történt csatlakozását követően, a 2004/2005-ös borpiaci év óta alkalmazza az Uniós borpiaci zavarok – a tartós túltermelés – enyhítését célzó, kizárólag az Unió által finanszírozott támogatási jogcímet, a szőlőültetvények szerkezetátalakításának és átállításának támogatását.

Az e támogatási jogcímnél előírt 100 %-os, tehát minden támogatást kérelmezőre kiterjedő helyszíni ellenőrzést a jogcím alkalmazásának kezdete óta a NÉBIH jogelődei – az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet, majd a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal – végezték. A jogszabályi felhatalmazás alapján a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, valamint a 2012. március 15-étől a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal jogutódaként létrejött Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ebben az évben is megkötötte a szőlőültetvények szerkezetátalakításának helyszíni ellenőrzésének a NÉBIH által történő elvégzéséről szóló megállapodást.

A szőlőültetvények szerkezetátalakítására és -átállítására vonatkozó szabályozásról kiadott 161/2008. (XII. 18.) FVM rendelet szerint benyújtott, és az MVH által a rendelkezésre álló támogatási keretösszeg erejéig elfogadott egyéni tervvel rendelkező gazdálkodók április 1-től nyújthatják be a már megvalósított ültetvényeikre vonatkozó támogatási kérelmüket. A támogatási kérelmek adminisztratív ellenőrzését követően az MVH heti rendszerességgel adja át a NÉBIH számára az adminisztratív ellenőrzésen megfelelt támogatási kérelmeket a helyszíni ellenőrzés elvégzése céljából. Az említett rendelet előírása szerint az új ültetvények helyszíni ellenőrzését a tenyészidőszakon belül, az ellenőrzésre megfelelő időpontban kell elvégezni. Ez az előírás azért lényeges, mert a helyszíni ellenőrzés során az ellenőrzést végzőnek meg kell állapítania, hogy az ültetést a telepítési engedélyben szereplő fajtájú szaporítóanyaggal végezték-e, valamint az elültetett növények eredése eléri-e legalább a 90 %-ot. Ez akkor lehetséges, amikor az elültetett növények hajtásai elérik a 30-40 cm hosszúságot. Korábban megkezdhető az ellenőrzés azoknál a támogatási kérelmeknél, ahol a gazdálkodó az ültetvény létesítést két egymást követő borpiaci évben valósítja meg. Ilyenkor az első évben, az ültetést követően megtörténik az eltelepített növények fajtaazonosságának, fajtatisztaságának és eredésének ellenőrzése, s a második évben, a támrendszer létesítésre benyújtott támogatási kérelem ellenőrzése során már nem szükséges vizsgálni a fajtaazonosságot, csak a támrendszer megfelelő kivitelezését, s az esetleg előző évben nem megeredt tövek pótlásának elvégzését és eredményességét.

A szőlőültetvény támrendszerének létesítésére beadott támogatási kérelmek helyszíni ellenőrzését a NÉBIH már április utolsó napjaiban megkezdte, s az MVH által ellenőrzésre átadott ilyen típusú támogatási kérelmek ellenőrzését folyamatosan, naprakészen végzi. Az MVH pedig május 21. után megkezdte a már ellenőrzött ültetvényekre a támogatás kifizetését.

Sajnos a téli és tavaszi fagykárok, valamint az ország csaknem egészére jellemző vízhiány miatt az újonnan telepített ültetvények fejlődése elmarad az átlagos évjáratokra jellemzőtől, ami akadályozza a fajtaazonosság megállapítását, illetve a fagykárt szenvedett tövek eredésének megítélését. Az újonnan telepített ültetvények fejlődésének folyamatos nyomon követése alapján úgy ítéljük, június 4-étől kezdhető az újonnan telepített ültetvények ellenőrzése is.

Mivel a szőlőültetvény szerkezetátalakítás támogatására a kérelmek beadásának határideje július 16-ig meghosszabbításra került, még időszerű, hogy az elmúlt években, valamint az idén április vége óta eddig végzett ellenőrzések tapasztalata alapján felhívjuk a támogatási kérelmet még ezután benyújtók figyelmét a helyszíni ellenőrzés során esetenként tapasztalt olyan hibákra, amelyek nem teszi lehetővé a támogatás pozitív elbírálását.

  • Az említett rendelet egyértelműen előírja, hogy a támogatási kérelmet a tervezett tevékenység – ültetési munkák és/vagy a támrendszer létesítés – teljes elvégzését, befejezését követően lehet benyújtani. Ennek ellenére nem ritkán tapasztaltuk, hogy még a helyszíni ellenőrzés időpontjára sem fejezték be – kirívó esetben el sem kezdték – a támogatni kívánt tevékenységet. Ilyenkor az MVH értelemszerűen elutasítja a támogatási kérelmet. Amennyiben a kérelem beadási időszak még nem zárult le a negatív eredményű helyszíni ellenőrzéskor, a tevékenység befejezését és az MVH által kiszabott bírság befizetését követően új kérelmet lehet benyújtani az adott terület támogatására.

  • Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy az ültetvény létesítés kétéves megvalósítása esetén a második, a támrendszer létesítés évében akkor is el kell végezni a nem megeredt tövek teljes körű pótlását, ha az ültetvény beállottsága az első évben meghaladta a minimálisan előírt 90 %-ot. A második évben már 95 %-os beállottság a követelmény!

  • A helyszíni ellenőrzéskor az ültetvény az elfogadott egyéni tervben, illetve a támogatási kérelemben található dokumentumoknak (telepítési engedély, a támrendszer műszaki rajza) megfelelő kell legyen. A helyszíni ellenőrzésről történő kiértesítést, illetve az ellenőrzés megkezdését követőn nincs lehetőség már módosításra.

  • Amennyiben az elültetett szaporítóanyag eredése a telepítőnek nem felróható okból nem éri el a 90 %, illetve a második évben a 95 %-ot, vis maior igazolás megléte esetén az MVH kifizetheti a támogatást, amennyiben az ültetvény egyéb tekintetben megfelel az előírásoknak. Vis maior-ról azonban tényleg csak elháríthatatlan esemény bekövetkeztekor beszélhetünk, például jégkár, vízkár esetében. Nyilvánvalóan nem tekinthető vis maior eseménynek nem megfelelő minőségű szaporítóanyag ültetése, technológiai hiba, növényvédelem és gyomtalanítás elmulasztása.

  • Az örvendetesen fellendült ültetvénytelepítési szándék miatt jelentős mértékű szaporítóanyag hiány alakult ki Magyarországon. Ezért sajnos vannak próbálkozások, mind hazai, mind más EU tagállamból származó, a szőlő szaporítóanyagok előállításáról, minősítéséről és forgalomba hozataláról szóló 87/2006. (XII. 28.) FVM rendeletben előírt követelményeknek nem megfelelő szaporítóanyagok forgalomba hozataláról. A megyei kormányhivataloknál dolgozó kertészeti szaporítóanyag felügyelők több ilyen próbálkozást akadályoztak meg az elmúlt hetekben. A nem megfelelő minőségű szaporítóanyag eltelepítésével nem lehet az ellenőrzési követelményeknek megfelelő beállottságú ültetvényt telepíteni! Ezért semmiképp ne vegyen meg és ne használjon fel a szaporítóanyag ellenőrzöttségét tanúsító, a szaporítóanyag csomagolási egységéhez rögzített úgynevezett certifikációs címkével nem ellátott szaporítóanyagot. Ellenőrizze, hogy a forgalmazó által kiállított szaporítóanyag származási igazolvány és a certifikációs címke adatai megegyeznek-e, s őrizze meg a certifikációs címkéket is.

Reméljük, hogy e tájékoztatással segíteni tudtuk a szőlőültetvény szerkezetátalakítási támogatáshoz való hozzájutását. Amennyiben szőlőültetvény létesítéssel, támogatással kapcsolatban kérdései vannak, éljen a honlapunkon felkínált kapcsolat-felvételi lehetőségekkel vagy forduljon közvetlenül a Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóság Szőlő-Gyümölcs Szaporítóanyag Felügyeleti Osztáyához.


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)