A módosítás cimkéjű tartalom.

Tájékoztató a 61/2009. (V. 14.) FVM rendelet módosításáról

Tájékoztató a 61/2009. (V. 14.) FVM rendelet módosításáról

2009. július 6, hétfő

Tájékoztató az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nyújtott agrár-környezetgazdálkodási támogatások igénybevételének részletes feltételeiről szóló 61/2009. (V. 14.) FVM rendelet módosításáról

Ezúton tájékoztatjuk a tisztelt gazdálkodókat, hogy az Agrár-környezetgazdálkodási támogatások igénybevételének részletes feltételeiről szóló 61/2009. (V. 14.) FVM rendeletet 2009. június 30-ai hatállyal módosították. A változások részleteit a 77/2009. (VI. 30.) FVM rendelet tartalmazza, amely megtekinthető és letölthető az MgSzH honlapján is, az alábbi linkre kattintva:
77/2009. (VI.30.) FVM rendelet

A támogatások igénybevételének feltételei az alábbiak szerint módosultak:

  • A támogatási kérelem elektronikus úton történő benyújtásnak határidejét meghosszabbították. A benyújtásra 2009. június 1. és július 25. között van lehetőség.

  • Amennyiben az adott földterületen MNV Zrt. gyakorolja a tulajdonosi jogot akkor a földhasználónak legkésőbb 2010. május 15-ig rendelkeznie kell a teljes támogatási időszakra vonatkozóan a bejegyzett földhasználati jogosultsággal.

  • A gazdálkodási napló kitöltési útmutatója 2009. augusztus 1-jéig lesz közzé téve.

  • A tenyésztőszervezeti tagságért járó többletpont beszámításához a kérelmezőnek az adott célprogram keretén belül legeltethető állatfaj tenyésztő szervezete által 2009. április 15. és július 25. között kiállított igazolást kell benyújtania.

  • A 834/2007/EK rendelet szerinti ökológiai gazdálkodás feltételeinek megfelelően tartott állatállományért többletpont abban az esetben adható, ha a célprogram keretén belül legeltethető, a szükséges nyilvántartásokban bejelentett állatállomány legalább 20%-ának megfelelő állatra vonatkozóan a kérelmező benyújtja az ökológiai ellenőrző szervezet által 2009. április 15. és július 25. között kiállított, az állatok darabszámát faj és korcsoportonkénti bontásban feltüntető igazolást.

  • Az integrált és ökológiai gyümölcs- és szőlőtermesztési célprogram esetében a tápanyag-gazdálkodási tervet a talajvizsgálati eredmények és a legalább N, P, K, Ca és Mg paraméterekre történő levélanalízis eredményei alapján kell elkészíteni.

  • A szennyvíziszapról szóló szabályozás kiterjed a szennyvíziszapot tartalmazó komposztokra is, valamint a szennyvíziszap és a szennyvíziszapot tartalmazó komposzt is felhasználható tápanyag utánpótlásra.

  • Integrált és ökológiai szántóföldi célprogram, illetve a tanyás gazdálkodási célprogram esetén nem kell alkalmazni „5 éve alatt legalább egyszer zöldtrágya növény termesztése és zöldtrágyázás megvalósítása" és a „5 éve alatt egyszer középmély (35-60 cm) lazítás alkalmazása" szabályokat amennyiben a táblán a teljes támogatási időszak alatt évelős szálas pillangós takarmánynövény termesztése történik.

  • Középfokú agrárvégzettségért járó többletpont a 23/2007 FVM rendelet 5/a számú melléklet alapján kapható.

  • Többlet pont kapható az olyan felsőfokú végzetségért is, ami nem szerepel a 4 számú mellékletben, de az 23/2007 FVM rendelet 5/a mellékletében szereplő középfokú végzetségnek megfeleltethető.

  • A tanyás gazdálkodási célprogramba bevinni kívánt területhez tartozó lakott terület tulajdoni lapján szereplő ingatlan részben vagy egészben a kérelmező tulajdonában kell lennie vagy az ingatlan felett haszonélvezeti jogának kell lennie.


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

A NÉBIH közleménye a légi permetezés engedélyeztetésével kapcsolatos átmeneti időszakról

A NÉBIH közleménye a légi permetezés engedélyeztetésével kapcsolatos átmeneti időszakról

2012. április 13, péntek

2012. április 7-én hatályba lépett a mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szóló 44/2005. (V. 6.) FVM–GKM–KvVM együttes rendeletet (a továbbiakban: együttes rendelet) módosító 34/2012. (IV. 6.) VM rendelet.

A jogszabálymódosítás a légi növényvédelmi tevékenység végzésére vonatkozóan - az eddigi gyakorlathoz  képest - szigorításokat tartalmaz. A 3/A. § (1) bekezdése értelmében légi permetezés akkor végezhető, ha az adott naptári évre vonatkozó kijuttatási tervet (a továbbiakban: kijuttatási terv) a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi igazgatósága (a továbbiakban: növény- és talajvédelmi igazgatóság) engedélyezte.

A 3/A. § (2) bekezdése szerint a kijuttatási terv akkor engedélyezhető, ha a termés mennyiségét, minőségét veszélyeztető károsító megjelenésével, illetve ilyen hatású meteorológiai és egyéb természeti körülmény bekövetkezésével járó állapot a légi kijuttatáson kívüli más növényvédelmi módszerrel eredményesen nem hárítható el, vagy ha a növényvédő szer földi úton történő alkalmazásával összehasonlítva a légi kijuttatás előnyösebb az egészségre és a környezetre gyakorolt kisebb hatás miatt.

Az együttes rendelet 3/B. § (1) és (3) bekezdése mindemellett lehetőséget biztosít a légi úton történő védekezésre „a termés mennyiségét, minőségét súlyosan veszélyeztető károsító megjelenésével, illetve ilyen hatású meteorológiai esemény bekövetkezésével járó állapot esetén, akkor is, ha a tevékenység felelőse (szakirányító) az adott területre engedélyezett kijuttatási tervvel nem rendelkezik, illetve a korábban engedélyezett kijuttatási tervtől kénytelen eltérni.”

Ezekben az esetekben a 3/B. § (2) bekezdése értelmében a szakirányítónak a tervezett légi permetezés kezdetét megelőzően huszonnégy órával a 2. melléklet szerinti tartalommal bejelentést kell tennie a növény- és talajvédelmi igazgatósághoz.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tájékoztatja az érintetteket, hogy a növény- és talajvédelmi igazgatóságok ellenőrzéseik során a kijuttatási terv meglétét 2012. június 30-ától kezdik ellenőrizni azokban az esetekben, amikor a kijuttatás előre tervezhető.

A június 30-át követően tervezett légi permetezések végrehajtásához a kijuttatási tervet a tevékenységért felelős növényvédelmi szakirányítónak legkésőbb május 31-ig be kell nyújtania növény- és talajvédelmi igazgatóságokhoz.

Amennyiben a növény- és talajvédelmi igazgatóság a bejelentésben foglaltakat nem tartja megalapozottnak, a tervezett légi permetezés kezdete előtt a tevékenységet meg is tilthatja.

A módosított jogszabályban foglalt egyéb előírásokat, annak hatályba lépésétől kezdődően, kivétel nélkül be kell tartani.

A jogszabály módosítás termésnövelő anyag légi kijuttatásával kapcsolatban lényegi változást nem tartalmaz, tehát ez a tevékenység továbbra sem engedély vagy bejelentés köteles.

 

Jordán László
elnökhelyettes
országos növény- és talajvédelmi főfelügyelő


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Felhívás a mezőgazdaságban felhasznált üzemanyag 2013. évi támogatási rendszerének változásairól

Felhívás a mezőgazdaságban felhasznált üzemanyag 2013. évi támogatási rendszerének változásairól

2013. január 3, csütörtök

A vállalkozói adminisztratív költségek csökkentésére irányuló, Egyszerű Állam című középtávú kormányzati programról szóló 1405/2011. (XI. 25.) Korm. határozat (a továbbiakban: 1405/2011. (XI. 25.) Korm. határozat) 10. d) pontja alapján a Kormány feladatként határozta meg a vidékfejlesztési miniszternek az agrárgazdaság szabályozásához kapcsolódó vállalkozói adminisztratív terhek csökkentésére irányuló intézkedések teljes körű végrehajtását.

A Kormány ezt elsősorban:

  • a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés érvényesítésére, illetőleg

  • a szőlő- és gyümölcsös ültetvények műveléséhez nyújtott csekély összegű (de minimis) támogatás érvényesítésére

vonatkozó eljárások egy kérelemben történő előterjesztés lehetőségének biztosításával, valamint a vonatkozó eljárások egyszerűsítésével kívánta elérni.

A mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés feltételeiről és szabályairól szóló 341/2007. (XII. 15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) módosításáról szóló, 77/2012. (IV. 16.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 77/2012. (IV. 16.) Korm. rendeletet) 2012. április 16-án a Magyar Közlönyben kihirdetésre került, 2013. január 1-jei hatálybalépéssel. A Vidékfejlesztési Minisztérium, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a vámhatóság szakértői által jelzett problémákra – amelyek a jövedékiadó-visszatérítés hatékony végrehajtását hátráltatták – tekintettel, a kihirdetést követően szükségessé vált a 77/2012. (IV. 16.) Korm. rendeletben található rendelkezések módosítása.

A vonatozó szabályozás értelmében (a jogszabályszerkesztésről szóló 61/2009. (XII. 14.) IRM rendelet a hatályba nem lépett rendelet módosítására nincs lehetőség, ezért a 77/2012. (IV. 16.) Korm. rendelet 2013. január 1-jével nem lép hatályba.

Az ismertetett előzményeket követően a Korm. rendelet módosításáról szóló 281/2012. (X.1.) Korm. rendelet kihirdetése a Magyar Közlöny 2012. évi 130. számában megtörtént, amely már tartalmazza a fentiekben említett szakértők által jelzett problémák rendezését.

 A mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés érvényesítésére, illetőleg a szőlő- és gyümölcsös ültetvények műveléséhez nyújtott csekély összegű (de minimis) támogatás érvényesítésére vonatkozó eljárások egy kérelemben történő előterjesztés lehetőségének biztosítása érdekében a Vidékfejlesztési miniszter 91/2012. (VIII. 29.) VM rendelete a Magyar Közlöny 2012. évi 113. számában megjelent.

1. Mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés egyszerűsítésének lényeges elemei:

a) A falugazdászok által végzett, a munkaműveletek elvégzésére vonatkozó előzetes igazolás kiadása megszűnik.

b) A munkaműveletek elvégzéséről és a földterület jogszerű használatáról, a vonatkozó számlák adattartalmáról a mezőgazdasági termelő a jövedéki adó-visszaigényléséről benyújtott bevallásában nyilatkozik.

c) A vámhatóság az igényjogosultságot, kockázatelemzési és ellenőrzési tevékenysége keretében fogja vizsgálni és az ellenőrzésre kiválasztott visszaigénylő esetén a munkaművelet elvégzése tekintetében, elektronikus úton megkeresi a mezőgazdasági szakigazgatási szervet, illetőleg a vízügyi hatóságot, amelyek a megkeresésre 10 napon belül elektronikusan válaszolnak.

d) A földhasználatot szintén a vámhatóság ellenőrizheti a TakarNet rendszerből.

e) A mezőgazdasági termelőnek 2013. január 1-jétől a papír alapon benyújtott bevallás esetén sem kell csatolni a gázolaj adózott voltát igazoló számlákat (2014. január 1-jét követően a mezőgazdasági termelők kizárólag elektronikus úton érvényesíthetik jövedékiadó-visszatérítési igényüket).

f) A jövedékiadó-visszatérítés feltétele, hogy a mezőgazdasági termelő a gázolaj vásárlásáról vagy a gépibérmunka-szolgáltatás igénybevételéről saját nevére szóló, a bevallás benyújtását megelőző öt éven belül kiállított számlával rendelkezzen.

A kiemelt adózók kijelöléséről, valamint a legnagyobb adóteljesítménnyel rendelkező adózók körének megállapításáról szóló, a nemzetgazdasági miniszter 4/2012. (II. 14.) NGM rendeletében meghatározott azon kiemelt adózók, akiknek a székhelye a Közép-magyarországi Regionális Vám- és Pénzügyőri Főigazgatóság illetékességi területén található, jövedékiadó-visszatérítésre vonatkozó igényjogosultságukat a Kiemelt Ügyek és Adózók Vám- és Pénzügyőri Igazgatóságán érvényesíthetik, amelynek elérhetősége 2013. január 1-jével az alábbi:
Budapest, 1077. VII. kerület Dob u. 75-81.

A jövedékiadó-visszatérítés érvényesítésére szolgáló BEV_J04 nyomtatvány átalakítását követően a nyomtatvány képe 2012. december 15-ei határidővel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján megismerhető lesz:
http://www09.nav.gov.hu/nav/archiv/letoltesek_egyeb/nyomtterv_archiv

Az új BEV_J04 nyomtatvány 2013. január 15-től a Nemzeti adó- és Vámhivatal honlapjáról letölthető lesz:
http://www.nav.gov.hu/nav/letoltesek/nyomtatvanykitolto_programok/nyomtatvanykitolto_programok_nav/bevallasok/bev_j04.html

A mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedéki adó visszatérítés feltételeiről és szabályairól szóló 216/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet 2008. január 1-jével hatályát vesztette, azonban rendelkezéseit a 2007. december 31-ig keletkezett jövedékiadó-visszatérítési jogosultság érvényesítése, a visszatérítési igények teljesítése tekintetében alkalmazni kell. A 2013. január 15-ét követően benyújtott bevallások esetében – az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény elévülésre vonatkozó rendelkezéseire figyelemmel – a 2007. december 31-ig keletkezett jövedékiadó-visszatérítési jogosultság érvényesítése esetében a fentiekben jelzett 1. pont a)-f) pontja nem alkalmazható.

2. A csekély összegű „de minimis” támogatási – a gyümölcsös, szőlő művelési ágban – kérelmet kizárólag a tárgyévet követő évben évente egyszer a gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítésre vonatkozó éves bevallásban lehet benyújtani, melyet a vámhatóság megküld a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal részére.

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal bírálja el továbbra is a csekély összegű „de minimis” támogatást, azonban amennyiben a vámhatóság a jövedékiadó-visszatérítésre vonatkozó bevallást – jogosulatlan jövedékiadó-visszaigénylésre tekintettel – elutasítja, úgy az új körülményekre tekintettel ismételten benyújtott bevallás esetén a csekély összegű „de minimis” támogatási kérelem már nem nyújtható be, mivel az elutasításról, azaz a jogosulatlan jövedékiadó-visszaigénylés tényéről a vámhatóság értesítést küld a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnak.

 


Friss hírek

2023. december 14, csütörtök

Elismert tenyésztő szervezetek

Magyarországon elismert tenyésztő szervezetek

Tovább >

2022. május 23, hétfő

Katasztrófahelyzetek esetén alkalmazható engedmények

Növényevők esetén a takarmány legalább 60%-ának magából a termelőegységből kell származnia, ha ez nem lehetséges, akkor más ökológiai gazdaságokkal együttműködésben kell előállítani. Az emlősök táplálása során előtérbe kell helyezni az anyatejes táplálást az az adott fajra vonatkozóan előírt minimális ideig.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)