A lemosó permetezés cimkéjű tartalom.

Itt van az ősz, itt van újra az őszi lemosó permetezés ideje

Itt van az ősz, itt van újra az őszi lemosó permetezés ideje

2019. október 29, kedd

Az áttelelő károsítók ellen véd a lemosó permetezés, amit az év két időszakában érdemes elvégezni: ősszel 60-80%-os lombhullásban, illetve tél végén vagy kora tavasszal a rügypattanás előtt.

Cikkünkben összefoglaltuk az őszi lemosó permetezéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat

Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

A gyümölcsösökben időszerű a lemosó permetezés!

A gyümölcsösökben időszerű a lemosó permetezés!

A tél végén, ahogy az időjárás lehetővé teszi, kezdődhet a metszés. A fák tisztogatását és az ápolási munkákat (metszés, beteg növényi részek-, gyümölcsmúmiák eltávolítása) követően ilyenkor indokolt lehet az egyik legfontosabb növényvédelmi teendő, a lemosó permetezés végrehajtása.

Moniliával erősen fertőzött meggyfa

A rügyfakadás előtt nagy lémennyiséggel, lemosásszerűen végzett permetezéssel elpusztíthatók a vázágakon, a kéreg-repedésekben, valamint a rügyek felületén lévő kórokozók (pl. körtevarasodás, monília, levélfodrosodás) szaporító képletei, továbbá gyéríthetők a különböző kártevő atkák és rovarok, köztük a levéltetvek, pajzstetvek és gyümölcsmolyok áttelelő alakjai.

Bár a védekezés elsősorban a gyümölcsfák károsítói ellen irányul, nem szabad megfeledkezni a bogyós gyümölcsűek (málna, ribiszke, köszméte) és a szőlőtőkék permetezéséről sem.
 
Tennivalók a lemosó permetezés előtt

A gyümölcsfákról vágjuk le a letört, sérült vagy különböző károsítókkal (pl. pajzstetvek, vértetű, monília, tűzelhalás) erősen fertőzött ágakat, vesszőket. A baktériumos vagy gombás fertőzés okozta sebeket éles késsel tisztítsuk ki, és a metszés során képződött sebfelületekhez hasonlóan gondosan zárjuk le az engedélyezett fasebkezelő szerek valamelyikével. A metszés során fontos adott időközönként fertőtleníteni a metszőollót, hiszen ezzel egyes kórokozók növényről-növényre való átvitele megelőzhető.
A csonthéjasoknál, illetve mandulánál különösen ügyeljünk az ún. gyümölcsmúmiák eltávolítására. A fán áttelelt előző évi beteg gyümölcsök nagy szerepet játszanak a fertőzések megindításában. Összegyűjtésük után azonnal égessük el, vagy forgassuk mélyen a talajba őket. Ha van rá mód, a talajra hullott, fertőzött leveleket szintén mélyen ássuk a talajba, ennek hiányában gondoskodjunk azok összegyűjtéséről és elégetéséről.
 
A permetezés időzítése és végrehajtása

 

Moniliás gyümölcsmúmiák őszibarack ágán

A szakmai szempontok miatt próbáljuk a lemosó permetezést a rügypattanáshoz legközelebbi időpontra időzíteni. A legmegfelelőbb készítmény kiválasztása érdekében a begyűjtött növényminták előzetes vizsgálatával tájékozódjunk a kártevőhelyzetről.
A kívánt hatás elérése érdekében a lemosó permetezést száraz, fagymentes, szélcsendes időben végezzük. Ezáltal amellett, hogy csökkenthető a szerek elsodródásának veszélye, fokozható az alkalmazott készítmény megtapadásának esélye. Ha a levegő hőmérséklete legalább 5°C, a kezelés már elvégezhető, azonban a megfelelő hatás kifejtéséhez a 10°C körüli hőmérséklet szükséges.  
Mivel a lemosó permetezőszerek mindegyike kontakthatású, különösen ügyeljünk a permetezés minőségére, a megfelelő borítottság elérésére. A készítmények felhasználása előtt gondosan olvassuk el a címkén feltüntetett előírásokat és azokat maradéktalanul tartsuk be a kezelés során.
 
Mivel védekezzünk?

Az ilyenkor általában még nyugalmi állapotban lévő kártevő ízeltlábúak ellen az olajtartalmú (paraffinolaj, repceolaj) készítmények eredményesen használhatóak. A fák kérgén áttelelő kórokozó baktériumok és gombák (kivéve a lisztharmatgombák) ellen a réz hatóanyagú szerekkel (rézszulfát, rézoxiklorid, rézhidroxid) célszerű védekezni. A réztartalmú készítmények használatakor, a kezelések időzítésekor azonban nem hagyható figyelmen kívül az egyes növényfajok rézérzékenysége. Az őszibarack és a kajszi esetében csak a nyugalmi időszakban, az almatermésűek (alma, körte, birs, berkenye) esetében pedig sziromhullásig lehet használni az ilyen készítményeket.

Az elemi kén vagy a poliszulfidkén hatóanyagú szerek a fákon áttelelő lisztharmatgombák ellen hatékonyak. A kéntartalmú készítményekkel egyúttal a kártevő rovarok egy része (pl. levéltetvek, pajzstetvek, atkák, levélbolhák) is gyéríthetők.

A tapasztalatok szerint a kezelés kifizetődő, ugyanis ilyenkor a vegetációs időszak folyamán használt növényvédő szereknél kisebb ráfordítással is biztosítható a növényállomány megfelelő növényegészségügyi állapota. Emellett további előnyök mutatkoznak a lehetséges környezetterhelés csökkentése és a gyümölcsök szermaradvány-mentessége tekintetében is. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a lemosó permetezés nem helyettesíti az év során elvégzendő növényápolási műveletek (pl. szőlő esetében időben végrehajtott hajtásválogatás, szellős lombfal kialakítása, indokolt esetben a kémiai védelem) elvégzését.


Friss hírek

2023. december 14, csütörtök

Elismert tenyésztő szervezetek

Magyarországon elismert tenyésztő szervezetek

Tovább >

2023. április 14, péntek

Repülőgépes és helikopteres légi növényvédelemhez hatósági engedéllyel rendelkező szervezetek

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Légügyi Felügyeleti Hatósági Főosztályának tájékoztatása szerint légi-mezőgazdasági tevékenységgel kapcsolatban jelenleg a következő szervezetek rendelkeznek hatósági engedéllyel önálló munkavégzésre:

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)