A hús cimkéjű tartalom.

Óvodákba is kerülhetett a lejárt húsokból

Óvodákba is kerülhetett a lejárt húsokból

2016. május 17, kedd

Egyszerre két önálló, de egy érdekeltségi körbe tartozó vállalkozásnál tartottak ellenőrzést múlt héten a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) munkatársai Szabolcs-Szatmár Bereg megyében. Az ellenőrök több higiéniai hiányosságot is feltártak és összesen mintegy 13 tonna jelöletlen és lejárt terméket zároltak. Az egyik cég közintézményeknek is szállított termékeiből.

Az ellenőrzött húskészítmény előállítóban a NÉBIH ellenőrei több higiéniai hiányosságot is találtak, többek között nem volt lehetőség a higiénikus kézmosásra, és több technológiai feltétel is kifogásolható volt. Az ellenőrzés során megállapították, hogy számos termék fogyaszthatósági és minőség megőrzési ideje lejárt. Az érintett több mint 3 tonna hústerméket a szakemberek azonnal kivonták a forgalomból és elrendelték a megsemmisítésüket. A húsüzem tevékenységét azonnali hatállyal felfüggesztette a hatóság.

A vizsgálatban érintett kereskedelmi raktárban megdöbbentő állapotok fogadták az ellenőröket: a padozat és a mennyezett több helyen koszos, szennyezett, rozsdás, a hűtőterek pedig rendezetlenek voltak. A raktárban az engedélyezettől eltérő módon végezték a húsdarabolást. A szabályos munkavégzéshez a megfelelő körülmények sem voltak adottak. Emellett engedély nélkül, tiltott módon fagyasztottak le termékeket.

A raktárban mintegy 10 tonna jelöletlen, lejárt fogyaszthatósági vagy minőség megőrzési idejű tételt találtak az ellenőrök. A termékeket azonnali hatállyal lefoglalták, a cég tulajdonosát pedig kötelezték az általa gyártott termékek visszahívására. A vállalkozás többek között idősek otthonába, éttermekbe, kis üzletekbe és óvodákba is szállított.

Az eljárások folyamatban vannak, a két vállalkozás több millió forintos bírságra számíthat.

Az érintett üzemek adatai elérhetőek a „jogsértés listán”.

 

Az ellenőrzés közben feltárt hibákat, hiányosságokat bemutató videó a cikkben leírtak vizuális bemutatására szolgál, többletinformációt nem tartalmaz.

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában
képek tömörítve

Kiemelt Ügyek Igazgatósága
 



Átlagos (0 Szavazatok)

Luxuskörülmények között éltek az áfacsalók

Luxuskörülmények között éltek az áfacsalók

2014. december 19, péntek

Több hónapos előkészítő munkát követően a múlt héten egy nap alatt két húskereskedelemmel foglalkozó bűnözői csoportot buktattak le a NAV pénzügyi nyomozói. A két elkövetői kör ötmilliárd forint áfát csalt el. Harminchárom embert hallgattak ki gyanúsítottként.

A fővárosi elkövetői kör cégei az unió tagállamaiból áfa megfizetése nélkül szereztek be sertés és marhahúst, illetve baromfit. Hogy az így beszerzett termékek értékesítésével minél nagyobb haszonra tegyenek szert, eltitkolták azok uniós eredetét, és egy általuk felépített cégláncolaton átfuttatva, fiktív számlák segítségével belföldről származó, igen kedvező áru termékként szerepeltették könyvelésükben és adóbevallásukban. A láncolatban résztvevő társaságok az adófizetési kötelezettségük csökkentése érdekében felhasználták az áru eredetére vonatkozó fiktív számlákat, így károsítva az állami költségvetést.

A tatabányai bűnszervezet módszere szerint az irányító férfi kft-je stróman cégeken keresztül húskészítményeket vásárolt külföldről, majd az árut hazai társaságoknak továbbértékesítette. A stróman cégek az így származó bevételeiket fiktív számlákkal csökkentették. A cégeket irányító elkövetők a stróman cégeket kizárólag arra használták fel, hogy a bűnszervezet vezetőjének cégei jogosulttá váljanak a stróman cégek belföldi termékértékesítései után fizetendő Áfa levonására.

A két ügyben százharminc helyszínen, országszerte csaknem háromszáz pénzügyi nyomozó, pénzügyőr és informatikus szakember vett részt. Harminchárom személyt előállítottak, és gyanúsítottként hallgattak ki, valamint több mint hatvan tanúkihallgatásra is sor került.

A NÉBIH munkatársai is több helyszínen intézkedtek. Összesen 18 tonna hústermék forgalmi korlátozását rendelték el, mivel eredetük, nyomonkövetésük nem volt biztosított, továbbá a termékek egy része lejárt, jelöletlen volt.

Készpénzben és bankszámlákon több mint hatszázharminc millió forint vagyont zároltak. Ezen túl az egyik ügyben huszonnégy gépjárművet, aranytárgyakat, drágaköveket foglaltak le, a tatabányai bűnszervezet vezetőjének pedig a luxusingatlanát, autóit is zárolták.

Ahogy azt a pénzügyi nyomozók a házkutatások alkalmával is tapasztalták, az elkövetők többsége luxuskörülmények között élt, nagyértékű autókkal járt. Bevallott jövedelmük messze elmaradt valós életszínvonaluktól, így, a büntetőeljárás mellett vagyonosodási vizsgálatot is indít a NAV velük kapcsolatban.

Az egyik szökésben lévő elkövetőt még a következő nap elfogták, és őrizetbe vették. A tatabányai bűnszervezet hat tagját a bíróság előzetes letartóztatásba, valamint további egy gyanúsítottat házi őrizetbe helyezett.

A felderítéskor készült videofelvétel megtekinthető az alábbi linken:

https://www.youtube.com/watch?v=3lesPhNs3SAfeature=youtu.be

Forrás: NAV


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

2 milliós bírság egy dunakeszi „húsüzletben”

2 milliós bírság egy dunakeszi „húsüzletben”

2012. április 13, péntek

Több, mint 1,5 tonna kétes eredetű élelmiszert foglaltak le a Pest megyei élelmiszerbiztonsági hatóság ellenőrei 2012. április 10-én egy kertes ház udvarán álló épületben, súlyos higiéniai hiányosságokkal működő dunakeszi „húsüzletben”.

A hatóság szakemberei megállapították, hogy – noha a Finomprodukt Kft.-t (2120. Dunakeszi, Esze Tamás utca 20.) hivatalosan húsüzletként tartják nyilván – kizárólag élelmiszer előállítás és tárolás céljára szolgál az épület. Ezt támasztja alá, hogy a helyiségben nincs kialakítva eladótér, illetve, hogy sem eladópultot, sem pedig pénztárgépet nem találtak. Az épületben rendkívüli higiéniai állapotok uralkodtak: a helyiségek koszosak, egérürülékkel nagymértékben szennyezettek és takarítatlanok voltak.

Az ellenőrök húsosládákban és rekeszekben különböző füstöltárut, zsírt; a füstölő állványon frissen füstölt kolbászt és szalámit; a hűtőkamrában pedig elszíneződött páclében, illetve lesózva tárolt terméket találtak. Valamennyi termék jelöletlen volt, az alapanyagok fogyaszthatóságát és származását nem sikerült – hitelt érdemlően – igazolni és gyártási naplók sem álltak rendelkezésre.

Az ellenőrzés során az 1500 kg-ot meghaladó állati eredetű élelmiszert a hatóság szakemberei elkobozták, az „üzlet” további működését megtiltották, a több mint 2 millió Ft élelmiszerellenőrzési bírság kiszabása folyamatban van.

 

Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal



Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Elképesztő higiéniai állapot egy Kőbányai úti vendéglátóhelyen

Elképesztő higiéniai állapot egy Kőbányai úti vendéglátóhelyen

2012. november 16, péntek

160 kg, mintegy 1000 adag étel készítéséhez elegendő ismeretlen eredetű, jelöletlen, fagyasztott terméket tiltott el a forgalmazástól és rendelte el az azonnali megsemmisítését a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) kiemelt ellenőrzéseket folytató akciócsoportja. Az ellenőrzésre a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Főigazgatóságával közösen folytatott felderítés során került sor 2012. november 15-én a Budapest VIII. Kőbányai út 21. szám alatt található távol-keleti vendéglátóipari egységben.

A termékek között fagyasztott csirkelábat, kacsanyelvet, valamint tőkehús termékek találtak. Az egységben az alapanyagok egy részét a földön tárolták, a konyha és az előkészítő higiéniai állapota semmilyen jogszabályi előírásnak sem feleltek meg. Az elrettentő állapotot jellemzi például, hogy a helyiségben csótányok voltak, a szellőző berendezésen szárították a sertés bőrkét, a mosogatóban pedig csirkelábat áztattak.

Az egység működését azonnali hatállyal megtiltotta és bezáratta az eljáró hatóság. A várható bírság összegének megállapítása jelenleg még folyamatban van.

Az ellenőrzésről videó és képfelvételek készültek, amelyeket igény esetén továbbítunk.

A jövőben további ellenőrzések várhatóak.

 

 

 

Letölthető anyagok

képek

videók

 



Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

A NAV és a NÉBIH újabb sikeres akciója - illegális húskészítmény-raktár leleplezése Kecskeméten

A NAV és a NÉBIH újabb sikeres akciója - illegális húskészítmény-raktár leleplezése Kecskeméten

2013. február 1, péntek

Lakossági bejelentés alapján illegális kereskedelmi tevékenységet lepleztek le egy közös ellenőrzés során a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) és a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság munkatársai 2013. január 29-én Kecskeméten. Az ellenőrzés során a hatóság 2,7 tonna húskészítmény, sertészsír és tepertő megsemmisítését rendelte el illegális raktározás, valamint alapvető tárolási és higiéniai hiányosságok miatt.

A Bács-Kiskun megyei élelmiszerbiztonsági hatóság munkatársai a NAV közreműködésével 2013. január 29-én ellenőrzést tartottak egy kecskeméti vállalkozás telephelyén, ahol korábban vágóhíd üzemelt. Az ellenőrzés során kiderült, hogy a telephely illegális kereskedelmi raktárként működött, mivel a vállalkozás nem tett eleget bejelentési kötelezettségének.

Az ellenőrzési jegyzőkönyvek alapján a főként húskészítmények tárolására használt raktárhelyiségekben - a hűtés kivételével - az alapvető működési feltételeket sem biztosították: a helyiség nem rendelkezett a tárolási hőmérséklet ellenőrzésére szolgáló eszközzel, valamint alapvető higiéniai problémákkal is szembesültek a szakemberek. A takarítás és a rágcsálók elleni védekezés teljes hiányát tapasztalták.

Az élelmiszerbiztonsági hatóság azonnali hatállyal zárolta a raktárt, megtiltotta a mintegy 2,7 tonna húskészítmény, sertészsír és tepertő forgalomba hozatalát, és elrendelte annak ártalmatlanítással történő megsemmisítését.

 

Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)