A felhasználás cimkéjű tartalom.

A telepek antibiotikumfelhasználási adatszolgáltatását vizsgálta a Nébih

A telepek antibiotikumfelhasználási adatszolgáltatását vizsgálta a Nébih

2022. december 16, péntek

Az állattartó telepek antibiotikum felhasználásra vonatkozó jelentési kötelezettségének teljesítését vizsgálta az ősz folyamán a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az adatbekéréssel és helyszíni ellenőrzéssel egyaránt zajló vizsgálat során 8 esetben indul eljárás, általános tapasztalat pedig, hogy az állattartók és állatorvosok egy része továbbra sincs tisztában az előírás részleteivel.

Az antimikrobiális-rezisztencia elleni küzdelmet és a felelős gyógyszerhasználatot szolgálja az a január vége óta érvényes előírás, mely szerint az élelmiszertermelő állatoknál felhasznált antibiotikumok összesített adatait tenyészetenként havonta jelenteni kell a Nébih rendszerében.

Az ősz folyamán komplex célellenőrzést tartottak a Nébih szakemberei, hogy megvizsgálják, eleget tesznek-e jelentési kötelezettségüknek az állattartó telepeket ellátó állatorvosok. A vizsgálatsorozat első szakaszában 61 ellátó állatorvostól kértek nyilatkozatot arról, miért nem rögzítettek adatok a rendszerben. Megnyugtató, hogy csupán három esetben kell eljárást indítani az adatszolgáltatás elmulasztása miatt, a többi telepen nem történt felhasználás.

A Nébih munkatársai 13 megyében összesen 22 – 11 sertés- és 11 szarvasmarhatartó – telepen részletes szakmai tájékoztatással egybekötött helyszíni ellenőrzést is tartottak októberben. Ennek során összesen 5 esetben indult eljárás a kötelezettség szándékos elmulasztása miatt.

A célellenőrzés lehetőséget biztosított a felhasználók észrevételeinek megvitatására, kérdéseik tisztázására is. Például, hogy minden esetben a kezelő állatorvos vagy meghatalmazottjának feladata az adatok rögzítése. Az állattartók és állatorvosaik további felvetéseinek jelentős részére a közeljövőben megvalósuló rendszerfejlesztés megoldásként szolgál majd. Többek között a már leadott jelentések másolhatóságával gyorsabbá és egyszerűbbé válik az adatszolgáltatás. Az akció során felmerült konkrét témák mellett az érintettek folyamatosan jelezhetik kérdéseiket, javaslataikat a Nébih felé az e-antibiotikum@nebih.gov.hu tematikus e-mail címen.

Az idén csak nemzeti szinten gyűjtött információkat a 2023-as évre vonatkozóan már az Európai Unió felé is továbbítani kell. Emiatt a Nébih – figyelemfelhívó, segítő kommunikációs tevékenysége mellett – a jövőben is rendszeresen vizsgálja majd a kötelezettség teljesítését.


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

I. és II. forgalmi kategóriájú növényvédő szerek forgalmazására, vásárlására és felhasználására jogosító igazolványok kiadása

I. és II. forgalmi kategóriájú növényvédő szerek forgalmazására, vásárlására és felhasználására jogosító igazolványok kiadása

Magyarországon csak megfelelő képesítéssel rendelkező személyek folytathatnak növényvédelmi tevékenységet, ezért növényvédő szert vásárolni, forgalmazni és felhasználni kizárólag I. vagy II. forgalmi kategóriájú növényvédő szer forgalmazási, vásárlási, és felhasználási engedély birtokában lehet.

A képesítési előírásokat, a kötelező továbbképzések követelményrendszerét valamint az engedélyek kiadásának feltételeit a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet szabályozza.

Az egyetemek, főiskolák által kiadott felsőfokú növényvédelmi képesítéssel rendelkezők jelenleg I-es forgalmi kategóriájú növényvédő szer forgalmazási, vásárlási és felhasználási engedély kiváltására jogosultak, mellyel lehetőségük van a növényvédő szer forgalmi kategóriájától függetlenül forgalmazás, felhasználás, szállítás, tárolás, vásárlás és ezekkel összefüggő egyéb tevékenység folytatására. Növényvédelmi szolgáltatás végzéséhez Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarai tagság is szükséges.

A 43/2010. FVM Rendelet tételesen felsorolja azokat a képzéseket, melyek sikeres elvégzését követően kiváltható a II. forgalmi kategóriájú növényvédő szer forgalmazási, vásárlási, és felhasználási engedély, amelynek birtokosa jogosult a II. és a III. forgalmi kategóriájú növényvédő szerrel folytatott tevékenységek végzésére.

Az engedélyt a kérelmező lakóhelye szerint illetékes növény- és talajvédelmi igazgatóság adja ki, ezért az engedély kiadása iránti kérelmet ide kell benyújtani. Az engedély iránti kérelemben pontosan meg kell jelölni a folytatni kívánt tevékenységet és a tevékenységgel érintett növényvédő szerek kategóriáját. A kérelemhez csatolni kell a jogosultságot (képzettséget, végzettséget, ismeretet) igazoló okiratokat, továbbá I. forgalmi kategóriájú növényvédő szerrel végzendő szolgáltatás esetén az érvényes növényvédő mérnöki és növényorvosi kamarai tagságot igazoló okiratot.

Az engedéllyel rendelkező személynek 5 évenkénti vagy folyamatos szakmai továbbképzésen kell részt vennie. A továbbképzések többségét a Földművelésügyi Minisztérium jogelődje által jóváhagyott tematika lapján a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szervezi. A továbbképzés szakmai ismeretanyagának elsajátítása nem vizsgaköteles, ugyanakkor a továbbképzés óráinak legalább 90%-án részt kell venni.

A növény- és talajvédelmi igazgatóság a továbbképzésen való részvételt igazoló tanúsítvány alapján az érvényességi időt bejegyzi az engedélybe, melyet hatósági bélyegzővel is igazol.

A növényvédő szer forgalmazási, vásárlási és felhasználási valamint munkavégzésre jogosító engedély kiadása, újbóli kiadása, az érvényességi idő bejegyzése továbbá az engedély cseréje díjköteles, az eljárásért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a megyei kormányhivatalok mezőgazdasági szakigazgatási szervei előtt kezdeményezett eljárásokban fizetendő igazgatási szolgáltatási díjak mértékéről, valamint az igazgatási szolgáltatási díj fizetésének szabályairól szóló 63/2012. (VII. 2.) VM rendeletben meghatározott 4000 Ft díjat kell fizetni.


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)