A címkézés cimkéjű tartalom.

Befejeződött a gyümölcs-szaporítóanyagok címkézése

Befejeződött a gyümölcs-szaporítóanyagok címkézése

2019. október 25, péntek

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szervezésében október elejéig összesen 1.194.631 db certifikált kategóriájú, kék színű gyümölcscímke kiadására került sor 78 gyümölcs-szaporítóanyagot előállító vállalkozás részére, 5 szaporítóanyag-típus kategóriában, összesen 7.945.334 db növényre (A növény darabszám tartalmazza az egyedenként és a kötegelten címkézetteket is.) Ebből 2.252.249 db volt a gyümölcsoltvány.

Elérkezett az ősz, hamarosan itt az ültetvény-telepítési és a kiskerti ültetési szezon. A gyümölcsfaiskolákban a jellemzően kétéves termelési ciklus a kész ültetési anyagok kitermelésével, értékesítésével fejeződik be, amelynek jogszabályban rögzített kezdő időpontja október 10. napja. Általában ekkorra érik el a gyümölcsoltványok és más ültetési anyagok vesszői a megfelelő (a jó átteleléshez, eredéshez és a telepítés utáni kiváló fejlődéshez szükséges) érettséget.

A vegetációs idő során az árutermelő faiskolákban idén is lezajlottak a szaporítóanyag-felügyeleti és növényegészségügyi szemlék. A megyei kormányhivatalok felügyelői vizsgálták a szaporítóanyag előállítására vonatkozó szabályok betartását, a faiskolai táblákban nevelt növények minőségét, valamint ellenőrizték, hogy a növényegészségügyi követelmények szempontjából is megfelelőnek találnak-e mindent. A jegyzőkönyvekben, továbbá a termelők szaporítási és leltárjelentéseiben, valamint a származási igazolványokon beküldött adatokat a Nébih MGEI Kertészeti Szaporítóanyag Felügyeleti Osztályán dolgozza fel. Ezek az információk képezik a minőségtanúsítás alapját, ezért a certifikációs címkék kiadásának elengedhetetlen feltételei.

A címkén szerepel a növényfaj, a fajta és az alany megnevezésén kívül a termelő neve és székhelye. Az eddigi évekhez képest változás jelent, hogy az „Uniós szabályok és szabványok/EU rules and standards” felirat is felkerült a címkére, továbbá az EU-s zászló a bal felső sarokban, a „Plant Passport/Növényútevél” felirat pedig a jobb felső sarokban kapott helyet. (kép.1.) Az idei évben történt formai változásokról egy korábbi közleményünkben adtunk tájékoztatást a Nébih honlapján.

A certifikált kategóriájú, kék színű gyümölcscímkék elkészítéséről a Nébih gondoskodik. A korábbi évekhez hasonlóan a szaporítási jelentésekben szereplő, ellenőrzött faiskolai növényállományok adatainak rögzítése már májusban megkezdődött, majd a címkézési adatállományok felvitele is megtörtént augusztus és szeptember hónapban. A gyümölcsfaiskolai termelők így időben hozzájutottak a certifikációs címkékhez.

A Nébihnél a C.A.C. kategóriájú faiskolai szaporítási tételek, valamint a törzsültetvény növényállományok  feldolgozása is folyamatban van. A hivatal honlapján hamarosan elérhetőek lesznek az erről készült összesített tájékoztató adatok.

 


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Termék jelölése, értékesítése

Termék jelölése, értékesítése

A kereskedelemben megtalálható termékek jelölése gyakran a termék jellegére, illetve előállítására vonatkozó utalást is tartalmazhat (natúr, hagyományos stb.). Az ökológiai termelésre utaló kifejezéshez hasonló jelzőkkel ellátott termékek között a fogyasztók nehezen tudnak eligazodni. A fogyasztók védelme és a tisztességes verseny érdekében az ökológiai termékek jelölésére használt kifejezéseket az Európai Unió egész területén, a használt nyelvtől függetlenül meg kell óvni attól, hogy azokat a nem ökológiai termékek esetében is használják.

Utolsó frissítés: 2022.02.04.

Az (EU) 2018/848 rendelet 30. cikk (1) és (2) bekezdései kimondják, hogy ökológiai gazdálkodásra utaló jelöléssel kizárólag azokat a termékeket lehet ellátni és értékesíteni, amelyek szerepelnek a gazdaság, illetve a vállalkozás részére kiállított érvényes tanúsítványon, melyet a helyszíni ellenőrzést követően a tanúsító szervezet állít ki.

Az ökológiai termékek címkéin (az egyéb jogszabályi kötelezettségeken felül) a következőket kell feltüntetnie a gazdálkodónak:

  • a termék pontos megnevezése;
  • az előállító vagy forgalmazó neve, címe;
  • az ökológiai eredetre utaló jelölés;
  • a legutóbbi termelési vagy feldolgozási műveletet végző gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzésekben illetékes ellenőrző hatóságnak vagy ellenőrző szervezetnek az (EU) 2018/848 rendelet 32. cikk (1) bekezdés a) pontja szerinti kódszáma;
  • előrecsomagolt élelmiszer esetében a 33. cikk szerinti az Európai Unió ökológiai termelés jelölésére szolgáló logó (kivéve a 32. cikk (1) b) pontban meghatározott eseteket);
  • a logó használata esetén a terméket alkotó mezőgazdasági nyersanyagok termelési helye a logóval azonos mezőben;

Az (EU) 2018/848 rendelet 32. cikk (2) bekezdése kimondja, hogy a logó használata esetén a terméket alkotó mezőgazdasági nyersanyagok termelési helyét az alábbi kifejezések egyikével kell megjelölni:

  • „EU-mezőgazdaság”, amennyiben a mezőgazdasági nyersanyagot az Unióban állították elő;
  • „nem EU-mezőgazdaság”, amennyiben a mezőgazdasági nyersanyagot harmadik országban állították elő;
  • „EU-/nem EU-mezőgazdaság”, amennyiben a mezőgazdasági nyersanyagok egy részét az Unióban, más részét harmadik országban állították elő.

Tanúsító szervezet kódszámának jelölése a címkén

A tanúsító szervezet ellenőrzési és tanúsítási tevékenység végzésére elismert szervezet. A tanúsító szervezet fogalma azonos az ellenőrző szervezet fogalmával. A Magyarországon tanúsított termék esetében a feltüntetett kódszám lehet: HU-ÖKO-01, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. által végzett tanúsítás esetén, illetve HU-ÖKO-02, a Bio Garancia Kft. által végzett tanúsítás esetén. Magyarországon tanúsított termék esetében ökológiai termelésre utaló kifejezéssel (pl. „öko/organik/bio”) tehát csak olyan termék kerülhet forgalomba, melynek jelölése a fent említett két kódszám valamelyikét tartalmazza.
Magyarországhoz hasonlóan több tagállam tanúsító szervezetet jelölt ki az ökológiai gazdálkodásra vonatkozó szabályok betartásának ellenőrzésére. A tagállam illetékes hatósága az általa elismert tanúsító szervezet egyedi azonosíthatósága érdekében a szervezet részére minden esetben kódszámot bocsát ki (pl. Austria Bio Garantie GmbH - AT-BIO-301). A kereskedelmi forgalomban megtalálható egyes termékek esetében ezért előfordul, hogy azon az Európai Unióban elismert tanúsító szervezet kódszáma kerül feltüntetésre.

Ökológiai termelésre utaló kifejezések használata

Egy termék akkor tekintendő ökológiai termelésre utaló kifejezéssel megjelöltnek, ha jelölésén, reklámanyagaiban vagy kereskedelmi okmányaiban a terméket, annak az előállításához használt összetevőit vagy takarmány-alapanyagait olyan kifejezésekkel írják le, amelyek a vásárló számára azt sugallják, hogy a terméket, az összetevőket vagy a takarmány-alapanyagokat a hatályos rendelettel összhangban állították elő. Különösen az olyan kifejezéseket vagy rövidítéseket, önmagukban vagy összetételben – például „bio”, és „öko” – az Unió egészében és bármely közösségi nyelven csak olyan termék jelölésére és reklámozására lehet használni, amely az ökológiai gazdálkodásra vonatkozó előírásoknak eleget tesz. Ökológiai termelésre utaló kifejezéseket nem lehet az Unió egészében és bármely közösségi nyelven használni olyan termék címkézésére, reklámozására és olyan termékkel összefüggő kereskedelmi okmányon, amely nem tesz eleget a jogszabályban megfogalmazott követelményeknek, kivéve, ha a kifejezések nem élelmiszerben vagy takarmányban található mezőgazdasági termékekre vonatkoznak, vagy egyértelmű módon nem hozhatók összefüggésbe az ökológiai termeléssel. A jelölésen vagy a reklámozásban nem alkalmazhatók továbbá olyan kifejezések – beleértve a védjegyekben vagy a vállalatnevekben használt kifejezéseket is – vagy gyakorlatok, amelyek megtéveszthetik a fogyasztót vagy a felhasználót, azt sugallva, hogy a termék vagy annak összetevői megfelelnek az öko rendeletnek. Ökológiai termelésre utaló kifejezések nem használhatók olyan termék esetében, amelynek a jelölésén vagy reklámozásában az uniós jog értelmében fel kell tüntetni, hogy GMO-kat tartalmaz, GMO-kból áll vagy GMO-kból állították elő. Az átállási időszak alatt előállított termékek nem forgalmazhatók ökológiai termékként vagy átállási termékként.
Kivételt képeznek és átállási termékként jelölhetők, valamint reklámozhatók az „átállási” kifejezés vagy egy azzal azonos jelentésű kifejezés alkalmazásával, az „öko, bio” kifejezésekkel együtt azok a növényi eredetű élelmiszeripari termékek és növényi eredetű takarmánytermékek, amelyek csak egyetlen mezőgazdasági növényi összetevőt tartalmaznak és a betakarításukat megelőzően legalább 12 hónapos átállási időszakot tartottak.

A bio termékeken előforduló egyéb jelölések

A fogyasztók tájékozatlansága és a kisebb bioboltok hiányos jogszabály ismerete miatt gyakran előfordul, hogy a különböző jelzőkkel ellátott („vegyszermentes”, „reform” stb.) terméket bio-ként azonosítják, ezért javasolt az ökológiai gazdálkodás jogszabályi előírásai alapján előállított, ellenőrzött és tanúsított termékek elkülönítése az egyéb élelmiszerektől. Az egyértelmű felismerhetőséget szolgálja az Európai Unió ökológiai termelés jelölésére szolgáló logója, melyet az Európai Unión belül előállított előrecsomagolt termékeken kell feltüntetni.

oko logo


Átlagos (0 Szavazatok)

Vonatkozó jogszabályok

Vonatkozó jogszabályok

2022. február 7, hétfő

Az Ökológiai gazdálkodásra és a tanúsító szervezetek működésére vonatkozó jogszabályok listája

A mezőgazdasági termékek és élelmiszerek ökológiai gazdálkodási követelmények szerinti tanúsításának, előállításának, forgalmazásának, jelölésének és ellenőrzésének részletes szabályairól szóló, 34/2013 (V.14.) VM rendelet.

2022. január 1. követően (konszolidált verziók):
Az EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2018/848 rendelete (2018. május 30.) az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek jelöléséről, valamint a 834/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről


Gyártás és címkézés
A BIZOTTSÁG (EU) 2020/464 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE (2020. március 26.) az átállási időszakok visszamenőleges elismeréséhez szükséges dokumentumok, az ökológiai termelés, valamint a tagállamok által nyújtandó tájékoztatás tekintetében az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó egyes szabályok megállapításáról
A BIZOTTSÁG (EU) 2020/2146 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE (2020. szeptember 24.) az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az ökológiai termelésre vonatkozó kivételes szabályok tekintetében történő kiegészítéséről
A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1165 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE (2021. július 15.) bizonyos termékek és anyagok ökológiai termelésben való használatának engedélyezéséről és ezek jegyzékének összeállításáról


Ellenőrzés
A BIZOTTSÁG (EU) 2021/279 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE (2021. február 22.) az ökológiai termelés és az ökológiai termékek jelölésének nyomonkövethetőségét és megfelelőségét biztosító ellenőrzéseket és egyéb intézkedéseket meghatározó (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról
A BIZOTTSÁG (EU) 2021/771 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE (2021. január 21.) az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az ökológiai termelés hatósági ellenőrzése keretében a bizonylatokon alapuló nyilvántartásokon elvégzett ellenőrzésekre és a gazdálkodói csoportok hatósági ellenőrzésére vonatkozó egyedi kritériumok és feltételek megállapítása révén történő kiegészítéséről
A BIZOTTSÁG (EU) 2021/2304 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE (2021. október 18.) az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az állati eredetű ökológiai termékek kivitele céljára az antibiotikummentes előállítást igazoló kiegészítő tanúsítványok kiállításával kapcsolatos szabályokkal való kiegészítéséről


Kereskedelem
A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1342 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE (2021. május 27.) az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az ökológiai termékek behozatalával kapcsolatos, a 834/2007/EK tanácsi rendelet 33. cikkének (2) és (3) bekezdése szerinti elismerés felügyelete érdekében a harmadik országok, ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervek által megosztandó információkra vonatkozó szabályokkal, valamint az e felügyelet gyakorlása során hozandó intézkedésekkel való kiegészítéséről  
A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1378 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE (2021. augusztus 19.) az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendelettel összhangban az ökológiai és átállási termékek Unióba történő behozatalában érintett harmadik országbeli gazdasági szereplők, gazdálkodói csoportok és exportőrök számára kiállított tanúsítványra vonatkozó egyes szabályok meghatározásáról, valamint az elismert ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervezetek jegyzékének megállapításáról  
A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1698 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE (2021. július 13.) az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a tanúsított, ökológiai termelést folytató gazdasági szereplők, gazdálkodói csoportok és ökológiai termékek harmadik országban végzett ellenőrzésére jogosult ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervezetek elismerésére vonatkozó eljárási követelmények, továbbá az ilyen ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervezetek felügyeletére, valamint az általuk elvégzendő ellenőrzésekre és egyéb tevékenységekre vonatkozó szabályok tekintetében való kiegészítéséről 
A BIZOTTSÁG (EU) 2021/2305 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE (2021. október 21.) az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az ökológiai termékek és az átállási termékek határállomásokon végzett hatósági ellenőrzések alóli mentességének eseteire és feltételeire, az ilyen termékek hatósági ellenőrzéseinek helyére vonatkozó kiegészítéséről, valamint az (EU) 2019/2123 és az (EU) 2019/2124 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet módosításáról
A BIZOTTSÁG (EU) 2021/2306 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE (2021. október 21.) az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az Unióba való behozatalra szánt ökológiai és átállási termékek szállítmányainak hatósági ellenőrzésére és az ellenőrzési tanúsítványra vonatkozó szabályokkal történő kiegészítéséről
A BIZOTTSÁG (EU) 2021/2307 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE (2021. október 21.) az Unióba való behozatalra szánt ökológiai és átállási termékekhez szükséges dokumentumokra és értesítésekre vonatkozó szabályok megállapításáról
A BIZOTTSÁG (EU) 2021/2325 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE (2021. december 16.) az ökológiai termékek Unióba történő behozatala tekintetében a 834/2007/EK tanácsi rendelet 33. cikkének (2) és (3) bekezdése alapján elismert harmadik országok, ellenőrző hatóságok és ellenőrző szervek jegyzékének az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti összeállításáról


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)