A gyümölcs cimkéjű tartalom.

Magyarország is képviseltette magát az olasz MACFRUT rendezvényen

Magyarország is képviseltette magát az olasz MACFRUT rendezvényen

2023. május 30, kedd

A MACFRUT a gyümölcs-zöldség-fűszernövény szektor fontos nemzetközi eseménye, amelyre idén május 3. és 5. között már 40. alkalommal került sor az olaszországi Riminiben. A rendezvényen a gyümölcs és szőlő szakterület, valamint a fajtanemesítés és a szaporítás kiemelt szekcióként szerepeltek.

Magyarországot Kovácsné Dr. Békefi Zsuzsanna, a MATE Kertészettudományi Intézet Gyümölcstermesztési Kutatóközpont tudományos főmunkatársa képviselte, a cseresznye nemesítésünk eredményeit bemutató előadásában. Az esemény szintén magyar vonatkozású mozzanata volt, hogy a chilei Katolikus Egyetem cseresznye nemesítési programjának vezetője külön kiemelte azt a szakmai segítséget, amelyet munkájukhoz érdi és budatétényi kutató kollégáiktól kaptak.

A fajtainnováció legújabb fejleményeit több gyümölcsfajnál (alma, cseresznye, szamóca, kivi) és a csemegeszőlő kultúrában mutatták be a tanácskozáson. Számos ország nemesítő és fajtainnovációs szervezete számolt be munkájáról. A hagyományos nemesítési módszerek már kiegészülnek a legmodernebb tudományos eredményekkel (molekuláris markerek, embrió-mentés, gén szerkesztés), így rövidül az új fajták létrehozásának időigénye. Ezenfelül nagy hangsúlyt kapott a nemzetközi, globális hálózatok szerepe, mind a nemesítésben, mind a kutatói együttműködésekben és a fajtainnováció eredményeinek felhasználása során.

A fajtanemesítés hangsúlyai változóban vannak, ezt a rendezvény valamennyi szekciójában érzékelni lehetett. Első helyen szerepelnek a fogyasztók számára fontos minőségi tulajdonságok: az íz-aroma, konzisztencia, fogyasztási-élvezeti érték nem szorulhat háttérbe a fajták küllemét vagy akár tárolhatóságát meghatározó paraméterek mellett. A fajtajelöltek értékelési szempontjai közé tartozik a gyümölcsökben található egészségvédő anyagok, pl. antioxidánsok és flavonoidok mennyisége. Ezeken kívül a nemesítőknek figyelembe kell venniük a termesztők számára fontos, a gazdaságos termesztést biztosító szempontokat is: magas, évről-évre kiegyenlített termőképesség, a fajták növekedési jellege, a fák habitusa tegye lehetővé az intenzív művelési formák kialakítását, vagy a kisebb munkaerő ráfordítással történő termesztést.

Az előadók hangsúlyozták, hogy a globális piacon a post-harvest tulajdonságok felértékelődtek, és a gyümölcs minőség értékelését kiegészítik a tárolási, szállítási időszak utáni értékeléssel. Pl. a chilei cseresznye nemesítési programokban 30 nap hűtőtárolás után értékelik a gyümölcs minőséget.

Két, napjainkban egyre fontosabb szempontot kell még kiemelni. A változó, egyre nagyobb szélsőségeket mutató környezeti hatásokkal szemben elvárás a fajták jó stressztűrő és alkalmazkodó képessége, például kisebb öntözési igény, jobb szárazságtűrés, vagy akár az „esőállóság”: az éréshez közeli gyümölcsök viseljék el, ne legyenek érzékenyek felrepedésre. A másik feltétel a rezisztencia, ugyanis a fogyasztók minőségi és biztonságos gyümölcsöt szeretnének, ezért a fejlesztésben gyakorlatilag minden fajnál a kórokozó rezisztencia vált az egyik a legfontosabb kritériummá. Az ilyen gyümölcsöket lényegesen kevesebb kémiai növényvédelemmel lehet megtermeszteni. Például az új nemesítési programokból származó almafajták szinte mindegyike rezisztens vagy toleráns a varasodással és a lisztharmattal szemben.  
   
A nemesítői jogok, a fajták oltalmazása, kontrollált szaporításuk és a termesztésük is fontos téma volt az eseményen. Megkerülhetetlen terület a törzsültetvényekre épülő, igényes szaporítási rendszer működtetése is. A MACFRUT-on elhangzottakból érzékelhető volt a folyamatos fejlesztés igénye: mivel a klímaváltozás és globalizáció miatt a szaporítóanyag előállításban is egyre nagyobbak a növényegészségügyi kihívások, ezért a szaporítási és ellenőrzési protokollokat folyamatosan fejleszteni szükséges.  

A tanácskozáson még ismertetésre került az olasz gyümölcstermesztőket, nemesítőket és szaporító vállalkozásokat képviselő szakmaközi szervezet (CIVI Itália) koordinációja alatt kidolgozott, és 2022-ben nemzeti jogszabályi szinten is bevezetett, a szaporítóanyag certifikációhoz kapcsolódó önkéntes minőségbiztosítási rendszer. Ez elsősorban a legmagasabb növényegészségügyi kockázatot jelentő, ún. járványszerű kórokozóknál az EU követelményeknél is szigorúbban ellenőrzött technológiát és nagyobb vizsgálati intenzitást jelent a magas biológiai értékű ültetési anyagok előállítása érdekében.



Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Felhívás – Kártételi veszélyhelyzet!

Felhívás – Kártételi veszélyhelyzet!

2010. június 17, csütörtök

A rendkívül csapadékos, több helyen viharos májusi és júniusi időjárás miatt a gombás betegségek további fokozott kártételére kell számítani valamennyi kultúrában.

Kártételi veszélyhelyzettel fenyeget szőlőben a szőlőperonoszpóra, a szőlőlisztharmat és a szürkepenész, továbbá almatermésűekben az alma- illetve a körtevarasodás. Őszibarackban, kajsziban, cseresznyében, meggyben, szilvában valamint mandulában a levél lyukacsosodását és a gyümölcs foltosodását okozó Stigmina carpophila és a Phoma pomorum kártétele erősödik. Cseresznye és meggyfák lombozatán a blumeriellás betegség fertőzése erősödik. Az érés közeli állapotban lévő gyümölcsfajoknál fel kell készülni a termésrothadás (Monília – Monilia laxa, M. fructigena, M. fructicola; ’glöospórium’ Colletotrichum gloeosporioides, stb.) elleni védelemre. Az érésben lévő kultúrákban különös gondot kell fordítani az élelmezés-egészségügyi várakozási idő szigorú betartására. Burgonya és paradicsom állományokban a burgonya- illetve a paradicsomvész elleni ismételt védekezéseket kell végrehajtani. Napraforgóban a szár és a lombozat megbetegedését okozó gombafajok ellen szükséges a védekezést elvégezni a 6-8 levélpáros állapotban. A közterületeken, útszéli fákon megjelentek az amerikai fehér medvelepke fészkei szórványosan. Gyümölcsfákon és zöldségféléken a felszaporodó levéltetvek, molyok (almamoly, barackmoly, keleti gyümölcsmoly), cseresznyelégy ellen kell rovarölő szerrel permetezni. Az amerikai kukoricabogár első imágói megjelentek a dél-magyarországi megyékben.


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Ál-őstermelők a zöldség-gyümölcs piacon

Ál-őstermelők a zöldség-gyümölcs piacon

2012. április 23, hétfő

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) és a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi igazgatóságainál az éves piac ellenőrzési program tavaszi időszakának két kiemelt területe a piacon mind több problémát okozó ál-őstermelők kiszűrése, valamint a primőr termékek származásának és nyomonkövethetőségének vizsgálata.

Az eddigi ellenőrzéseken Csongrád megyében 26 alkalommal vizsgálták célirányosan az őstermelőket a nagybani piacon. A 26 vizsgálatból 16 esetben az „őstermelő” számlát mutatott be az áru származásáról. Az ellenőrök a termőhelyig követik az áru útját, ezáltal hat személy esetében, akik állították, hogy az áru saját termelésből származik, a termőhelyi szemle során bebizonyosodott, hogy a megjelölt helyszínen a kérdéses termék termesztése nem folyt. Négy esetben az őstermelőként árusító személy őstermelői igazolványt sem a helyszínen, sem a nyolc napos határidő lejártával nem tudott bemutatni.

A zöldség-gyümölcs ellenőrök a jogsértőkkel szemben ismeretlen eredetű áru forgalmazása miatt élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot szabtak ki, a falugazdászok pedig kezdeményezték az őstermelői igazolványok visszavonását, és adócsalás gyanúja miatt hivatalból értesítették a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt.

Az ilyen jellegű ellenőrzések nem zárultak le, sőt az ország minden pontján számítani lehet hasonló ellenőrzésekre.

 

Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal

Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Fokozott ellenőrzések a zöldség-gyümölcs kereskedelmi lánc minden pontján

Fokozott ellenőrzések a zöldség-gyümölcs kereskedelmi lánc minden pontján

2013. április 17, szerda

Fokozottan vizsgálja a hazánkba külföldről érkező zöldségeket és gyümölcsöket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szakembereivel közös mélységi ellenőrzések során az elmúlt hetekben 5 szállítmányt – több mint 60 tonna terméket – zároltak.

A zöldségek és gyümölcsök minőségét és nyomonkövethetőségét a kereskedelmi lánc több pontján vizsgálja a NÉBIH és a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi igazgatóságai (KH NTI). A téli tárolásból származó termékek (alma, burgonya, káposztafélék stb.) hazai kínálata tavaszra csökken, a keresletet a forgalmazók külföldi termékekkel fedezik. Ezzel párhuzamosan nő a primőr termékek (paprika, paradicsom, saláta) behozatala is.

Az elmúlt hetekben számos ellenőrzést a megyei NAV pénzügyőrei és a megyei KH NTI zöldség-gyümölcs ellenőrei. A rendkívüli ellenőrzések célja – a minőség ellenőrzése mellett – az országba beszállított jelöletlen, nem nyomonkövethető zöldség és gyümölcs szállítmányok, illetve forgalmazók felderítése. Eddig öt szállítmányt zároltak és vontak ki a forgalomból. 35 tonna burgonya és 3 tonna alma esetében került sor megsemmisítésre, egy 24 tonnás almaszállítmánynál pedig még tart a zárolást követő hatósági eljárás.

Az ellenőrzött tételek több országon keresztül, vélhetően Lengyelországból indultak, azonban az áru jelöletlensége miatt a származás azonosítása nem volt lehetséges.

Az elmúlt egy hónapban a belföldi forgalmazók – NÉBIH által megtervezett – kockázatbecslésen alapuló ellenőrzése során 499 kis- és nagykereskedelmi egységben 1321 tételt ellenőriztek, ebből 777 tétel volt külföldi származású. Kifogást 221 tétel esetében találtak az ellenőrök, a nem nyomonkövethető, jelöletlen tételek minden esetben zárolásra és megsemmisítésre kerültek.

 

Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Folytatódott az éjszakai ellenőrzés a Nagybani piacon

Folytatódott az éjszakai ellenőrzés a Nagybani piacon

2013. április 19, péntek

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) koordinálásával újabb ellenőrzés tartottak a fővárosi Nagybani piacon. Az akció során a NÉBIH 21 tonna termékkel szemben intézkedett. Főleg a szamócával volt gond, de penészes, rothadt, felpuhult zöldséget, gyümölcsöt is találtak az ellenőrök.

Az éjjel 11 órakor kezdett – és hajnalig tartó – akcióban részt vettek a NAV járőrei, a Készenléti Rendőrség, a BRFK, a Pest megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság munkatársai és a NÉBIH ellenőrei. A közel 100 fős ellenőr egység célja a piac területén lévő primőr áruk jogszabályoknak megfelelő forgalmazásának ellenőrzése volt.

Az import és hazai zöldség és gyümölcs termékek vizsgálata során a több száz tonna áruból, 21 tonna termékkel szemben intézkedett a NÉBIH.

17,7 tonna zöldséget, gyümölcsöt – nyomon-követési hiányosságok és fogyasztásra alkalmatlanság miatt – a szakemberek a forgalomból/forgalmazástól eltiltottak és azonnali megsemmisítésre utaltak, további 3,4 tonna termék ideiglenes forgalmi korlátozás alá került. A termékek egy része penészes, rothadt, felpuhult, jelöletlen volt, illetve csak ipari célú felhasználásra lett volna alkalmas.

A lefoglalt tételek között 5,7 tonna szamóca, 3,5 tonna narancs, valamint retek, uborka, kiwi, burgonya és paprika is szerepelt. A bírság várható összege 15 millió Ft.

Az ellenőrzéssorozat az ország teljes területén folytatódik.
 

Kiemelt Ügyek Igazgatósága

 

 

Kapcsolódó anyagok

Képek

Videó

 


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)