A őszi munkák cimkéjű tartalom.

Szüret a „korona” idején

Szüret a „korona” idején

2020. október 5, hétfő

A kertészeti üzemekben javában zajlik az őszi szüreti munka. Munkacsapatok százai dolgoznak ezekben a hetekben az ültetvényeken, a termőterületeken, az osztályozó és csomagoló üzemekben. A Nébih összegyűjtötte azokat a javasolt intézkedéseket, amelyek a jelenlegi járványhelyzetben a dolgozók egészségének megóvását leginkább szolgálják.

A biztonságos élelmiszer-előállítás érdekében a gazdáknak eddig is sok szabályt kellett betartaniuk a termesztés, a betakarítás a csomagolás során. Gondoljunk csak a növényvédő szerek biztonságos használatára, a dolgozók személyi higiéniájára vagy a szedő- és csomagolóeszközök tisztaságára. Idén a világjárvány különleges helyzetet teremtett. Amellett, hogy a fentiekre fokozottan kell figyelni, előtérbe kerülnek azok az intézkedések, amelyeket a koronavírus terjedésének megakadályozása, a dolgozók egészségének védelme érdekében szükséges megtenni.


A Nébih összegyűjtötte, mit érdemes szem előtt tartani a szabadban végzett betakarítási munkák során:


-    Az elsődleges és legfontosabb megelőző intézkedés, hogy kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató, magát egészségesnek érző személy végezhet munkát.
-    Tanácsos elkerülni a munkacsoportok keveredését, a „buborék elv” alkalmazása a legbiztonságosabb a pandémia idején. Egy „buborékba” tartozónak tekintjük a közösen elszállásolt vagy egy helyről érkező, közösen utaztatott csoportot. Az a legcélszerűbb, ha ők a munka, a szünetek és a közös étkezések során is külön vannak, nem keverednek a többi munkacsoporttal.
-    A több különböző helyről érkező dolgozók lehetőleg ne utazzanak együtt. Kerülni kell a zsúfoltságot az autóban, autóbuszban. Ha mégis idegenek utaznak együtt, viseljék a maszkot ugyanúgy, mint a tömegközlekedési eszközökön. Szervezett munkásszállítás esetén a járművet üzemeltető feladata, hogy gondoskodjon a biztonságos körülmények fenntartásáról, a belső tér tisztításáról, fertőtlenítéséről.
-    A munkavédelmi tájékoztatás alkalmával hangsúlyozni kell az aktuális egészségügyi szabályok (pl. fizikai távolság megtartása, kötelező maszkviselés zárt térben, gyakori kézmosás) fontosságát. 
-    Továbbra is a fertőzés megelőzésének legfontosabb eszköze a gyakori, alapos szappanos kézmosás vagy alkoholos kézfertőtlenítés.
-    Szigorúan be kell tartani a köhögés etikett szabályait (papír zsebkendő használata, annak hiányában behajlított kar könyökhajlatába történő köhögés, tüsszentés).
-    Kerülni szükséges a felesleges közvetlen testkontaktust, a hagyományos üdvözlési formákat (pl.: puszi, kézfogás), valamint a saját arc, szem, száj érintését is.
-    A szabadban végzett munka során a fizikai távolság betartása általában nem okoz gondot, de erre is fel kell hívni a figyelmet. A munkavállalók külön sorokban, oszlopközökben vagy fáknál egymástól biztonságos távolságra dolgozzanak. 
-    A munkaszünetek, étkezések során is meg kell tartani a védőtávolságot. Idén fokozottan kerülni kell az otthonról hozott élelmiszerek megosztását, körbekínálását. 
-    A munkaterületen kihelyezett védőitalhoz, ivóvízhez legyen minden munkatársnak saját pohara.
-    Kézmosásra és kézfertőtlenítésre mindig legyen lehetőség, amire fel kell hívni a figyelmet, szükség esetén pedig ellenőrizni kell a használatát. 
-    A szociális helységekben biztosítani kell legalább a szappanos kézmosási lehetőséget, papírkéztörlő használatát, lehetőség szerint vírusölő hatású kézfertőtlenítőszert.
-    Javasolt a kesztyű használata. Fontos, hogy a kesztyűk nem cserélődhetnek, a dolgozóknak maguknál kell tartaniuk ezeket.
-    A munkaeszközök keveredését szintén el kell kerülni. A szedőállványok, ollók, vödrök, vagy más szerszámok címkézése, egyéb megjelölése jó megoldás arra, hogy az eszközt mindig ugyanaz a személy használja. 
-    Az eszközök tisztítását és fertőtlenítését rendszeresen, legalább naponta el kell végezni.
-    Zárt helyen végzett munka során (pl. épületben végzett válogatás, csomagolás) gondoskodni kell a szellőztetésről és a dolgozók közötti fizikai távolság megtartásáról. Ahol erre nincs lehetőség, ott a maszk viselés mellet, annak kiegészítésként javasolható a cseppfertőzést megakadályozó fólia vagy plexi fal elhelyezése a munkaállomások elválasztására. 
-    Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a védőeszközök (maszk) használatát különösen olyan helyeken javasolja, ahol nehézségekbe ütközik a távolságtartási szabályok betartása. Így zárt térben, ahol nincs lehetőség a legalább 1.5 méter távolság betartására, az orrot és szájat folyamatosan elfedő orvosi, vagy textil maszk használata szükséges.


A fertőtlenítő takarítás során kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a kézzel gyakran érintett felületek (ajtókilincs, villanykapcsoló, csaptelepek stb.) vírusölő hatású szerrel, megfelelő gyakorisággal és alapossággal fertőtlenítésre kerüljenek.A fentiek nyilvánvalóan többlet terhet és költséget jelentenek a termelők számára, mégis szükséges intézkedések.  Fontos, hogy megóvjuk azoknak az egészségét, akiknek a munkája nélkülözhetetlen a zavartalan élelmiszerellátás biztosításához. 
 


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Tájékoztató az őszi munkák állásáról

Tájékoztató az őszi munkák állásáról

2012. november 8, csütörtök

Az országosan 1.838 ezer hektár betakarítandó területből már 1.822 ezer hektáron – azaz az összterület 99 %-án – végeztek a munkálatokkal 2012. november 6-ig.

A napraforgó terület 100 %-a,  617 ezer hektár betakarításra került. Országos hektáronkénti hozama 2,08 tonna, az összes termés pedig 1.285 ezer tonna lett. A 2011. gazdálkodási évben 574 ezer hektár területen, 2,4 t/hektár termésátlaggal történt a napraforgó betakarítása.

A szója betakarítása 36 ezer hektáron, a terület 100 %-án, 1,7 t/hektár termésátlaggal 64 ezer tonna összes terméssel valósult meg. A 2011. évben 39 ezer hektár területen, 2,4 t/hektár termésátlaggal került betakarításra ez a kultúra

A kukorica terület (1.145 ezer hektár) 99 %-a, mintegy 1.135 ezer hektár került ez idáig betakarításra, 4 t/hektár átlagterméssel, 4.537 ezer tonna termésmennyiséggel. Az előző évben 1.220 ezer hektár területen, 6,6 t/hektár lett a termésátlag.

A 22 ezer hektár burgonya terület 20,9 t/hektár termésátlaggal, 460 ezer tonna összes terméssel került betakarításra. A 2011. évben 26,7 t/hektár volt az országos termésátlag, 20 ezer hektár betakarított területen.

A cukorrépa betakarítandó területe 17 ezer hektár, amelynek 70 %-áról, mintegy 12 ezer hektárról, 41 t/hektár termésátlaggal 468 ezer tonna mennyiség került betakarításra. A termés egy része a cukorgyárakba már beszállításra került, illetve a cukorrépa táblákon prizmákban található. A 2011. évben 15 ezer hektár területen, 53 t/hektár volt a termésátlag.

A tervezett 1.677 ezer hektár őszi magágykészítés 100 %-ban teljesült, míg az őszi vetési szándék az alábbiak szerint valósult meg.

A tervezett 231 ezer hektár őszi káposztarepce vetés az augusztusi és szeptemberi hónap csapadékmentes időjárása miatt 85 %-ban, 197 ezer hektár területen valósult meg.

Az őszi árpából 194 ezer hektár vetését tervezték a gazdálkodók, végül országosan 195 ezer hektár területen teljesült.

Az 1.099 ezer hektár tervezett őszi búza terület 97 %-án, 1.062 ezer hektár területen került a földbe a mag ez idáig. Az őszi búzavetését a gazdálkodók jelenleg is végzik, a vetésterület az időjárástól függően minimális mértékben még növekedhet.

A rozs 35 ezer hektár vetési szándéka 102 %-ban, 36 ezer hektár területen teljesült, míg a tritikálé vetése 120 ezer hektár területen valósult meg (a vetési szándéka 118 ezer hektár volt).

A tervezett 1.916 ezer hektár őszi mélyszántás tavasziak alá a jelentés időpontjáig 60 %-ban, 1.089 ezer hektár területen teljesült.
 

Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
Földművelésügyi Igazgatóság


Friss hírek

2024. június 5, szerda

Csaknem 1 milliárd forintból fejleszt, majd oktat fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásain a Nébih

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 984,73 millió forint vissza nem térítendő támogatásból korszerűsíti fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásainak infrastruktúráját Monorierdőn, Pölöskén, Székkutason és Tordason. A hatóság többek között új erőgépek, betakarítógép, kertészeti eszközök és meteorológiai állomások beszerzésére fordítja a támogatás összegét. A bemutatóüzemek fejlesztése során elért eredményeket elméleti és gyakorlati előadásokból álló programokon mutatják be a szakemberek.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)