A párhuzamos termelés cimkéjű tartalom.

Párhuzamos növénytermesztés engedélyezése ökológiai (bio) gazdálkodás esetén

Párhuzamos növénytermesztés engedélyezése ökológiai (bio) gazdálkodás esetén

Növénytermesztés esetén a legfontosabb előírás, hogy könnyen megkülönböztethető fajtákat kell termeszteni.

A Pest Megyei Kormányhivatal jóváhagyásával, a termelő termeszthet nehezen megkülönböztethető fajtákat
Milyen esetekben engedélyezhető a nehezen megkülönböztető fajták egy gazdaságon belüli párhozamos termelése?

Legalább hároméves termesztési időszakot igénylő évelő növények esetében, ha:

  • átállási tervet készít, és vállalja, hogy 5 éven belül megkezdi a konvencionális egység utolsó részének átállítását is;
  • megfelelő intézkedések történtek az egyes érintett termelőegységekből származó termékek tartós elkülönítésének biztosítására;
  • az ellenőrző szervezetet vagy az ellenőrző hatóságot minden érintett termék betakarítása előtt legalább 48 órával értesítik;
  • a betakarítás befejezésekor a termelő tájékoztatja a tanúsító szervezetet az érintett termelőegységekben betakarított pontos mennyiségekről, valamint a termékek elkülönítésére tett intézkedésekről;
  • mezőgazdasági kutatásra vagy hivatalos iskolai oktatásra szánt területek esetében
  • vetőmagok, vegetatív szaporítóanyagok és palánták előállítása esetén;
  • kizárólag legeltetésre használt gyepterületek esetében.

Az átállási tervhez az illetékes hatóság jóváhagyása szükséges. A jóváhagyást az engedélyező hatósággal évente meg kell erősíttetni.

Az átláthatóság és a nyomonkövethetőség érdekében a gazdálkodónak törekednie kell arra, hogy ne kerüljön sor „párhuzamos növénytermesztésre”, azaz a különböző státuszú (ökológiai/ átállási/ az átállás első évében lévő) területekre ne kerüljenek azonos vagy nehezen megkülönböztethető fajták.

Figyelem! A párhuzamos termelés jóváhagyása tárgyában lefolytatott engedélyezési eljárás díjköteles.


Friss hírek

2024. április 19, péntek

Májusban fontos határidő érkezik a szőlő-szaporítóanyagot termesztők és forgalmazók számára

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a szőlő-szaporítóanyagok előállításával és forgalmazásával foglalkozók figyelmét, hogy a tevékenységük bejelentésének határideje 2024. május 20.

Tovább >

2024. április 16, kedd

Vetőburgonya-vásárláskor kizárólag fémzárolt vetőgumók közül érdemes választani

Jó minőségű, biztos termést hozó, egészséges vetőgumók ültetéséhez csak fémzárolt tételt érdemes vásárolni, melyek elsősorban gazdaboltokban, nagyobb áruházakban, szakáruházakban érhetőek el. A Nébih összefoglalta, mire érdemes vásárláskor ügyelni, valamint a hatósági címke bemutatásával is segítséget kíván nyújtani a burgonyát ültetők számára a magas minőségű, egészséges termés elérése érdekében.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Mezőgazdasági eredetű, nem ökológiai élelmiszer-összetevők tagállami engedélyezése

Mezőgazdasági eredetű, nem ökológiai élelmiszer-összetevők tagállami engedélyezése

2022. május 23, hétfő

Az élő vagy feldolgozatlan mezőgazdasági termékek címkézésén vagy reklámozásában kizárólag akkor használhatók ökológiai termelésre utaló kifejezések, ha az adott termék valamennyi összetevője is az e rendeletben megállapított követelményekkel összhangban készült.

Feldolgozott élelmiszerek esetén az ökológiai termelésre utaló kifejezés akkor használható, ha a termék mezőgazdasági eredetű összetevőinek legalább 95 tömegszázaléka ökológiai eredetű. Amennyiben bizonyos mezőgazdasági eredetű összetevő nem áll elegendő mennyiségben rendelkezésre és nem található meg a 889/2008/EK rendelet IX. mellékletében (2024. január 1-től az (EU) 2021/1165 rendelet V. mellékletének B. részében), az alábbi feltételek mellett a Pest Megyei Kormányhivatal engedélyével az összetevő felhasználható élelmiszer előállításához:
A gazdasági szereplő benyújtotta a Pest Megyei Kormányhivatal részére az összes előírt bizonyítékot arra nézve, hogy az adott összetevőt az Európai Unióban nem állítják elő szükséges mennyiségben az ökológiai termelés szabályainak megfelelően, vagy az más országból nem hozható be, illetve a felhasználásuk nélkül az élelmiszer ellőállítása vagy tartósítása a jogszabályok előírásainak nem felel meg; 
az adott mezőgazdasági összetevő pontos leírása (KN kódja) és minőségi követelményei; 
a végtermékek megnevezése (KN kódja), amelyek előállításához a kért összetevő szükséges; 
a szükséges mennyiségek és e mennyiségek szükségességének igazolása a hiány okai és várható időtartalma.
A Pest Megyei Kormányhivatal átmenetileg, legfeljebb 6 hónapos időtartamra engedélyezheti az összetevő használatát. Az engedély 2 alkalommal, alkalmanként 6 hónappal meghosszabbítható, amennyiben egyetlen másik tagállam sem jelezte, hogy az említett összetevő ökológiai formában elegendő mennyiségben rendelkezésre áll.

FIGYELEM! A nem ökológiai mezőgazdasági eredetű összetevők feldolgozott ökológiai élelmiszerekben való használatának engedélyezési eljárása díjköteles.

Friss hírek

2024. május 8, szerda

Veszélyt jelentő inváziós halfajok telepítését akadályozta meg az Állami Halőri Szolgálat

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állami Halőri Szolgálata (Nébih ÁHSZ) a hazai nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeken az idei évben eddig két esetben tiltotta meg inváziós ezüstkárász telepítését, továbbá a hatóság hat esetben indított eljárást inváziós halfajok telepítésével és kereskedelmével kapcsolatos szabálysértések kapcsán. Az idegenhonos halfajok engedély nélküli telepítése, valamint a hozzájuk kapcsolódó előírások megszegése nagymértékű bírságok kiszabását vonhatja maga után.

Tovább >

2024. május 7, kedd

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal épületeinek épületenergetikai fejlesztése

KEHOP PLUSZ-4.1.4-23-2023-00007 (korábban: KEHOP-5.2.2-16-2017-00120)

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)