A mahop cimkéjű tartalom.

Sikeresen lezajlott a Halgazdálkodási Tevékenységek Ellenőrzését Támogató Kiemelt Projekt

Sikeresen lezajlott a Halgazdálkodási Tevékenységek Ellenőrzését Támogató Kiemelt Projekt

2023. december 6, szerda

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) eredményesen lebonyolította a „Halgazdálkodási Tevékenységek Ellenőrzését Támogató Kiemelt Projektet”. A program révén a Nébih hozzájárul a közös halászati politika szabályainak való megfeleléshez, egy hatékony és az uniós elvárásoknak megfelelő, halászati ellenőrzési rendszer kialakításához, valamint a halászati és akvakultúra ágazatok versenyképességének javításához.

A Nébih – a Magyar Halgazdálkodási Operatív Programhoz kapcsolódóan – a halgazdálkodási ellenőrzések támogatását tűzte ki célul. Ennek során megvalósult az élelmiszerlánc-biztonsági elemző rendszer korszerűsítése, és az ügyfelek elektronikus ügyintézésének egyszerűsítése.
Az „uniós ellenőrzési, vizsgálati és végrehajtási rendszer megvalósítása” tárgyú projekt elsődleges célja volt, hogy olyan informatikai rendszer jöjjön létre, amely támogatja a halgazdálkodási tevékenységek ellenőrzését. Ezenfelül egységes ellenőrzési rendszert is biztosít, így segítve az állami halőrök, a hivatásos halőrök, továbbá a halgazdálkodási ágazat más résztvevőinek hatékony és jogszerű feladatvégzését. 

Az új szakrendszer magas rendelkezésre állású üzemeltetéséhez és az informatikai biztonság megvalósításához nélkülözhetetlen volt az adatmentéseket és az adattárolást végző, elöregedett informatikai eszközök cseréje, valamint bővítése. Az elavult halgazdálkodási informatikai rendszer helyett komplex Halgazdálkodási Szakrendszer jött létre, mely kapcsolódik a Nébih által működtetett horizontális informatikai rendszerekhez. 
A megvalósult fejlesztéssel az ellenőrzést végzők elérhetik a rendszerben a halgazdálkodási ágazat szereplőiről a Nébih által nyilvántartott naprakész adatokat. Az adatbázis folyamatosan bővül a vizsgálatok eredményei alapján, megalapozva ezzel a halgazdálkodási hatóság eredményesebb munkáját.

A halőrzés hatékonyabb informatikai támogatásával várhatóan növekedni fog a felderített jogsértések száma, valamint a haltelepítési és halfogási adatok pontos ismeretében a halgazdálkodási hatóság megalapozottabb döntést hozhat.
Mindezek mellett az ellenőrzést végző személyek oktatására is nagy hangsúlyt fektetett a Nébih. 
A halgazdálkodási ellenőrzést végzők képzése, az ágazat szereplői és a közvélemény tájékoztatása egyaránt hozzájárult ahhoz, hogy az informatikai rendszer segítséget nyújtson a hatósági és felügyeleti munkában. 

A projekt során a szakértők megismerték a hasonló adottságú (tengerrel nem rendelkező) országok halgazdálkodási problémáit, megoldási módszereit és az ellenőrzés támogatására szolgáló rendszereiket. 
A Nébih munkatársai az adatcserét és az adatelemzést elősegítő programokon, szakmai tanulmányutakon vettek részt, tapasztalataikat beépítették a hazai ellenőrzési munkába.

A projektet az Európai Tengerügyi és Halászati Alapból, valamint hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában finanszírozták, és 2017. áprilisától 2023. decemberéig tartott. 
A 311,18 millió forint össztámogatású projektnek köszönhetően hatékonyabbá vált az uniós ellenőrzési, vizsgálati és végrehajtási rendszer, a hazai halállomány védelme és a tisztességes halgazdálkodási szereplők támogatása.



Friss hírek

2024. május 22, szerda

Új rendelet a gyógyszeres takarmány szabályozásban

Megjelent a nem céltakarmányokban visszamaradó antimikrobiális hatóanyagok egyedi keresztszennyeződési határértékeinek és ezen anyagokra vonatkozó analitikai módszerek megállapításáról szóló EU rendelet.

Tovább >

2024. május 17, péntek

Május 18-tól Bács-Kiskun vármegyében is véget ér a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadéknak és a jelenleg is zajló esőzésnek köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyetértésben, 2024. május 18-tól visszavonja a tűzgyújtási tilalmat Bács-Kiskun vármegyében. A hatósági döntés eredményeképpen egyetlen vármegyében sem lesz érvényben tűzgyújtási tilalom az országban.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Halgazdálkodási Tevékenységek Ellenőrzését Támogató Kiemelt Projekt

Halgazdálkodási Tevékenységek Ellenőrzését Támogató Kiemelt Projekt

2017. október 3, kedd

A Halgazdálkodási Tevékenységek Ellenőrzését Támogató Kiemelt Projekt (a továbbiakban: Projekt) során a Hivatal hozzájárul a közös halászati politika szabályainak való megfeleléshez, valamint egy hatékony uniós elvárásoknak megfelelő halászati ellenőrzési rendszer biztosításához, illetve a halászati és akvakultúra ágazat versenyképességének javításához, mely a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (a továbbiakban: MAHOP) fő célját képezi.

 

Projekt címe: Halgazdálkodási Tevékenységek Ellenőrzését Támogató Kiemelt Projekt
Kódszáma: MAHOP-3-2-1.1-2016-2017-00001
Projektgazda: Nébih
Támogatási összeg: 311 180 210 Ft
Projekt előkészítés: 2016. szeptember - 2017. április
Projekt megvalósítás: 2017. április - 2023. december 31.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A projekt elsődleges célja a Halgazdálkodási tevékenységek ellenőrzését támogató informatikai rendszer fejlesztése, ami biztosítani fogja egy olyan egységes ellenőrzési rendszer létrehozását, amely támogatja mind az állami halőrök, mind a halászati őrök, mind a halgazdálkodási ágazat  egyéb résztvevőinek tevékenységét, hatósági feladatvégzését. Ehhez szükséges a továbbfejlesztendő halgazdálkodási rendszereknek a NÉBIH által működtetett horizontális rendszerekhez kapcsolása. A megvalósuló fejlesztéssel az agrárium NÉBIH által nyilvántartott szereplőinek naprakész adatait tudja majd a rendszer az ellenőrzést végzők rendelkezésére bocsátani. Továbbá e rendszerek adattartalma folyamatosan bővülhet majd az elvégzett ellenőrzések eredménye alapján, megalapozva ezzel a halgazdálkodási hatóság eredményesebb munkáját.

A halászati őrzés hatékonyabb informatikai támogatásával növekedni fog a felderített jogsértések száma, a haltelepítési és halfogási adatok pontos ismeretében a halgazdálkodási hatóság megalapozottabb döntést tud hozni.

Mindezek mellett az ellenőrzést végző személyek több szinten történő oktatása szükséges ahhoz, hogy az ellenőrzést támogató informatikai rendszer ténylegesen segítse a hatósági és felügyeleti munkát. Ennek támogatására hangsúlyt helyezünk a halgazdálkodási ellenőrzési tevékenységet végző személyek képzésére, valamint az ágazat szereplőinek, illetve a közvélemény tájékoztatására.

A halászati őrzés, ellenőrzés lehető legmagasabb szintű támogatásához szükséges a hasonló adottságú (tengerrel nem rendelkező) országok halgazdálkodási problémáinak, ezek megoldására kidolgozott módszereinek, illetve az ellenőrzés támogatására szolgáló rendszereinek a megismerése. Ennek érdekében jó munkakapcsolatot és kölcsönös információáramlást szeretnénk kialakítani a szomszédos EU tagországok halászati ellenőrzést végző hatóságaival. Ezért a Projekt keretében a NÉBIH munkatársai adatcserét és az adatelemzést elősegítő programokon, szakmai tanulmányutakon vesznek részt, és a megszerzett tapasztalatokat visszacsatornázzák a hazai ellenőrzési munkába.

A közvélemény tájékoztatása kiemelt feladatot jelent a jogellenes horgászat, illetve a nem bejelentett jogellenes halászat elleni küzdelem eredményeinek bemutatása érdekében. Az eddigi tapasztalatok szerint, ha a horgásztársadalom, és tágabb értelemben a halgazdálkodásban érintettek tisztában vannak az ellenőrzések, intézkedések céljával, lehetőségük van annak eredményének megismerésére, akkor jobban elfogadják, támogatják az ellenőrzési tevékenységet.

A fentiek megvalósításával hatékonyabbá válik az uniós ellenőrzési, vizsgálati és végrehajtási rendszer megvalósítása, és ezen keresztül a hazai halállomány védelme, a tisztességes halgazdálkodási szereplők támogatása.

 


Friss hírek

2024. május 7, kedd

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal épületeinek épületenergetikai fejlesztése

KEHOP PLUSZ-4.1.4-23-2023-00007 (korábban: KEHOP-5.2.2-16-2017-00120)

Tovább >

2024. május 2, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.05.13.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)