A tejágazat cimkéjű tartalom.

Tejpiaci jelentéstételi kötelezettség

Tejpiaci jelentéstételi kötelezettség

Az Agrárminisztérium 2023-ig meghosszabbította a korábban is működő tejpiaci jelentések benyújtásának gyakorlatát a feldolgozók, nagykereskedők és a kiskereskedők részére.

Az aktuális jelentéssablonok megőrizték a 2020-ban bevezetett módosításokat, azokban új cellák nem jelentek meg, régik nem tűntek el. Az egyetlen változás, hogy az év választást biztosító legördülő menüben megjelent a 2021-es és 2022-es dátum is.

A jelentési kötelezettség gyakorisága 2021-ben:

  • Feldolgozók: havonta, minden hónap 15-éig.
  • Nagykereskedők: havonta, minden hónap 15-éig.
  • Kiskereskedők: negyedévente, a záró hónapot követő hónap 15-éig.
Fontos, hogy amennyiben új jelentőként csatlakozik, először a Tej Terméktanáccsal kell felvenni a kapcsolatot a TT azonosító igénylése céljából!

Kérjük, hogy a jelentés elkészítése és benyújtása során különösen figyeljen az alábbiakra:

  1. Kiskereskedő a fogyasztói árra vonatkozó cellákat is töltse ki.
  2. A sablonokon semmiféle változtatást ne tegyen! Sort, oszlopot beszúrni, törölni, a munkafüzetben a munkalapokat átnevezni tilos! A Nébih által használt program csak a honlapról letölthető külalakkal, megnevezésekkel rendelkező táblákat tudja feldolgozni.
  3. Amennyiben először tesz eleget jelentési kötelezettségének, a jelentéssel együtt küldje meg nyilatkozatát, hogy a tejpiaci tevékenysége kiskereskedelmi, nagykereskedelmi, illetőleg feldolgozói tevékenységre irányul-e, valamint a kontaktszemély nevét, e-mail címét és telefonszámát.
  4. Amennyiben tejpiaci jelenléte a fent említettek közül több tevékenységet is érint (pl.: kiskereskedelem és nagykereskedelem), jelentését tevékenységenként küldje el.
  5. Amennyiben hibás adatokkal ellátott jelentést adott le, és módosítani kívánja a jelentését, azt a tejpiacijelentes@nebih.gov.hu e-mail címre küldött előzetes jelzés mellett adott hónap 25-éig megteheti. 

Jelentéstételi kötelezettségének elmulasztása a mezőgazdasági termékpiacok szervezésének egyes kérdéseiről, a termelői és a szakmaközi szervezetekről 2015. évi XCVII. törvény 20. § (2) bekezdése alapján szankciót vonhat maga után.

Általános információk a jelentési kötelezettségről

A 4/2020 (II. 28.) AM rendelet a kihirdetését követő ötödik napon lépett hatályba, az ezt követő 15 napon belül az adatszolgáltatásra kötelezetteknek fel kellett venniük a kapcsolatot a Tej Terméktanáccsal azonosító kódszám igénylése céljából. A Tej Terméktanács az azonosító kódszámot, valamint az adatszolgáltató által kitöltendő adatlapo(ka)t elektronikus úton küldte meg.

A feldolgozók, nagykereskedelemmel foglalkozó tejágazati szereplők, valamint a nyers tehéntej kivitellel foglalkozó tejtermelők havi adatszolgáltatásra kötelezettek, míg a tej és tejtermék forgalmazásából, illetve termeléséből 25 millió forint nettó árbevételt meghaladó tejkereskedők háromhavi rendszerességgel kötelesek adatokat szolgáltatni.

Nyers tehéntej kivitellel foglalkozó tejtermelő kizárólag a külpiacra kiszállított nyerstej vonatkozásában köteles adatot szolgáltatni a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ 
(a továbbiakban: NAIK) felé, míg a többi adatszolgáltató piaci jelentését a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (a továbbiakban: Nébih)  köteles benyújtani.

Közös beszerzés esetén a beszerzési szövetséget alkotó kis- és nagykereskedő vállalkozások összessége kötelezett az adatszolgáltatásra, így a franchise-rendszerben üzemelő kiskereskedelmi vállalkozások a piaci jelentéstételi kötelezettség alól mentesülnek.

Az adatszolgáltatási rendszert a Nébih, a NAIK és a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács együttműködésben üzemelteti. A NAIK a megküldött adatok alapján készített összesítéseit, valamint átlagadatait a Nébih adja át a szakmaközi szervezetnek. A Tej Terméktanács az adatszolgáltatók adatai alapján összesített táblázatokat a honlapján teszi közzé.

Az anonimitás biztosítása érdekében az adatszolgáltatási rendszerből cégre vagy személyre vonatkozó adatot – ellentétes jogszabályi felhatalmazás hiányában – az üzemeltetők nem hozhatnak nyilvánosságra. 

A feldolgozói és nagykereskedői jelentéssel kapcsolatos tudnivalók:

  • A jelentés első munkalapján találhatók a jelentést küldő azonosítására szolgáló adatok.
  • A második munkalapon találhatóak a jelentés dátumát megadó és a késztermék adatok felvitelére szolgáló mezők.
  • Mindkét munkalapon csak a világoskék színnel jelzett mezőkbe lehet adatot feltölteni.
  • Csak szám formátumú adatokat fogad el a táblázat!

A kiskereskedői jelentéssel kapcsolatos tudnivalók:

  • A jelentés első munkalapján találhatók a jelentést küldő azonosítására szolgáló adatok.
  • A késztermék adatokat három munkalapon lehet megadni, ezeken találhatóak a jelentés dátumát megadó és a késztermék adatok felvitelére szolgáló mezők. Kérjük, hogy a negyedév egy-egy havi (pl. januári, februári és márciusi) összesített adatát külön munkalapon rögzítsék.
  • Minden munkalapon csak a világoskék színnel jelzett mezőkbe lehet adatot feltölteni.
  • Kérjük, a fogyasztói árra vonatkozó cellák értékeit is töltsék ki.
  • Csak szám formátumú adatokat fogad el a táblázat!

A Nébih részére első alkalommal megküldött jelentések esetén kérjük, hogy az e-mailben tüntesse fel FELIR azonosítóját, annak hiányában ugyanis hiányában jelentését nem áll módunkban elfogadni! (Az Élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 38/B § (1) és (2) szerint az élelmiszer előállítás, feldolgozás és/vagy forgalmazás FELIR azonosító köteles tevékenység.)

Felhívjuk figyelmét, hogy a tejpiaci jelentés sablonjai, illetve a jelentéssel kapcsolatos minden információ – weboldalunk mellett – megtalálható a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács honlapján (https://tejtermek.hu/) is.

A Nébih számára küldendő jelentési kötelezettségről további információ vagy a teljesítéshez szükséges technikai segítség, valamint személyes tájékoztatás a tejpiacijelentes@nebih.gov.hu e-mail címen kérhető.

Vonatkozó, valamint hivatkozott rendeletek: 
4/2020 (II. 28.) AM rendelet a 4/2020. (II. 28.) AM rendelet a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsnál működő piaci jelentéstételi kötelezettségről szóló piacszervezési intézkedés kiterjesztéséről 
A mezőgazdasági termékpiacok szervezésének egyes kérdéseiről, a termelői és a szakmaközi szervezetekről 2015. évi XCVII. törvény
Élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény

A rendeletek hatályos változatát a https://njt.hu/ oldalon olvashatják.

Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Tejpiaci ellenőrzések: 22 külföldi UHT tej megbukott a laborvizsgálatokon

Tejpiaci ellenőrzések: 22 külföldi UHT tej megbukott a laborvizsgálatokon

2016. június 15, szerda

Újabb eredményt hoztak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) tejpiaci ellenőrzései. A NÉBIH laboratóriumaiban 48 UHT tej tételt vizsgáltak meg mintegy 200 paraméterre. Az ellenőrzés eredményeként 22 külföldi – szlovák, cseh és lengyel – előállítású terméket kell kivonni a forgalomból, mert zsírtartalmuk alacsonyabb a jelölésen szereplőnél. A hatósági fellépésnek köszönhetően több tízezer liter, a vásárlókat megtévesztő termék kerül le a polcokról.

A tejpiaci ellenőrzések során ország szerte mintegy 300 élelmiszerforgalmazónál végeztek mintavétellel egybekötött ellenőrzést a megyei kormányhivatalok és a NÉBIH ellenőrei. A szakemberek a nem magyar előállítású, alacsony áron értékesített UHT tejeket és félkemény sajtokat vizsgálták. Az akcióban 311 tétel UHT tejnél és 522 tétel félkemény sajtnál ellenőrizték a különböző élelmiszerbiztonsági, például jelölési és nyomon követési előírások teljesülését.

A NÉBIH laboratóriumaiban több mint 100 tej, illetve sajtminta vizsgálatát végezték el a hatóság munkatársai. A 48 UHT tej mintát az analitikai és érzékszervi vizsgálatok során mintegy 200 paraméterre vizsgálták a szakemberek. A laboratóriumi eredmények alapján összesen 22 tétel, több tízezer liter, többségében 1,5 százalékos zsírtartalmú UHT tejet kell kivonni a forgalomból alacsony zsírtartalom miatt. Az érintett termékek közül 15 szlovák, 6 cseh és 1 lengyel előállítótól származik.

A tejzsír a tej értékes része, amit fölözés után például tejszín, vaj vagy tejföl készítésére használnak. A NÉBIH vizsgálatán kiszűrt termékek zsírtartalma alacsonyabb volt, mint amit a gyártók a dobozon feltüntettek, megtévesztve ezzel a vásárlókat.

A NÉBIH a jövőben is folyamatosan vizsgálja a kereskedelemben kapható élelmiszereket, hogy kiszűrje a nem biztonságos, vagy a vásárlókat megtévesztő termékeket.

 

Táblázattal frissítve: 2016. június 24.
2016 április 1-15 közötti célellenőrzés során kifogásolt UHT tejminták

A táblázatban szereplő vizsgálati eredmények kizárólag a megvizsgált tételekre vonatkoznak, az előállítók más termékeire, más tételeire nem vonatkoztathatók.
Hivatalunk az ellenőrzéseket, mintavételeket folytatja, ezek a nyári szezonális ellenőrzésnek is részei lesznek.
Természetesen ezekről az eredményekről is tájékoztatást nyújtunk.

Frissített táblázat: 2016. június 27.
2016 április 1-15 közötti célellenőrzés során kifogásolt UHT tejminták – frissített

 

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában
táblázat letölthető formában
06.27_frissített táblázat letölthető formában


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Tejpiaci ellenőrzések: alacsony zsírtartalmú tejeket kell kivonni a forgalomból

Tejpiaci ellenőrzések: alacsony zsírtartalmú tejeket kell kivonni a forgalomból

2016. április 27, szerda

Jelenleg is tartanak a tejpiaci ellenőrzések, azonban már az első hetekben is több eljárást kellett indítania a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (NÉBIH). Tisztességtelen forgalmazói magatartás, élelmiszerlánc-felügyeleti díj és marketing hozzájárulás befizetésének elmaradása miatt is intézkedni kellett. Emellett a laboratóriumi vizsgálatok alapján több szlovák, illetve cseh eredetű 1,5%-os UHT tejet kell kivonni a forgalomból, mert zsírtartalmuk alacsonyabb a jelölésen szereplőnél.

Április 1-15. között ország szerte mintegy 300 élelmiszerforgalmazónál végeztek mintavétellel egybekötött ellenőrzést a megyei kormányhivatalok ellenőrei. A szakemberek a nem magyar előállítású, alacsony áron értékesített UHT tejeket és félkemény sajtokat vizsgálták. Az akcióban 311 tétel UHT tejet, 522 tétel félkemény sajtot ellenőriztek. Az ellenőrök két kiskereskedelmi egységben tapasztaltak jelölési szabálytalanságot.

A több mint 100 tej, illetve sajtminta laboratóriumi vizsgálata még tart, azonban már az eddigi eredmények alapján is több szlovák, illetve cseh eredetű 1,5%-os UHT tejet kell kivonni a forgalomból alacsony zsírtartalom miatt. A tejzsír a tej értékes része, amit fölözés után például tejszín, vaj vagy tejföl készítésére használnak. A NÉBIH vizsgálatán kiszűrt termékek zsírtartalma alacsonyabb volt, mint amit a gyártók a dobozon feltűntettek, megtévesztve ezzel a vásárlókat.

Zajlik az adatok kiértékelése a tisztességtelen forgalmazói magatartásra és a beszerzési ár alatti értékesítésre irányuló ellenőrzéseknél is. A NÉBIH szakemberei 9 kereskedőnél és 6 kereskedelmi láncnál vizsgálták a kiugróan alacsony áron kínált akciós UHT tejeket és trappista sajtokat. Az előzetes adatok alapján egy kereskedő és egy üzletlánc számíthat büntetésre tisztességtelen forgalmazói magatartás miatt.

Az ellenőrzések kiterjednek a 2015-ös élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallásának és befizetésének teljesítésére is. E téren öt céggel szemben kellett eddig intézkedni, jellemzően azért, mert késve tettek eleget bevallási, illetve befizetési kötelezettségüknek. A felügyeleti díjjal kapcsolatos problémák miatt eddig 1,8 millió forint bírságot szabott ki a hatóság.

A NÉBIH szakemberei mintegy 60 cégnél vizsgálták azt is, hogy befizették-e a kötelező marketing hozzájárulást a Tej Terméktanácsnak. A ellenőrzések eredményeként két céget több mint 700 000 Ft megfizetésére kötelezte a hatóság.

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Folytatódik a héten megkezdett kiemelt tej és tejtermék ellenőrzés

Folytatódik a héten megkezdett kiemelt tej és tejtermék ellenőrzés

2016. április 10, vasárnap

Jelenleg is folynak a NÉBIH tejpiaci vizsgálatai, azonban néhány eredményről már beszámolhatunk. Egy cégnél 13 raklap tartós tejet zároltak az ellenőrök a nyomonkövetés hiánya miatt. A kiemelt ellenőrzésekhez kapcsolódó laboratóriumi vizsgálatok még nem zárultak le.

Folyamatban van a tisztességtelen forgalmazói magatartás vizsgálata, az adatok részletes kiértékelése. Ezen a héten mintegy 10 közvetítő, illetve nagykereskedő céget ellenőrzött a NÉBIH. Az ellenőrzések a kiugróan alacsony fogyasztói áron kínált akciós UHT tejek és trappista sajtok beszerzési ár alatti értékesítésére fókuszáltak.
A fentieken túl az ellenőrzések kiterjednek a 2015. évi élelmiszerlánc-felügyeleti díjra vonatkozó vizsgálatokra és a Tej Terméktanácsnak fizetendő marketing hozzájárulás befizetésének teljesítésére is. Utóbbi kapcsán egy céget 700 000 Ft megfizetésére kötelezte a hatóság.
A NÉBIH ellenőrzései mellett a megyei kormányhivatalok szakemberei is végzik a tej- és tejtermékek hétfőn elrendelt célellenőrzését.


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Komplex tejpiaci ellenőrzést rendelt el a NÉBIH elnöke

Komplex tejpiaci ellenőrzést rendelt el a NÉBIH elnöke

2016. április 4, hétfő

A magyar tejágazat helyzetéről, a tejtermelők legsúlyosabb problémáiról és a hatósági támogatás megerősítéséről egyeztetett többek között Oravecz Márton, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) elnöke a tejtermelők és -feldolgozók képviselőivel hétfőn a hatóság székházában. A NÉBIH elnöke átvette a termelők petícióját és tájékoztatta a résztvevőket, hogy az első adatok kézhezvételét követően haladéktalanul elrendelte az ágazat komplex, fokozott ellenőrzését.

A NÉBIH székháza elé érkező demonstrálók állatait friss vízzel és állatorvosi ügyelettel várta a hatóság. Oravecz Márton a hivatal nevében átvette a petíciót, majd egyeztetésre invitálta a tejtermelők és -feldolgozók képviselőit.

A megbeszélésen szóba került, hogy a termelők, a piac fehérítése érdekében, több és esetenként a korábbi évekre is visszanyúló vizsgálatot szeretnének. Mindehhez elengedhetetlennek tartják a hivatal megerősítését, számítanak a NÉBIH szigorú és következetes fellépésére.

Oravecz Márton biztosította a képviselőket, hogy a NÉBIH minden rendelkezésére álló jogi eszközzel fellép a tisztességtelen előállítókkal és forgalmazókkal szemben. A hivatal elnöke a mai naptól átfogó célellenőrzést rendelt el a tejpiacon, a munkatársak reggel óta végzik a vizsgálatokat az ország több pontján. A hatóság szakemberei többek között a beszerzési ár alatti értékesítést vizsgálják a legmeghatározóbb kereskedelmi szereplőknél. A vizsgálat első szakaszában az elmúlt 60 napot ellenőrzik, ami a korábbi évek szúrópróbaszerű átvilágításával folytatódik majd.

A gazdasági csalások felderítése mellett a hatóság kiemelt figyelmet fordít az élelmiszerbiztonsági feltételek teljesülésére is. Ennek érdekében a NÉBIH Kiemelt Ügyek Igazgatósága több napos vizsgálatsorozatba kezdett az ország teljes területén. Emellett Zsigó Róbert, élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár elrendelte a tej- és tejtermékek célellenőrzését is, amit a kormányhivatalok élelmiszerlánc-biztonsági szakemberei hajtanak végre.

A Földművelésügyi Minisztérium és a NÉBIH az elmúlt években is sokat tett az ágazat tisztaságának védelméért, azonban, ahogy eddig is, nyitott az ágazati szereplők javaslataira. A hatóság célja, hogy a komplex célellenőrzéssel még hatékonyabban támogassa a magyar tejtermelőket és a kiváló minőségű, biztonságos hazai termékeket.

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)