A mate cimkéjű tartalom.

Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium fejlesztésére nyert pályázati forrást a Nébih és a MATE

Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium fejlesztésére nyert pályázati forrást a Nébih és a MATE

2023. március 22, szerda

Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium fejlesztése céljából nyert számottevő, 1,2 mrd Ft pályázati forrást a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel közösen, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Nemzeti Laboratórium programjában. A 2022-2.1.1-NL-2022-00006 azonosító számú projekt részeként többek között mobil vizsgálólaboratóriumokat fejlesztenek, továbbá létrejön egy országos talajtani adatbázis, mely hazai talajspektrális könyvtárral is kiegészül. A fejlesztések egyaránt segítségére lesznek a gazdálkodóknak, a laboratóriumoknak és a közigazgatási szereplőknek.

Az Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium a talaj és a hozzá kapcsolódó környezetállapot megőrzését és javítását tűzte ki céljául. A Nébih fő talajvédelmi törekvése, hogy közelebb hozza egymáshoz a gazdálkodók talajművelési szokásait és az agrártudományos ágazatban elért fejlesztéseket, továbbá, hogy segítse a talaj romlásának mérséklését.

A hivatal létrehozta a magyarországi talajlaboratóriumok vizsgálati eredményeit összesítő Nemzeti Talajtani Adatbázist, amely kiegészül egy hazai talajspektrális könyvtárral. A rendszer a talajok termékenységét, funkcióit, valamint a térbeli kiterjedését célzó kutatásoknak biztosít hátteret. Emellett az adatbázis a folyamatosan bővülő adatok révén a gazdálkodókat és a közigazgatási szerveket is segíti abban, hogy talajvédelmi feladataikat kiegészítő anyagi vagy adminisztratív terhek nélkül elvégezhessék. 

A fejlesztés első ütemében elkészült az adatok beküldésére szolgáló webszerviz szolgáltatás, melynek köszönhetően a talajvizsgálati adatok több mint fele automatizáltan gyűjthető. A második ütemben – előreláthatólag 2023. második félévétől – a Nébih elérhetővé teszi a manuális adatszolgáltatást biztosító online felületet az interfészes kapcsolattal nem rendelkező vizsgálóhelyek számára.

Az Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium projekt részeként három szakmai területet lefedő mobil vizsgálólaboratóriumot is kialakít a MATE. Ennek során mobil talajlaboratórium, a tüzelőberendezések és a gázmotoros technológiák légszennyező anyag kibocsátásának vizsgálatára alkalmas emissziós mobil laboratórium, valamint növényvédőgépek vizsgálatára alkalmas mobil laboratórium létrehozására kerül sor. 
A projekt részeként kialakítanak egy szerves mikroszennyező-analitikai laboratóriumot is, mely kiegészül a vizsgálati módszertan fejlesztésével. 

A program fő felelőse a Nébih, valamint a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), a fejlesztés az Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft. (AKI) szakmai támogatásával valósul meg. Az 1 215 200 080 forint támogatási forrású projekt előreláthatólag a 2023. év végén zárul.
 


Átlagos (0 Szavazatok)

Közösen fejleszti az élelmiszerlánc biztonságát a MATE és a Nébih

Közösen fejleszti az élelmiszerlánc biztonságát a MATE és a Nébih

2022. június 13, hétfő

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) együttműködési megállapodást kötött a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal (Nébih), melynek célja, hogy a felek közös oktatási-kutatási projekteket valósítsanak meg, továbbá szakmai céljaik érdekében együttesen mozgósítsák tudásbázisukat és kapcsolatrendszerüket.

A megállapodás értelmében a Nébih több telephelye, így a Velencei Talajvédelmi Laboratórium, a Központi Vetőmagvizsgálati Laboratórium, a Szántóföldi Fajtakísérleti Osztály és a Borászati és Alkoholos Italok Igazgatóság is fogadja majd a MATE hallgatóit, mind szakmai gyakorlatok, mind egyéni kísérletek lebonyolítására.

A Nébih szakértői több agrárképzés oktatásában, valamint diplomavédések szakmai bizottságaiban is részt vesznek. A felek létrehoznak egy élelmiszerlánc-biztonsági kurzust is, amely kiemelt hangsúllyal kezeli az állategészségügyi aktualitások bemutatását, az állatbetegségek mentesítését és az állatvédelmet.


A képen középen: Dr. Nagy István agrárminiszter
Balról jobbra: Dr. Oravecz Márton (a Nébih elnöke), Prof. Dr. Gyuricza Csaba (a MATE rektora)

Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora hangsúlyozta, hogy „a rendkívül sokrétű együttműködés az egyetem tizenegy intézetét érinti. A közös kutatási projekteket tekintve többek között foglalkozunk majd a hazai vadon élő méhek és beporzók állategészségügyi helyzetének feltérképezésével, egy magyarországi mézadatbázis felépítésével, mikotoxinok okozta kártételek csökkentésének lehetőségeivel, felszíni eredetű öntözővizek higiénés állapotjellemzésével, az akvakultúrákban alkalmazható állatgyógyászati termékek és készítmények fejlesztésével, valamint az antibiotikumrezisztenciára ható környezeti tényezők elemzésével. A laboratóriumi kapacitások tekintetében az együttműködés módszerfejlesztési, validálási és szabványosítási területekre is kiterjed.”

Dr. Oravecz Márton, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke kiemelte, az együttműködés jövőbe mutató módon ötvözi az egyetemi-akadémiai tudást a szakmai kompetenciákkal. „Hogy ez jól működik majd, afelől nincs kétségem, hiszen a Nébih Élelmiszerlánc-biztonsági Laboratórium Igazgatóság (ÉLI) által végzett autentikus méz projektben már idén megkezdődött a közös munka. Ezen kívül laboratóriumaink munkatársai segítséget nyújtanak szakdolgozatok, diplomamunkák és PhD dolgozatok elkészítéséhez. Részt veszünk az egyetemi képzésben is, amelyre az egyik legjobb példa a Budai Campuson folyó élelmiszermérnöki képzés. Fontosak számunkra a kutatási együttműködések, hiszen a Nébih nem végez alapkutatásokat, ugyanakkor csak így tarthatjuk a lépést az élelmiszerágazat legális (és nem legális) trendjeivel.”

Nagy István agrárminiszter arra hívta fel a figyelmet, hogy az élelmiszeripar az egyik leginnovatívabb ágazat, amelynek napjainkban nemcsak rendkívüli körülmények között kell helytállnia, de a váratlan helyzetekre is reagálnia kell. Hozzátette: sikeres csak akkor lehet a terület, ha megfelelő képzettségű és elhivatott munkaerő is rendelkezésre áll. A magas színvonalú, versenyképes tudást biztosító oktatás alapköve a sikeresen működő élelmiszerláncnak.

A tárcavezető szerint ebben  kiemelkedő szerepe van a MATE Élelmiszertudományi és Technológiai Intézetének, amely az ország egyetlen olyan felsőoktatási intézménye, ahol a képzési rendszer átfogja az élelmiszermérnök képzés teljes körét és önálló doktori programmal is rendelkezik.

Forrás: MATE


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)