A horgászat cimkéjű tartalom.

„Gyermekhorgászatról” nem csak gyermekeknek

„Gyermekhorgászatról” nem csak gyermekeknek

2020. július 24, péntek

A horgászat ma már nemcsak a felnőttek, hanem a gyermekek körében is egyre inkább népszerű szabadidős tevékenység. Az örömteli hír mellett azonban azt is fontos hangsúlyozni, hogy hazánk halállományának és vízterületeinek megóvása érdekében a gyermekhorgászokra is éppen olyan szigorú szabályok vonatkoznak, mint nagykorú társaikra. Cikkünkben ezeket az előírásokat kívánjuk áttekinteni.

A hatályos jogszabályok alapján gyermekhorgásznak minősül hároméves kortól az adott év december 31. napjáig a 15. életévét be nem töltött személy. A gyermekhorgász horgászegyesületi tagsággal nem rendelkezik, halgazdálkodási vízterületeken halfogást és a halfogásra irányuló tevékenységet állami horgászjeggyel vagy turista állami horgászjeggyel, kizárólag nagykorú személy felügyelete mellett, a hatályos törvények betartásával folytathat. 

A gyermekhorgász felügyeletéért felelős személy a horgászat során segítheti a gyermeket, viszont horgászati tevékenységet nem végezhet helyette. Tehát nem dobhatja be a felcsalizott horgász szereléket, illetve a megakasztott halat sem húzhatja ki a gyermek helyett, azonban feltétlenül segíthet a hal horogtól való kíméletes megszabadításában. Ezek ismeretében tehát érdemes a gyermeknek olyan horgászati módszert választani, amely során a célhal megfogásához szükséges fizikai állapottal és képességekkel rendelkezik. 

Szintén a törvény rögzíti, hogy a horgászathoz állami horgászjegyet és horgász fogási naplót kell kiváltani, viszont az állami horgászjegy gyermekhorgász esetében díjtalan, csak a fogási napló 300 Ft-os ellenértékét kell kifizetnie.

Horgászat során a gyermekhorgásznak az alábbi szabályokat szükséges betartania:

•    Köteles magánál tartani az állami horgászjegyet és a fogási naplót, illetve napi horgászjegyet a horgászati tevékenység minden pillanatában.
•    Köteles betartani a rendeletben meghatározott, az őshonos halfajok fajlagos tilalmi időszakára, valamint a méret- és mennyiségi korlátozásra vonatkozó rendelkezéseket. A gyermek - a törvényi előírás szerint - a napi darabszám-korlátozás alá tartozó halfajokból naponta összesen 1 darabot, a napi darabszám-korlátozás alá nem eső őshonos halfajokból naponta összesen 5 kg-ot, ezen belül a menyhalból, sügérből és domolykóból 2 kg-ot foghat ki.
•    Gyermekhorgász az állami horgászjegy birtokában egy darab, egy horoggal felszerelt horgászkészséget használhat. 
•    Tilos a hal fogásához minden olyan fogási eszköz, illetve fogási mód alkalmazása, amely a halállományt vagy annak élőhelyét veszélyezteti. 
•    Valamely védett vagy fogási tilalom alá eső faj véletlenül megfogott egyedét vagy a méret- és mennyiségi korlátozások által tiltott halat – a horogtól óvatosan és gyorsan megszabadítva, vagy ha ez sérülésmentesen nem lehetséges, akkor a zsinórt a szájnyílás előtt elvágva – haladéktalanul vissza kell helyezni élőhelyére, akkor is, ha sérült, beteg vagy elpusztult.
•    Tilos a megfogott halak kínzása, a megtartani nem kívánt halat azonnal vissza kell helyezni a vízbe. A halak és élőhelyük védelme érdekében tilos a szemetelés, vízi és vízparti növényzet csonkítása, kiirtása, a partvédelmet szolgáló építmények megbontása, károsítása.

A gyermekhorgász családjának vagy a horgászat során a kísérőjének egyaránt feladata és kötelessége, hogy a gyermeket – a természet és a halak élőhelyének védelme érdekében – felelős, jogszabályokat követő, természetet tisztelő és szerető horgásznak nevelje.
 

Vonatkozó jogszabályok:
•    a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény 
•    a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet 

 

Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Mire figyeljünk a horgászat és a halászat során

Mire figyeljünk a horgászat és a halászat során

2018. szeptember 19, szerda

A NÉBIH felhívja a horgászok és a halászok figyelmét, hogy halfogási tevékenységük során be kell tartaniuk a vonatkozó jogszabályi rendelkezéséket, melyek megsértése közigazgatási eljárás megindítását eredményezheti.

A jogszerű halfogási tevékenység végzéséhez a horgász köteles magánál tartani a nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen folytatott horgászat esetén az állami horgászjegyet vagy a turista állami horgászjegyet, a területi jegyet és a horgász fogási naplót, nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen az állami horgászjegyet és a fogási naplót vagy a turista állami horgászjegyet és a fogási naplót.

A rekreációs halász jogszerűen állami halászjegy és halász fogási napló birtokában halászik, míg a halászati engedéllyel rendelkező személynek a halász fogási naplón túl rendelkeznie kell sorszámozott fogási tanúsítvánnyal is. Nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen a halászoknak is szükséges a halgazdálkodásra jogosult területi jegye.

A halfogási tevékenység során a horgászoknak és a halászoknak is be kell tartani az őshonos halfajokra vonatkozóan az egyes halfajokra vonatkozó fajlagos tilalmi időket, a méretkorlátozást és a mennyiségi korlátozást is.

Tekintettel arra, hogy a vízterületekre vonatkozó helyi horgászrend a jogszabályi előírásoktól eltérően is rendelkezhet a kifogható halak fajairól, méretéről és darabszámáról, így a halfogási tevékenység megkezdése előtt ajánlott tájékozódni a helyi horgászrendet illetően.

A Nébih felhívja a horgászok és halászok figyelmét, hogy tilos a halfogási tevékenység során olyan fogási eszköz, fogási mód alkalmazása, amely a halállományt vagy annak élőhelyét károsíthatja, veszélyeztetheti.

Tilos az adott élőhelyen előforduló halfajok fajlagos tilalmi idejével egyező naptári időszakban minden olyan halászeszköz alkalmazása, amely nem biztosítja a fajlagos tilalommal érintett egyedek kíméletes visszaengedését.

Tilos olyan halfogó eszköz vagy fogási mód alkalmazása, amely a mederszelvények felénél többet hossz- vagy keresztirányban elzár.

Tiltott halfogási eszköznek és módnak minősül a mérgező vagy kábító hatású anyag alkalmazása, robbanóanyag alkalmazása, szúrószerszám alkalmazása, búvárszigony vagy más búváreszköz használata.

Tiltott halfogási mód a gereblyézés, a sorhorog vagy csapóhorog használata, a nyakzó háló és az elektromos eszköz alkalmazása, kivéve azon személyek részére nem, akik ezen eszközök használatára engedéllyel rendelkeznek.

Felhívjuk a horgászok és a halászok figyelmét a horgászatra vonatkozó jogszabályi előírások betartására, mivel a halgazdálkodási és a halvédelmi bírságról szóló 314/2014. (XII. 12.) Korm. rendelet értelmében a jogsértést elkövető személlyel szemben a kiszabható halvédelmi bírság összege 10.000 – 500.000 forintig, az állami horgászjegy, turista állami horgászjegy, állami halászjegy váltásától, illetve a halászati engedély kérelmezésétől való eltiltás időtartama ideje 3 hónaptól 3 évig terjedhet.

Kapcsolódó jogszabályok:
A halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény
A halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet

 

Tisztelt Horgászok!

Jogosulatlan halászattal, horgászattal, továbbá az állami halőri szolgálat feladatvégzését érintő bejelentésüket az alábbi e-mail címen tehetik meg: allamihalor@nebih.gov.hu

A bejelentéshez az alábbi adatok megadását kérjük

Megye, település, vízterület (lehetőség szerint pontos, víztérkód) megnevezése

Bejelentő neve (nem kötelező)

Címe (nem kötelező)

Elérhetősége (telefon, e-mail cím) (nem kötelező)

Bejelentett adatok megadása (ki, hol, mikor, mit?)

 

 


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Októberben sem pihentek a NÉBIH halőrei

Októberben sem pihentek a NÉBIH halőrei

2016. november 16, szerda

Folyamatosan ellenőrzik Magyarország vizeit a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állami Halőri Szolgálatának (ÁHSZ) ellenőrei. A halőrök október utolsó két hetében is több helyen vettek fel jegyzőkönyvet a „tilosban” horgászókkal szemben, hét orvhalászt értek tetten, huszonnégy varsát, egy elektromos halászgépet, több méreten aluli és védett halat koboztak el és engedtek vissza a vízbe.

Az októberi ellenőrzések során Jász-Nagykun-Szolnok megyében a Villogó főcsatornán két engedély nélküli horgásszal szemben intézkedtek az ÁHSZ ellenőrei. Ugyanitt egy másik horgásznál három méreten aluli halat találtak a szakemberek. Szintén akadtak rapsicok a Hamvas csatornán, ahol három orvhorgászt értek tetten a halőrök.

A Villogó főcsatornán tartott ellenőrzést felderítő munka előzte meg, melynek eredményeként egy megállított autó átkutatása során először akkumulátorok, merítő fej és nyél került elő, majd az utastérben halászgépet, vizes gumicsónakot, valamint egy – pár friss pikkelyt is tartalmazó – vödröt találtak az ellenőrök. Az ÁHSZ értesítette a rendőrséget, akik mind a négy gyanúsítottat előállították. A négy személlyel szemben a NÉBIH-nél tiltott halfogási eszköz alkalmazása miatt indul eljárás. Ha bebizonyosodik a bűnösségük, akkor minimális 500.000 Ft-os bírságra számíthatnak, míg az állami horgászjegytől, halászjegytől és halászati engedélytől való eltiltás legrövidebb időszaka 3 év.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az ÁHSZ, a vízirendőrséggel és a természetvédelmi őrszolgálattal közösen szervezett csónakos és szárazföldi akciót. Az akció során a Szamos folyón Csengertől Jándig 24 db jelöletlen varsát és 4 db fenékhorgot szedtek fel.

Mezőberénynél 3 személyt figyeltek meg az ÁHSZ járőrei a nagyzugi csatornán, így sikerült tetten érni őket orvhalászat közben. A halőrök értesítették a rendőrséget, akik mind a három elkövetőt előállították.

Koppánymonostor térségében a holt Dunán egy horgász szákjában 3 méret alatti (37, 38, 39 cm-es) csukát találtak az ÁHSZ járőrei, melyek a fogási naplóba sem voltak regisztrálva. Ács térségében a Dunán egy horgásznál egy 1,5 kg-os 47 cm-es márnát és egy 3 kg körüli 50 cm-es leánykoncért találtak a szákban az ellenőrök. A még élő halakat rögtön vissza is engedték a vízbe a halőrök.

Balatoni ellenőrzés során egy horgásznál 25 db szivárványos öklét találtak az ÁHSZ szakemberei. A halakat visszaengedték a tóba, a horgásszal szemben a feljelentést a NÉBIH a természetvédelmi hatóság felé tette meg.


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Cseh Laci a kedvesével jár a partra

Cseh Laci a kedvesével jár a partra

2014. augusztus 12, kedd

Cseh Laci a kedvesével, vagy barátokkal szeret igazán pecázni, de azt se bánja, ha magányos órákat tölt a parton egy-egy verseny után. Az olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa bajnok úszó életében a sporton kívül egy másik szenvedély is helyet kap: 20 éve hódol a horgászatnak.

„Nyolc évesen kezdtem a pecázást, véletlenül jött, örököltem egy felszerelést. Szeretem a társaságot, leginkább a párommal és barátokkal járok ki a vízhez. A kedvesemet nem feltétlenül osztozik az  életérzés minden részletében, ám ő is mindig velem tart, ilyenkor együtt lehetünk, és élvezi ezeknek a napoknak a hangulatát. Saját botjával horgászik és bőségesen fogott már ő is halakat” – mesélte Laci.

Versenyszerető emberként Laci számára az a legfontosabb, hogy kapjanak a halak és lehetőleg az ő fogása legyen a legerősebb a társaságból. „A sikerélmény lényeges, aki ezt átéli, az hamar ráérez a horgászat ízére” – mondta a sportember. Most bárki kipróbálhatja magát a parton, hiszen a Turista Állami Horgászjegy pont azoknak ad lehetőséget, akik még csak kacérkodnak a pecázás gondolatával. Maximálisan 90 napra és egy botra lehet kiváltani az engedélyt, méghozzá online. A jelentkezők az online teszt kitöltése után már indulhatnak is a szabadba.

 „Szerintem a felkészülés szempontjából is hasznos, ha áldozok időt a horgászásra. Az ember feltöltődik, jól érzi magát és ami a legfontosabb, a szabadban van. Nekem jót tesz ez az élmény. Élvezem, hogy meg kell fejteni a halak viselkedését, rávenni őket a kapásra.  Azt javaslom a kezdő horgászoknak, hogy ha kedvük van hozzá, mindenképpen próbálkozzanak meg ezzel a hobbival” – mesélte az úszó.

Laci eddigi horgász „aranyérme” egy 12 kilós ponty volt, ám mint mondja, keserédes a dicsőség, más botjával húzta ki a prédát. Inkább arra emlékszik szívesen, amikor vetődnie kellett, mert két botja közül az egyikkel volt elfoglalva, míg egy méretes hal kis híján elvitte a másik botját. Nyugalmas időtöltés a horgászat, de olykor egy élsportoló reflexei sem ártanak hozzá.

A Turista Állami Horgászjegyet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal bocsátja ki. Minden információ elérhető a következő oldalon:
https://tuhir.nebih.gov.hu/


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Közlemény – érvényben lévő halászati, horgászati és vadászati tilalmak

Közlemény – érvényben lévő halászati, horgászati és vadászati tilalmak

2011. március 19, szombat

A Veszprém, a Győr-Moson-Sopron és a Vas megyei MgSzH mint első fokú vadászati és halászati hatóság az október 04-én Ajkán bekövetkezett vörösiszap szennyezéssel járó környezeti katasztrófával összefüggésben - a vad és a hal menekülő útvonalaira is tekintettel - az alábbi visszavonásig érvényes halászati, horgászati, vadászati tilalmakat rendelte el.

A helyzet változásával a tilalom alá eső területek kiterjedése módosulhat, ezért az MgSzH a horgászati, halászati és vadászati tilalmakról folyamatos tájékoztatást ad. Közleményükben a legfrissebb változásokat kiemeléssel jelöljük.
 


Vas Megye

halászati és horgászati tilalom:

2010. október 4-e 16-órától általános halászati és horgászati tilalom lépett érvénybe

  • A Marcal folyó teljes Vas megyei szakaszán,

  • A Kodó patakon,

  • A Cinca patakon.

 
2010. október 6-a 9 órától részleges halászati és horgászati tilalom lépett érvénybe, (a tilalom a halászati hatóság által engedélyezet kutató tevékenységre, és a halászati hatóság által felügyelt halmentésre nem terjed ki):

  • A Mersevári tőzegbánya tavon

  • A Nagypiriti kavicsbánya tavon.


Győr-Moson-Sopron Megye

halászati és horgászati tilalom:

2010. október 4-től általános halászati és horgászati tilalom lépett érvénybe:

  • A Marcal folyón a Rába torkolatig tartó szakaszán

 

Veszprém Megye

halászati és horgászati tilalom:

2010. október 4-től általános halászati és horgászati tilalom lépett érvénybe:

  • Marcal folyó teljes Veszprém megyei szakasz

  • Torna patak teljes szakasza

  • Gerence patak teljes szakasza,

  • A Kigyós patak Sárosfőpusztától a Torna patakba ömlő szakaszig.

 
2010. november 12-én az MgSzH, mint első fokú halászati hatóság az alábbi halászati és horgászati tilalmat oldotta fel:

  • a  Rába folyón a Marcal folyó betorkollásától a Mosoni-Duna folyóba történő betorkollásáig tartó szakaszon

 
2011. március 11-én reggel 6 órától az MgSzH, mint első fokú halászati hatóság az alábbi halászati és horgászati tilalmat oldotta fel:

  • a Merseváti tőzegbánya tavon, a Nagypiriti kavicsbánya tavon, valamint a Kodó és a Cinca patakon (a torkolattól számított 50 méter kivételével)

Azonban a Kodó és a Cinca patakon a torkolattól számított 50 méteren belül az általános és teljes halászati, horgászati tilalom továbbra is érvényben marad.

 


részleges vadászati tilalom

A tilalom az alább felsorolt vadászatra jogosultak területének vörösiszappal borított részét érinti, a borítottság, és annak egy kilométeres védőzónájában, illetve a szennyezéssel érintett vízterületeket, és azok egy kilométeres védőzónáját.

 

19-302510-1-4-1      Fekete István Vadásztársaság
19-302710-1-4-1      Képesfa Vadásztársaság
19-302910-1-4-1      Sümegi "Kinizsi" Vadásztársaság
19-303750-2-4-4      Bakonyerdő ZRt. Bakonyi vadászterület.

 


Tévesen jelent meg több híradásban, hogy három megyére kiterjedően halászati és horgászati tilalom került elrendelésre. A tilalom kizárólag a közleményeinkben vízterületekre, illetve a közleményekben megjelentetett Veszprém megyei vadászterületek egy részére van érvényben.


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)