A gyümölcsös ültetvény cimkéjű tartalom.

Befejeződött a gyümölcs-szaporítóanyagok címkézése

Befejeződött a gyümölcs-szaporítóanyagok címkézése

2019. október 25, péntek

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szervezésében október elejéig összesen 1.194.631 db certifikált kategóriájú, kék színű gyümölcscímke kiadására került sor 78 gyümölcs-szaporítóanyagot előállító vállalkozás részére, 5 szaporítóanyag-típus kategóriában, összesen 7.945.334 db növényre (A növény darabszám tartalmazza az egyedenként és a kötegelten címkézetteket is.) Ebből 2.252.249 db volt a gyümölcsoltvány.

Elérkezett az ősz, hamarosan itt az ültetvény-telepítési és a kiskerti ültetési szezon. A gyümölcsfaiskolákban a jellemzően kétéves termelési ciklus a kész ültetési anyagok kitermelésével, értékesítésével fejeződik be, amelynek jogszabályban rögzített kezdő időpontja október 10. napja. Általában ekkorra érik el a gyümölcsoltványok és más ültetési anyagok vesszői a megfelelő (a jó átteleléshez, eredéshez és a telepítés utáni kiváló fejlődéshez szükséges) érettséget.

A vegetációs idő során az árutermelő faiskolákban idén is lezajlottak a szaporítóanyag-felügyeleti és növényegészségügyi szemlék. A megyei kormányhivatalok felügyelői vizsgálták a szaporítóanyag előállítására vonatkozó szabályok betartását, a faiskolai táblákban nevelt növények minőségét, valamint ellenőrizték, hogy a növényegészségügyi követelmények szempontjából is megfelelőnek találnak-e mindent. A jegyzőkönyvekben, továbbá a termelők szaporítási és leltárjelentéseiben, valamint a származási igazolványokon beküldött adatokat a Nébih MGEI Kertészeti Szaporítóanyag Felügyeleti Osztályán dolgozza fel. Ezek az információk képezik a minőségtanúsítás alapját, ezért a certifikációs címkék kiadásának elengedhetetlen feltételei.

A címkén szerepel a növényfaj, a fajta és az alany megnevezésén kívül a termelő neve és székhelye. Az eddigi évekhez képest változás jelent, hogy az „Uniós szabályok és szabványok/EU rules and standards” felirat is felkerült a címkére, továbbá az EU-s zászló a bal felső sarokban, a „Plant Passport/Növényútevél” felirat pedig a jobb felső sarokban kapott helyet. (kép.1.) Az idei évben történt formai változásokról egy korábbi közleményünkben adtunk tájékoztatást a Nébih honlapján.

A certifikált kategóriájú, kék színű gyümölcscímkék elkészítéséről a Nébih gondoskodik. A korábbi évekhez hasonlóan a szaporítási jelentésekben szereplő, ellenőrzött faiskolai növényállományok adatainak rögzítése már májusban megkezdődött, majd a címkézési adatállományok felvitele is megtörtént augusztus és szeptember hónapban. A gyümölcsfaiskolai termelők így időben hozzájutottak a certifikációs címkékhez.

A Nébihnél a C.A.C. kategóriájú faiskolai szaporítási tételek, valamint a törzsültetvény növényállományok  feldolgozása is folyamatban van. A hivatal honlapján hamarosan elérhetőek lesznek az erről készült összesített tájékoztató adatok.

 


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Tájékoztató a szőlő és gyümölcsös ültetvényekben felhasznált gázolajhoz nyújtott csekély összegű (de minimis) támogatásáról

Tájékoztató a szőlő és gyümölcsös ültetvényekben felhasznált gázolajhoz nyújtott csekély összegű (de minimis) támogatásáról

2008. augusztus 13, szerda

A mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés feltételeiről és szabályairól új rendelet készült, ez a 341/2007. (XII. 15.) Korm. Rendelet. Az érintett termelői kör kompenzálására született meg a szőlő- és gyümölcsös ültetvényekben felhasznált gázolajhoz nyújtott csekély összegű (de minimis) támogatásáról szóló 46/2008. (IV. 17.) FVM rendelet. A tájékoztató a támogatás igényléséről és a támogatás mértékéről ad rövid ismertetést.

Tájékoztató

a szőlő- és gyümölcsös ültetvényekben felhasznált gázolajhoz nyújtott csekély összegű (de minimis) támogatásáról 

Az Európai Bizottság álláspontjához igazodva, a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) 2008. január 1-től úgy módosult, hogy a mezőgazdasági ágazatban jövedékiadó-visszatérítés szempontjából figyelembe vehető gázolaj mennyiség felső határa valamennyi művelési ágban azonos lett.

Ennek megfelelően a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés feltételeiről és szabályairól is új rendelet készült, ez a 341/2007. (XII. 15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet).

Az új szabályozás szerint a szőlő- és gyümölcs művelési ágban a felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés mértéke 200 liter/hektárról 97 liter/hektárra csökkent.

Az érintett termelői kör kompenzálására született meg a szőlő- és gyümölcsös ültetvényekben felhasznált gázolajhoz nyújtott csekély összegű (de minimis) támogatásárólszóló 46/2008. (IV. 17.) FVM rendelet (a továbbiakban: Támogatási Rendelet).

A támogatást az a mezőgazdasági termelő igényelheti, aki

  • legalább 0,5 ha területű ültetvényben szőlő- vagy gyümölcstermesztést folytat;

  • a gázolaj vásárlásáról vagy a gépi bérmunka-szolgáltatás igénybevételéről saját névre szóló számlával rendelkezik, és akinek a Korm. rendelet szerint keletkezett, a tárgyév egészére vonatkozó teljes adó-visszatérítési igényét a Vám- és Pénzügyőrség teljesítette (kimutatta);

  • nyilatkozik a támogatási kérelem benyújtását megelőző kettő pénzügyi évben és a folyamatban lévő pénzügyi évben kapott valamennyi, a mezőgazdasági „de minimis" rendelet hatálya alá tartozó csekély összegű támogatás összegéről;

  • nyilatkozik arról, hogy a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában nem rendelkezik lejárt esedékességű adótartozással vagy adók módjára behajtható köztartozással, nincs költségvetési támogatás jogosulatlan igénybevétele miatt jogerős határozattal megállapított köztartozása, nem áll csőd-, vagy felszámolási- végelszámolási eljárás alatt, vagy természetes személy esetén nem áll gazdálkodási tevékenységével összefüggő végrehajtási eljárás alatt, és nem minősül nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak.

A támogatás mértéke a szőlő- és gyümölcsös ültetvényterületen ténylegesen felhasznált, a Jöt-ben meghatározott 97 liter/hektár/év mennyiségen felüli, számlával igazolt gázolaj mennyisége, de legfeljebb 100 liter/hektár/év mennyisége után literenként 70 Ft.

A Támogatási Rendelet 2009. január 1-jén lép hatályba, azonban már a 2008. év során vásárolt és felhasznált gázolaj mennyiség után a támogatást igénybe lehet venni.

A támogatási kérelem évente egyszer, a tárgyévet követő évben, legkésőbb a tárgyévet követő év május 31. napjáig, a mezőgazdasági termelő lakhelye vagy székhelye szerint illetékes Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal területi szervéhez nyújtható be. A támogatással kapcsolatos további felvilágosítás a települési falugazdásztól kérhető.  


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)