A codex cimkéjű tartalom.

Ünnepi ülés a Codex múltjáról és jövőjéről

Ünnepi ülés a Codex múltjáról és jövőjéről

2023. december 18, hétfő

2023. december 8-án rendezte meg ünnepi tudományos ülését az indiai Confederation of Indian Industry és az indiai élelmiszerlánc hatóság, a Food Safety and Standards Authority of India (FSSAI). A Celebrating CODEX @ 60: INDIA’s JOURNEY című ülésen az elvégzett munka összegzése mellett a jövőbeli tervekről is beszélgettek a szakemberek.

Az ülés Codex múltjáról és jövőjéről szóló szekciójában Mr. S. Dave, a Főbizottság korábbi elnöke és az FSSAI tanácsadója, valamint dr. Steve Wearne a Codex Alimentarius Főbizottság jelenlegi elnöke mellett dr. Nagy Attila, a CCMAS elnöke is előadást tartott a szakbizottság 1965-ben kezdődött munkájáról, továbbá a mintavételi és laboratóriumi módszerekkel kapcsolatos jövőbeli tervekről.

Az analitikai szakbizottság elnöki pozícióját 1972 óta folyamatosan magyar szakember tölti be. Az ünnepi ülésen dr. Nagy Attila a korábbi elnökök bemutatását követően beszélt a jövőbeli tervekről, melyek között szerepel a módszertani szabvány teljes felülvizsgálata, a CCMAS, később a teljes Codex vizsgálati módszereit tartalmazó adatbázis létrehozása, valamint a mintavételi útmutatóhoz készülő információs dokumentum és e-book véglegesítése.

Ez utóbbi munkafolyamat azért kiemelt jelentőségű, mert az e-booknak köszönhetően a közeljövőben minden érintett szakember online eszközzel tudja majd elkészíteni a mintavételi terveket.


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Codex Alimentarius

Codex Alimentarius

Az élelmiszerek legfontosabb összetevőit, illetve idegen anyag tartalmának maximálisan elfogadható szintjét szabályzó nemzetközi szabványok, irányelvek és útmutatók kidolgozására az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Világszervezete (Food and Agriculture Organization, közismert rövidítéssel a FAO) és az Egészségügyi Világszervezete (World Health Organization, WHO) 1963-ban létrehozta a Codex Alimentárius Főbizottságot (CAC). A Bizottság által kidolgozott különféle dokumentumok összessége a Codex.

Ezek a dokumentumok minden regionális (pl. az EU) és nemzeti (természetesen a magyar is) élelmiszer szabályozás alapjául szolgálnak, így a Codex a világ élelmiszer-szabályozásának összefogó központjává vált.

A Codex Alimentarius lehetőséget ad a világ valamennyi országa számára, hogy aktívan részt vehessenek az élelmiszerekre vonatkozó szabványok megalkotásában, harmonizációjában és alkalmazásában.

A CAC-nak jelenleg 26 szakbizottsága és munkabizottsága van. A bizottságok munkájában 187 tagország és az Európai Unió delegált képviselői, valamint megfigyelőként különböző nemzetközi szervezetek vesznek részt. Ülésein a világ legjobb szakemberei találkoznak, vitatkoznak és jutnak a különböző kérdésekben egyezségre. A döntések konszenzussal születnek, vagyis minden fél hozzájárulása szükséges a döntések elfogadásához. Az így született dokumentumokat az egész világ ismeri és alkalmazza. A Codex Alimentarius egyedülálló lehetőséget teremt a világ valamennyi országa számára a nemzetközi közösséghez való csatlakozásra annak érdekében, hogy aktívan részt vehessenek az élelmiszerekre vonatkozó szabványok megalkotásában és harmonizációjában, valamint nemzetközi szinten is biztosíthassák azok alkalmazását.

A CAC szabványai és egyéb dokumentumai a nemzeti szabályzásban nem kötelező érvényűek, de referenciaként szolgálnak vitás esetekben az élelmiszer-higiéniai és -biztonsági kérdésekben a Világkereskedelmi Egyezmény keretében létrehozott Egészségügyi és Növény-egészségügyi Egyezmény (SPS Agreement) alapján. Ezáltal döntő szerepet játszanak a fogyasztók egészségének védelmében, egyúttal biztosítják a termelői érdekeltség figyelembevételét, a tisztességes kereskedelem megvalósítását.

A Codex szabványok és irányelvek kidolgozása több lépésben történik. Az alapdokumentumokat a FAO és a WHO független szakértői vagy megbízott munkacsoportok dolgozzák ki, melyet a Codex Szakbizottságok legalább két körben megvitatnak, szükség szerint módosítják azokat és, ha a bizottságon belül egyetértés van, felterjesztik a Főbizottságnak jóváhagyásra. Szavazásra csak kivételes esetben, például a fő tisztségviselők választásakor kerül sor, ekkor minden tagország egy szavazattal rendelkezik.

Az eljárásrend 8 lépésből áll. Nagyfokú egyetértés esetén a szakbizottság már az 5. lépésben javasolhatja a dokumentum elfogadását. Minden munkát a Főbizottság (CAC) engedélyez vagy hagy jóvá. A Főbizottság évente egyszer ülésezik, felváltva az anyaszervezetek székhelyein (Genfben és Rómában).

A Főbizottság stratégiai tanácsadó testülete a Végrehajtó Bizottság (CCEXEC), ahol kritikusan áttekintik az összes folyamatban lévő munkát.

A Codex napi működését Titkárság segíti. A működési rendet az Eljárási Kézikönyv (Procedural Manual) szabályozza. Az eljárások kialakításában fontos szerepet kap az Általános Elvek Szakbizottság (CCGP).

Magyarország 1963 óta aktív résztvevője ennek a munkának, és a magyar élelmiszerjogba fokozatosan beépítésre kerültek a Codex dokumentumok előírásai. Ennek a folyamatnak a kedvező következményeit a magyar élelmiszerjog uniós harmonizációja idején lehetett a legjobban érzékelni: a magyar élelmiszeripar minden különösebb megrázkódtatás nélkül át tudta venni az EU joganyagát.

A Codex 1972-ben, aktív munkájának elismeréseként, Magyarországra bízta az egyik igen fontos szakbizottság, az Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottság (CCMAS) titkárságát és a bizottság üléseinek a megrendezését. Az ülés elnöke Dr. Hibbey Marót (FM), alelnöke Dr. Zentai Andrea (NÉBIH).

A Codex szabályai szerint a tagországoknak meg kell neveznie egy Kapcsolattartó Pontot (Codex Contact Point). Ezen keresztül érkezik, illetve kerül továbbításra minden információ az adott országból a Codex Titkárságához. E feladatokat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal végzi, mely a hatályos törvények szerint az élelmiszerlánc-biztonság tudományos szerve.

A nemzeti kapcsolattartó pont lényeges résztvevője a Codex Alimentarius Bizottság munkájának, mivel a tagországok kormányaival és szervezeteivel, hatóságaival, a Codex Nemzeti Bizottságaival lehetővé teszi és egyszerűsíti a kétoldalú kommunikációt, és nemzeti szinten figyelemmel kíséri a Codex Alimentáriusszal kapcsolatos munkákat:

  • továbbítja a munka dokumentumokat, kiadványokat és jelentéseket a nemzeti szakbizottságoknak;

  • a magyar szakbizottságok által kialakított, állásfoglalásokat az Európa Tanács az Európai Közösségnek a Codex Alimentarius Bizottsághoz való csatlakozásáról szóló 2003/822/EK határozatának megfelelően továbbítja az FM-nek illetve közvetlenül megküldi a Codex Titkárságnak;

  • hivatalosan bejelenti a különböző szakbizottsági üléseken résztvevő magyar szakembereket;

  • szervezi az Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottság éves üléseit, és szükség esetén adminisztratív segítséget is nyújt a résztvevőknek.

Bővebben:

http://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/en/
http://elelmiszerlanc.kormany.hu/codex


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Élelmiszerbiztonsági világnapról is döntött a Codex Főbizottság 40. ülése

Új elnök a Codex élén

2017. szeptember 5, kedd

A Codex Alimentarius Főbizottság évente egyszer tartja egyhetes ülését, hol Rómában, hol Genfben – e városok az alapító szervezetek (FAO és WHO) székhelyei. 

A Főbizottság jóváhagyása szükséges a munkák elkezdéséhez, folytatásához és befejezéséhez, a szabványtervezetek Codex szabvánnyá minősítéséhez. Az idei, 40. ülésen – 2017. július 17-22. között – 152 országból, 1 tagszervezetből (EU) és 46 szervezetből vettek részt képviselők. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági hivatalt Zentai Andrea CCMAS-alelnök képviselte.

Az ülés során több ponton módosították a Codex Eljárási Kézikönyvét és szabványtervezet-javaslatokat léptettek a következő szintre. Az antimikrobiális rezisztenciához (AMR) kapcsolódó két munka indításáról döntöttek; felülvizsgálják az AMR csökkentésére készített 2005-ös útmutatót, valamint kidolgozzák az AMR integrált figyelőrendszerének irányelveit. Sürgető feladatként jelentkezik az aktuálisan kevés munkaterhelés miatt elektronikusan működővé váló bizottságok eljárásának kidolgozása. Hagyományos napirendi pontokként szó volt a Codex anyaszervezeteinek programjáról és a Codex költségvetéséről, valamint a nemzetközi szervezetekkel való kapcsolatáról.

Az idei év kiemelt napirendi pontja volt a Codex új tisztségviselőinek megválasztása, mivel Awilo Ochieng Pernet (Svájc) elnök és Guilherme Costa (Brazília), Yayoi Tsujiyama (Japán) valamint Mahamadou Sako (Mali) elnökhelyettesek 3 éves megbízatása lejárt. A mali és brazil jelöltek közül a tagállami képviselők titkos szavazással a brazil Guilherme Costát választották meg elnöknek. Az elnökhelyettesi pozíciókra a libanoni, brit és indonéz jelölteket szavazták meg Mariam Eid, Steve Wearne és Purwiyatno Hariyadi személyében. Az elnök és helyetteseinek újraválasztása szabály szerint évente szükséges és legfeljebb kétszer lehetséges.

A távozó svájci elnökasszony kezdeményezésére a Codex ösztönzi egy állandó élelmiszer-biztonsági világnap kikiáltását. Ennek eredményeként az idei FAO Konferencián egy határozatot fogadtak el június 7. élelmiszerbiztonsági világnappá nyilvánításáról. Hasonló határozatot szükséges elfogadni a WHO Közgyűlésében is, ezután az ENSZ Közgyűlés elé kerülhet az ügy. A Főbizottság megtárgyalta a szükséges lépéseket és lehetőségeket, hogy a kívánt cél mihamarabb megvalósulhasson.

Az új Codex elnök és elnökhelyettesek eltökéltek a Codexben való részvétel fokozására

A Codex új elnöke és elnökhelyettesei levelet írtak az összes tagországnak, melyben körvonalazták céljaikat és törekvéseiket a Codex Főbizottság tisztségviselőiként. Egyik fő céljuk a Codexben való részvétel és a konszenzus megerősítése, valamint kifelé történő hirdetése. Szoros kapcsolatokat kívánnak ápolni a tagállamokkal, a titkársággal, az anyaszervezetekkel, valamint a bizottságok elnökeivel, akik a szabványok előrehaladásának kulcsszereplői. Ezen elhatározás keretében legalább egyikük részt kíván majd venni mindegyik Codex bizottság ülésén. A prioritásokat a 2020-2025-re készülő Stratégiai Tervben lesz szükséges rögzíteni.

http://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/roster/detail/en/c/1034014/


Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

CCMAS

CCMAS

A CCMAS az élelmiszerláncot érintő általános kérdésekkel foglalkozó, ún. horizontális szakbizottságok közé tartozik.

Fő feladata a Codex előírások teljesülését vizsgáló módszerek megfelelőségének értékelése, a szakértelem biztosítása az analitikai és mintavételi módszereket érintő különböző kérdésekben.

A CCMAS útmutatóit és szabványait az alábbiakban soroljuk fel:

  • CAC/GL 27-1997 Guidelines for the Assessment of the Competence of Testing Laboratories Involved in the Import and Export Control of Food
  • CAC/GL 28-1995 Food Control Laboratory Management: Reccomendations
  • CAC/GL 37-2001 Harmonized IUPAC Guidelines for the Use of Recovery Information in Analytical Measurement
  • CAC/GL 49-2003 Harmonized IUPAC Guidelines for Single-Laboratory Validation of Methods of Analysis
  • CAC/GL 50-2004 General Guidelines on Sampling
  • CAC/GL 54-2004 Guidelines on Measurement Uncertainty
  • CAC/GL 64-1995 Protocol for the Design, Conduct and Interpretation of Method Performance Studies
  • CAC/GL 65-1997 Harmonized Guidelines for Internal Quality Control in Analytical Chemistry Laboratories
  • CAC/GL 70-2009 Guidelines for Settling Disputes on Analytical (Test) Results
  • CAC/GL 72-2009 Guideline on Analytical Terminology
  • CAC/GL 74-2010 Guidelines on Performance Criteria and Validation of Methods for Detection, Identification and Quantification of Specific DNA Sequences and Specific Proteins in Foods
  • CAC/GL 83-2013 Principles for the Use of Sampling and Testing in International Food Trade
  • CODEX STAN 228-2001 General Methods of Analysis for Contaminants
  • CODEX STAN 231-2001 General Methods for the Detection of Irradiated Foods
  • CODEX STAN 234-1999 Recommended Methods of Analysis and Sampling
  • CODEX STAN 239-2003 General Methods of Analysis for Food Additives

 

A CCMAS jelenleg folyó munkái:

Revision of the Guidelines on measurement uncertainty (A mérési bizonytalanság útmutatójának átdolgozása)

A CAC/GL 54-2004 útmutató 2004-ben készült. Az átdolgozásához született egy módosítás-tervezet a 2016-os ülésen, ami alapot szolgáltat a teljes átdolgozáshoz. A 2017. ülésre a munkacsoport projekt dokumentumot készít, melynek jóváhagyásával megindulhat majd az útmutató tényleges átdolgozása. A munkacsoporthoz itt lehet csatlakozni (szept 30.):

http://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/e-working-groups/detail/en/c/892801/

(A további munkacsoportokhoz való csatlakozási lehetőségek leghamarabb az év vége felé nyílnak meg.)

 

Biological methods criteria (Biológiai módszerek teljesítménykövetelményei)

2015-ben hosszú vita volt a bizottságban arról, hogy a kéthéjú puhatestűek szabványában a tengeri biotoxinok meghatározására az AOAC 959.08 egér etetési teszt besorolása 3. vagy 4. Számos ország támogatta volna a magasabb, 3. besorolást, azonban a szabályok ezt nem teszik lehetővé. A vita egyik lehetséges megoldásaként alakult egy munkacsoport az ún. biológiai módszerek teljesítménykövetelményeinek meghatározására.

A munkacsoport feladatmeghatározása szerint biológiai módszer alatt azokat az analitikai módszereket értik, melyek analitikai indikátorként használnak fel élő szervezeteket vagy azok részeit, pl. bakteriális növekedést vitaminok meghatározására, állatetetéses biotesztet toxinok meghatározására. Nem tartozik ide a PCR, enzimes és ELISA módszerek.

A Codex eljárási kézikönyvének (Procedural Manual) leírása nem teszi lehetővé az egérteszt magasabb besorolását, azonban több oszágban az egérteszt az elsődleges módszer a toxinok meghatározására.

A módszerek típusai:

I. típus - Definiáló módszerek: Olyan módszer, mely olyan értéket ad eredményül, melyet kizárólag az adott módszer tud adni, és definíció szerint az egyetlen módszer, mellyel az elfogadható érték megállapítható.

Például: Howard penész szám, Reichert-Meissl szám, szárítási veszteség, sűrűség alapú sótartalom

II. típus – Referencia módszerek: Az egyetlen kijelölt referencia módszer abban az esetben, amikor az I. típusú módszerek nem alkalmazhatók. A III. típusú módszerek közül kell kiválasztani. Vitás esetekben és kalibrálási célra ajánlott módszer.

Például: Potenciometriás módszer halidok meghatározására

III. típus – Alternatív jóváhagyott módszerek: Olyan módszer, mely megfelel a CCMAS által az ellenőrzésre, felülvizsgálatra vagy szabályozási célra alkalmazandó módszerekre meghatározott teljesítménykövetelményeknek.

Például: Volhard módszer vagy Mohr módszer a kloridok meghatározására

IV. típus – Kísérleti módszer: Hagyományosan alkalmazott vagy újabban bevezetett módszer, melynek a CCMAS általi elfogadáshoz szükséges teljesítményparamétereit még nem állapították meg.

A munkacsoportban két év elteltével sem alakult ki javaslat a biológiai módszerek teljesítménykövetelményeivel kapcsolatban, azonban az érintett országok nagyon fontosnak tartják a témát, ezért további egy évig folytatódik a munka, melyben meghatározzák, hogy melyik teljesítménykövetelmény nem alkalmazható és más követelményeket javasolnak a Codexben már elfogadott biológiai módszerekkel kapcsolatosan.

 

Revision of CODEX STAN 234 / review and update of CODEX STAN 234 (CODEX STAN 234 szabvány felülvizsgálata)

A CODEX STAN 234 szabvány tartalmazza az analitikai és mintavételi módszereket, melyek a Codex előírások ellenőrzésére elfogadottak. A növényvédőszer maradékok, állatgyógyászati szermaradékok és a mikrobiológiai minőség ellenőrzésére alkalmas módszerek más szabványokban találhatók.

Mivel a szabványban található módszerek jóváhagyása óta sok esetben évek teltek el, ezért felülvizsgálatuk, valamint erre vonatkozó eljárás megléte szükségessé vált. A szabvány Codex szabványoknak megfelelő formai átalakítása is szempont. Az a tény, hogy több módszer a termékszabványokban is megtalálható (gyakran nem egységes hivatkozással), szintén szükségessé tette a módszerek nyilvántartásának alapos áttekintését, egységesítését, erre eljárás kialakítását.

A Főbizottság jóváhagyta a CCMAS javaslatát arról, hogy a jövőben az összes módszer (kivéve a növényvédőszer maradékok, állatgyógyászati szermaradékok és a mikrobiológiai minőség ellenőrzésére jóváhagyott módszerek) egy szabványban (CODEX STAN 234) legyenek megtalálhatók. A CODEX STAN 234 felülvizsgálata folyamatosan napirenden lévő téma a CCMAS-ban.

 

Revision of the Guidelines on Sampling (Mintavételi útmutató felülvizsgálata)

A CAC/GL 50-2004 útmutatót 2004-ben véglegesítették. Ezt követően többször, végül a CCMAS 2016. évi ülésén is vita volt arról, hogy a dokumentum nehezen érthető, és szükség lenne egy közérthetőbb útmutatóra. A munkacsoport jelenleg egy projekt dokumentum elkészítésével foglalkozik, mely tartalmazza majd a mintavételi útmutató szükséges módosításait és időrendjét. A projekt dokumentum jóváhagyását követően indulhat majd a munka az útmutató módosítására.


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Codex Alimentarius

Codex Alimentarius

Az élelmiszerek legfontosabb összetevőit, illetve idegen anyag tartalmának maximálisan elfogadható szintjét szabályzó nemzetközi szabványok, irányelvek és útmutatók kidolgozására az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Világszervezete (Food and Agriculture Organization, közismert rövidítéssel a FAO) és az Egészségügyi Világszervezete (World Health Organization, WHO) 1963-ban létrehozta a Codex Alimentárius Főbizottságot (CAC). A Bizottság által kidolgozott különféle dokumentumok összessége a Codex.

Ezek a dokumentumok minden regionális (pl. az EU) és nemzeti (természetesen a magyar is) élelmiszer szabályozás alapjául szolgálnak, így a Codex a világ élelmiszer-szabályozásának összefogó központjává vált.

A Codex Alimentarius lehetőséget ad a világ valamennyi országa számára, hogy aktívan részt vehessenek az élelmiszerekre vonatkozó szabványok megalkotásában, harmonizációjában és alkalmazásában.

A CAC-nak jelenleg 26 szakbizottsága és munkabizottsága van. A bizottságok munkájában 187 tagország és az Európai Unió delegált képviselői, valamint megfigyelőként különböző nemzetközi szervezetek vesznek részt. Ülésein a világ legjobb szakemberei találkoznak, vitatkoznak és jutnak a különböző kérdésekben egyezségre. A döntések konszenzussal születnek, vagyis minden fél hozzájárulása szükséges a döntések elfogadásához. Az így született dokumentumokat az egész világ ismeri és alkalmazza. A Codex Alimentarius egyedülálló lehetőséget teremt a világ valamennyi országa számára a nemzetközi közösséghez való csatlakozásra annak érdekében, hogy aktívan részt vehessenek az élelmiszerekre vonatkozó szabványok megalkotásában és harmonizációjában, valamint nemzetközi szinten is biztosíthassák azok alkalmazását.

A CAC szabványai és egyéb dokumentumai a nemzeti szabályzásban nem kötelező érvényűek, de referenciaként szolgálnak vitás esetekben az élelmiszer-higiéniai és -biztonsági kérdésekben a Világkereskedelmi Egyezmény keretében létrehozott Egészségügyi és Növény-egészségügyi Egyezmény (SPS Agreement) alapján. Ezáltal döntő szerepet játszanak a fogyasztók egészségének védelmében, egyúttal biztosítják a termelői érdekeltség figyelembevételét, a tisztességes kereskedelem megvalósítását.

A Codex szabványok és irányelvek kidolgozása több lépésben történik. Az alapdokumentumokat a FAO és a WHO független szakértői vagy megbízott munkacsoportok dolgozzák ki, melyet a Codex Szakbizottságok legalább két körben megvitatnak, szükség szerint módosítják azokat és, ha a bizottságon belül egyetértés van, felterjesztik a Főbizottságnak jóváhagyásra. Szavazásra csak kivételes esetben, például a fő tisztségviselők választásakor kerül sor, ekkor minden tagország egy szavazattal rendelkezik.

Az eljárásrend 8 lépésből áll. Nagyfokú egyetértés esetén a szakbizottság már az 5. lépésben javasolhatja a dokumentum elfogadását. Minden munkát a Főbizottság (CAC) engedélyez vagy hagy jóvá. A Főbizottság évente egyszer ülésezik, felváltva az anyaszervezetek székhelyein (Genfben és Rómában).

A Főbizottság stratégiai tanácsadó testülete a Végrehajtó Bizottság (CCEXEC), ahol kritikusan áttekintik az összes folyamatban lévő munkát.

A Codex napi működését Titkárság segíti. A működési rendet az Eljárási Kézikönyv (Procedural Manual) szabályozza. Az eljárások kialakításában fontos szerepet kap az Általános Elvek Szakbizottság (CCGP).

Magyarország 1963 óta aktív résztvevője ennek a munkának, és a magyar élelmiszerjogba fokozatosan beépítésre kerültek a Codex dokumentumok előírásai. Ennek a folyamatnak a kedvező következményeit a magyar élelmiszerjog uniós harmonizációja idején lehetett a legjobban érzékelni: a magyar élelmiszeripar minden különösebb megrázkódtatás nélkül át tudta venni az EU joganyagát.

A Codex 1972-ben, aktív munkájának elismeréseként, Magyarországra bízta az egyik igen fontos szakbizottság, az Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottság (CCMAS) titkárságát és a bizottság üléseinek a megrendezését. Az ülés elnöke Dr. Hibbey Marót (FM), alelnöke Dr. Zentai Andrea (NÉBIH).

A Codex szabályai szerint a tagországoknak meg kell neveznie egy Kapcsolattartó Pontot (Codex Contact Point). Ezen keresztül érkezik, illetve kerül továbbításra minden információ az adott országból a Codex Titkárságához. E feladatokat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal végzi, mely a hatályos törvények szerint az élelmiszerlánc-biztonság tudományos szerve.

A nemzeti kapcsolattartó pont lényeges résztvevője a Codex Alimentarius Bizottság munkájának, mivel a tagországok kormányaival és szervezeteivel, hatóságaival, a Codex Nemzeti Bizottságaival lehetővé teszi és egyszerűsíti a kétoldalú kommunikációt, és nemzeti szinten figyelemmel kíséri a Codex Alimentáriusszal kapcsolatos munkákat:

  • továbbítja a munka dokumentumokat, kiadványokat és jelentéseket a nemzeti szakbizottságoknak;

  • a magyar szakbizottságok által kialakított, állásfoglalásokat az Európa Tanács az Európai Közösségnek a Codex Alimentarius Bizottsághoz való csatlakozásáról szóló 2003/822/EK határozatának megfelelően továbbítja az FM-nek illetve közvetlenül megküldi a Codex Titkárságnak;

  • hivatalosan bejelenti a különböző szakbizottsági üléseken résztvevő magyar szakembereket;

  • szervezi az Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottság éves üléseit, és szükség esetén adminisztratív segítséget is nyújt a résztvevőknek.

Bővebben:

http://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/en/
http://elelmiszerlanc.kormany.hu/codex


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)