A állásfoglalás cimkéjű tartalom.

AM-Nébih-NGM állásfoglalás a kiszereléscsökkentési bejelentések adattartalmáról

AM-Nébih-NGM állásfoglalás a kiszereléscsökkentési bejelentések adattartalmáról

2024. február 12, hétfő

Az Agrárminisztérium (AM), a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), valamint a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös ajánlást fogalmazott meg az 1/2024. (I. 9.) Korm. rendelet alapján érintett kereskedők felé. Az ajánlás a kiszereléscsökkentésben érintett bejelentésköteles termékek esetében megadandó adatok körére vonatkozik.

A Nébih weboldalán február 1-je óta elérhető a kiszereléscsökkentés bejelentésére szolgáló elektronikus űrlap: https://portal.nebih.gov.hu/kiszereles-csokkentes. A felületen, így a hatóság felé az egyes termékekre vonatkozóan az alábbi információk megadása kötelező:

  • márkanév és termék megnevezése,
  • termékkategória,
  • korábbi termékméret (a termék csomagolásán szereplő formában),
  • új, csökkentett termékméret (a termék csomagolásán szereplő formában),
  • termékjelölés szerinti gyártó/forgalmazó, valamint, hogy
  • sor kerül-e a korábbi kiszerelési egység kivezetésére a következő 6 hónapban. 

A bejelentők opcionális jelleggel csatolhatnak fotót a termékről, valamint a megjegyzés rovatban megadhatnak további információkat, mint például a csökkentés okát, vagy az érintett ízvariációkat.

Az AM, a Nébih és az NGM álláspontja szerint a fent részletezett adatok megadásával teljesíthető a kereskedők felé a rendelet szerinti „megfelelő tartalmú tájékoztatás.”

Kapcsolódó jogszabály:
A Kormány 1/2024. (I. 9.) Korm. rendelete az élelmiszer-infláció csökkentése érdekében szükséges intézkedésekről

Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Európai Parlament: uniós szintű keretszabályozás kell a tisztességtelen kereskedelmi magatartás visszaszorításához

Európai Parlament: uniós szintű keretszabályozás kell a tisztességtelen kereskedelmi magatartás visszaszorításához

2016. augusztus 24, szerda

Uniós szintű keretszabályozást, az átlátható árképzés biztosítását és visszatartó erejű szankciókat javasol többek között az Európai Parlament (EP) a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokkal foglalkozó állásfoglalásában. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) a terület magyarországi felelőseként az élelmiszer-termelők és feldolgozók védelme érdekében tett jelentős lépésként értékeli a kezdeményezést. Hazai javaslatra került fel a tisztességtelen gyakorlatok listájára a beszerzési, illetve előállítási költség alatti áron történő értékesítés tilalma.

A tisztességtelen forgalmazói gyakorlatok a kereskedelem számos területén előfordulnak, s ebbe az élelmiszerlánc különböző szintjei is beletartoznak. Az EP állásfoglalása szerint a nemzetközi szinten eddig megtett lépések nem elegendőek a probléma kezeléséhez. Uniós szintű keretszabályozásra van szükség, ami biztosítja a termelők és vásárlók számára a tisztességes értékesítési és vásárlási feltételeket.

Az EP felkérte az Európai Bizottságot egy, a nemzeti hatóságokat összehangoló hálózat létrehozására. Állásfoglalásukban hangsúlyozzák, hogy a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok visszaszorítása érdekében egységes, önálló szabályozásra van szükség az unióban.

Az élelmiszer-előállítási láncban meglévő, a versenyképességet is akadályozó egyenlőtlenségek leginkább a kis- és közepes méretű termelőket, élelmiszer feldolgozókat sújtják. Ez a teher arra is ösztönözheti az érintett vállalkozásokat, hogy a nyereség megtartása érdekében költségeiket akár az élelmiszerminőség rovására is csökkentsék.

Az EP állásfoglalásában javaslatot tett a tisztességtelen és tisztességes gyakorlatok példáit bemutató lista bővítésre. A gyűjteménybe magyar kezdeményezésre került bele a beszerzési, illetve előállítási költség alatti áron történő értékesítés. Az EP megerősíti, hogy az árképzésnek a lehető legátláthatóbbnak kell lennie, az eladási árban megjelenítve az elsődleges termelők által hozzáadott értéket is. Kitérnek arra is, hogy eddig nem fordítottak kellő figyelmet a saját márkák ipari márkákkal szembeni versenyére. Az EP álláspontja szerint erősíteni kell a szakmai szervezetek részvételét a kivizsgálások kezdeményezésében.

Az EP hangsúlyozza, hogy a végrehajtási szerveknek visszatartó erejű intézkedéseket és szankciókat kell alkalmazniuk. Magyarországon a tisztességes termelők, előállítók védelme eddig is kiemelten fontos feladat volt. Ezt igazolja, hogy már 2010. január 1. óta hatályos a tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló törvény, ami alapján ezt a területet hazánkban a NÉBIH felügyeli. A hivatal az egész országban végez ellenőrzéseket és már jelenleg is az EP elvárásainak megfelelő szabályozási, szankcionálási megközelítést alkalmaz.

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában


Átlagos (0 Szavazatok)