A jelöletlen zöldség-gyümölcs cimkéjű tartalom.

A fővárosban és országszerte is fokozott figyelem irányul a zöldség- és gyümölcskereskedőkre

A fővárosban és országszerte is fokozott figyelem irányul a zöldség- és gyümölcskereskedőkre

2014. október 17, péntek

Fokozottan vizsgálja a piacokon az őszi szezonális zöldségek és gyümölcsök minőségét és nyomonkövethetőségét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. A hatóság országszerte figyelemmel kíséri az importőrök tevékenységét is.

A NÉBIH október elején a Lehel Csarnokban tartott ellenőrzést. A hatóság munkatársai kettős szerepben léptek fel: a felügyeleti munka és az élelmiszer-biztonsági előírások érvényre juttatása mellett nagy figyelmet szenteltek a kereskedők és a vásárlók élelmiszer-biztonsági ismereteinek bővítésére, a vásárlók minőség iránti fogékonyságának tudatosítására, valamint az egészséges táplálkozás népszerűsítésére.

Tekintettel arra, hogy az idei almatermés jó minőségű, bőséges és sokféle, a hatóság felhívta a kereskedők és a vásárlók figyelmét a termékkategóriák közötti különbségekre: az élelmiszerlánc valamennyi tagja számára fontos, hogy egyértelműen meg tudják különböztetni a minőségi étkezési almát a leginkább ipari felhasználásra szánt léalmától. Az friss piaci előírásoknak megfelelő, étkezési gyümölcs nemcsak beltartalmában és élvezeti értékében, hanem méretében és külső tulajdonságaiban is eltér a léalmától, ami elsősorban jégverés miatt nagyon gyakran varas és héjhibás.

A Lehel Csarnok ellenőrzése során a NÉBIH szakemberei a legtöbb kiskereskedő és őstermelő áruját rendben találták, ám 10 tétel esetében a hatóság mintegy 200 kilogrammnyi hazai és importból származó gyümölcs helyszíni megsemmisítését rendelte el. A megsemmisítés oka egy tételnél jelöletlenség és a nyomonkövethetőség hiánya volt, a többi tétel esetében minőségi kifogások miatt kellett kiwit, citromot és ananászt a pultokról eltávolítani. Egy tétel esetében a minőség átválogatással javítható volt. Az ellenőrzés kiterjedt az őstermelők termékeinek eredetére és minőségére is. Az őstermelők közül a hatóság egy ceglédberceli árus termékeit találta kiemelkedően jó minőségűnek, aki igazoltan saját gazdaságában termelte a gyümölcsöket.

A fővárosi piacok ellenőrzése mellett a NÉBIH országszerte figyelemmel kíséri a zöldség-gyümölcs importőrök tevékenységét is, hiszen a közelmúltban – elsősorban az uniós embargóra adott orosz válaszlépések miatt – látványosan megnövekedett a szomszédos országok felől Magyarországra irányuló, sokszor ismeretlen eredetű dömpingáruk forgalma.

A hatóság ellenőrei több, mint 10 tonna jelöletlen paprikát, paradicsomot és szamócát találtak abban a lengyel teherautóban, ami október 15-én akadt fenn egy mélységi ellenőrzésen Parassapusztánál. A paprika és paradicsom hiányosan kitöltött nemzetközi szállítólevelén szereplő érkezési cím hamisnak bizonyult, a szamócáról pedig az importőr semmiféle dokumentációt nem tudott bemutatni. A hatóság Nógrád megyei zöldség-gyümölcs ellenőre a szállítmányt további intézkedésig zárolta. Az árura megsemmisítés vár, az szállítmány tulajdonosára pedig bírság, ami az áru értéke alapján akár több milliós nagyságrendű is lehet.


 

Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Zsigó Róbert: az élelmiszergazdaság megtisztulását szolgálják az ellenőrzések

Zsigó Róbert: az élelmiszergazdaság megtisztulását szolgálják az ellenőrzések

2014. október 30, csütörtök

Budapest, 2014. október 29., szerda (MTI) - A rossz, silány minőségű élelmiszerek kiszűrése védi a fogyasztók érdekeit, segíti a fekete- és a szürkegazdaság visszaszorítását, az élelmiszergazdaság megtisztulását - hangsúlyozta Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár szerdán, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elmúlt hónapokban tartott ellenőrzéseinek eredményeit ismertető sajtótájékoztatón Budapesten.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a Nébih ellenőrzések elsősorban a csalás, a hamisítás, az élelmiszergazdasági szektorban előforduló visszaélések felderítésére fókuszálnak azért, hogy kiváló minőségű, biztonságos, egészséges élelmiszer kerüljön a családok asztalára. 

A tavaly elfogadott élelmiszerbiztonsági stratégiának megfelelően több esetben a Nébih a társhatóságokkal, így elsősorban a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal együttműködve végezte az ellenőrzést. 

A részletekről szólva Zsigó Róbert elmondta, hogy a tejágazatban, az első fázisban a Nébih kiemelt ügyek igazgatósága (KÜI) 21 nagykereskedelmi vállalkozást ellenőrzött, 43 ezer liter UHT-tejet ideiglenes korlátozatás alá vont, az általános higiénia vizsgálatoknál több mint 3 tonna egyéb élelmiszert foglaltak le, és semmisítettek meg, a kiszabott bírság meghaladta a 3 millió forintot. 

A második fázisban 8 megyében több mint 60 kereskedelmi egységet ellenőriztek a hatóság szakemberei, 100 tejtételből vettek mintát, a nem megfelelő nyomonkövethetőség miatt 73 ezer liter UHT-tej ideiglenes forgalmi korlátozását rendelték el - emelte ki az államtitkár. 

A harmadik fázisban sajtgyártókat, tejüzemeket ellenőriztek, 7 üzemben összesen 178 tonna tejet és tejterméket foglaltak le, egy esetben az illegális tej palackozása miatt megtiltották az egység működését, egy fővárosi sajtüzemben pedig 169 tonna alapanyagot, félkészterméket és készterméket foglaltak le lejárt minőség-megőrzési idő, rovarszennyezettség miatt - mondta Zsigó Róbert. 

A tojáságazat képviselőinek jelzése alapján elsősorban a Lengyelországból, Szlovákiából és Spanyolországból érkező, "S" jelzésű tojásokat ellenőriztek 5 megyében. A nyolc tojáscsomagolóban elvégzett ellenőrzés során mintegy egymillió tojás forgalmi korlátozását, megsemmisítését rendelték el többnyire a nyomonkövethetőség hiánya miatt. Ezen belül kirívó eset volt,  hogy 300 ezer tojásban légylárva szennyezést találtak és emiatt 3 millió forint bírságot is kiszabtak - ismertette az államtitkár. 

Zsigó Róbert szólt arról, hogy az idei évben a zöldségek és gyümölcsök piacán 215 forgalmazónál 508 tételt ellenőriztek, ennek során októberben 65 kifogásolt tételnél a kiszabott bíráság  együttes összege elérte a 2,5 millió forintot. Az 508 tételből 354 volt déligyümölcs, ebből 17 tételt kifogásoltak a szakemberek, 13 esetnél jelölés és minőségi probléma, 4 esetnél a nyomonkövethetőség miatt. Az útközben végzett úgynevezett mélységi ellenőrzések eredményeképpen lengyel és szlovák szállítóktól származó 22,6 tonna burgonyát Győr-Moson-Sopront megyében, 10,5 tonna zöldséget Nógrád megyében semmisítettek meg. 

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a jó minőségű élelmiszerek fogyasztása hozzájárul a lakosság egészségének megőrzéséhez, a magyar élelmiszerek előállítása, vásárlása munkahelyet teremt, segít a mezőgazdaság, a vidék Magyarországának fejlődésében. 

Fodor Attila, a sajtótájékoztatónak helyet adó CBA Kereskedelmi Kft. kommunikációs igazgatója hangsúlyozta, hogy közös érdek a megbízható minőségű élelmiszerek, áruk forgalmazása, a magyar üzletlánc saját maga is végeztet vizsgálatokat a forgalmazott termékeik körében. 

Kérdésre válaszolva Helik Ferenc, a Nébih kiemelt ügyek igazgatósága vezetője elmondta: a megalakulásuk óta eltelt két év alatt 530 millió forint értékben szabtak ki bírságot, 8,5 milliárd forint értékben áfa- és adóelkerülést akadályoztak meg, az ellenőrzéseik során 85-87 százalékos a felderítési arány.


Élelmiszerlánc-ágazati ellenőrzések


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

A rendszeres ellenőrzés tisztítja a zöldség-gyümölcspiacot

A rendszeres ellenőrzés tisztítja a zöldség-gyümölcspiacot

2014. november 5, szerda

A feketegazdaság elleni küzdelem részeként, valamint a vásárlók és a tisztességes termelők, forgalmazók védelmében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakemberei folyamatosan ellenőrzik az élelmiszer-ágazat szereplőit. A feltárt szabálytalanságok bizonyítják, hogy indokolt a szigorú fellépés – fogalmazott Zsigó Róbert a budapesti Nagyvásárcsarnokban tartott sajtótájékoztatón.

Az élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár beszámolt arról, hogy az elmúlt hetekben több zöldség-gyümölcs forgalmazónál, áruházláncok központi raktáraiban, csomagolóknál, nagykereskedőknél tartott ellenőrzést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Kiemelt Ügyek Igazgatósága (NÉBIH KÜI). A hatóság több tonna bizonytalan eredetű élelmiszert vont ki a forgalomból és semmisített meg, megakadályozva, hogy a nem biztonságos termékek eljussanak a magyar vásárlókhoz. Zsigó Róbert kiemelte: Az az élelmiszer, amelynek nem ismert az eredete, sok veszélyt rejthet. Ezért mind a hazai, mind az uniós jogszabályok úgy fogalmaznak, hogy amennyiben egy élelmiszer vagy takarmány eredete nem követhető nyomon, akkor az a termék nem biztonságos, fogyasztása az emberek és az állatok számára is egészségügyi kockázatot jelent.

A kormány célja, hogy minél több egészséges, kiváló minőségű és biztonságos magyar élelmiszer kerüljön az emberek asztalára. Ezért a NÉBIH folyamatosan ellenőrzi a piacok, termelők, kereskedők kínálatát. A múlt héten egy zöldségfelvásárló, -kereskedő cég csomagoló üzemében 16 tonna burgonya azonnali forgalomból történő kivonását és megsemmisítését rendelték el, ezen felül további 600 kg burgonyát zároltak a szakemberek. A zárolásra, illetve a megsemmisítésre azért került sor, mert a termékek származását nem tudták hitelt érdemlően bizonyítani. Egy másik nagykereskedő cégnél 2 tonna vöröshagymát és 2,2 tonna burgonyát semmisíttettek meg, mivel ez a cég sem tudta hitelt érdemlően bizonyítani a termékek származását. Ugyanezen cég raktárában egy másik vállalkozás tulajdonát képező 20,4 t burgonyát és 1,2 t lilahagymát vontak ki a forgalomból és zároltak a tételek eredetének igazolásáig. Egy Fejér megyei zöldség-gyümölcs csomagoló és értékesítő hűtőházában pedig a közelmúltban 3,7 tonna jelöletlen import termék került hatósági zár alá a megsemmisítésig.

A központi ellenőrzések mellett a kormányhivatalok, valamint a NAV szakemberei mélységi ellenőrzéseket is folytatnak – fogalmazott Zsigó Róbert. Ennek során a határmenti területeken a külföldről érkező szállítmányokat ellenőrzik. Az elmúlt időszakban elsősorban lengyel és szlovák beszállítóktól származó termékek – 22,6 tonna burgonya és 10,5 tonna vegyes zöldség – megsemmisítését rendelte el a hatóság, mert az áru eredete nem volt igazolható. Ezekben az esetekben sem tudható, hogy hol és hogyan történt a növények előállítása, milyen növényvédő szert, műtrágyát, termésnövelő anyagot és milyen gyakorisággal használtak a termesztés során és betartották-e az élelmezés-egészségügyi várakozási időt. S mint mondta, joggal feltételezhetjük, hogy ezek a termékek növényvédőszer-maradékot tartalmaznak, esetleg a megengedettnél több bennük a más, káros anyag.

A fogyasztókkal, szakmaközi szervezetekkel való szoros együttműködés eredményességét támasztja alá, hogy az említett vizsgálatokat közérdekű bejelentésre indította a hatóság – jelentette ki az államtitkár. A tudatos fogyasztói magatartásnak köszönhetően akadályozhatta meg a hatóság, hogy több tonna nem biztonságos termék jusson el a magyar vásárlókhoz. Zsigó Róbert a sajtótájékoztatón is arra buzdított minden vásárlót, hogy ne hagyja szó nélkül az élelmiszerláncban tapasztalt problémákat, felfedezett szabálytalanságokat, hanem értesítse a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt az ingyenesen hívható zöld számon (06 80/263-244) keresztül.

A szakmai együttműködés erősítése érdekében az elmúlt hetekben a Földművelésügyi Minisztériumban egyeztetések zajlottak az ágazat egyik legjelentősebb képviselőjével, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezettel. A megbeszéléseken szó került arról, hogy a rendszerváltás óta 1,5 millió tonnával csökkent a zöldség és gyümölcstermelés hazánkban, jelenleg 2,5 millió tonna terményt állítanak elő évente, amelynek 50%-át külföldön értékesítik. Ezt az elvesztett 1,5 millió tonnát vissza kell nyernünk, hisz igény is lenne a kiváló magyar zöldségre és az ágazatban is lenne kapacitás az emelésre – mondta az államtitkár, aki elmondta azt is, hogy a FruitVeb vezetői a minisztériumi megbeszélésükön legfontosabb feladatként az áfa csalások kiszűrését, az uniós források felhasználásának célhoz kötöttségét és a hatékony ellenőrzést nevezték meg. Ennek értelmében és ennek érdekében a kormányzat továbbra is fel fog lépni a silány minőségű, emberi fogyasztásra alkalmatlan, veszélyes élelmiszerek piacra jutásával, és az azokat forgalmazókkal szemben – erősítette meg Zsigó Róbert.

A foglalás során készült  videó az alábbi linken megtekinthető: https://youtu.be/qLFLjEI0vy8

Forrás: Földművelésügyi Minisztérium

 


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Fokozott ellenőrzések a zöldség-gyümölcs kereskedelmi lánc minden pontján

Fokozott ellenőrzések a zöldség-gyümölcs kereskedelmi lánc minden pontján

2013. április 17, szerda

Fokozottan vizsgálja a hazánkba külföldről érkező zöldségeket és gyümölcsöket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szakembereivel közös mélységi ellenőrzések során az elmúlt hetekben 5 szállítmányt – több mint 60 tonna terméket – zároltak.

A zöldségek és gyümölcsök minőségét és nyomonkövethetőségét a kereskedelmi lánc több pontján vizsgálja a NÉBIH és a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi igazgatóságai (KH NTI). A téli tárolásból származó termékek (alma, burgonya, káposztafélék stb.) hazai kínálata tavaszra csökken, a keresletet a forgalmazók külföldi termékekkel fedezik. Ezzel párhuzamosan nő a primőr termékek (paprika, paradicsom, saláta) behozatala is.

Az elmúlt hetekben számos ellenőrzést a megyei NAV pénzügyőrei és a megyei KH NTI zöldség-gyümölcs ellenőrei. A rendkívüli ellenőrzések célja – a minőség ellenőrzése mellett – az országba beszállított jelöletlen, nem nyomonkövethető zöldség és gyümölcs szállítmányok, illetve forgalmazók felderítése. Eddig öt szállítmányt zároltak és vontak ki a forgalomból. 35 tonna burgonya és 3 tonna alma esetében került sor megsemmisítésre, egy 24 tonnás almaszállítmánynál pedig még tart a zárolást követő hatósági eljárás.

Az ellenőrzött tételek több országon keresztül, vélhetően Lengyelországból indultak, azonban az áru jelöletlensége miatt a származás azonosítása nem volt lehetséges.

Az elmúlt egy hónapban a belföldi forgalmazók – NÉBIH által megtervezett – kockázatbecslésen alapuló ellenőrzése során 499 kis- és nagykereskedelmi egységben 1321 tételt ellenőriztek, ebből 777 tétel volt külföldi származású. Kifogást 221 tétel esetében találtak az ellenőrök, a nem nyomonkövethető, jelöletlen tételek minden esetben zárolásra és megsemmisítésre kerültek.

 

Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)