A működési engedély cimkéjű tartalom.

Borászati üzem működésének engedélyezésére

Borászati üzem működésének engedélyezésére

Árutermelési céllal borászati terméket előállítani, tárolni, kezelni, kiszerelni csak a Nébih Borászati és Alkoholos Italok Igazgatóság által engedélyezett pincészetben lehet.

 

 

Tisztelt Ügyfelünk!

Tájékoztatjuk, hogy a borászati üzemek működésének engedélyezése, 2017. január 1-jétől, a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdés d) pontja értelmében a megyei kormányhivatalok  hatáskörébe tartozik.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Borászati és Alkoholos Italok Igazgatóság a 2016. december 31-ét követően benyújtott kérelmek elbírálása tekintetében, hatáskör hiányában nem járhat el, a kérelmek a megyei kormányhivatalokhoz kerülnek áttételre.  

A szőlészetről és a borászatról szóló 2020.évi CLXIII. tv. (Bortörvény) 7. § -a értelmében árutermelési céllal borászati terméket előállítani, tárolni, kezelni, kiszerelni csak a borászati hatóság által engedélyezett pincészetben lehet. Az engedélyezés feltételeit e törvény végrehajtási rendelete tartalmazza. Az engedélyt, az 5050. számú nyomtatványon kell kérelmezni a rendeletben meghatározott dokumentumok benyújtásával, a hatóság határozatlan időre, térítés mentesen adja ki.

Fontos tudni, hogy  az engedély iránti kérelemhez csatolni kell:

a) a borászati üzem feletti rendelkezés igazolását;
b) a helyszínrajzot;
c) kanna- és palackmosás, valamint palackozás esetén, ha nem a helyi ivóvíz szolgáltató által szolgáltatott vizet használ, annak igazolását, hogy a felhasznált víz minősége megfelel az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló 201/2001. (X. 25.) Korm. rendeletben előírtaknak.

250 hl/év mennyiséget meghaladó borászati terméket előállító, illetve kiszerelési tevékenységet végző borászati üzem esetében a kérelemhez csatolni kell az előbbieken kívül:

a) a technológiai folyamatábrát;
b) a technológiai elrendezési rajzot;
c) az anyagmozgatási és személyforgalmi tervet;
d) a műszaki-technológiai leírást;
e) a gyártástechnológia szerinti gépjegyzéket;
f) a szennyvíz külön jogszabály szerinti elhelyezésének igazolását;
g) a tisztítási takarítási utasítást;
h) a hulladék kezelési utasítást;
i) a személyi higiéniai utasítást;
j) új üzem esetén használatbavételi engedélyt;
k) tevékenység bővítése esetén a korábbi engedélyt.

Amennyiben az adatok megváltoznak, a hatósághoz azt be kell jelenteni az 5050. számú nyomtatványon! Az engedélyezés és változásbejelentési eljárás ügyintézésének határidejét a 2016. évi CL. törvény (Ákr.) szabályozza.

Letölthető nyomtatvány
5050 - Kérelem borászati üzem működésének engedélyezésére


Letölthető információs anyag
Kitöltési útmutató Az „5050” - „Kérelem borászati üzem működésének engedélyezésére”  űrlap kitöltéséhez


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Állatgyógyászati készítményekkel végzett nagykereskedelmi tevékenység

Állatgyógyászati készítményekkel végzett nagykereskedelmi tevékenység

Az állatgyógyászati készítményekkel végzett nagykereskedelmi tevékenyégre jogosító működési engedélyt a területileg illetékes jegyzőtől kell kérelmezni és az illetékes megyei kormányhivatal állategészségügyi szakigazgatási szervének szakhatósági hozzájárulása esetén a jegyző adja ki.

Az állatgyógyászati készítményekkel végzett nagykereskedelmi tevékenyég szakmai szempontú jogi szabályozása az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény melléklet 3. és 4. pontjában, a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet 6. § (2a) aa) pontjában és a 3. melléklet 6. pontjában, az állatgyógyászati termékekről szóló 128/2009. (X. 6.) FVM rendelet (továbbiakban: Rendelet) 66-68. §-ában és 8. számú mellékletének I. fejezetében található (a hatályos jogszabály elérhető: njt.hu).

A működési engedély iránti kérelmet a területileg illetékes jegyzőhöz kell benyújtani, aki szakhatóságként megkeresi az illetékes megyei kormányhivatal állategészségügyi szakigazgatási szervét (a továbbiakban: kormányhivatal). A kormányhivatal szakhatósági állásfoglalás kiadásának előfeltétele a Rendelet 66. § (3) pontjában felsorolt dokumentumok előzetes megküldése, illetve a személyi és tárgyi feltételek megfelelőségének helyszíni ellenőrzés keretében történő vizsgálata. A szakhatósági állásfoglalás kiadása a kormányhivatal részéről ingyenes, az Ügyfél részére nincs költsége.

A rendelet előírja, hogy a forgalmazás során mely műveleteket kell írásos műveleti eljárásokban szabályozni, milyen tevékenységekről kell nyilvántartásokat, naplókat vezetni. A követelmények tulajdonképpen két lényeges kérdésre vezethetők vissza: a készítmények minőség megőrzése a gyártástól a felhasználásig, illetve a nyomon követhetőség biztosítása a visszahívhatóság érdekében. Fontos még az esetleges reklamációk, minőségi kifogások és nem kívánatos mellékhatások adatainak gyűjtése, kezelése és továbbítása az illetékes hatósághoz és azérintett készítmény forgalomba hozatali engedélyének jogosultjához. Az állatgyógyászati készítménynek nem minősülő állatgyógyászati termékek (biocidok, ápolószerek, segédanyagok és gyógyhatású termékek) forgalmazása nem működési engedély köteles tevékenység, hanem bejelentéshez kötött és ezekben az esetekben nem a kormányhivatal a közreműködő szakhatóság, hanem az illetékes járási hivatal állategészségügyi szakigazgatási szerve. Amennyiben egy nagykereskedő úgy nyilatkozik, hogy kizárólag szabadon forgalmazható állatgyógyászati készítményeket kíván forgalmazni, mentesül az állatorvos/gyógyszerész alkalmazásának kötelezettsége alól.

A nagykereskedelmi tevékenység ellenőrzése (rendszeres-, rendkívüli GDP inspekció, jogszabálysértések gyanújának kivizsgálása) a NÉBIH Állatgyógyászati Termékek Igazgatósága (ÁTI) Inspektorátusának hatásköre az ország egész területén. Piacfelügyeleti tevékenység keretében az illetékes járási hivatal állategészségügyi szakigazgatási szerve is ellenőrzést végezhet.

 


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)