A agrárkár cimkéjű tartalom.

Új, elektronikus kárbejelentés november 1-jétől

Új, elektronikus kárbejelentés november 1-jétől

2014. október 31, péntek

A 2015. kárenyhítési évtől (2014. november 1-jétől) megváltozik a mezőgazdasági káresemények bejelentési módja az agrárkár-enyhítési rendszerben. Az új rendszer segítségével a termelők elektronikusan jelenthetik majd be a káreseményeket, aminek köszönhetően egyszerűsödik az ügyintézés. Az október 31-ig bekövetkezett káreseményekkel kapcsolatos kárbejelentések és a kárenyhítő juttatás iránti kérelmek benyújtásának módját a fenti változás még nem érinti!

Az agrárkár-enyhítési rendszerben szereplő termelők a 2014. november 1-jén és az azt követően bekövetkezett mezőgazdasági káreseményeket – az eddig megszokott papír alapú kárbejelentés helyett – elektronikus úton jelenthetik be. A hét konzorciumi partner (AKI, FM, FÖMI, MVH, NÉBIH, OMSZ, OVSZ) együttműködésével lefejlesztett komplex mezőgazdasági kockázatkezelő rendszer elektronikus kárbejelentő felülete az MVH honlapján az „Elektronikus ügyintézés” menüpont alatt érhető el az „MKR – Mezőgazdasági Kockázatkezelő Rendszer” elnevezésű alkalmazáson keresztül. Az elektronikus felület használatához szükség esetén a falugazdászok nyújtanak segítséget. Az elektronikus kárbejelentő felület 2014. november 1-jétől az alábbi linken lesz elérhető:

http://www.mvh.gov.hu/portal/MVHPortal/default/mainmenu/ekerelem

A 2014. kárenyhítési évre vonatkozóan az október 31-ig bekövetkezett mezőgazdasági káreseményekkel kapcsolatos termelői kárbejelentéseket és a kárenyhítő juttatás iránti kérelmek benyújtásának eljárását a fenti változás még nem érinti. Ezért a 2014. október 31-ig bekövetkezett mezőgazdasági káreseményeket 15 napon belül, a megszokott módon, papír alapon lehet bejelenteni a káresemény helye szerint illetékes agrárkár-megállapító szervnél.


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

A Nemzeti Agrárkár-enyhítési Rendszer 2009. évtől hatályos új feltételrendszer

A Nemzeti Agrárkár-enyhítési Rendszer 2009. évtől hatályos új feltételrendszer

2009. május 11, hétfő

A nemzeti agrárkár-enyhítési rendszer fagykár, belvízkár, aszálykár bekövetkezésekor nyújt kárenyhítési juttatást a rendszerhez csatlakozott mezőgazdasági termelők részére.

Az agrárkár-enyhítési rendszer működésének részletes szabályozását a nemzeti agrárkár-enyhítési rendszerről és a kárenyhítési hozzájárulásról szóló 2008. évi CI. törvény (a továbbiakban: új Krt.), továbbá az agrárkár-enyhítési eljárásról szóló 32/2009. (III. 31.) FVM rendelet (a továbbiakban: végrehajtási rendelet) előírásai határozzák meg.

A nemzeti agrárkár-enyhítési rendszer a mezőgazdasági termelők befizetéseiből és az állam ezzel legalább azonos összegű költségvetési támogatásából gazdálkodó „biztosítási rendszer”, amely – a jogszabályokban előírt részletes feltételek teljesülése esetén – fagykár, belvízkár, aszálykár bekövetkezésekor nyújt kárenyhítési juttatást a rendszerhez csatlakozott mezőgazdasági termelők részére.

A rendszerhez történő csatlakozás, fizetési kötelezettség teljesítése

Azok a termőföldet használó termelők, akik gazdálkodói szervezeti formában vagy egyéni vállalkozóként működnek, a területalapú támogatásuk igénylésével /azaz az egységes kérelemnek a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) megyei kirendeltségéhez történő benyújtásával/ automatikusan tagjaivá válnak a nemzeti agrárkár-enyhítési rendszernek, és ezáltal a használt földterületük arányában kárenyhítési hozzájárulás fizetésére kötelezettek.

- az új Krt. alapján nem kell kárenyhítési szerződést kötni, az új Krt. hatálybalépésével a korábban kötött kárenyhítési szerződések megszűnnek;

-a nemzeti agrárkár-enyhítési rendszerben való részvétel a mezőgazdasági tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetek és egyéni vállalkozók számára (kis- és középvállalkozások) a törvény erejénél fogvakötelező;

-az őstermelők szabadon dönthetnek a rendszerhez történő csatlakozásról;

- az őstermelők kárenyhítési rendszerhez történő önkéntes csatlakozása a végrehajtási rendelet 1. számú melléklete szerinti nyilatkozatnak az illetékes megyei MVH kirendeltséghez való megküldésével, határozatlan időre szólóan történik;

-az az őstermelő, aki a korábbi törvény (2006. évi LXXXVIII. törvény) alapján érvényes kárenyhítési szerződéssel rendelkezett, akkor is tagja az átalakított kárenyhítési rendszernek, ha nem nyújtja be a nyilatkozatot. Amennyiben azonban nem kíván a rendszernek tagja lenni, akkor arról legkésőbb az egységes kérelem benyújtására előírt határidőig nyilatkoznia kell (ellenkező esetben az MVH kompenzálja, azaz más támogatásból visszatartja a hozzájárulás összegét). A kilépő-nyilatkozatnak legalább a következő adatokat tartalmaznia kell: név, regisztrációs szám, a kilépési szándék egyértelmű kimondása, eredeti aláírás, dátum, valamint két tanú neve, lakcíme és aláírása;

- a kárenyhítési rendszerbe bevont termőterületek megállapítása az egységes kérelemben feltüntetett jogosult területből történik. Ahogyan eddig, úgy továbbra is a szántó (mint „egyéb termőföldterület”), szőlő- és gyümölcsültetvények tartoznak a kárenyhítési rendszerbe;

- a befizetési kötelezettség összege szőlő és gyümölcs ültetvényterület után évenként és hektáronként 2 000 Ft, egyéb termőföld, azaz szántó után évenként és hektáronként 800 Ft;

- a befizetést június 30-ra történő beérkezéssel, banki átutalással teljesíteni kell. Kizárólag az a befizetés fogadható el, amit – az előírt kötelezettség teljes összegére vonatkozóan – legkésőbb ezen a napon jóváírnak a kárenyhítési lebonyolítási számlán, tehát a tényleges határidő ennél korábbi: az átutalást javasolt legkésőbb június 20-ig elindítani, hogy ez a feltétel biztonsággal teljesüljön!

- a fizetési kötelezettségüket nem teljesítőkkel szemben az MVH a törvény alapján felhatalmazást kapott arra, hogy az egyéb jogcímekkel megegyező módon rendezze a hátralékok beszedését, azaz a kárenyhítési hozzájárulás a fizetendő egyéb támogatásokból kompenzálható, azaz visszatartható.

Figyelem! A kompenzált hozzájárulás határidőn túli befizetésnek minősül, a gazdálkodó a tárgyévben kárenyhítő juttatásra nem lesz jogosult!

- az MVH a fizetési kötelezettségüket részben teljesítőkkel szemben is – az előző ponthoz hasonlóan – érvényesíti kompenzációra vonatkozó jogosítványát. Figyelem! A kompenzált hozzájárulás – még ha csak kis részben is történt – határidőn túli befizetésnek minősül, a gazdálkodó a tárgyévben kárenyhítő juttatásra nem lesz jogosult!

- a kárenyhítési rendszerből való kilépés csak az őstermelők részére engedélyezett, és (hasonlóan az önkéntes csatlakozáshoz) nyilatkozat alapján történik. A kilépő-nyilatkozatnak legalább a következő adatokat tartalmaznia kell: név, regisztrációs szám, a kilépési szándék egyértelmű kimondása, eredeti aláírás, dátum, valamint két tanú neve, lakcíme és aláírása;

- az őstermelők részére az önkéntes csatlakozás, illetve a kilépés minden évben az egységes kérelem benyújtására megszabott határidőig lehetséges.

(Aki a határidőt elmulasztja, az csak a következő évtől kezdődően lesz tagja a rendszernek, illetve aki nem nyilatkozik az egységes kérelem benyújtására előírt határidőig a kilépési szándékáról, az a tárgyévben tag marad és attól nem-fizetés esetén be kell hajtani a kárenyhítési hozzájárulás összegét.)

A káresemények bejelentése

A kárenyhítési törvényben meghatározott elemi károk közül a belvíz- és a fagykárokat - a végrehajtási rendelet 2. számú melléklete szerinti nyomtatványon – a keletkezésüktől számított tíz napon belül be kell jelenteni a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) területi szervéhez (ahhoz a megyei hivatalhoz, amelynél a termelő az egyéb szakigazgatással kapcsolatos ügyeit is intézi). A bejelentést követően a megyei szakigazgatási hivatal helyszíni ellenőrzést követően a káresemény bekövetkezéséről jegyzőkönyvet vesz föl. A belvíz- és fagykárok bejelentésének elmulasztása esetén a termelő nem részesülhet kárenyhítő juttatásban.

Az aszálykárokat nem kell bejelenteni, egyedi aszálykár-bejelentésekkel a megyei hivatalok nem foglalkoznak. Aszálykár után kárenyhítő juttatást a termelő csak az esetben igényelhet, ha az aszályhelyzet fennállásáról (a vízmérleg-, hőmérsékleti-, távérzékelési- és termésbecslési adatok alapján) a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter közleményt ad ki, amely az FVM honlapján és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Értesítőben kihirdetésre kerül.

A termelőnek a megyei hivatalhoz be kell jelenteni, továbbá még a biztosító intézettel kötött biztosítási szerződéseket is. Ugyanarra az elemi kárra teljes összegű kártérítés és kárenyhítő juttatás nem vehető igénybe, azaz a kárenyhítő juttatásként csak a teljes összegű kárenyhítési juttatás és a biztosító által kifizetett kártérítés különbözete igényelhető.

A kárenyhítési jogosultság megállapítása

Kárenyhítő juttatásra az a károsult termelő jogosult, aki a kárenyhítési hozzájárulását maradéktalanul befizette, az előzőekben ismertetett bejelentési kötelezettségeinek eleget tett és gazdálkodása hozamérték-csökkenésének mértéke az általa használt összes termőfölddel összefüggő gazdálkodása egészére vonatkoztatva 30%-nál nagyobb. A gyep- és legelőterülettel összefüggő gazdálkodás adatait figyelmen kívül kell hagyni. A hozamérték-csökkenés mértékét a tárgyévi hozamérték és három korábbi elemikár-mentes év termésátlagának és a termelt növények (termények) piaci átlagárának szorzataként megállapított úgynevezett referencia-hozamérték hányadosa adja. Kiszámításához a termelő saját, dokumentált termésadatai és az FVM által kihirdetett referenciaárak szolgálnak segítségül.

A termésadatokat dokumentáló bizonylatokat ajánlatos hosszabb távra megőriznie még akkor is, ha az adott években nem szenvedett el semmiféle elemi kárt.

A kárenyhítési igények benyújtása

A kárenyhítési juttatás iránti igénynek tárgyév október 20-ig kell beérkeznie az MgSzH-hoz (a kérelem a végrehajtási rendelet 4., 5. és 6. számú mellékleteinek három eredeti példányából áll). A postai feladásnál különösen ügyelni kell arra, hogy a kérelem a megadott határidőre teljes biztonsággal megérkezzék, mivel a határidőn túl beadott kérelmek vizsgálat nélkül visszautasításra kerülnek.

Az adott év kárenyhítésébe a tárgyévet megelőző október 1-jétől a tárgyév szeptember 30-ig keletkezett elemi károkat lehet bevonni, vagyis a tárgyév október 1. után keletkezett elemi károkat, illetve azok hatását már a következő év hozamérték-csökkenésénél kell figyelembe venni.

A kárenyhítő juttatás iránti kérelem elbírálása

A megyei hivatal a záradékolt kérelmeket a tárgyév november 10-éig eljuttatja az MVH-hoz.

A kárenyhítő juttatás kifizetése

Az MVH a kárenyhítési igények és a kárenyhítési forrás összehasonlítását követően kifizetési tervet készít, amelyet az FVM jóváhagyás céljából elküld az Európai Unió Bizottságához. A bizottsági jóváhagyást követően pedig megkezdi a kárenyhítő juttatások kifizetését. A kárenyhítési törvény lehetővé teszi azt is, hogy az MVH a kárenyhítő juttatások terhére 90%-os mértékű előleget fizessen ki, amennyiben a károsult termelő a kárenyhítési kérelmében ezt külön jelzi.

Az előleg-kifizetési terv (december elejei) jóváhagyását követően az MVH a tárgyév végéig kifizeti az előlegeket és a maradék 10%-ot a kifizetési terv jóváhagyását követően a tárgyévet követő év első negyedében rendezi a kárenyhítő juttatások kedvezményezettjeivel. Ugyancsak ekkor történik meg az előzőekben már említett, korrekciók miatt ismételt kérelmeket benyújtó termelőkkel való végleges elszámolás is.

Amennyiben egy termelőnek bármilyen okból is több kárenyhítő juttatás került kifizetésre, mint amennyire a végelszámolás során jogosult lett volna, az MVH a többletet határozat kiadásával visszaköveteli, és azt a termelőnek harminc napon belül vissza kell fizetnie. A kárenyhítő juttatással kapcsolatban mind az MVH, mind pedig az MgSzH ellenőrzést kezdeményezhet. A kárenyhítési jogszabályok megsértése esetén az MgSzH területi szerve által kiállított jegyzőkönyv alapján a jogosulatlanul igénybevett támogatás tényét az MVH határozatban állapítja meg, és gondoskodik a jogosulatlanul igénybevett kárenyhítő juttatás behajtásáról.

Figyelem! Jelen összefoglaló kizárólag a kárenyhítési rendszer legfontosabb elemeire hívja fel a figyelmet, a jogokat és a teljes körű kötelezettségeket, illetve a további szükséges információkat a vonatkozó jogszabályok tartalmazzák!


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)

Kárenyhítő juttatás iránti kérelmek benyújtási határideje 2012. november 30.

Kárenyhítő juttatás iránti kérelmek benyújtási határideje 2012. november 30.

2012. november 22, csütörtök

Felhívjuk a Tisztelt Gazdálkodók szíves figyelmét arra, hogy a 2011. november 1. és 2012. október 31-e közötti időszakban mezőgazdasági káreseménnyel sújtott területek utáni kárenyhítő juttatás iránti kérelem (a továbbiakban: kérelem) benyújtási határideje 2012. november 30-a

Személyes benyújtás esetén a dokumentumoknak legkésőbb november 30-án munkaidőben be kell érkeznie a kárt szenvedett terület szerint illetékes megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóságához (a továbbiakban: agrárkár-megállapító szerv). A kérelem postai úton történő benyújtása esetén, a kérelem postára adásának dátuma nem lehet későbbi, mint november 30-a. A határidőt követően benyújtott kérelmek elutasításra kerülnek.

A kérelem a kárenyhítési hozzájárulás megfizetésével, valamint a kárenyhítő juttatás  igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 21/2012. (III. 9.) VM rendelet (a továbbiakban: kárenyhítési rendelet) 3-7. számú mellékletei szerinti adattartalommal a NÉBIH honlapján (www.nebih.gov.hu) közzétett nyomtatványokból áll. A kérelem három eredeti példányban személyesen vagy postai úton nyújtható be az agrár-kármegállapító szervhez. Ha a termelő több megyében is rendelkezik földterülettel, akkor ahhoz a megyei agrárkár-megállapító szervhez kell benyújtania a kérelmét, amely megyében található a használatában lévő földterület nagyság legnagyobb hányada. Amennyiben a termelő rendelkezik mezőgazdasági biztosítással, úgy a kérelemhez csatolni kell a mezőgazdasági biztosítási szerződés három másolati példányát, valamint a kárenyhítési rendelet 2. számú melléklete szerinti adattartalommal közzétett nyomtatvány három kitöltött példányát.

Fontos!
Egy mezőgazdasági termelő csak egy kárenyhítő juttatás iránti kérelmet nyújthat be.

A kárenyhítési eljárásban hiánypótlásra, iratpótlásra nincs lehetőség, ezért fontos, hogy a benyújtási határidőig a kérelem kitöltve és hiánytalanul, a megfelelő példányszámban megérkezzen az agrárkár-megállapító szervhez.

Az agrárkár-megállapító szerv elérhetőségei, a kárenyhítési rendelet szövege, illetve a kérelmet képező rendeleti mellékletek megtalálhatóak a NÉBIH honlapján.

Tekintettel arra, hogy termelő kárenyhítő juttatás igénybevételére vonatkozó jogosultság csak abban az esetben állapítható meg, ha a kárenyhítési évben bekövetkezett mezőgazdasági káresemények üzemi szinten több mint 30%-os hozamérték-csökkenést okoztak, a kérelemben a mezőgazdasági termelőnek az általa hasznosított valamennyi területről nyilatkoznia kell, függetlenül attól, hogy ezek a területek hol találhatóak.

Amennyiben a kérelem benyújtásával kapcsolatosan további kérdés merülne fel, forduljon az illetékes megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóságához, illetve falugazdászához.


Friss hírek

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. június 4, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.06.04.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)