Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

2025. június 17, kedd

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

A RASFF-on (Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Riasztási Rendszer) 2024-ben 5250 ügyet regisztráltak, melyek 91%-a élelmiszerrel kapcsolatos bejelentés volt. Magyarországot 309 RASFF-bejelentés érintette, főként baromfihús, zöldség, gyümölcs és gabonatermékek kapcsán. 63 ügyet a magyar hatóságok indítottak. Az Európai Unión belül leggyakrabban a lengyel és a francia termékekkel volt probléma, míg magyar gyártású termék az ügyek kevesebb mint 1%-ában (38 esetben) volt érintett. 

Az AAC (Igazgatási Segítségnyújtás és Együttműködés) rendszerben 3212 ügyet jelentettek 2024-ben, melyek többsége élelmiszerekkel függött össze: hibás dokumentáció, nem megfelelő címkézés vagy tárolási körülmények, valamint a termékek összetételével kapcsolatos problémák. Magyarországot 111 AAC-bejelentés érintette, melyből 16-ot hazánk indított. 

Az FFN (Élelmiszercsalási Hálózat) 546 esetet regisztrált, melyek jelentős része a nem élelmiszer-termelésre szánt állatokkal kapcsolatos problémák voltak. Magyarországot 84 ilyen ügy érintette, többek között étrend-kiegészítők és mézhamisítás, valamint illegális kisállat-kereskedelem kapcsán.
A 2023-ban indult PHN (Növényegészségügyi Rendszer) a tavalyi évben 397 bejelentést fogadott, melyek főként növényi kártevőkkel, hibás növényútlevelekkel és csomagolóanyag-jelölésekkel kapcsolatban érkeztek. Hazánkat mindössze 5 eset érintette, melyek közül 3-ban Magyarország volt a bejelentő.

2024-ben két új riasztási rendszert is indítottak, a kedvtelésből tartott állatok (PAN) és a gazdasági haszonállatok (AWN) hálózatát. A kedvtelésből tartott állatokkal kapcsolatos visszaélések kezelésére létrejött PAN hálózat 52 bejelentést kezelt, nagy részben illegális kereskedelemmel kapcsolatban. A gazdasági haszonállatok szállításával és tartási körülményeivel AWN hálózat pedig mindösszesen 3 bejelentést rögzített. Magyarországot a PAN keretében 24, míg az AWN kapcsán mindösszesen 1 ügy érintette.

Az EU Riasztási és Együttműködési  Hálózatának részletes összefoglalója az alábbi linken tekinthető meg: https://portal.nebih.gov.hu/-/eu-riasztasi-es-egyuttmukodesi-halozat-2024-es-evosszefoglalo


Friss hírek

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >

2025. június 16, hétfő

Megnyugtató eredményt hozott a tokaji kiemelt borászati ellenőrzés

A tokaji borvidék turisztikailag kiemelt helyszínein a termelői borkimérést végző egységek, valamint vendéglátóhelyek bor- és alkoholos italkínálatának kiemelt ellenőrzését végezték el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakemberei májusban. Az idegenforgalmi szezon megkezdése előtt zajló, összesen 18 helyszínt érintő akció során a hatóság emberei többek között arra fókuszáltak, hogy a forgalmazott borászati termékek és alkoholos italok élelmiszerbiztonsági szempontból megfelelőek-e, továbbá a termékek minősége, nyomon követhetősége, valamint a helyszínek higiéniai állapota megfelel-e a jogszabályi előírásoknak. A megállapított szabálytalanságok okán a hatóság 4 esetben indított eljárást, a bírságok kiszabása folyamatban van.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)