null Növénykórtani bemutató Szarvason

Növénykórtani bemutató Szarvason

2022. szeptember 23, péntek

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK) együttműködve a toxintermelő gombákkal szembeni rezisztencia szerepét ismertették a Nébih kutatói a Szarvasi Fajtakísérleti Állomáson szeptember 20-án.

Csapó József, a Szántóföldi Fajtakísérleti Osztály vezetője és Bozó József, a NAK Békés megyei alelnöke köszöntőjében kiemelte, hogy az első növénykórtani témakörben szervezett bemutató remélhetőleg hagyományteremtő lesz, hangsúlyt adva a növényfajok növénykórtani tulajdonságainak meghatározó szerepének. 

Szula Anikó, a Szarvasi Fajtakísérleti Állomás vezetője bemutatta a 37,57 hektáron elterülő állomást, ahol 2022-ben 1284 kukoricafajtát vizsgáltak. A kórtani kukorica kísérletbe ezek közül 166 fajta került be. Előadásában kiemelte, a fuzáriumos csőpenészedés és szártőkorhadás a kukoricahibridek gazdasági értékvizsgálata során kötelezően vizsgálandó betegség és az állami elismerés során kizáró tényező az arra való nagymértékű fogékonyság. A Fusarium fajok közvetlen terméscsökkentő hatásuk mellett mikotoxinokat termelnek, melyek humán-, és állategészségügyi kockázatot jelentenek. 

Lőrincz Anna (Nébih ÉLI) a mikotoxinok jelentőségét és laboratóriumi méréseik folyamatát és eredményeit ismertette, Dr. Nagy Géza (Nébih NBI) a kukorica integrált növényvédelmének lehetőségeit, és az engedélyezett hatóanyagokat mutatta be. 

Dr. Szőke Csaba (ATK Mezőgazdasági Intézet) a rezisztencianemesítés jelentőségét hangsúlyozva elmondta, hogy a vizsgált martonvásári hibridek közel 70% megfelelő ellenállósággal bír a Fusarium fajokkal szemben. 

Kovács Blanka, a Nébih MGEI növénykórtani témavezetője beszámolt a Szarvasi Fajtakísérleti Állomás 8 éves monokultúrás kukorica kísérletének fuzáriumos fertőzöttségi eredményeiről.

Annak érdekében, hogy az állami fajtaelismerés során megbízható növénykórtani eredményeket kaphassanak, szükség van provokációs kísérletek beállítására. A szarvasi kísérletben monokúltúrával biztosított a fertőzés kialakulásához szükséges nagy mennyiségű fertőzőanyag, az öntözés megfelelő körülményeket hoz létre a fertőzéshez, továbbá a kártevőkkel szembeni okszerű inszekticides védelem lehetővé teszi a fajták fogékonyságbeli különbségének értékelését. A jövőbeni tervek között szerepel a mesterséges fertőzéses kísérletek beállítása és toxinmérésekkel történő kiegészítése. 

Dr. Mesterházy Ákos (GK) akadémikus is megerősítette eredményeivel a mesterséges csőfertőzéses kísérletek beállításának fontosságát és a toxinvizsgálatok meghatározó szerepét a kukorica hibridek toxintermelő gombákkal szembeni rezisztenciájának megállapításában. 

Az előadásokat követő szemle során a vendégek megtekintették a 8 éves monokultúrás kukorica kísérlet eredményét, bemutatva a fuzáriumos csőpenészedés és szártőkorhadás felvételezésének gyakorlatát. 
 


Képgaléria


Friss hírek

2025. április 22, kedd

Új uniós útmutatók segítik a felkészülést az EUDR alkalmazására

Az Európai Bizottság új útmutatót és gyakran ismételt kérdéseket tartalmazó dokumentumot tett közzé az erdőirtásmentes termékek forgalmazását szabályozó uniós rendelet (EUDR) gyakorlati alkalmazásának támogatására. Az intézkedés célja a kellő gondossági eljárás egyszerűsítése és az adminisztratív terhek csökkentése a gazdasági szereplők és hatóságok számára. A tudnivalók elérhetőek a Nébih tematikus EUDR oldalán.

Tovább >

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >