null Állatgyógyászati készítményeket vizsgált a Nébih ‒ a termékek többsége megfelelőnek bizonyult

Állatgyógyászati készítményeket vizsgált a Nébih ‒ a termékek többsége megfelelőnek bizonyult

2024. augusztus 5, hétfő

A Nébih szakemberei az idei nyári szezonális ellenőrzés folyamán a macskák számára engedélyezett, külső élősködők elleni spot-on rácsepegtető oldatokat is vizsgálták. A bolhák és kullancsok riasztására, valamint irtására törzskönyvezett szerek egész évben fontos szerepet játszanak a macskák védelmében, a nyári időszakban azonban alkalmazásuk kiemelten fontos. A 13 ellenőrzött készítmény közül 8 kifogástalannak bizonyult, 5 terméknél a csomagolás kapcsán állapítottak meg hibát a szakemberek.

A spot-on közkedvelt gyógyszerforma, mely az állat bőrére csepegtetendő, pipettás kiszerelésű oldat. Hatékonysága a bolhák ellen általában 4 hét, vagyis egyetlen adag alkalmazása 4 hétig képes megelőzni az újrafertőződést. Az állaton lévő bolhákat a szer 24 órán belül elpusztítja. Az oldat kullancsok elleni hatékonysága lassabban alakul ki és rövidebb ideig (jellemzően csak 1-2 hétig) tart. Elérhető azonban olyan készítmény is, amelynek a hatékonysága 12 hét bolhák és kullancsok ellen egyaránt.

A hatóság szakemberei kereskedelmi forgalomban kapható 13 különböző fajta, többféle hatóanyag-tartalmú spot-on állatgyógyászati készítményt vizsgáltak a nyári szezonális ellenőrzés-sorozat részeként. A Nébih laboratóriumában sor került a termékek hatóanyag-tartalmának, egységességének, azaz a pipettából kinyerhető oldat mennyiségének, valamint az oldatok sűrűségének mérésére. 

Az értékelés kiterjedt a dobozon feltüntetett információra, továbbá a használati utasításra is.
A csomagoláson az információkat magyar nyelven, könnyen olvashatóan, értelmezhetően kell megjeleníteni, továbbá a használt piktogramoknak is megfelelő minőségűeknek kell lenniük.
A használati utasítás szempontjából elvárás, hogy a csomagoláson szerepeljen az engedélyszám, a lejárati idő, a tárolási előírások, a célállatfaj, a javallat és ellenjavallatok, továbbá az adagolás és az alkalmazási mód mellett a hatástartam, a mellékhatások, valamint a figyelmeztetések is.

A 13 állatgyógyászati készítmény vizsgált paraméterei megfeleltek a forgalomba hozatali engedélyben szereplőknek. Nem mondható el ugyanez a csomagolás esetében. Négy állatgyógyászati készítménynél ugyanis a külső csomagoláson megtalálható információk, míg egynél a belsőn szereplő piktogram tért el az engedélyben foglaltaktól. A hatósági szakemberek felszólították az érintett termékek gyártóit vagy forgalmazóit a hibák kijavítására. 

A nyári szezonális ellenőrzés másfél hónappal ezelőtt vette kezdetét, és egészen augusztus 15-ig tart majd. Az országos akció további részében a Nébih, valamint a kormány- és járási hivatalok szakemberei a szezonális gyümölcsökre és zöldségekre, a grillsajtokra, a növényvédőszerekre, valamint az élőállat-szállítmányok ellenőrzésére fognak még fókuszálni.
 


Friss hírek

2025. április 22, kedd

Új uniós útmutatók segítik a felkészülést az EUDR alkalmazására

Az Európai Bizottság új útmutatót és gyakran ismételt kérdéseket tartalmazó dokumentumot tett közzé az erdőirtásmentes termékek forgalmazását szabályozó uniós rendelet (EUDR) gyakorlati alkalmazásának támogatására. Az intézkedés célja a kellő gondossági eljárás egyszerűsítése és az adminisztratív terhek csökkentése a gazdasági szereplők és hatóságok számára. A tudnivalók elérhetőek a Nébih tematikus EUDR oldalán.

Tovább >

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >