Országos kutatás-fejlesztési együttműködés a szőlő- és gyümölcstermesztésünk biztonsága érdekében

2016. május 4, szerda

A NÉBIH kezdeményezésére tavaly megalakult egy munkacsoport, melynek célja országos szintű összefogás - a kutatás és a gyakorlat különböző területein dolgozó szakemberek között - a szőlő- és gyümölcstermesztésünk számára nagy gondot okozó fitoplazmás betegségek és az azokat terjesztő rovarvektorok által okozott károk mérséklése.

Az utóbbi években egy kevésbé ismert kórokozó-csoport, a növény háncsszöveteiben élő, sejtfal nélküli fitoplazmák okoznak nagy gondot szőlő- és gyümölcstermesztésünk számára. Kiemelkedik közülük a kajszi pusztulását okozó Candidatus Phytoplasma prunorum (1. kép) és a szőlő aranyszínű sárgaságot kiváltó Grapevine flavescence dorée (FD) fitoplazma, elfogadott tudományos nevén Candidatus Phytoplasma vitis (2. kép).

1. kép: Candidatus Phytoplasma prunorum (Fotó: Süle Sándor)

2. kép: Candidatus Phytoplasma vitis’ (Dr. Krizbai László)

Az FD-t Magyarországon először 2013 augusztusában észlelték Zala megyében, azóta a fertőzést kimutatták néhány tőkén Veszprém, Vas és Fejér megyében is, Komárom-Esztergom megyében egyelőre csak egy iszalag növényből. A nagy gazdasági kárt okozó betegség ellen nincs gyakorlatban alkalmazható védekezési lehetőség. Terjedése az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) elleni eredményes védekezéssel akadályozható meg, mivel ez a betegség a kabócával terjed. A gyümölcsfák pusztulását okozó fitoplazmáknál hasonló a helyzet, de a terjesztő levélbolha fajokról még kevesebb ismeret áll rendelkezésünkre.

A fitoplazmákkal és vektoraikkal kapcsolatos problémák megoldására megalakult munkacsoport (http://hpwg.weebly.com/hiacuterek.html) az alábbi kérdések kutatását-tisztázását tűzte ki célul:

  • szőlő, gyümölcs és szántóföldi kultúrák fitoplazmás betegségei és azok átviteli módjai;
  • egyéb gazdanövények jelentősége;
  • a növényanyag mentesítésének gyakorlati lehetőségei, az eljárás átadása a termelőknek,
  • a betegségeket terjesztő kabócák és levélbolhák biológiájának vizsgálata; elterjedésének előrejelzése borvidékeken;
  • a terjesztésért felelős egyéb vektorok szerepének kiderítése;
  • rovarölő készítmények hatékonyságának vizsgálata;
  • a vektorok elleni növényvédelmi technológiák kidolgozása.

Már 2014-ben működtette a munkacsoport azt az interaktív térképet, amelyen nyomon lehet követni a szőlő aranyszínű sárgaságot terjesztő amerikai szőlőkabóca különböző fejlődési fokozatú alakjainak előfordulását az országban. A NÉBIH NTAI ennek alapján adta ki védekezési felhívásait a termelőknek. A honlap elérhetősége: https://karositomonitoring.nebih.gov.hu/Terkepek/AmerikaiSzolokabocaMap.aspx

A munkacsoport tevékenysége hozzájárul a szőlőkabóca elleni védekezésre szóló felhívások szakmai megalapozásához, és ahhoz, hogy a lárvakelés és a rajzás kezdetéről a gazdák időben értesüljenek, valamint információt kapjanak a hatékonysági vizsgálatok eredményeként javasolható újabb növényvédő szerek alkalmazásáról.

A végső cél pedig a termelők számára a károsítótól mentes szaporítóanyagok előállításával, egészségesebb ültetvények fenntartásával, többlet-védekezést nem igénylő, ezáltal a környezetet tovább nem terhelő növények termelésével, egészséges élelmiszer előállítása.

 

Nemzeti Élelmiszerlánc-bitonsági Hivatal
Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság