null Új lassúnövekedésű baromfifajta felvételének engedélyezése a lassúnövekedésű baromfifajták listájára ökológiai (bio) gazdálkodás esetén

Új lassúnövekedésű baromfifajta felvételének engedélyezése a lassúnövekedésű baromfifajták listájára ökológiai (bio) gazdálkodás esetén

Az intenzív termelési módszerek elkerülése érdekében a baromfifajtákat meghatározott minimális életkor elérése esetén lehet levágni, kivéve, ha a baromfifajta lassú növekedésű baromfifajtából származik.Bizonyos feltételek teljesülése esetén lehetőség nyílik új fajta felvételére a lassúnövekedésű fajták listájára.

Az intenzív termelési módszerek elkerülése érdekében a baromfifajtákat a 848/2018/EK rendelet II. mellékletében  meghatározott minimális életkor elérése esetén lehet levágni, kivéve, ha a baromfifajta lassú növekedésű baromfifajtától származik.

Bizonyos feltételek teljesülése esetén lehetőség nyílik új fajta felvételére a lassúnövekedésű fajták listájára.

Baromfifajta felvétele a lassúnövekedésű baromfifajta listára

1. Új baromfifajta felvétele a lassúnövekedésű baromfifajta listára

Új baromfifajta felvétele a listára csak egyedi kérelem alapján, és megfelelő állami minősítés birtokában lehetséges. A lassú növekedésű fajták minősítésére vonatkozóan általánosan elfogadott érvényes nemzetközi standard nincsen, ezért a Magyarországi minősítés a tenyésztési hatóság által a „Tyúk és pulyka Teljesítményvizsgálati Kódex VI.” szabadtartású baromfikra vonatkozó előírásai alapján lebonyolított üzemi teszt keretében történhet. Lassú növekedésű fajtának az a fajta minősíthető, melynek a teszt során mért napi súlygyarapodása tyúk faj esetén nem haladja meg a 35 g/nap értéket. Egyéb baromfifajok (lúd, kacsa, pulyka, gyöngyös) esetében határérték meghatározása jelenleg nem áll rendelkezésre. 

2. EU-s tagállamban lassú növekedésű fajtaként nyilvántartott baromfifajták felvétele a lassúnövekedésű baromfifajta listára

A magyarországi baromfitartók lassú növekedésű baromfifajtaként használhatják bármely EU-s tagállamban lassú növekedésű fajtaként nyilvántartott fajtát is, amennyiben ezt az érintett tagállam hatósága vagy az államilag elismert ellenőrző szervezete által kiadott igazolás becsatolásával bizonyítani tudják. 

Bármely EU-s tagállamban lassú növekedésű fajtaként nyilvántartott baromfifajta felvétele lehetséges, nyilvántartásba vételi eljárás keretében.

A más tagállamban lassú növekedésű fajtaként nyilvántartott baromfifajták felvételére irányuló kérelem benyújtásának módja és tartalmi követelményei:

A nyilvántartásba vételre irányuló kérelmet tanúsított magyar ökogazdálkodó nyújthat be. A kérelemhez csatolni kell az érintett EU-s tagállam hatósága vagy az általa elismert ellenőrző szervezet igazolását. A kérelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által elismert azon ellenőrző szervezethez kell benyújtani, melynek a kérelmező az ellenőrzése alatt áll. A kérelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, mint illetékes hatóság bírálja el.

A kérelemben szerepeltetni kell:

1.    A kérelmet benyújtó gazdálkodó/cég 

a.    neve
b.    telefonos és elektronikus elérhetősége
c.    teljes postai elérhetősége

2.    Nyilvántartásba venni kívánt baromfi


a.    faj megnevezése (tyúk, pulyka, lúd, kacsa, pulyka, gyöngyös)
b.    fajta megnevezése
c.    igazolást kiállító tagállam megjelölése
d.    igazolást kiállító tagállam hatóságának vagy az államilag elismert ellenőrző szervezetének pontos megnevezése és elérhetősége

Igazolás nélküli kérelmet az illetékes hatóságnak nem áll módjában elbírálni!

A nyilvántartásba vételi eljárás során meghozott döntésről a kérelmező írásos tájékoztatást kap.

Kérdés esetén kérem, forduljon a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóságához.
Cím: 1024 Budapest, Keleti Károly utca 24.; Telefon: 06-1-336-9488; Email: mgei@nebih.gov.hu


Friss hírek

2023. december 14, csütörtök

Elismert tenyésztő szervezetek

Magyarországon elismert tenyésztő szervezetek

Tovább >

2023. június 1, csütörtök

Részvétel az ellenőrzési rendszerben

Részvétel az ellenőrzési rendszerben

Tovább >