null Az afrikai sertéspestis a kedvencként tartott malacokra is veszélyes

Az afrikai sertéspestis a kedvencként tartott malacokra is veszélyes

2019. augusztus 22, csütörtök

Az afrikai sertéspestis (ASP) vírusa nem válogat, ugyanúgy megbetegíti a vaddisznókat, a gazdasági haszonállatként tartott sertéseket és a kis kedvencként nevelt törpemalacokat is. A sertések megóvása érdekében, elengedhetetlenül fontos, hogy minden tulajdonos, így a hobbitartók is ismerjék és betartsák a járványvédelmi szabályokat, intézkedéseket. Ehhez nyújt segítséget összefoglalónk.

Az ASP ellen nem kapható sem hatékony oltóanyag, sem gyógyszer. A házi sertések vírustól való megvédéséhez azoknak a tulajdonosoknak is ismerniük és alkalmazniuk kell a járványvédelmi szabályokat, intézkedéseket, akik kedvencként tartják a malacokat. Segítségképp összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat:

  • Fontos, hogy kedvenc malacainkat a lehetőségekhez mérten zártan tartsuk annak érdekében, hogy véletlenül se érintkezhessenek vaddisznókkal. A fertőzött és magas kockázatú területeken – amelyekről a Nébih interaktív térképén tájékozódhatnak – ne sétáltassuk őket. Legjobb, ha teljesen elkerüljük ezeket a régiókat, illetve más ASP-vel fertőzött országba sem utazunk kedvencünkkel. 
  • Törekedjük arra, hogy minél kevesebb emberrel érintkezzen kisállatunk, különös tekintettel más sertéstartókra.
  • A bőrön, a ruházaton, a lábbelin és a különböző eszközökön lévő vírus megfertőzheti az állatokat! Etetés, játék, vagy bármilyen érintkezés előtt alaposan mossunk kezet és váltsunk tiszta ruhát, hogy megvédjük kedvencünket a betegségtől.
  • Tartsuk tisztán kisállatunk környezetét, takarítsunk, fertőtlenítsünk rendszeresen! Ne hozzunk sertéseink közelébe olyan eszközöket, amelyek fertőzöttek lehetnek.
  • Körültekintően vásároljunk takarmányt: engedélyezett takarmány előállítótól, nyilvántartott takarmányforgalmazótól. A vaddisznóval való érintkezés lehetősége miatt ne használjunk a szántóföldről, kaszálóról, legelőről frissen betakarított takarmányt, illetve alomanyagot!
  • A vírus fennmaradhat friss és feldolgozott sertéstermékekben, beleértve a szárított,  sózott,  fagyasztott vagy a füstölt termékeket is. Ne tartsuk egy helyen, egy hűtőben sertéshússal azt az eleséget, amit kedvenc malacunknak szeretnénk adni. Ha zöldséget vagy gyümölcsöt adunk állatunknak, jól mossuk meg! Ne adjunk nekik konyhai hulladékot, kutya vagy macskaeledelt!
  • A kisállatunkkal együtt tartott más fajú állatok is behurcolhatják a betegséget, így rájuk is ügyeljünk!
  • Ha malacunknál bágyadtságot, levertséget, lázat észlelünk, azonnal tájékoztassuk a szolgáltató vagy a hatósági állatorvost!

Friss hírek

2024. április 22, hétfő

Figyelem: Sok használt növényvédő gép tanúsító matricája lejárhatott a közelmúltban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmezteti a növényvédő gépet üzemeltető termelőket, hogy a kötelező felülvizsgálati rendszer bevezetése óta már másodszor volt esedékes az 5 évnél idősebb gépek 3 évente kötelező műszaki felülvizsgálata. Ha egy permetezőgép nem felel meg az előírásoknak, a hatóság a munka beszüntetésére kötelezheti a gazdálkodót, valamint pénzbírságot is kiszabhat.

Tovább >

2024. április 22, hétfő

Vegyes eredményekkel és számos szankcióval zárult az idei tavaszi szezonális ellenőrzés

Március 1. és április 1. között tavaszi szezonális ellenőrzés zajlott az egész országban. A Nébih irányításával az élelmiszerlánc-felügyeleti szervek 2420 ellenőrzést végeztek, több mint 15 millió forint értékben szabtak ki bírságot, és mintegy 13 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból. A hatósági felügyelők leggyakrabban higiéniai, nyomonkövethetőségi és a dolgozók egészségügyi alkalmasságával kapcsolatos hiányosságokat tapasztaltak. Laboratóriumi vizsgálat céljából a húsvéti időszak népszerű termékeit: a tormákat és a sonkákat vették górcső alá. A cél az volt, hogy az ünnepek alatt is kizárólag biztonságos élelmiszerek kerüljenek a családok asztalára.

Tovább >