null A madarinfluenza a diszmadarakra is veszelyes

A madárinfluenza a díszmadarakra is veszélyes

2020. április 7, kedd

Madártartóként tisztában kell lenned azzal, hogy a madárinfluenza a díszmadarakat is megfertőzheti! Akadályozd meg, hogy a madarad vadmadarakkal érintkezzen, tartsd zárt, biztonságos helyen. A takarmányt és az alomanyagot szintén zárt, fedett helyen tárold! Rendszeresen tisztítsd és fertőtlenítsd a tartási helyet és az eszközöket. Ne felejts el kezet mosni, madaraiddal való érintkezés előtt és után!

Forrás: https://szabadagazdi.hu/2020/02/05/a-diszmadar-nem-disztargy/

Mi is az a madárinfluenza és veszélyes-e az emberre?
Tematikus összeállításunkban többek között e kérdésekre is választ kaphat: https://portal.nebih.gov.hu/gyik/allat/gyakran-ismetelt-kerdesek/madarinfluenza!

Hogyan tudom megelőzni, hogy a madaraim elkapják a betegséget? 
Nagyon fontos megakadályozni, hogy a madaraink, akár kedvtelésből tartott, akár háztáji baromfi, érintkezzenek a vadon élő madarakkal. Ügyelnünk kell arra, hogy a házi madarak etetőjéhez, itatójához ne juthassanak hozzá a vadmadarak. Ne csak a madarakat tartsuk zártan, de a tartásukhoz szükséges eszközöket, anyagokat is (pl. alomanyag)! Részesítsük előnyben a benti tartást a kedvtelésből tartott madarak esetében.  A kültéri tartásmódoknál különösen figyeljünk arra, hogy a vadmadarak ne érintkezhessenek a madarainkkal. A tartóhely minden oldalról legyen védett! Mivel a vírus elsősorban bélsárral terjed, különösen figyeljünk arra, hogy a kültéri tartáshelyek tetőszerkezete teljesen fedett legyen és az esetleg rajta ülő vadmadarak bélsara ne kerüljön be a tartáshelyünkre. Ha új madarat vásárolunk érdemes egy hónapig külön tartani a többi madártól, hogy biztosan ne vigyük be az állományunkba a betegséget. Minden gyanús esetet jelentsük a hatósági állatorvosoknak vagy a kezelő állatorvosunknak!


Szabad-e a vadmadarakat etetni, itatni, mi a legyen a madáretetővel?
Igen szabad. Mivel a madáretetőknél, itatóknál számos madár megfordul, ezért ez egy ideális hely a betegségek továbbadására. Ha rendszeresen megtisztítjuk, fertőtlenítjük az etetőnket, itatónkat sokat tehetünk a vadmadarak egészségének védelme érdekében. 
A téli etetés időzítéséről, az itatás fontosságáról és egyéb ajánlásokról tájékozódhatnak a Magyar Madártani és Természetvédelmi egyesület honlapján. http://www.mme.hu/


Szabad-e baromfi húst adni a ragadozó madarak számára?
Ellenőrzött helyről származó baromfi húst szabad adni a ragadozó madaraknak, de a járványos időszakban inkább adjunk nekik más általuk szívesen fogyasztott állatfajok húsát (pl. nyúl, rágcsáló).


Milyen higiéniai tanácsokat érdemes megfogadni a madárketrec takarításánál?
Bármely madár hordozója lehet olyan fertőző betegségeknek, amelyek az emberek számára is veszélyesek lehetnek (zoonózisok). Nagyon fontos, hogy tartsuk tisztán az állattartáshelyét, a környezetet és a tartáshoz használt eszközöket. A madárürülék takarításánál vegyünk fel védőöltözetet. Mialatt takarítunk, szellőztessünk. Ne kavarjuk fel a port, az ürülék seprése helyett inkább locsoljuk le fertőtlenítőszerrel, majd töröljük le. Ha fertőtlenítünk, olvassuk el a fertőtlenítőszer használati utasítását és tartsuk be az ajánlott hatásidőt. A ketrecen kívül, az etetőt, itatót és az egyéb eszközöket is takarítsuk rendszeresen!
 


Friss hírek

2024. április 24, szerda

A tavaszi esőzés egy vármegye kivételével elmosta a tűzgyújtási tilalmat

Az ország keleti részén lehullott csapadéknak köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyeztetve 2024. április 25-től három vármegyében is visszavonja a tűzgyújtási tilalmat. Bács-Kiskun vármegyében azonban továbbra is érvényben marad a tilalom.

Tovább >

2024. április 22, hétfő

Figyelem: Sok használt növényvédő gép tanúsító matricája lejárhatott a közelmúltban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmezteti a növényvédő gépet üzemeltető termelőket, hogy a kötelező felülvizsgálati rendszer bevezetése óta már másodszor volt esedékes az 5 évnél idősebb gépek 3 évente kötelező műszaki felülvizsgálata. Ha egy permetezőgép nem felel meg az előírásoknak, a hatóság a munka beszüntetésére kötelezheti a gazdálkodót, valamint pénzbírságot is kiszabhat.

Tovább >