null Magas kobaltkioldódást mértek kínai eredetű porcelánbögrékből

Magas kobaltkioldódást mértek kínai eredetű porcelánbögrékből

2018. február 15, csütörtök

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a RASFF-on keresztül értesült az esetről, miszerint kínai eredetű porcelán kávésbögrét vont ki a forgalomból a német hatóság a termékből mért magas kobaltkioldódás miatt. A kifogásolt árucikkekből – Magyarországot is beleértve – 10 EU tagállamba és Svájcba szállítottak.

Friss információ: 2018.02.20.

A Müller honlapján tájékoztatást adott közre a termékvisszahívásról.

 

Korábban írtuk:

Magas kobaltkioldódást mért a német hatóság a Müller vállalat által forgalmazott kínai porcelánedények (teás- és kávésbögre, illetve csésze) vizsgálata során. A német Müller nagykereskedelmi vállalattól a magyarországi Müller Drogéria részére érkezett a kétféle kávésbögréből. A cég az érintett termékeket visszahívja az üzleteiből.

A termékek azonosító adatai:

  • Név: Kávésbögre (Kaffeebecher), 350 ml
  • Márka: „Ethno Indigo” és „Marble Indigo”
  • Tételszámok: 36398, 36848
  • Cikkszámok: 2220578, 2220576
  • RASFF referenciaszám: 2018.0348

A vonatkozó jogszabályok értelmében az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak nem változtathatják meg az élelmiszer összetételét vagy érzékszervi tulajdonságait.

Porcelánból készült termékek esetén a kobalt kékszínű festékből oldódhat ki. A német hatóság az értesítésben szereplő kávésbögrékből – a jó gyártási gyakorlat szerint előállított termékekhez képest – többszörös mennyiségű kobaltkioldódást tapasztalt, ami a termék rendszeres használata mellett humán egészségügyi aggályt vethet fel.

Figyelembe véve a termék rendeltetését, valamint azt, hogy a magasabb hőmérsékletű italok az esetek többségében felgyorsítják a kioldódási folyamatokat, kérjük, hogy aki rendelkezik háztartásában a képeken szereplő bármelyik kávéscsészével, egészsége megóvása érdekében ne használja azt tovább!

Amit a kobaltról tudni kell:

A kobalt nyomelem, a B12 vitamin (kobalamin) központi atomja, amelyre kis mennyiségben az emberi szervezetnek is szüksége van. Nagyobb mennyiségben azonban nemkívánatos anyag az emberi szervezetben. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) a kobaltot és a kobaltvegyületek csoportját lehetséges rákkeltőként a 2B csoportba sorolta be. 


Friss hírek

2024. április 25, csütörtök

„Kukába az élelmiszerpazarlással” – plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából „Kukába az élelmiszerpazarlással” címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.

Tovább >

2024. április 24, szerda

A tavaszi esőzés egy vármegye kivételével elmosta a tűzgyújtási tilalmat

Az ország keleti részén lehullott csapadéknak köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyeztetve 2024. április 25-től három vármegyében is visszavonja a tűzgyújtási tilalmat. Bács-Kiskun vármegyében azonban továbbra is érvényben marad a tilalom.

Tovább >