null Adventi desszertet vontak ki a forgalomból nem jelölt allergén tartalom miatt

Adventi desszertet vontak ki a forgalomból nem jelölt allergén tartalom miatt

2016. október 28, péntek

Nem jelölt törökmogyoró tartalom miatt saját hatáskörben kivonta a forgalomból a „dmBio adventi desszert 140 g” terméket a dm hálózat. Az érintett tétel az üzletekben már nem található meg, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) azonban elővigyázatosságból kéri, hogy a mogyorófélékre allergiások vagy érzékenyek "ellenőrizzék a megvásárolt termékeket, és ha annak minőségmegőrzési ideje, ne fogyasszák el.

Frissítés: 2016. november 8

A magyar hatóság vizsgálata feltárta, hogy a riasztásban szereplő minőségmegőrzési idejű termék nem érkezett a dm Kft.-hez.

Korábban írtuk:

A NÉBIH a dm vállalkozástól, valamint RASFF bejelentés útján is értesült arról, hogy egy másik adventi termék – bio tönkölycsillag – került a csomagolásba, ami allergén anyagot tartalmaz, és ez a jelölésen nem szerepel. A problémára vállalati önellenőrzés során derült fény.

A termékvisszahívás kizárólag a 02.02.2017. minőségmegőrzési idővel ellátott termékeket érinti.

A dm Kft. az érintett tételt már kivonta a forgalomból. A NÉBIH azonban elővigyázatosságból felhívja a mogyorófélékre allergiások vagy érzékenyek figyelmét, hogy amennyiben korábban vásároltak a fenti lejárati idejű termékből, azt ne fogyasszák el. A dm vállalkozás közleménye szerint a termék visszavihető a vásárlás helyére, ahol visszatérítik a vételárát.

A termékvisszahívás folyamatát a NÉBIH ellenőrzi.

Az allergénekről

Allergénnek nevezünk minden olyan terméket és anyagot, amely szervezetünkben allergiás reakciót válthat ki. Az allergiás reakció, az immunrendszer nem megfelelő válasza, mely során szervezetünkre egyébként veszélyt nem jelentő anyag ellen védekezik. Az eladásra kerülő előrecsomagolt élelmiszereken többek között kötelező feltüntetni a bennük található allergéneket, köztük a dióféléket is.

Dió és mogyoróallergia esetén kerülendő az összes dióféle (dió, paradió, pekándió, kesudió). Panaszt okozhat a földimogyoró, a törökmogyoró, a pisztácia, a fenyőmag, a mandula és a napraforgómag is, mivel az olajosmagvak és a diófélék fehérjéit nézve nagymértékű hasonlóságot fedezhetünk fel.

A termék magyarországi forgalmazójának sajtóközleménye az alábbi linken érhető el.

Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában



Friss hírek

2024. április 18, csütörtök

A magyar fogyasztók aflatoxin terhelését vizsgálták a Nébih szakemberei

A Debreceni Egyetem és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közös projektben vett részt: „A magyar fogyasztók rövid és hosszú távú aflatoxin-terhelésének meghatározása a tejtermékláncban és a kockázatkezelő intézkedések megalapozása”-címmel. A szakemberek megállapították, hogy a hazai lakosságot jelenleg nem fenyegeti jelentős aflatoxin egészségügyi kockázat. Bár azonnali ellenintézkedések nem szükségesek, a takarmányok és élelmiszerek folyamatos ellenőrzése a lehetséges aflatoxin szennyeződésekre mégis indokolt és javasolt.

Tovább >

2024. április 16, kedd

Békés és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyét újra elérte a madárinfluenza

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Békés és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye több állattartó telepén is a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az érintett állományok felszámolása, valamint a járványügyi nyomozás folyamatban van. A hatóság a madárinfluenza újbóli jelenléte miatt ismételten felhívja az állattartók figyelmét a járvány elleni védekezés fontosságára.

Tovább >