Zoonózisok és élelmiszerfertőzések az Európai Unióban és hazánkban
Hagyomány, hogy az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által kiadott éves zoonózis jelentést követően, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Élelmiszerbiztonsági Kockázatértékelési Igazgatósága (ÉKI) szemináriumot rendez, amelyen bemutatásra kerülnek az aktuális évre vonatkozó összesített adatok, és a témában megjelent legfontosabb hírek. Idén sem volt ez másképp, a 2014. április 15-én tartott mikrobiológiai szemináriumon, – amelyet a Tábornok utcai telephely előadótermében tartottak –, a program iránt érdeklődő számos kolléga és szakember jelent meg.
A délelőtti szekció során a hazai helyzetkép és események kerültek felvázolásra. A rendezvény megnyitóját követően, a nyitó előadás keretén belül maga a jelentés került bemutatásra, amely a 2012-es adatokat ismertette és hasonlította össze az előző évek eseményeinek adataival. Kiderült, hogy továbbra is a kampilobakteriózis és szalmonellózis vezeti azt a listát, amely az Európai Unióban, az igazolt humán megbetegedések bejelentési arányát tartalmazza. Az előadást követően a hatósági oldalról ismertették a hazai eredményeket a mikrobiológiai vizsgálatok alapján, valamint az élelmiszer eredetű megbetegedések bejelentésének és kivizsgálásának eredményeit az élelmiszerláncban. A NÉBIH szakmai kollégái mellett az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) munkatársa is megosztotta a tapasztalatokat, aki a 2013. évi, az élelmiszerrel is terjedő, bejelentendő fertőző betegségek járványügyi helyzetét prezentálta. A délelőtt zárásaként az Európai Bizottság élelmiszerbiztonsági események kommunikációja kapcsán összehívott munkacsoporti üléséről adtak beszámolót.
A délutáni szekció az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság tudományos hálózataira fókuszált, kiemelten az EFSA zoonózisokkal foglalkozó hálózatának tevékenységére, valamint az állategészségüggyel kapcsolatos munkájára. További érdekességként a jelenlévők az éves jelentés elkészítésének módjába is bepillantást nyerhettek. A nap második felében összefoglalták a gümőkór járványtani helyzetét Magyarországon, amelyből kiderült: habár akad némi előfordulás, de ez 0,1 százalék alatti, így 2014 januárjától Magyarország hivatalosan is gümőkór-mentes. A rendezvény végén a hallgatóság néhány további érdekességet ismerhetett meg az EFSA mikrobiológiai kockázatbecslési (MRA) és Újonnan felmerülő kockázatok (EREN) hálózatának munkájáról.
Az előadások megtekintése:
-
Zoonózisok és élelmiszer eredetű események Európában az EFSA és az ECDC 2012 évi zoonózis jelentése alapján (Szeitzné Szabó Mária, Kerekes Kata)
-
Élelmiszer mikrobiológiai monitoring tapasztalatok (Sréterné Lancz Zsuzsa)
-
Az élelmiszerrel is terjedő, bejelentendő fertőző betegségek járványügyi helyzete, 2013 (Krisztalovics Katalin)
-
Élelmiszer eredetű megbetegedés események bejelentésének, kivizsgálásának tapasztalatai az élelmiszerláncban 2013 (Zoltai Anna, Horváth Éva)
-
Beszámoló a Bizottság élelmiszerbiztonsági események kommunikációja kapcsán összehívott munkacsoporti üléséről (Nagy Tünde)
-
EFSA hálózatok - A tagállami kapcsolattartás fórumai (Sali Judit)
-
Hogy készül a zoonózis jelentés, Tájékoztatás az EFSA zoonózisokkal foglalkozó hálózatának tevékenységéről (Vecsei Luca)
-
Az EFSA állategészségüggyel kapcsolatos tevékenysége (Szögyényi Zsuzsa)
-
A gümőkór járványtani helyzete Magyarországon (Jánosi Szilárd)
-
Tájékoztatás az EFSA MRA és EREN hálózatának tevékenységéről (Szeitzné Szabó Mária, Mészáros László)