null Változik a veszélyhelyzet idején lejáró növényvédőszervásárlási engedélyekkel kapcsolatos szabályozás

Változik a veszélyhelyzet idején lejáró növényvédőszervásárlási engedélyekkel kapcsolatos szabályozás

2022. január 12, szerda

2021. december 17. napján megjelent a veszélyhelyzetet szabályozó törvény*, melynek értelmében megváltoztak a lejáró hivatalos okmányok meghosszabbításával kapcsolatos szabályok is. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatja a növényvédőszervásárlási engedéllyel rendelkezőket, hogy a zöld és fehér könyvek érvényességi ideje – a korábbi szabályozástól eltérően – 2022. június 30-án jár le. Az alábbiakban ennek részleteit tekintjük át.

A törvény* értelmében 2022 januárjától nem a veszélyhelyzet megszűnésének időpontjához kötődik a lejáró hivatalos okmányok érvényességi ideje, hanem konkrét dátumot, 2022. június 30. napját jelölte meg határnapként a jogszabály. 

Ezzel összefüggésben hatályát veszti a növényvédőszervásárlási engedélyeket érintő korábbi rendelkezés is, mely szerint a hatóság a lejáró zöld és fehér könyveket a veszélyhelyzet megszüntetését követő 180 napig érvényesnek tekintette. 

Az új törvény értelmében mindazoknak, akiknek 2020. március 11. és 2020. július 3. között vagy 2020. november 4. és 2022. május 31. között járt, illetve jár le az engedélyük, 2022. június 30. napjáig érvényes az okmányuk. Ez tehát azt jelenti, hogy az engedély tulajdonosának eddig a határnapig kell intézkednie a dokumentum lejáratának meghosszabbításáról. 

A Nébih felhívja az érintettek figyelmét, hogy a hosszabbításhoz szükséges továbbképzések szervezése jellemzően a téli hónapokra esik, és a fentiek miatt nagyszámú jelentkezés várható, ezért már most érdemes a megfelelő továbbképzést kiválasztaniuk, és arra jelentkezniük. A továbbképzések szervezésével kapcsolatosan a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara területi szerveinél érdeklődhetnek.

Hivatkozott jogszabály:
* a veszélyhelyzettel összefüggő egyes szabályozási kérdésekről szóló 2021. évi CXXX. törvény

Friss hírek

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >

2026. június 11, csütörtök

Péntektől több vármegyében is megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék hatására több területen mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 12-től Budapesten és további 10 vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat. Hat vármegyében ugyanakkor a korlátozás továbbra is érvényben marad.

Tovább >