null Változások az ammónium-nitrát tartalmú műtrágyák forgalmazásában

Változások az ammónium-nitrát tartalmú műtrágyák forgalmazásában

2021. március 18, csütörtök

Egy új EU-s rendelet* 2021. február elsejétől szigorúan szabályozza az ammónium-nitrát tartalmú keverékek forgalmazását és felhasználását, jelentősen megváltoztatva a hazai műtrágya kereskedelem gyakorlatát.

A rendelet alapján lakossági személy nem vásárolhat olyan műtrágyát, amelynek az ammónium-nitrátból származó nitrogén tartalma nagyobb mint 16 tömegszázalék. Ez a mennyiség a műtrágyában 45,7% ammónium-nitrátot jelent. Ha a műtrágya ettől magasabb százalékban tartalmaz ammónium-nitrátot, a gazdasági szereplő csak szakmai felhasználónak (3. cikk 9. pont), vagy másik gazdasági szereplőnek (3. cikk 10. pont) értékesítheti. A szakmai felhasználó esetében a szerhasználatot a teljes és részidős mezőgazdasági tevékenység is  indokolhatja, mely nem feltétlenül kapcsolódik a föld méretéhez. Fontos azonban, hogy a szakmai felhasználók más személynek nem adhatják tovább a készítményeket!

A gazdasági szereplő az értékesítés során köteles 

  • tájékoztatni partnereit az aktuális előírásokról, azok módosításáról, 
  • ellenőrizni a vevőket, 
  • a vevői nyilatkozatot beszerezni, 
  • a tranzakciókat nyilvántartani és időszakosan megőrizni, valamint 
  • a gyanús tranzakciókat, a hiányt és a lopást jelenteni.

Mindezen feladatokról az értékesítő személyzet számára oktatást is kell tartania.

Az értékesítést és a nyilvántartást a Budapest Főváros Kormányhivatala ellenőrzi. A  szabályozással kapcsolatban részletes tájékoztató, a vevői nyilatkozat sablonja, adattartalma a BFKH  Kereskedelmi, Haditechnikai, Exportellenőrzési és Nemesfémhitelesítési Főosztály Kereskedelmi Osztályának oldalán található:
https://mkeh.gov.hu/kereskedelmi/robbanoanyag_prekurzorok
 

Kapcsolódó jogszabály:
*Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1148 rendelete (2019. június 20.) a robbanóanyag-prekurzorok forgalmazásáról és felhasználásáról, az 1907/2006/EK rendelet módosításáról, valamint a 98/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről

Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >