null Változás előtt az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokra vonatkozó uniós szabályozás

Változás előtt az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokra vonatkozó uniós szabályozás

2022. október 14, péntek

Nyilvános konzultációs kérdőívvel kutatja az EU az emberek és a vállalkozások, egyéb szakmai szereplők véleményét az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokra vonatkozó uniós szabályozás felülvizsgálatához. A kérdések a konzultációs weboldalon, az EU összes hivatalos nyelvén – így magyarul is – 14 hétig, 2023. január 11. szerdáig érhetőek el. A minél nagyobb számú kitöltéssel hatékonyabb képet kaphatunk a hazai érdekekről, véleményekről, fogyasztási szokásokról, mely a későbbiekben számottevő segítséget jelent a szakterületi érdekek képviselete során.

A kérdőív – az alapján, hogy milyen minőségben töltjük azt ki – kétféle kérdéscsoportot tartalmaz. Az egyikben a fogyasztók véleményét várják, akik napi szinten  előre csomagolt élelmiszert fogyasztanak, valamint használnak olyan konyhai eszközöket (például evőeszközöket, serpenyőket, élelmiszer-tároló edényeket, stb.) melyek élelmiszerekkel érintkezésbe kerülhetnek. A fogyasztóként történő kitöltéshez – mely nagyjából 10 percet vesz igénybe – a kérdőív elején „A következő minőségemben töltöm ki” kérdésnél az „Uniós polgárként” opciót kell választani. Lényeges, hogy a felhasználói körnek szóló kérdések gyakorlati szempontúak, megválaszolásukhoz nincs szükség az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok vagy a vonatkozó jogszabályok ismeretére. 

A kérdőív másik típusa vállalkozásoknak (például gyártók, importőrök, forgalmazók), fogyasztói szervezeteknek, tudományos intézményeknek, valamint a témakörre vonatkozó szabályok betartatásában és érvényesítésében részt vevő intézményeknek szól. Esetükben a kitöltéshez alapjaiban ismerni kell az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokkal kapcsolatos jelenlegi szabályozást.

A kérdőív 2023. január 11-ig az alábbi linkről indítva érhető el: 
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/FCMsurvey22?surveylanguage=hu#page1

Fontos, hogy a felmérésben minél nagyobb arányban képviseljék magukat a magyar érintettek. A nagyszámú kitöltéssel ugyanis hatékonyabb képet kaphatunk a hazai érdekekről, véleményekről, fogyasztási szokásokról, mely a későbbiekben számottevő segítséget jelent a szakterületi érdekek képviselete során.

A kérdőívvel kapcsolatban további tájékoztatás vagy segítség az fcmhu@nebih.gov.hu e-mail címen kérhető.

Az alábbi weboldalon nyomon követhetőek az eddigi vélemények és a Bizottsági munka ütemterve:
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12497-Az-elelmiszerekkel-erintkezesbe-kerulo-anyagokra-vonatkozo-unios-szabalyok-felulvizsgalata_hu


 


Friss hírek

2025. július 14, hétfő

Karibi hangulatban a Szupermenta: rumokat teszteltek

A Szupermenta program terméktesztjén ezúttal rumokat elemeztek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei. Az összehasonlító vizsgálatba 20 rum – 11 gold és 9 dark – került be, amelyek hatósági, laboratóriumi és kedveltségi vizsgálaton is részt vettek. Egy termék esetében jelölési hibát tártak fel a szakemberek, míg egy, a tesztből kizárt fehér rum esetében élelmiszerminőségi probléma miatt intézkedtek. A hatóság mindkét forgalmazóval szemben eljárást indított és összesen csaknem 700 ezer forint bírságot szabott ki.

Tovább >

2025. július 10, csütörtök

Szép, de veszélyes: miért ne hozzunk növényt a nyaralásból?

Súlyos veszélyt jelent Magyarország növényvilágára a Xylella fastidiosa baktérium, ami akár egy külföldi nyaralásról hazahozott hajtással is könnyen behurcolható hazánkba. A kórokozó népszerű dísznövényeket és gyümölcstermő fajokat, mint a szőlő, az olajfa, a leander és a levendula támad meg. A már fertőzött gazdanövények olyan országokban találhatóak meg, amelyek kedvelt nyaralási úti célok, például Franciaország, Olaszország, Spanyolország vagy az Amerikai Egyesült Államok. A megelőzés közös felelősségünk! Már egyetlen tünetmentes növény is elegendő lehet a fertőzés behurcolásához és elterjesztéséhez, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kiemelten kéri, hogy senki se hozzon haza növényt külföldről.

Tovább >