null Újabb lenmagolaj tételt vontak ki a forgalomból határérték feletti PAH-tartalom miatt

Újabb lenmagolaj tételt vontak ki a forgalomból határérték feletti PAH-tartalom miatt

2016. szeptember 7, szerda

Ismét határérték feletti PAH-tartalmat mutattak ki a 250 ml-es Schneekoppe márkajelzésű étkezési lenmagolaj egyik tételében. A riasztás az Európai Unió élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyors veszélyjelző rendszerén (RASFF) érkezett és több európai tagállamot, köztük Magyarországot is érinti. A szennyezett lenmagolaj egyszeri vagy rövidtávú fogyasztása valószínűsíthetően semmilyen tünetet nem okoz.

A terméket Magyarországon a Müller Drogéria Magyarország Bt. forgalmazza. A tétel hazai forgalomból történő kivonásának hatósági felügyelete és a vásárlókhoz eljutott mennyiség nyomonkövetési vizsgálata folyamatban van.

A visszahívásban érintett termék adatai:

  • Termék neve: Schneekoppe étkezési lenmagolaj (Leinöl Klassik, kaltgepresst)
  • Minőségmegőrzési idő: 02/03/2017
  • Kiszerelés: 250 ml

Kérjük a vásárlókat, hogy aki háztartásában rendelkezik a fenti azonosítókkal ellátott lenmagolajjal, az ne fogyassza el és vigye vissza a vásárlás helyére.

A PAH-okról

A PAH-ok több száz kémiailag rokon, különböző szerkezetű és toxicitású vegyület csoportját jelentik, amelyek a környezetben tartósan megmaradnak. Az anyagok genotoxikus rákkeltő tulajdonsága miatt szervezetbe kerülésük nem kívánatos. A bevitel azonban nem kerülhető el, de az ésszerűen elérhető legalacsonyabb szintre kell szorítani. A szennyezett lenmagolaj egyszeri vagy rövidtávú fogyasztása valószínűsíthetően semmilyen tünetet nem okoz.

Kapcsolódó anyag:
Határérték feletti benzolszármazék (PAH) tartalom miatt lenmagolaj tételeket vontak ki a forgalomból


Friss hírek

2026. június 17, szerda

EU-szinten növekszik az afrikai sertéspestis járványok száma házi sertések és vaddisznók esetében is

Az EFSA legfrissebb éves járványügyi jelentése szerint 2025-ben az Európai Unió egész területén nőtt az afrikai sertéspestis (ASP) járványkitöréseinek száma 2024-hez képest. A házi sertések körében 76%-os, míg a vaddisznók esetében 44%-os növekedést regisztráltak. A betegség 31 év után újra felbukkant Spanyolországban, így a fertőzött tagállamok száma 14-re emelkedett.

Tovább >

2026. június 16, kedd

Megjelent az M1 autópálya déli oldalán az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma 2026. június 16-án afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét igazolta két, az M1 autópályától délre eső területen kilőtt vaddisznóban. Az állatokat Tatabánya térségében állománygyérítés során, diagnosztikai célból ejtették el. Ezzel a vírus átlépte a mesterséges határnak számító M1 autópályát.

Tovább >