null Újabb kitörés: ezúttal Békés vármegyei baromfitelepeken igazolódott a madárinfluenza

Újabb kitörés: ezúttal Békés vármegyei baromfitelepeken igazolódott a madárinfluenza

2026. január 27, kedd

Békés vármegyében egy tenyészpulyka és egy májhasznú lúd telepen magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A hatóság felhívja a figyelmet, hogy a járványügyi előírások maradéktalan betartása elengedhetetlen a járványok megelőzése és megfékezése érdekében. Az érintett állományok felszámolása folyamatban van.

A betegséget két Békés vármegyei baromfitelepen igazolta a Nébih laboratóriuma. Békésszentandráson egy 7600 darabot számláló tenyészpulyka előnevelő telepen, míg Orosházán egy 5500 darabos májhasznú lúdállományban jelent meg a madárinfluenza. Mindkét állomány esetében megemelkedett elhullás jelentkezett, a pulykatelepen ezen felül idegrendszeri tüneteket, bágyadtságot, valamint takarmány-és ivóvíz fogyasztás csökkenését is tapasztalták. A mintákból a Nébih laboratóriuma – mindkét telep esetében – a vírus H5N1 altípusát mutatta ki.

A békésszentandrási gazdaságok körül a hatóság 3 km sugarú védőkörzetet és kiterjesztett megfigyelési körzetet, míg az orosházi gazdaság körül 3 km sugarú védő- és 10 km sugarú megfigyelési körzeteket állított fel. Az érintett állományok felszámolása és a járványügyi nyomozás jelenleg is zajlik. 

A Nébih továbbra is hangsúlyozza a járványügyi szabályok maradéktalan betartásának fontosságát, ugyanis a betegség a vadon élő madarakban egyaránt jelen van. A biológiai biztonsági intézkedések következetes alkalmazásával törekedni kell arra, hogy a vírus a vadon élő madarakból ne kerülhessen a baromfiállományokba. 

A madárinfluenzával kapcsolatos folyamatosan frissülő információkról a Nébih tematikus aloldalán tájékozódhat: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza
 


Friss hírek

2026. június 9, kedd

Új állategészségügyi intézkedések az élőállat-szállításban

A Törökországban, Bulgáriában és Görögországban fennálló kedvezőtlen állategészségügyi járványhelyzet miatt az országos főállatorvos új védelmi intézkedést rendelt el: haszonállatot szállító járművek csak tisztítást és fertőtlenítést követően léphetnek be az országba. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kéri az érintettek felelős közreműködését és az állategészségügyi előírások maradéktalan betartását.

Tovább >

2026. június 8, hétfő

Már mobilalkalmazáson is rögzíthetik a szakértők az amerikai szőlőkabóca észleléseket

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) országos Károsító-monitoring rendszere új funkcióval bővült. Mostantól a szőlő aranyszínű sárgaság (FD) betegség terjesztésért felelős amerikai szőlőkabóca előfordulási adatai és fejlődési alakjai már Android alapú mobilalkalmazáson keresztül is bejelenthetőek. A fejlesztés révén a szakemberek a terepi észleléseket közvetlenül, azonnal rögzíthetik a rendszerben.

Tovább >