null Új növényvédő szer hatóanyag adatbázis a Nébih honlapján

Új növényvédő szer hatóanyag adatbázis a Nébih honlapján

2021. május 19, szerda

A Nébih szakemberei elkészítették az EU-ban aktuálisan engedélyezett, valamint az engedélyezési rendelet 2011-es életbe lépése óta visszavont növényvédő szer hatóanyagok adatbázisát. Érdemes a listát gyakran ellenőrizni, ugyanis a hatóanyagok kötelező felülvizsgálata miatt rendszeresen változik.

Az egyes hatóanyagok használatát mindig jogszabályban meghatározott időre (7, 10, vagy 15 évre) engedélyezik, amit rendszeres felülvizsgálat követ, hogy a legújabb tudományos követelmények alapján se okozzanak elfogadhatatlan kockázatot. A hatóanyagok pozitív listára való felvételéről, megújításáról vagy visszavonásáról a tagállamok szakértőiből álló ún. Állandó Bizottság dönt, az Európai Bizottság javaslata alapján. A visszavont hatóanyagokat tartalmazó készítményeket a tagállamoknak nemzeti hatáskörben – megadott határidőn belül – szintén vissza kell vonniuk. 
A Nébih felületein több különböző adatbázissal is segíti a felhasználókat, hogy gyorsan és könnyen tájékozódhassanak az aktuális információkról. E körben a legújabb az EU-ban engedélyezett, valamint 2011-től visszavont növényvédő szer hatóanyagok adatbázisa: https://portal.nebih.gov.hu/novenyvedo-szer-hatoanyag-lista
A visszavont és lejárt érvényességű készítmények adatbázisát itt lehet megtalálni: 
https://portal.nebih.gov.hu/visszavont-es-lejart-ervenyessegu-novenyvedo-szerek
Az engedélyezett növényvédő szerek naprakész adatbázisa pedig itt érhető el:
https://novenyvedoszer.nebih.gov.hu/Engedelykereso/kereso
Felhívjuk a felhasználók figyelmét, hogy mind az okiratok, mind pedig a hatóanyagok érvényességi ideje módosulhat az értékelések és hatósági döntések következtében. Előfordulhat, hogy az okirat még évekig érvényes lenne, de a hatóanyag visszavonása miatt egy újabb határozattal megszűnik. Ugyanakkor az engedély nem feltétlenül jár le az érvényességi idő után, mert indokolt esetben meghosszabbítható. Ugyanígy a hatóanyagok elvi érvényességi ideje is megváltozhat az értékeléstől és a jogi helyzettől függően. 
Az adatbázisainkat folyamatosan frissítjük, érdemes rendszeresen ellenőrizni őket. 


Friss hírek

2026. március 4, szerda

Bács-Kiskun vármegyében ismét igazolták a madárinfluenzát

Bács-Kiskun vármegyében, egy mulard kacsa állományban azonosította a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét. A szükséges járványügyi intézkedéseket a hatóság haladéktalanul elrendelte, az állomány felszámolása folyamatban van.

Tovább >

2026. március 3, kedd

Mi kerül a kutya tányérjába? Itt a kutyaszalámik tesztje!

Teljes értékű takarmányként jelölt kutyaszalámikat vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc‑biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei a Szupermenta programban. A termékteszten 12 hazai kereskedelemben kapható termék hatósági ellenőrzésére került sor, melynek részét képezték a laboratóriumi- és az érzékszervi vizsgálatok, valamint a jelölés ellenőrzése. Megnyugtató eredmények születtek: biztonsági és minőségi szempontból is megfelelőek a tesztelt eledelek. A laboratóriumi és a kedveltségi vizsgálat összesített eredménye alapján kialakult a kutyaszalámik rangsora is.

Tovább >