null Új intézkedések léptek életbe a termőföld védelme érdekében

Új intézkedések léptek életbe a termőföld védelme érdekében

2021. június 15, kedd

Összetett jogszabályt alkotott az Agrárminisztérium több, régóta megújításra szoruló terület rendezése és az uniós jogharmonizáció érdekében. A május 28-án megjelent törvény sok más mellett a termőföld védelme érdekében is közérdekű szigorításokat hozott, például 2025-től bevezeti a Gazdálkodói Talajvédelmi Program (GTP) kötelezettségét.

Az új törvény alapján módosult a termőföld védelméről szóló törvény (Tfvt.)1, amelynek kardinális eleme a 2020-ban elfogadott Talajvédelmi Cselekvési Tervvel kompatibilis, fenntartható és talajvédő gazdálkodás megvalósítása. Mivel a hatékony és célszerű talajművelést maga a földhasználó tudja realizálni a megfelelő ismeretek birtokában, ezért a módosított jogszabály 2025. december 31-től előírja a gazdálkodók számára a Gazdálkodói Talajvédelmi Program (GTP) kidolgozását. A GTP elkészítésére a Talajvédelmi Cselekvési Terv 4 éven át tartó programsorozata készíti fel a gazdálkodókat, szaktanácsadókat és a hatóságot, de egy központi útmutató is rendelkezésre áll majd a Nébih honlapján.

Ugyancsak a törvénymódosítás következtében egyszerűsödik a kotort mederiszap felhasználása a termőföldön, megkülönböztetve két alapvető kategóriát. A talajjavító mederiszapot kezelés nélkül, a talajvédelmi hatósághoz történő bejelentést követően, talajvédelmi terv alapján lehet talajjavító anyagként felhasználni. A kezelt mederiszap felhasználásához pedig a talajvédelmi hatóság engedélye, valamint talajvédelmi terv készítése szükséges.

A biztonságos élelmiszerlánc alapja a megfelelő minőségű termőföld biztosítása és annak szakszerű védelme. Ezt az alapelvet támogatja számos, már meglévő jogszabály, valamint az agrártárca által most bevezetett, új rendelkezések is. A termőföld megóvásának közvetve fontos eleme a parlagfű elleni védekezés. Az élelmiszerláncról szóló törvény (Éltv.)2 alapján a földhasználó folyamatosan köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, majd ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.

Az Éltv. módosítása mostantól szigorítja ennek betartatását, ugyanis az illetékes hatóság már minden olyan kultúrnövénnyel borított területen elrendeli a közérdekű védekezést, ahol a felületi parlagfű-borítottság meghaladja a 30%-ot, függetlenül a kultúrnövény tőszámától. Rövidült a hatósági helyszíni ellenőrzés határideje is, amelyre a bejelentéstől számítva – a korábbi 30 nap helyett – 5 napon belül kerül sor, biztosítva annak lehetőségét, hogy a parlagfüves területeken minél korábban megtörténhessen a közérdekű védekezés elrendelése.

Rendkívül fontos, hogy minden földtulajdonos és földhasználó eleget tegyen a törvényi kötelezettségének, tehát a parlagfű megjelenését követően folyamatosan védekezzen a gyomnövény pollenszórásának és szaporodásának megakadályozása érdekében!

Forrás: kormany.hu

Hivatkozott jogszabályok:
1. A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény
2. Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény
A fenti törvényeket módosító törvény:
2021. évi LX. törvény egyes agrártárgyú törvények módosításáról

Friss hírek

2025. április 22, kedd

Új uniós útmutatók segítik a felkészülést az EUDR alkalmazására

Az Európai Bizottság új útmutatót és gyakran ismételt kérdéseket tartalmazó dokumentumot tett közzé az erdőirtásmentes termékek forgalmazását szabályozó uniós rendelet (EUDR) gyakorlati alkalmazásának támogatására. Az intézkedés célja a kellő gondossági eljárás egyszerűsítése és az adminisztratív terhek csökkentése a gazdasági szereplők és hatóságok számára. A tudnivalók elérhetőek a Nébih tematikus EUDR oldalán.

Tovább >

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >