null Új fejezet nyílt a magyar-iráni élelmiszerbiztonsági kapcsolatokban

Új fejezet nyílt a magyar-iráni élelmiszerbiztonsági kapcsolatokban

2016. december 5, hétfő

Együttműködési megállapodást írt alá 2016. november 22-én Teheránban Oravecz Márton, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) elnöke és Jamshid Salamzadeh, a teheráni Shahid Beheshti Orvostudományi Egyetem Élelmiszerbiztonsági Kutató Központjának vezetője.

A mintegy kétéves előkészítő munka eredményeképpen létrejött keretszerződés lehetővé teszi, hogy a két ország élelmiszer-biztonság területén dolgozó kutatói és szakemberei részt vehessenek egymás továbbképzésein, konferenciáin, valamint közös kutatási projekteket indítsanak.

A hosszú távú együttműködés első eredményei már a NÉBIH delegációjának iráni látogatása során körvonalazódtak: a magyar szakemberek az élelmiszer-toxikológiai laborvizsgálatok területén nyújtanak továbbképzést iráni kollégáiknak a közeljövőben. A megbeszélések során a két ország képviselői további együttműködési területként határozták meg a növényvédőszer-maradék és az állatgyógyászati szermaradék élelmiszerből való kimutatására alkalmas vizsgálati módszerek átadását is. A NÉBIH továbbá felajánlotta, hogy a tudatos vásárlói magatartást népszerűsítő programjainak tapasztalatait is megosztja iráni partnereivel, akik nagy érdeklődést mutattak a téma iránt.

A közös munka következő állomásaként 2017 januárjában újabb iráni delegáció folytat majd egyeztetéseket Magyarországon, mely során további, a teljes élelmiszerlánc-biztonságot felölelő együttműködési területek feltérképezése is napirendre kerül.

Kapcsolódó anyagok:
A new chapter in Hungarian-Iranian food safety relations



Friss hírek

2026. június 7, vasárnap

„Biztonságos élelmiszert mindenkinek” Élelmiszerbiztonsági Világnap 2026

Rosszul tárolt ebéd, nem megfelelően átsült hús vagy egy elmulasztott kézmosás – ennyi is elég lehet ahhoz, hogy az élelmiszer ne táplálékot, hanem veszélyt jelentsen. Erre hívja fel a figyelmet a 2026-os Élelmiszerbiztonsági Világnap. „Kockázatoktól a megoldásig – biztonságos élelmiszert mindenkinek!” a június 7-ei világnap idei mottója, melyhez kapcsolódva a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is a megelőzés jelentőségét emeli ki szemléletformáló kampányában.

Tovább >

2026. június 6, szombat

Vasárnaptól Baranya vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az utóbbi 24 óra csapadékos időjárás hatására jelentősen csökkent a tűzveszély Baranya vármegyében, ezért 2026. június 7-től visszavonják a tűzgyújtási tilalmat

Tovább >