null Tovább zajlanak a közétkeztető konyhák élelmiszerbiztonsági, –higiéniai és –minőségi minősítései

Tovább zajlanak a közétkeztető konyhák élelmiszerbiztonsági, -higiéniai és -minőségi minősítései

2021. május 12, szerda

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a koronavírus-járványhelyzet enyhülésével, április közepétől fokozatosan újraindította a Minőségvezérelt Közétkeztetés Programot. Bár maga az értékelés a megszokott módon folytatódik, lényeges változások lépnek életbe a közétkeztetést érintő közbeszerzéseknél, valamint a minősítési eredmények közzétételi módját tekintve.

A 2019-ben kitört, majd 2020 márciusában Magyarországon is megjelent SARS-CoV-2 (Covid-19) koronavírus járvány a közétkeztetésben is jelentős változásokat generált. Ezeket, valamint a korlátozó intézkedéseket mérlegelve a Nébih a konyhák törvény1 szerinti minősítését szüneteltette, illetve a szakemberek az igényeknek megfelelően tanácsadó, támogató szemléket végeztek.
Az elmúlt hetekben lezajlott, fokozatos újranyitásnak köszönhetően április 19-től újraindultak a minősítések, első körben a bölcsődei, óvodai, valamint a munkahelyi konyhákon. Az auditorok eddig tapasztalatai alapján a konyhák normál kapacitásra való visszaállása többnyire zökkenőmentesen zajlott. Jellemző továbbá, hogy több helyen lecserélődött a személyzet és sokszor az élelmezésvezető személyében is változás történt.
Május 10-étől az általános iskolák felső tagozataiban és a középiskolákban is újraindult a jelenléti oktatás. Ezzel a nevelési, oktatási intézményekben szintén visszaállt a közétkeztetés „normál” állapota, így az élelmiszerbiztonsági, -higiéniai, -minőségi minősítések e területeken is a folytatódhatnak.
Bár maguk a minősítések a megszokott módon, folyamatosan zajlanak, néhány területen jelentős változások lépnek életbe, így például a közétkeztetést érintő közbeszerzések pályázatainál. A vonatkozó rendelet2 értelmében ugyanis szeptembertől a közétkeztetési pályázaton induló szolgáltatóknak be kell nyújtania a 3 évnél nem régebbi Éltv. 23.§ (5) bekezdése szerinti minősítést is.
Szintén módosul a minősítési eredmények közzétételének rendje. A 2021. április 1-jét követő minősítések esetében minden eredmény – ideértve a 80% alatt teljesítő konyhákét is – pontosan, százalékban meghatározva kerül fel a Nébih honlapjára (https://portal.nebih.gov.hu/mkp). Ezzel megszűnik a „fejlesztés alatt, jobb minősítésre pályázik” jelzéssel való megjelenítés lehetősége.

Kapcsolódó jogszabály:
1 2008. évi XLVI. törvény az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről (Éltv.)
676/2020. (XII.28.) Kormányrendelet a közétkeztetés tárgyú közbeszerzések tekintetében alkalmazandó eljárások sajátos szabályairól- különösen: 4.§ b) pont

Friss hírek

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >